Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiMasumiyet Müzesi Giriş Ücreti & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Buruk bir aşk hikayesiyle ziyaretçilerini büyüleyen, 1950-2000 yılları arası dönemi gözler önüne seren Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk'un 2008 yılında yayınlamış olduğu romanı, 2012 yılında tarihi bir binanın restore edilmesiyle vücut bulmuş, anılar ve hikayelerle dolu İstanbul gezilecek yerler listesine eklenebilecek muhteşem bir müze.

-

İstanbul‘un Beyoğlu semtinde adeta gizlenmiş müzelerden biri olan Masumiyet Müzesi, son yıllarda şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri olmayı sürdürüyor. Orhan Pamuk’un 2008 yılında yazmış olduğu romanın 2012 yılında bir uyarlaması olarak kapılarını aralamış bu müze, buruk bir aşkın hikayesini birbirinden değerli objelerle anlatıyor.

Bazı şehirler ile özdeşleşmiş olan yazarlar vardır. St Petersburg; Dostoyevski, Prag; Kafka, James Joyce; Dublin ve İstanbul; Orhan Pamuk. Ünlü yazar Orhan Pamuk’un romanlarına aşinaysanız, İstanbul’un vazgeçilmez bir unsur olduğunu da biliyorsunuzdur. Masumiyet Müzesi de, işte bu kent unsurunun en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Romanın başlıca kahramanlarından olan Füsun ve Kemal‘in buruk aşk hikayeleri üzerine derlenmiş olan bu müze, klasik müze anlayışının dışına çıkılarak kurulmuş, bizden ve yaşamdan tatlar barındırıyor.

Masumiyet Müzesi

Göz At ; İstanbul gezilecek yerler

Müzeyi gezmeden kitap okunmalı mı ?

Müzedeki parçaları çok daha iyi anlamak ve geziniz sırasında bu parçaları birleştirebilmek adına, kitap okunduktan sonra müze ziyareti çok daha zevkli ve kolay oluyor. Ancak kitap, okunması pek kolay olmayan, aslına bakarsanız bana ve birçok okuyucuya göre de sıkıcı olan bir kitap. Yani şıp diye bitirebileceğiniz bir kitap olduğunu söyleyemem. Kitabı okumasanız dahi, romandaki geçmişe dönüşlerin ve hatıraların izini müze içerisindeki objeler ve bilgilendirmeler ile sürebiliyorsunuz.

Masumiyet Müzesi Hakkında Bilgiler

Masumiyet Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze, Orhan Pamuk’un satın almış olduğu bir evin restore edilmesiyle oluşturulmuş. Yapının mimarları ise, Cem Yücel, İhsan Bilgin ve Alman bir mimar olan Gregor Sunder Plassmann’dır.

2012 yılında ziyarete açılmış olan müzedeki en gerçekçi olan şey ise, bir zamanlar için Keskin Ailesi’nin (Roman’ın baş karakteri olan Füsun’un ailesi) yaşadığı bu binadır.

Müzedeki sergilenen eserler 1950-2000 yılları arasından kalma. Bu özelliğiyle müze, İstanbul’un belirli bir tarihine ışık tutuyor. Kurgusal bir müze olan bu yapı içerisinde kendinizi bir zaman yolculuğunda gibi hissedeceksiniz. 20. yüzyılın İstanbul’una, tuzluklarına, bardaklarına, gazete kupürlerine ve kibritlerine bakarken farklı duygular içerisine gireceksiniz.

Masumiyet Müzesi İzmaritler

5 katlı olan bu müzenin giriş katında sizi karşılayacak olan, Kemal’in uzun yıllar biriktirip her birinin altına farklı notlar yazdığı ”4213” izmarit yer alıyor. Bu izmaritler size, müzedeki diğer objelerin ne olabileceği konusunda bir fikir veriyor. Her bir obje, özenle saklanmış, tarihi, günü, saati üzerine/altına yazılmış.

Müze, kitapta olduğu gibi numaralandırılmış bölümlere ayrılıyor ve kitap ile paralel olarak ilerlemektedir. Bu yüzden de kitabı okuyanlar ne ile karşılaşabileceğini az çok biliyor. Kitabı okumayanlar için ise müze kelimenin tam anlamıyla sürprizlerle dolu.

Masumiyet Müzesi’nde Neler Var ?

