Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiDolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgi | Özellikleri, Bölümleri

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgi | Özellikleri, Bölümleri

İstanbul Boğazı'nın en güzel yerini süsleyen, bir sanat eseri olarak nakış nakış işlenmiş Dolmabahçe Sarayı, süslemelerde, biçimde ve ayrıntılarda gözlenen batı etkileri, imparatorluğun son döneminde değişen estetik değerlerin bir yansıması olarak yorumlanıyor. En pahalı, en görkemli ve en büyük olan bu saray, İstanbul'un Beşiktaş semtinde, manzarası, birbirinden değerli mobilyaları ve tarihinde yaşanmış önemli olayları ile yerli/yabancı turistlerin şehirde en çok ziyaret ettiği turistik cazibe merkezleri arasında.

-

Hizmete açıldığı 1856 yılından, Halifeliğin kaldırıldığı 1924 yılına kadar 6 farklı padişahın (Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad, VI. Mehmed (Vahdeddin) ikamet ettiği yer olan Dolmabahçe Sarayı, M.Kemal Atatürk’ün, 1927-1938 yılları arasında birçok çalışmasını yürüttüğü yer.

1928 Harf Devrimi‘nin ilk çalışmalarının yapıldığı yer olması bakımından da önemli olan saray, Atatürk’ün latin harflerini tanıtmak için kara tahtayı ilk kullandığı yer. Sarayın 71 nolu odası ise, Atatürk’ün 10 Kasım 1938’deki son dakikaların tanığı olduğu yer olması bakımından önemli bir yere sahip.

Osmanlı’nın modernleşmesini simgeleyen, Barok mimari tarzıyla göz kamaştıran İstanbul’un en büyük ikinci sarayı olan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Devleti’nin batılılaşma adına attığı en somut örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Osmanlı’da ilk Meclis-i Mebusan‘ın toplandığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip olan saray, adını bu alandaki doldurulmuş olan koydan alıyor.

Bataklığa dönüşen bu koylar, doldurularak bahçe olarak yeniden tasarlanmış ve Dolmabahçe Sarayı’da bu iki bahçenin arasına kurulmuş. Doldurulmuş bir alana inşa edildiğinden dolayı da ‘Dolmabahçe’ adını almış.

Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı ise, Garabet Amira Balyan ve oğlu Nikogos Balyan olarak bilinir. Mimarisi ile eski dönem Osmanlı yapılarından ayrılan saray, hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleri ve dekorasyonuyla görülmesi gereken en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Dolmabahçe Sarayı Mimari Özellikleri

Dolmabahçe Sarayı Mimari Özellikleri

110.000 metrekarelik bir alana yayılan saray, 3 bölümlü ana yapısı ile 16 ayrı bölümden oluşuyor. Yüksek duvarlar ile çevrili anıtsal iki kapılı saraya, ana binanın dışında Hazine-i Hassa, Veliaht Dairesi, Mefruşat, Camlı Köşk ve Muhafızlar Dairesi de dahil.

Ana duvarları taştan, iç duvarları tuğladan ve döşemeleri ahşaptan yapılmış sarayın, 45.000 metrekarelik döşeme alanında 46 salon, 285 oda, 6 hamam ve 68 tuvalet bulunuyor.

II. Abdülmecid döneminde saraya Saat Kulesi ve Hareket Köşkleri, 1910-1912 yıllarında ise elektrik ve kalorifer sistemi eklenmiş.

Saraydaki Camlı Köşk, padişahın halk yaşamını izlediği ve orduyu gözetlediği tek yer olarak biliniyor. Sarayın dört bir köşesinde şömine, şamdan ve avizeler yer alıyor. Balo salonundaki 36 metre yüksekliğinde ve 4.5 ton ağırlığında olan kristal avize ise, saraydaki en dikkat çeken eserlerden.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi

Dolmabahçe Sarayı'nın Kısaca Tarihi

31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış olan sarayın tam olarak inşaasına ne zaman başlandığı bilinmiyor olsa da, birçok kaynağa ve tarihçiye göre, saray yapımına 1843 yılında başlanmış ve 13 yıl sonra 1856 yılında hizmete açılmış.

Garibat Amira Balyan ve oğlu Nikoğos Balyan tarafından inşa edilmiş olan saray, Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad, VI. Mehmed (Vahdeddin) dönemlerinde devlet işlerini yönetmek amacıyla kullanılmış.

