Karlıtepe Mesire Alanı Giriş Ücreti, Mangal, Ulaşım, Ziyaret

İstanbul'da hafta sonu ailece gidilecek en yeni ve en güzel yerlerden biri olan Karlıtepe Mesire Alanı, hem manzarası hem de temiz havası ve olanaklarıyla şimdiden İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri oldu. Çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, manzara seyir noktaları ve piknik olanaklarıyla öne çıkan mesire yeri, son zamanların en popüler cazibe merkezlerinden...

Hem turistler hem de İstanbullular için en yeni cazibe merkezlerinden biri olan Karlıtepe Mesire Alanı”, Beykoz’da kolay ulaşabilir konumuyla, temiz havanın ve manzaranın keyfini çıkarmak, spor veya piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Beykoz Belediyesi ve İBB’nin ortak çalışmasıyla hizmete kazandırılan mesire alanı, İstanbul’un simgesi 3 köprünün en yüksekten izlendiği yer olmasıyla da dikkat çekiyor. İstanbul’daki diğer mesire alanlarına nazaran çok daha güzel bir manzara sunan Karlıtepe, tertemiz havasıyla hafta sonunun popüler gezi güzergahlarından biri haline geldi.

Karlıtepe Mesire Alanı Hakkında Bilgi

Karlıtepe Mesire Alanı Hakkında Bilgiler
Kaynak ; enginkoklu

Çam ağaçları ile dolu halka açık bir mesire yeri olan Karlıtepe’de mangal yakmak yasak. Ancak pişirme yerleri var. Etinizi kendiniz getirerek buradaki mangal imkanından yararlanabiliyorsunuz. Pişirme ücretleri kg başı 10-15 TL. Yani 5 kilo et pişirseniz 75 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz, yani pek pahalı olduğu söylenemez. Pişirmeyi Belediyece tahsis edilen personeller yapıyor. Çok sıra beklemiyorsunuz. Ayrıca çok sayıda oturacak yer de var. Ancak güzel manzaralı bir yer bulmak için erken saatlerde gelmenizde yarar var.

Alan oldukça temiz. Belki yeni olmasından dolayı bu kadar temiz, ancak çevre düzenlemesi ve temizlik konusunda gayet başarılı diyebiliriz. Özel bir şirket yok. Çalışanlar Beykoz Belediyesi’nin personelleri. Bu yüzden de fiyatlar abartılı değil.

Karlıtepe Mesire Alanı’na giriş ücreti yok. 2 saate kadar ücretsiz otopark hizmeti var. Gün boyu otopark ücreti ise 2022 yılı itibariyle 15 TL’dir.

Çam ağaçlarının altında Boğaz’a nazır muhteşem yerler var. İlk girdiğinizde boş bulduğunuz ilk yere oturmak yerine alana bir göz gezdirin derim.

Karlıtepe Mesire Yeri, Piknik Masaları
Kaynak ; beykoz belediyesi

220 bin metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulu olan Karlıtepe Mesire Alanı, hem piknik hem de spor olanaklarıyla her ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenlenmiş. Daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla öne çıkan bu mesire yerinde, hafta sonu yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi, manzaraya karşı güzel bir sabah kahvaltısı da yapabiliyorsunuz.

Yürüyüş parkurları, spor sahaları, bisiklet yolları ve çok daha fazlasıyla ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmelerine olanak sağlayan mesire alanında, hafta sonu kahvaltınızı yapabileceğiniz bir de restoran bulunuyor. Ancak dilerseniz kendi kahvaltılıklarınızı getirerek de ücretsiz olarak mesire alanındaki masalarda kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Son zamanlarda ziyaretçi akınına uğrayan Karlıtepe Mesire Alanı, hafta içi çok daha sakin olsa da, artık hafta sonu yoğun oluyor. Bu yüzden de güzel bir yer bulabilmek adına sabahın erken saatlerinde gitmenizde yarar var.

Karlıtepe Mesire Alanı Manzarası
Kaynak ; Beykoz Belediyesi

Mangal konusunda da bir hizmeti olan Karlıtepe’de, kendin pişir kendin ye konseptinde hizmet veren mangal yerleri de bulunuyor.

Çamlıca Tepesi’ne bir kardeş olarak kurulmuş olan Karlıtepe Mesire Alanı, Çamlıca’da olduğu gibi Boğaz’ın her noktasını bu mesire alanında yer alan seyir balkonlarından seyredebiliyorsunuz.

Gün batımı manzarasıyla da adından söz ettiren Karlıtepe’de bulunan masaların, sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş olması da gayet güzel.

Karlıtepe Mesire Alanı Çocuk Parkı

Karlıtepe Mesire Alanı’nda Neler Var ?

Beykoz Belediyesi’nin girişimleriyle kurulan bu mesire alanında, 1 adet kır lokantası, 4 adet büfe, 4 adet wc, 1 adet mescit, 1 adet soyunma ünitesi, 4 adet yağmur barınağı, 4 adet sekizgen kameriye, 11 adet çeşme 4 adet amfitiyatro, 220 adet piknik masası, 90 adet seyir terası, 1 adet mini futbol, 1 adet basketbol/voleybol sahası, egzersiz alanları, 3 adet çocuk oyun alanı bulunuyor. Ayrıca ;

  • 3500 metre yürüyüş yolu
  • 580 metre bisiklet yolu
  • 180 araçlık otopark
  • Etinizi kiloyla pişirebileceğiniz mangal yerleri bulunmaktadır. Bireysel olarak mangal yakılmasına izin verilmemektedir.

