Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPanorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler / Giriş Ücreti

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler / Giriş Ücreti

Topkapı surlarının gölgesinde, Topkapı Kültür Parkı içerisinde yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul'un fethini en iyi ve en güzel şekilde anlatan muhteşem bir müze. İstanbul'un fethine merakı olan, Fatih Sultan Mehmet'in stratejilerine hayran olan her İstanbullunun ve İstanbul'u ziyaret eden her turistin mutlaka görmesi gereken popüler gezi duraklarından...

-

Türkiye’deki ilk, dünyada tamamı panoramik olan tek müze olma özelliğine sahip Panorama 1453 Tarih Müzesi, sizi İstanbul’un fethi içerisindeymişsiniz gibi hissettiren sunduğu muhteşem görüntünün yanı sıra, bilgilendirici temalarıyla da her yaştan turistin severek gezebileceği müzelerden biri.

Müze içerisindeki resimlerin büyüklüğü görenleri büyülüyor. İstanbul‘un fethinin canlandırıldığı yerin dışında müze içerisinde Fatih Sultan Mehmet’in resimleri, fetih ile birçok bilgilendirici pano ve müzenin hemen dışında da daha çok çocukların ilgisini çeken helikopter simülasyonu bulunuyor. Her yaştan turistin sevebileceği ”Flyride” adı verilen bu helikopter turuna da göz atmayı unutmayın.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Panorama’nın içerisinde yer alan resimler 6 Türk ve 2 İtalyan ressam tarafından yapılmış. Müzenin bulunduğu konum ise, Zeytinburnu ve Edirnekapı arasına yapılmış. Bunun en önemli nedeni ise, İstanbul’un fethi sırasında en çok şehidi bu bölge arasında vermiş olmamız, bu da müzeyi çok daha önemli ve değerli kılıyor.

İstanbul kuşatmasının en hareketli anının canlandırıldığı panoramik resim, 38 metre çapında ve dairesel bir şekilde inşa edilmiş müze binasının iç duvarlarına yapıştırılmış. Resimlerde 10 bin figürün bulunması da, görenleri adeta büyülüyor.

650 metrekarelik bir platform üzerinden 2350 metrekarelik dev bir resmi görebiliyorsunuz. Ayrıca askerlerin tekbir sesleri ve mehter marşı tüm alanı kuşatmaktadır. Müzenin yapımına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında başlanmış ve 3 yıl sonra 2008 yılında tamamlanmış. 2009 yılında ziyaretçisiyle buluşan müze, kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Müzeye Nasıl Gidilir ?

Müze, Topkapı Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Müzeye ulaşım için en kolay yol, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanmak. Bu tramvaylar ile, müzeye birkaç dakika yürüme mesafesinde olan ”Topkapı Durağı”na ulaşabilirsiniz. Burası Topkapı Kültür Parkı’nın bulunduğu yer. Parkın içerisinden kısa bir yürüyüş sonrası müzeye ulaşmak mümkün.

Metrobüs ile müzeye ulaşım için de, ilk olarak Topkapı Durağı’na gelmeniz gerekiyor. Buradan tarihi surlar yönüne doğru olan üst geçidi geçerek Topkapı Kültür Parkı’na ulaşabilirsiniz. Park içerisinde kısa bir yürüyüş sonrası da müzeye ulaşmak mümkün.

  • ADRES: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

YAKINLARDA NELER VAR ?

Müze yakınlarında gezip görülecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi olmasa da, Zeytinburnu gezilecek yerler adlı yazımızdaki turistik noktaların büyük bir bölümüne, aracınızla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Araçlarınızla müzeyi ziyaret etmiyorsanız da, müzeye 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Yenikapı Mevlevihanesi ve Merkezefendi Camii’ne göz atabilirsiniz.

PANORAMA 1453 FOTOĞRAFLARI

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde Neler Var ?

Müzedeki İstanbul Fethi’ni an be an yaşayabileceğiniz platformun yanı sıra, fetih ve Fatih Sultan Mehmet ile ilgili resimler, yazılar ve belgeler panolarda sergileniyor. Sultan Mehmet’in çocukluk yıllarından başlayıp fetihten sonra da devam eden çalışmalar, kronolojik bir sıra içerisinde platform öncesi ve sonrası tablolarda yer alıyor.

Panorama 1453 Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in 4 yaşındayken yapmış olduğu tuğra çalışmalarının, çizimlerinin, çeşitli dillerdeki beyit denemelerinin ve karalamalarının bulunduğu defterin yanı sıra, fethin en önemli anlarından olan topların dökümünden, Boğazkesen Hisarı‘nın yapımına kadar yapılan hazırlıklara dair bilgiler, Fatih’in hocası Akşemsettin‘in Fatih’e yolladığı mektup gibi birçok önemli bilgiler ve dökümanlar müze içerisindeki panolarda yer alıyor.