M. Kemal Atatürk son yılllarını bu sarayda geçirmiş ve 10 Kasım 1938’de de sarayda vefat etmiş.

Günümüzde bir müze olarak faaliyet gösteren Dolmabahçe Sarayı, tarih ve sanatseverleri bir araya getirerek birbirinden değerli eserleri ve bölümleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Dolmabahçe Sarayı İçi

Dolmabahçe Sarayı İçi

Sarayın içinde genel olarak fotoğraf çekimine izin verilmiyor olsa da, sarayın bahçesinde ve diğer bölümlerinde fotoğraf çekilebilir.

Sarayın içerisinde Türk ressamlar dahil, Zonaro, Ayvazovski, Gerome ve Fromentian gibi ünlü isimlere ait 600 adet resim bulunuyor. Bu resimler arasında ünlü Türk ressamlarından Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey ve Avni Lifiş gibi isimlerin de resimleri bulunuyor.

Sarayın Veliaht Dairesi günümüzde Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılıyor. Saraydaki hazineler arasında bu resimlerin yanı sıra, birbirinden değerli 300’e yakın Japon, Çin, Avrupa ve Türk yıldız porselenleri, 581 gümüş, 158 tarihi saat, elişi maden eşyalar, 36 kristal avize, kristal ve gümüş masa da bulunuyor.

Sarayın iç süslemeleri oldukça zengin bir dekorasyona sahip. Altın yaldız oymalı varaklı mobilyalar, panolarla bölünmüş olan tavanlar, yivli sütunlar, alçı kabartmalar ve bitkisel motifler iç dekorasyonu en iyi şekilde vurguluyor.

Saray içerisinde mobilyaların büyük bir bölümü Batı üslubunda ve eşyaların bir kısmı hediye olarak Avrupa, Çin, Hindistan, Mısır gibi ülkelerden getirilmiş.

Dolmabahçe Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Dolmabahçe Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul‘un en güzel ve en renkli ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ta sahil yolunun üzerinde bulunan Dolmabahçe Sarayı’na ulaşım için Beşiktaş ve Kabataş iskelelerini kullanabilirsiniz. Bu iki iskele saraya sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Beşiktaş otobüsleri ve dolmuşları ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz saraya Taksim Meydanı’ndan da yürüyerek 20-25 dakika içerisinde ulaşmak mümkün.

25T Sarıyer -Taksim, 559C Rumelihisar üstü – Taksim, 110 Kadıköy – Taksim, 112 Bostancı – Taksim nolu otobüsler ile İnönü Stadı otobüs durağına kadar gidebilirsiniz. Bu otobüs durağından 2-3 dakika içerisinde saraya ulaşmak mümkün.

Saraya şahsi araçlarınızla gitmeyi planlıyorsanız Dolmabahçe Sarayı’nın otoparkı olduğunu da unutmayın. Hafta sonu öğleden sonra yer bulmak pek kolay olmasa da, yakınlarda başka ücretli otoparklar da olduğundan aracınızı park etme konusunda sorun yaşayacağınızı sanmam.

Göz At : Beşiktaş Gezilecek Yerler (Saray çevresinde görülmeye değer daha birçok tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulunuyor. Bu yazı ile bölgedeki 15 yer ve haritalı gezi rotasını bulabilirsiniz)

Saray Girişi

YAKINLARDA NELER VAR ?

Saray, Beşiktaş’ın kalbinin attığı yerlerden biri olan sahil yolu üzerinde, meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Saray çevresinde Dolmabahçe Camii, Maçka Demokrasi Parkı ve Deniz Müzesi gibi bölgenin önde gelen turistik yerleri bulunuyor.

Bunun yanında Çırağan Sarayı, Küçük Mecidiye Camii ve Yahya Efendi Türbesi de saray ziyaretinden sonra göz atılabilecek yerler arasında.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2022

Saray Bahçesi

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti için farklı fiyatlandırma bulunuyor. Eğer saray kompleksi içerisindeki tüm bölümleri görmeyi planlıyorsanız mutlaka kombineli biletlerden satın alın derim. 2022 yılı itibariyle saraya giriş ücretleri ;

 • Selamlık giriş ücreti ; Tam 50 TL, öğrenci 10 TL
 • Harem bölümü ; Tam 40 TL, öğrenci 10 TL
 • Selamlık + Harem Kombineli Bilet ; Tam 60 TL, öğrenci 10 TL
 • Selamlık + Harem + Milli Saraylar Resim Müzesi Kombineli Bilet ; Tam 80 TL, öğrenci 20 TL
 • Milli Saraylar Resim Müzesi ; Tam 30 TL, öğrenci ise 10 TL’dir.

Dolmabahçe Sarayı’nda müzekart sadece Harem Bölümü’nde geçerli, diğer bölümlerde müzekart geçerli değil.

