Nişantaşı Gezilecek Yerler & Popüler Nişantaşı Mekanları

İstanbul'un en iyi bilinen şık mekanları, eğlence merkezleri ve alışveriş mağazaları ile ünlü Nişantaşı, şehirdeki en havalı semtlerden biri olarak biliniyor. Birbirinden güzel kahvaltı mekanlarına, cafelere ve restoranlara da sahip Nişantaşı, İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

“Nişantaşı gezilecek yerler” listesindeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümü Abdi İpekçi Caddesi ve çevresinde toplanıyor olsa da, sanat sergisi ve açık hava konserleri, bar ve restoranlarıyla kültür merkezine çevrilmiş ünlü bira fabrikası olan Bomontiada gibi Nişantaşı’nın merkezine biraz daha uzak olan turistik yerler de listeye eklenebilir.

İstanbul’un en iyi bilinen semtlerinden biri olan Nişantaşı, gezip görülecek birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile turistlerin popüler gezi güzergahları arasında yer almaya devam ediyor. İstanbul’da moda ve alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Nişantaşı, adını Teşvikiye Camii avlusunda ve Ihlamur Yolu üzerinde bulunan nişan taşlarından alıyor.

Nişantaşı, Avrupa Yakası dizisiyle ünlenmiş, birbirinden pahalı cafeler, restoranlar ve mağazalar açıldıktan sonra ünlülerin de favori spotlarından biri haline gelmiş bir semt. Günümüzde İstanbullunun müdavimi olduğu bu semt, turist olarak gezilecek en güzel İstanbul semtleri arasında yer alıyor.

Nişantaşı’nın tarihi ise, II. Abdülhamit dönemine kadar uzanıyor. Padişah, Yıldız Sarayı’na taşındıktan sonra semte birçok memur ve saray görevlileri taşınmaya başlıyor. Bu dönemden sonra İstanbul’un en güzide semtlerinden biri olmaya başlayan Nişantaşı, günümüzde de bu özelliğini koruyor.

Nişantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı, tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan bir semt olduğundan dolayı, sınırları içerisinde birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca son zamanlarda açılan birbirinden güzel mekanlarıyla da ön plana çıkan bu semt, hem gündüz hem de gece eğlencelerinin vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor.

Ünlülerin de kol gezdiği semtte gezip görülecek belli başlı tarihi ve turistik cazibe merkezleri ise ;

1.Abdi İpekçi Caddesi

Abdi İpekçi Caddesi, nişantaşı
Foto kaynak ;wikipedia.org

Magazinlerde adını sıkça duyduğumuz caddelerden biri olan Abdi İpekçi Caddesi, Nişantaşı ile aynı kare içerisinde anılıyor. Dünyaca ünlü birçok markaya ev sahipliği yapmasıyla, İstanbullu alışveriş tutkunlarının yanı sıra, yerli ve yabancı turistlerin de İstanbul’da alışveriş için en çok tercih ettiği yerler arasında.

Dünyanın en önemli tekstil mağazalarından bazılarına ev sahipliği yapan bu cadde, şehirdeki en sevilen ve en çok tercih edilen mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

İstanbullunun çok iyi bildiği, akşamları onsuz yapamadığı birçok cafe ve eğlence mekanına da sahip olan cadde, yılbaşı zamanlarında yapılan süslemeleriyle de ünlü. City’s Nişantaşı, City’s mahalle, suşi restoranları, Virginia Angus da bu caddede bulunur. Yani semtin en ünlüleri burada.

Nişantaşı’na kadar gidip de Abdi İpekçi Caddesi’nin mağazalarını gezip, cafelerinde yorgunluk kahvesi içmeden de olmaz.

2.Atiye Sokak

Atiye Sokak, nişantaşı

Abdi İpekçi Caddesi üzerinde trafiğe kapalı olan bu sokaktaki mekanlar, Nişantaşı’nın en ünlü mekanları arasında yer alıyor. Nopa ve Salomanje gibi sevilen mekanlara ev sahipliği yapan bu sokakta gezip görülecek bir şey olmasa da birbirinden ünlü mekanlarına göz atmak için uğrayabileceğiniz bir yer.

3.Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii, nişantaşı
Teşvikiye Camii – kaynak ; chapultepec/wikipedi.org

Avlusundaki Nişan taşları ile ünlü olan Teşvikiye Camii, 1853 yılında inşa edilmiş. Eskiden caminin bulunduğu bu bölge Haseki Meydanı olarak bilinirmiş ve Osmanlı Padişahları tarafından sık sık gezi ve spor faaliyetleri için kullanılırmış.

Böldeki ilk camii, III. Selim tarafından 1795 yılında yapılmış. Zaman içerisinde harap olan camii, Sultan Abdülmecit döneminde yeniden inşa edilerek, 1980’lı yıllarda yapılan geniş çaplı restorasyon çalışması sonucunda da günümüzdeki haline kavuşturulmuş.