Masumiyet Müzesi Hakkında Bilgiler

Tanıdıklarının evlerinden ve eskicilerden eşya toplayarak işe başlamış Orhan Pamuk. Romanın baş kahramanı olan Füsun’a ait olan birçok kişisel eşyayı, Füsun’un içmiş olduğu sigaraların izmaritlerini, 20. yüzyıl dönemine ait farklı objeler ve çok daha fazlası müze içerisinde görülebiliyor.

Müzede sergilenen eserler Orhan Pamuk’un romanı yazdığı dönemden önce veya romanı yazarken topladığı eserlerden oluşuyor. Pamuk, bazen beğendiği bir eşyayı eskiciden alır, daha sonra da bu eşya ile romanına eklemeler yaparmış. Bu yüzden, müze içerisinde sergilenen her eserin roman yazılmadan çok daha öncesinden toplandığını da unutmamak gerek.

Masumiyet Müzesi Hediyelik Eşya

Müzedeki satış dükkanı içerisinden veya online olarak müzenin resmi web sitesinden, romandaki karakterlerin sergilenen eşyalarının benzerlerini satın alabiliyorsunuz. Kırık kalp, Füsun’un küpesi, kartpostallar, afişler ve ayraçlar satın alınabilecek eşyalardan bazılarıdır.

Masumiyet Müzesi Nerede ?

Müze, İstanbul’un kültür ve eğlence merkezi olan Beyoğlu’nda Firuzağa mahallesindeki Çukurcuma caddesi üzerinde 3 katlı tarihi bir binada bulunuyor.

Beyoğlu, Cihangir, Taksim ve Galata’dan müzeye çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

  • Adres ; Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Masumiyet Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Masumiyet Müzesi'ne Nasıl Gidilir

İstanbulluysanız Çukurcuma’yı duymuşsunuzdur. İşte bu müze, Çukurcuma’nın o muhteşem sokaklarından birinde bulunuyor. Tam olarak İstiklal Caddesi ve Tophane arasında yer alır.

Müzeye ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmak olacaktır. Tramvaylar ile Tophane durağına gidebilir buradan yürüyerek 10 dakika içerisinde müzeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taksim ve Cihangir’den de müzeye 10-15 dakika içerisinde yürüyerek ulaşmak mümkün.

Müzeye otobüsler ile ulaşmak için de, Taksim Meydanı’na giden tüm otobüsleri kullanabilirsiniz. Meydan, müzeye 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

BENZER YAZILARI

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti 2022

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti

Masumiyet Müzesi’ne giriş ücreti 2022 yılı itibariyle Tam 40 TL, öğrenci 25 TL ve ses rehberi ise 10 TL’dir. Ses rehberi Orhan Kemal’in sesi ile düzenlenmiştir.

Masumiyet Müzesi’ne ücretsiz giriş

Eğer Masumiyet Müzesi kitabınız varsa kitabın en son sayfasındaki kodu göstererek bir kereliğe bu müzeyi ücretsiz olarak görebilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi perşembe günleri 10:00-20:30 saatleri ve diğer günlerde ise 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

NOT : Masumiyet Müzesi’nde müzekart geçmiyor. Ayrıca kitap satın alarak da, tek sefere mahsus müzeye ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Müze Yakınlarında Neler Var ?

Masumiyet Müzesi’ne en yakın çekim merkezlerinden biri, 5 dakika yürüme mesafesinde olan Orhan Kemal Müzesi. Bunun yanında Galata Mevlevihanesi Müzesi ve Pera Müzesi ise 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Madame Tussauds İstanbul da Masumiyet müzesine yaklaşık 7 dakika yürüyüş mesafesinde. Ayrıca Cihangir gezilecek yerler adlı yazımızdaki çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de bu müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde.

–Müze, aynı anda 70 kişiyi alabiliyor. Bu yüzden hafta sonu müze ziyareti yapmayı planlıyorsanız öğleden sonra veya sabahın erken saatlerinde müzeyi ziyaret edin. Müzeyi hakkıyla gezmek için de en azından 45-50 dakikanızı ayırmanız gerekebiliyor.

–Müzeyi aşağıdan yukarıya doğru gezmek yerine, yukarıdan aşağıya gezmeye başlayın. En öne çıkan objeler de zaten üst katlarda yer alıyor.

Masumiyet Müzesi bileti kitabın en son sayfasında bulunuyor. Eğer kitabı satın alacak olursanız bu son sayfadaki bilet ile bir defaya mahsus müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!