Ayrıca mesire alanında engelli çocuklar için ‘Engelsiz oyun parkı’ da var.

Karlıtepe Mesire Alanı Mangal Yeri
Kaynak ; Beykoz Belediyesi

Karlıtepe Mesire Alanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Beykoz ilçesinde, Gümüşsuyu bölgesinde yer alan Karlıtepe Mesire Alanı’na 135K nolu İETT otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz.

Mesire alanına direkt olarak giden İETT otobüsü 135K olsa da, Beykoz’a giden otobüsleri kullanabilir, daha sonra Beykoz’dan 135K nolu otobüslere aktarma yaparak da mesire alanına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Beykoz-Riva minibüslerini kullanarak da mesire alanına ulaşım mümkün. Üsküdar’dan Beykoz’a 15, 15P ve 15T, Ümraniye’den Beykoz’a 15BK, Kadıköy’den Beykoz’a 15BK ve 15F nolu İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilir, daha sonra da Beykoz-Riva minibüslerine aktarma yaparak mesire alanına gidebilirsiniz.

Karlıtepe, Beykoz’un merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunurken, Üsküdar’ın merkezine de yaklaşık 27 km uzaklıkta yer alıyor. Şahsi araçlarınızla mesire alanına gidecekseniz, alanın 180 araç kapasiteli otoparkına araçlarınızı park edebilirsiniz.

  • Otopark ücreti ; 0-2 saat ücretsiz, 2+ saat (Günlük) 10 TL’dir.

Karlıtepe Mesire Alanı Giriş Ücreti

Karlıtepe Mesire Alanı’na giriş ücreti 2022 ; 10 TL’dir. Aslında bu ücret otopark ücreti. Yani giriş ücreti adı altında bir ücret talep edilmiyor.

Ayrıca mesire alanında 0-2 saat arası otopark ücretsiz. Sadece 2 saatten sonrası için günlük ücret olan 10 TL’yi ödemeniz gerekiyor.

Mesire alanı 08:00’da ziyarete açılmaktadır.

Karlıtepe Mesire Alanı Balkon
Kaynak ; Beykoz Belediyesi

Karlıtepe Mesire Alanı’nda Ne Yapılır ?

Bu mesire alanında yapılacak çok fazla aktivite olmasa da, bir mesire yerinde ihtiyacınız olabilecek hemen her şey var. Yine yeni mesire yerlerinden Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne nazaran biraz daha güzel ve düzenli diyebiliriz. Açıkçası temizlik ve geri bildirim konusunda Beykoz Belediyesi’ni tebrik etmek gerek.

Mesire alanında ;

⇒Hafta sonu yürüyüşleri ve koşusu yapılabilir.

⇒Mangallı (Pişirme yerleri var, ateş yakılmasına izin verilmiyor) güzel bir piknik yapabilirsiniz

⇒Alandaki oldukça büyük bir seyir terasından 3 köprünün sunduğu muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz

⇒Voleybol, basketbol veya mini futbol sahasında spor yapabilirsiniz

⇒Kır lokantasında güzel bir yemek yiyebilir, Boğaz’a nazır güzel bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

⇒Bisiklet parkurunda çam ağaçları altında güzel bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz.

⇒Gün batımını izlemeye gelebilirsiniz.

Karlıtepe Mesire Yeri

NOT : Karlıtepe Mesire Alanı akşam saatlerinde ciddi anlamda soğuk olabiliyor. Sıcak yaz aylarında bile oldukça rüzgarlı olan bu alana gelirken, üzerinize bir şeyler almayı da unutmayın.

Ayrıca mesire alanındaki ağaçlar arası hamak kurmak için de ideal uzunlukta olduğundan varsa, hamaklarınızı da yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz.

Alandaki çocuk oyun alanlarına yakın oturma alanları da var. Ancak çocuklarınız ile bu mesire yerini ziyaret etmiyorsanız, buradaki masaların biraz gürültülü olabileceğini unutmayın.

Karlıtepe Mesire Alanı Manzara

Karlıtepe Mesire Alanı Kahvaltı Fiyatları

İstanbul’un en güzide manzarasına sahip yerlerinden biri olan Karlıtepe Mesire Alanı’nda dilerseniz kahvaltı da yapabiliyorsunuz. Alan içerisindeki mekan Beykoz Belediyesi’ne ait olduğundan dolayı fiyatlar da gayet uygun. 2 kişilik serpme kahvaltı fiyatı 2022 yılı sonu itibariyle 195 TL’dir.

Kahvaltının yanı sıra alandaki kır restoranında fast-food yemekleri de bulabiliyorsunuz. Fiyatlar da birçok mesire alanında olduğu gibi gayet uygun. Hamburger ücretleri 55 TL’den başlıyor.

Karlıtepe Mesire Alanı Çocuk oyun alanı
Kaynak ; enginkoklu

Beykoz’un en önemli turizm yatırımlarından biri olan Karlıtepe Mesire Yeri, açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Güvenlik, temizlik veya otopark konusunda endişe etmeden gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz bu mesire yeri, günümüzdeki en temiz ve en düzenli mesire alanlarından biri.

BENZER İÇERİKLER

İLGİLİ YAZILAR