Camii avlusunda bulunan iki taş, zamanında padişahların atım talimi yaptıkları taşlar. Zaten Nişantaşı’nın ismi de bu taşlardan geliyor. Günümüzde bu camii, İstanbul’da birçok ünlünün son yolculuğuna uğurlandığı yer olarak da biliniyor. Hatırı sayılır birçok ünlünün cenazesinin kaldırıldığı bu tarihi yapıya içeriden göz atmayı da unutmayın.

4.Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, Nişantaşı
Maçka Demokrasi Parkı – kaynak ; Jelican / Wikipedia.org

Geniş bir alan üzerine kurulu olan Maçka Demokrasi Parkı da, Nişantaşı’nın sevilen cazibe merkezlerinden. Köpeğini alan İstanbullunun geldiği, semtin en popüler buluşma noktalarından biri olan park, yemyeşil bir alanda çimlere uzanıp, güneşin kavurucu sıcaklığından kaçabileceğiniz muhteşem bir atmosfere sahip. Gün boyunca spor yapan ve evcil hayvanlarını gezdiren insanların dolu olduğu bu parkta ayrıca İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını teleferikten seyredebiliyorsunuz.

İTÜ Maçka binasından Taksim’e doğru giden teleferiği ve teleferikten görülen manzara ile turistlerin ilgisini çeken parkta, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları gibi birçok olanakta bulunuyor.

5.Vali Konağı Caddesi

Vali Konağı Caddesi - Nişantaşı
Vali Konağı Caddesi – foto kaynak ; flickr.com/elif-ayeter

Nişantaşı’nın en popüler ve en bilindik caddelerinden biri olan Vali Konağı Caddesi, adını cadde üzerinde bulunan Vali Konağı’ndan alıyor. Tarihi yapılarla dolu olan cadde, semtin en hareketli noktalarından biri. Özellikle alışveriş tutkunlarının favori adreslerinden olan bu caddede dünyaca ünlü birçok markaya ait mağazayı bulabilirsiniz. Caddeye kısa bir yürüyüş mesafesinde ise, City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi var.

6.Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Nişantaşı
Ihlamur Kasrı Hakkında Bilgiler

Beşiktaş ve Nişantaşı arasındaki vadide bulunan Ihlamur Kasrı da, Nişantaşı’nda gezip görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden olabilir. Tarihi 1849 yılına, Sultan Abdülmecid dönemine kadar uzanan kasır, Osmanlı Döneminden günümüze İstanbul’un en sevilen tarihi yapılarından biri olmayı sürdürüyor.

Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler arasında şehir karmaşasının tam ortasında bulunan bu kasırdaki köşklerden biri günümüzde bölgede kahvaltı yapılabilecek en güzel mekanlardan biri olarak biliniyor. 25 TL gibi bir giriş ücreti olan kasrın içerisini ziyaret edebilir, Osmanlı dönemi mobilyalara göz atabilir veya tarihi yapının süslü mimarisini inceleyebilirsiniz. Tarihe ya da mimariye merakınız varsa bu kasrı seveceksiniz.

Nişantaşı Mekanları – Nişantaşı’nda En Güzel Kahvaltı ve Eğlence Mekanları

Birbirinden ünlü Nişantaşı mekanları, özellikle akşam eğlenceleri için tercih ediliyor olsa da, kahvaltısı ile ünlü birçok mekan da bu semtte bulunabiliyor. En sevilen ve en popüler olan mekanlardan bazıları ise ;

1.Kozmonot Pub

Kozmonot Pub, Nişantaşı

Nişantaşı’nın en güzel eğlence mekanları arasında olan Kozmonot, Fast-Food yemeklerinin yanı sıra, ana yemekleri ve alkollü içecekleri ile hizmet veriyor. ”Bar Mutfağı” tarzı ile atıştırmalık bir şeyler yemek veya akşam saatlerinde birkaç kadeh atılabilecek mekanlardan biri. Fiyatlar çevredeki diğer mekanlara nazaran kıyasla biraz daha pahalı olsa da, Tripadvisor gibi sitelerde yapılan yorumlara ve mekana verilen değerlendirme puanına göre, fiyatların normal olduğu söylenebilir.

İş çıkışı gidilip atıştırmalıklar ile keyif yapabileceğiniz bu mekanın Bira mönüsü oldukça zengin. Fuller’s, Beck’s ve Westmalle gibi dünyaca ünlü lezzetli biralara sahip mekan, akşam saatlerinde daha da hareketleniyor.