Panorama 1453 Müzesi, binlerce insanın giriş çıkışına rağmen pırıl pırıl ve oldukça iyi bakılıyor. Koridor bir kordonla ikiye bölünmüş ve bir yanı giriş diğeri de çıkış bölümü.

Giriş koridorunun sonundan siyah renkteki bir merdivenle seyir platformuna çıkılıyor. Platforma çıktığınızda ise, bir anlık algılama zorluğu çekilebiliyor. Bunun kasten merdivenlerin siyaha boyanarak yapılmış olduğu söyleniyor. Çünkü merdivenlerden çıkar çıkmaz yoğun bir ışık altında kalıyorsunuz.

Panorama 1453 Müzesi

Buradaki Panoramik panonun başı veya sonu yok. Yani sona geldiğinizde aslında başa gelmiş oluyorsunuz. Bu yüzden de resim, ziyaretçide bir bütünmüş hissi uyandırıyor. Aşırı kalabalık olabildiğinden doğru düzgün fotoğraf çekemiyor, çekseniz de gördüğünüz gerçeklik fotoğraflara pek yansımıyor.

Ses efekti olarak da, mehter marşları, at kişnemeleri ve top sesleri kullanılmış. Bu sayede de ziyaretçinin fetih anına tanıklık ediyormuşçasına bir algı oluşturulmaya çalışılmış.

Panorama 1453 Müzesi

Panorama 1453 projesi Haşim Vatandaşın koordinatörlüğünde yürütülmüş. Panoramada emeği geçen 8 sanatçı ise, Ramazan Erkut (Background), Yaşar Zeynalov (Figürlerden sorumlu), Ahmet Kaya (Storyboard), Oksana Legka (Ressam), Hasan H. Dinçer (Bilgisayar Uygulama), Atilla Tunca ve Murat Efe’dir (Bilgisayar Uygulama).

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti 2022

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 2022 yılı itibariyle tam 20 TL ve öğrenci ise 10 TL‘dir. Panorama 1453’teki Helikopter Simülasyon Turu için ayrı bir ücret talep ediliyor. Öğrenciler müzede olduğu gibi, bu helikopter turundaki indirimden de yararlanabiliyor.

  • Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde müzekart geçerli değil.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret saatleri

Müzeyi haftanın her günü 08:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak ziyaret saatlerinde farklılık olabilir. Müzenin resmi web sitesini ziyaret ederek güncel giriş ücreti ve ziyaret saatlerine göz atabilirsiniz. www.panoramikmuze.com/tr

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hediyelik Eşya ve Hatıra Para

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hediyelik Eşya Dükkanı‘nda İstanbul Kitapçısı ve Hediyem İstanbul’a ait ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca Sultan Mehmet’in tuğrasının ve müze logosunun bulunduğu hatıra paralar da, ziyaretçiler arasında müze anısına kalması için alınan en değerli şeylerden.

Bu hatıra paraları 5 TL gibi cüzi bir ücrete hatıra para makinesinden satın alabilirsiniz.

Panorama 1453 Helikopter Turu – Simülasyonu

Panorama 1453 Helikopter Turu

Müzedeki helikopter turu daha çok çocukların ilgisini çekiyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin deneyebileceği aktivitelerden. Müzenin içini gezdikten sonra, hemen giriş kapısının yanında bulunan bu helikopter simülasyonu ile ister Türkiye, isterseniz de İstanbul turuna çıkabilirsiniz.

Dünyadaki ilk ve tek gerçek çekimli simülasyon olan, yağmur, kar, rüzgar ve dokunma gibi gerçekçi efektler ile zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopter ile bir İstanbul turu yapabilirsiniz. Bu helikopter turu ”Flyride” olarak da biliniyor.

Panorama 1453 Müzesi Bahçesi
Müzenin bulunduğu park

Gören herkesi en derinden etkileyen, hakkında birçok efsane ve hikaye oluşturulmuş ve sayısız şairin mısralarına misafir olmuş olan güzel şehir İstanbul.

Tarih boyunca ortaya çıkan uygarlıklar için de her dönem önem arz etmiş olan İstanbul, Hz. Muhammed’in ”Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onun askeri ne güzel askerdir” sözüyle İslam aleminde ayrı bir önem kazanmış. Ruslardan Bulgarlara, Sasanilerden Avarlara birçok millet tarafından kuşatılmış olsa da, 1453 yılına kadar hiçbir sonuç alınamamış.

1453 yılında fethedilen şehir hakkında aklınıza gelebilecek tüm bilgileri bulabileceğiniz Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul müzeleri arasında en anlamlı olanlardan. Her yaştan turistin severek gezebileceği yerlerden biri olan bu müze, tarihimizi öğrenmek isteyen herkesin ilgisini çekecektir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!