NOT : Sarayı rehberler eşliğinde gezebiliyorsunuz. Kendi başınıza sarayı gezemeyeceğiniz gibi sarayın büyük bir bölümünde fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

TBMM Milli Saraylarına bağlı olan Topkapı Sarayı, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Haftanın diğer günleri 09:00-16:00 saatleri arasında sarayı ziyaret edebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için millisaraylar.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

DOLMABAHÇE SARAYI FOTOĞRAFLARI

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Sarayın ana yapısı, denize paralel olarak 3 katlı olarak yapılmış ve Mabeyn-i Hümâyûn (Selamlık), Harem-i Hümâyûn ve tören, bayramlaşma gibi zamanlarda kullanılan Muayede Salonu olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Selamlık Bölümü (Mabeyn-i Hümâyûn)

Dolmbahçe Sarayı Giriş Ücreti
Kristal Merdiven – Selamlık Bölümü

Dolmabahçe Sarayı’nın en önemli bölümü olarak bilinen Selamlık, saraydaki yönetim merkezi olarak kullanılmış olan bölüm. İlk karşılaşılan Medhal Salonu, üst kat ile bağlantıyı sağlayan Kristal Merdiven, elçilerin ağırlandığı Süfera (Sefiller) Salonu ve elçilerin huzura çıktığı Kırmızı Oda, saraydaki en görkemli yerler olarak bilinir. Döşemeleri ve süslemeleriyle görenleri büyüleyen bu bölümler, Selamlık’ta en çok ilgiyi gören yerler oluyor.

Zülvecheyn Salonu da Selamlık Bölümü’nde bulunuyor. Zülvecheyn iki cepheli demek. Padişahın özel hayatı ile resmi hayatının geçtiği yer olmasından dolayı bu adı almış olan salon, ramazan aylarında saray halkının cemaat olarak namaz kıldığı bir yer olarak biliniyor.

Yine Selamlık bölümünde bulunan ”Değerli Eşya Sergi Salonu” padişahların kullandıkları eşyaları görebileceğiniz bölümdür.

Dolmabahçe Harem Bölümü (Harem-i Hümâyûn)

Dolmbahçe Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı’nda Harem, saraydan ayrı bir bölümde bulunuyor. Ancak Dolmabahçe Sarayı’nın harem bölümü aynı çatı altında, sarayın üçte ikilik bölümünü oluşturuyor. Plan bakımından en karmaşık bölüm olan Harem’de toplamda 5 salon bulunuyor. Bu salonlar arasında en önemli olanlar ise, Mavi ve Pembe Salon olarak anılan ikinci katta yer alan salonlardır. Padişahın harem halkıyla bayramlaştığı yer Mavi Salon, harem halkının günlük sohbetlerini yaptığı yer ise Pembe Salondur.

Dolmabahçe Muayede Salonu

Bu bölüm Selamlık ve Harem bölümleri arasında yer alıyor. Sarayın en yüksek ve en görkemli bölümü olarak bilinen Muayede Salonu, 4.5 ton ağırlığındaki İngiliz yapımı avizesi ile diğer bölümlerden çok daha fazla ilgi görüyor. 2.000 metrekarelik alanı, 56 sütunu, 36 metre yüksekliğindeki kubbesi ile saray içerisindeki en önemli bölümlerden biri. Merasim, tören ve bayramlaşma için kullanılmış ve dünyanın en büyük taht odası olarak kabul ediliyor.

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi
Dolmabahçe Saat Kulesi

Saray kompleksine ait olan yapılardan bir diğeri de sarayın giriş kısmına yakın bir yerde (Saltanat Kapısı ile Camii arasında) inşa edilmiş olan saat kulesidir. II. Abdülhamit tarafından sarayın mimarı olan Nikoğos Balyan’ın kardeşi ”Sarkis Amira Balyan”a yaptırılmış.

II. Abdülhamit döneminde, 1890 yılında yapımına başlanmış olan saat kulesi 4 yıl sonra 1894 yılında tamamlanmış. Barok ve Ampir üslupların harmanlaşması ile yapılmış olan kule 4 katlı olarak inşa edilmiş. Deniz ve kara tarafında bulunan ikinci kat alınlıkların ortasına, terazi ve silah eklenerek tamamlanmış olan birer Osmanlı arması mermere oyularak yerleştirilmiş. Dört tarafına da dört farklı barometre konulmuş.