 • Telefon ; (0212) 234 73 55

2.Grey Food Drink Topağacı

Grey Food Drink Topağacı, nişantaşı
Foto ; zomato.com

Makarnaları ve şarapları ile ünlü mekanlardan biri. 2 kişilik alkollü bir yemek ortalama 350-400 TL. Özellikle Porcini mantarlı pizzayı, deniz ürünlü risottoyu veya robespierreyi mutlaka deneyin derim.

Kokteylleriyle de ünlü olan bu mekanda, güzel bir sabah kahvaltısı yapmak da mümkün. Kahvaltı fiyatları ise ortalama 160 TL (2 Kişilik) civarında. Gece 03:00’a kadar açık olan bu mekan özellikle sakin bir akşam yemeği için ideal.

Telefon ; (0212) 234 01 23

3.Socrates Bistro

Socrates Bistro, nişantaşı
Foto kaynak ; nerde.co

Sadece bizim değil, Tripadvisor’a göre İstanbullunun da müdavimi olduğu mekanlardan. Avrupa bar mutfağına sahip olan mekan, yeme içme için en ideal yerlerden. Ancak atmosferine bakarak daha çok içmek için gidilebilecek mekanlardan biri. Kokteylleri ile ünlü desek abartmış olmayız. Denenmesi gereken başlıca kokteyller ise, Mrs. Smith, Habañero, Amaretto Sour (Rakı bazlı bir kokteyl – Müdavimi çok). Kokteyl ile aranız yoksa, geniş bir bira menüsünden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

 • Telefon ; (0212) 260 12 60

4.Çeşme Bazlama Kahvaltı Nişantaşı

Çeşme Bazlama Kahvaltı Nişantaşı
Çeşme Bazlama Kahvaltı Nişantaşı

Nişantaşı’nın popüler kahvaltı mekanları arasında olan Çeşme Bazlama, ”Doymadan Kalkmak Yasak” sloganıyla bilinir. Çok da sevilir. Farklı konseptte kahvaltılarıyla hafta sonu tıklım tıklım olur. Bulunduğu semte ve çevredeki diğer mekanlara göre de kahvaltı fiyatlarının gayet normal olduğunu söyleyebiliriz.

Tek kişilik kahvaltı bu mekanda 105 TL’den başlıyor. Cevizli, haşhaşlı katmerler, Trabzon’dan tereyağı, Kayseri’den getirilmiş ev yapımı sucuk, bazlama, kuru meyveler… Saymakla bitmez. Hafta sonu gitmeyi planlıyorsanız, mekanı arayarak rezervasyon yaptırmanızda yarar var.

 • Telefon ; +902129510691

5.Kruvasan

Kruvasan ve Kahve
Kruvasan

Nişantaşı’nda arkadaşlarla toplanıp kahvaltı yapalım dendiğinde akla ilk gelen yerlerden. Sanırsın İstanbul’da değil, Paris’tesin. Kahveleri ile de ünlü olan bu mekanda kahvaltı fiyatları çevredeki diğer mekanlara göre uygun. Ortalama 2 kişilik bir kahvaltıyı 180 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz. Özellikle ”Kru” adı verilen kahvaltısı ile ünlü olan bu mekanda, bademli veya çikolatalı kruvasanları denemeyi de unutmayın.

 • Telefon ; +902122968656

Nişantaşı Nerede ?

Şehrin en lüks yerleşim bölgelerinden biri olan Nişantaşı, İstanbul Avrupa Yakası’nda, Beşiktaş’ın yanı başında bulunuyor.

Nişantaşı, istanbul

Nişantaşı’na Nasıl Gidilir ?

Nişantaşı, İstanbul’un hemen hemen her yerinden rahatlıkla ulaşabilecek bir konumda bulunuyor. Bu kadar merkezi bir semte ulaşım için en kolay yol ise, metrobüsleri kullanmaktır. Metrobüs ile Mecidiyeköy durağında indikten sonra bağlantı yolunu kullanarak Mecidiyeköy Metro İstasyonuna geçebilir, metro ile Osmanbey İstasyonu kadar gidebilirsiniz. Bu istasyondan semtin kalbinin attığı yere kısa bir yürüyüş sonra ulaşmak mümkün.

Bir diğer yöntem ise, Hacıosman – Yenikapı metro hattına binerek Osmanbey istasyonunda inmektir. Bunun yanı sıra, İstanbul’un birçok noktasından İETT otobüsleriyle de semte rahatlıkla ulaşılabilir. Taksim veya Mecidiköy’den Osmanbey’e otobüslerle ile gidebilir, buradan Rumeli Caddesi’ni takip ederek Nişantaşı’nın kalbine 10 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. 30A, 30M, 38T, 72T, 87 nolu otobüsler semte en çok seferi olan otobüslerdir.