1979 yılına geldiğinde saatler elektronik sisteme çevrilmiş.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Sarayın deniz ve kara tarafında her bir farklı işleve sahip olan toplamda 25 kapısı bulunuyor. Bu kapılar arasında en iyi bilinen ”Saltanat Kapısı”dır ve padişahların giriş çıkış yaptığı bir yer olduğundan dolayı da Merasim Kapısı olarak da anılıyor.
 2. Sarayın ana yapısı dışında her biri farklı hizmetler için kullanılmış yapıları da bulunuyor. Bunlar Istabl-ı Amire, Mefruşat Dairesi, Hazine-i Hassa, Serasker Dairesi, Kızlarağası Daireleri, Baltacılar, Herek Dökümhanesi, Bendegan, Agavat gibi yapılardan çoğu günümüze kadar ulaşamamış olsa da, Camlı Köşk ve Kuşluk Bahçesi gibi önemli bölümler günümüze ulaşmayı başarabilmiş.
 3. Sarayın mimarisi hakkında birçok üsluptan bahsetmek mümkün. Saray, tek bir üslupla yapılmak yerine Avrupa’da doğmuş mimari akımların harmanlaştırılması ile oluşturulmuş. Bunun yanında, Minderli Oda ve Namaz Odası gibi bölümler ise, Türk-İslam yaşamına uygun olarak yapılmış.
 4. Saray zemini çam, meşe ve Afrika’da yetiştirilmiş farklı ağaç türlerinden elde edilen ahşap malzemeler ile kaplanmış ve dış duvarlar ise Marmar Adası’ndan getirilmiş beyaz mermerler ile yapılmış.
 5. Sarayın toplamda 1427 penceresi bulunuyor ve bu pencerelerdeki camlar, kıymetli eşyaları güneş ışığından koruyabilmek amacıyla mor ötesi ışınları kesen bir özelliğe sahip olacak şekilde yapılmış.
 6. Osmanlı’da ilk Meclis-i Mebusan burada toplanmış.
 7. Saray, Osmanlının batılılaşma yolunda attığı en somut adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.
 8. Sarayın ismi denizin doldurulmasından geliyor. Burada saray yaptırılmadan çok önceleri gemilerin demirlediği koylar varmış. Bu koylar 17. yüzyıl ortalarında bir bataklığa dönüştükten sonra, doldurulmuş ve bahçe olarak yeniden dizayn edilmiş. Bu yüzden de saray, bulunduğu bu bahçeden dolayı Dolmabahçe adını almış.
 9. II. Abdülhamid tarafından hazırlanan Kanun-i Esasi (İlk Anayasa) bu sarayda düzenlenmiş.
 10. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefat ettiği saray, 1984 yılında müzeye dönüştürülmüş. Günümüzde yerli/yabancı turistlerin akınına uğrayan saray, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken önemli tarihi yapılar arasındadır.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

NOT : Sarayın hangi bölümlerini görmeniz gerektiği konusunda bir liste hazırlamanıza gerek yok. Çünkü sarayı bireysel olarak gezemiyorsunuz. Rehberler eşliğinde gezerken dilerseniz ”ses rehberi” de alabiliyorsunuz. Gruplar İngilizce ve Türkçe olarak iki kez yapılıyor ve ortalama her yarım saatte bir saray turu düzenlenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgi

SIK SORULAN SORULAR !

Dolmabahçe Sarayı’na neden bu isim verilmiş ? ; Sarayın bulunduğu yer daha önceden bir koy’muş. Hasbahçe ve Karabali arasında bahçeleri arasında kalan bu koy doldurularak bahçeler birleştirilmiş. Dolmabahçe Sarayı işte tam bu iki bahçe arasına inşa edilmiş. Doldurulmuş bir alana inşa edildiğinden dolayı da saraya bu isim verilmiş.

Atatürk Dolmabahçe Sarayı’nda kaç yıl yaşadı ? ; 1927-1938 yılları arasında Atatürk toplamda 31 kez İstanbul’a gelmiş. Bu süre zarfında toplamda 4 yıl, İstanbul’daki çalışmalarında sarayı kullanmış ve burada vefat etmiş.

Dolmabahçe Sarayı hangi Padişah döneminde yapılmıştır ? ; Saray, 31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid döneminde, 1839-1861 yılları arasında yaptırılmış.

Dolmabahçe Sarayı’nda kaç oda var ? ; Saray’da 285 oda var. Ayrıca 46 adet salon, 68 tuvalet ve 6 hamam var.

Dolmabahçe Sarayı ne zaman müze oldu ? ; Saray, 1984 yılından itibaren bir müze olarak kapılarını aralamış.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre kattığı son eserlerden biri ve kesinlikle İstanbul ziyaretinde görülmesi gereken turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Bu saray gezisi ile Osmanlı’nın son dönemleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!