Nişantaşı Gece Kulüpleri ve Canlı Müzik Mekanları

Bar, Nişantaşı
Foto ; Tripadvisor.com

Nişantaşı’ndaki canlı müzik mekanlarının büyük bir bölümü belirli bir saatten sonra disko müziklerin çaldığı bir gece kulübüne dönüşüyor. Nişantaşı’nda gidilecek yerler arasında popüler olan birkaç mekan önerisi olarak ;

 • Zihni Bar ; Sohbetlik bir mekan olarak bilinir. Canlı müziği de olan bu mekan birçok ünlünün de tercih ettiği mekanlar arasında olduğundan, fiyat bakımından bölgedeki en pahalı mekanların başını çekiyor. (02:00’a kadar açık)
 • Raphael Nişantaşı ; Hem canlı müzik hem de parti için tercih edilebilecek mekanlardan. Çarşamba günleri canlı müziğin olduğu bu barda, perşembe, cuma ve cumartesi günleri dj performansları yer alıyor.
 • Nişantaşı Meyhanesi ; Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en ünlü mekanlarından biri olan bu meyhane daha çok fasılları için tercih ediliyor. Türk ve Yunan mutfağının mezeleri ile muhteşem canlı müzik performansını birleştiren oldukça popüler bir eğlence mekanı.
 • Frankie İstanbul ; Sofa otelin en üst katında renkli ambiyansı ve mükemmel servisi ile eşsiz bir manzaraya karşı hizmet veriyor. Canlı müzik ve dj performansların yer aldığı bir bar lounge’a da sahip olan mekan, terasıyla öne çıkıyor.
 • Divine Brasserie ; Topağacı meydanında, Ihlamur Yolu ile Dr. Müfide Küley sokağın birleştiği yerde 2012 yılından beri hizmet veriyor. Canlı müzikleriyle ünlü olan bu mekan da, Nişantaşı’nın en iyi bilinen yerleri arasında.

Nişantaşı’nda En Güzel Kahve Nerede İçilir ?

Nişantaşı Cadde

Nişantaşı’nda gezilecek yerler arasında popüler cazibe merkezlerine göz attıktan ve birkaç AVM’yi dolaştıktan sonra güzel bir kahve içmeyi düşünüyorsanız, semtin en popüler şu mekanlarına göz atabilirsiniz ;

 • Petra Topağacı ; Özellikle sıcak yaz aylarında Nişantaşı’nı keşfediyorsanız, Ice Latte’leri ile öne çıkan bu mekana mutlaka uğrayın. İstanbul’un birçok noktasında şubesi olan mekandan, dilerseniz kahve çekirdeklerini de satın alabiliyorsunuz. Hem sıcak hem de soğuk bir kahve için Nişantaşı’nda gidilecek yerler arasında.
 • Voi Teşvikiye ; Cold Drip ile özel demlenen Filtre kahve çekirdekleri, soğuk kahve alternatifleri ve aromalı kahveleriyle ünlü olan bu mekan, ayrıca kahvaltısıyla da adından söz ettirir. Nişantaşı’nın en nezih mekanlarından biri olarak kabul edilen Voi Teşvikiye’nin ‘Matcha Latte’sini kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.
 • Diğer önerebileceğimiz kahve mekanları ise ; Lucky and Friends, Federal Coffee, Cafe Zone ve Borderline Cofffe.

Diğer popüler İstanbul semtleri arasında olan Balat, Sarıyer ve Kadıköy yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

Nişantaşı’nda Nerede Yemek Yenir ?

Cafe, Nişantaşı

Nişantaşı’nda o kadar çok popüler yemek mekanı var ki, saymakla bitmez. Fakat semtin en popüler ve en sevilen mekanlarından bazıları ;

 • İtalyan mutfağından lezzetler için ; Glens
 • İş çıkışı yemekler için ; Grey Food & Drink
 • Dünyaca nam salmış bir mekan için ; Nusr-et Burger
 • Biraz daha elit ve pahalı bir akşam yemeği için ; Spago Istanbul (Hem muhteşem manzarası hem de leziz yemekleriyle mutlaka gidilecek yerlerden. Spago ayrıca, birçok yabancı turistin favorileri arasında yer alan bir mekan)

Nişantaşı'nda Gezilecek Yerler

Nişantaşı, alışverişi ile ünlü olan İstanbul semtlerinden biri olsa da, birbirinden güzel cafeleri, muhteşem atmosfere sahip eğlence mekanları, güzel ve kibar insanları, restoranları ve barlarıyla da gece gündüz gidilecek yerler arasında. Birçok İstanbullunun müdavimi olduğu mekanlara ev sahipliği yapmasıyla ünlü Nişantaşı’nda özellikle hafta sonu bir mekana gitmeyi planlıyorsanız, önceden rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun. Nişantaşı gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezleri yukarıdaki listeyle sınırlı olmasa da, bu turistik noktalar ile gezinize başlayacak olursanız yol üzerinde ilgi çekici birçok tarihi ve turistik yeri de görebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

İLGİLİ YAZILAR