Stockholm Vasa Müzesi Hakkında Bilgiler, Ulaşım, Giriş Ücreti

Avrupa'nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Stockholm Vasa Müzesi, tarihi 17. yüzyıla uzanan 'Vasa' savaş gemisiyle dikkat çekiyor. Uzun yıllar su altında kaldıktan sonra, 20. yüzyılın ortalarında çıkarılmış olan gemi, orijinal haliyle bu müzede sergileniyor.

Stockholm’ün en önemli ve en dikkat çeken turistik cazibe merkezlerinden biri olan Vasa Müzesi, bir İsveç kraliyet savaş gemisi olan ‘Vasa’ya ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. 1628 yılında ilk seferine çıkan bu tarihi gemi, neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşmış. Bu yönüyle tamamen bozulmadan günümüze kadar gelmiş dünyanın en eski savaş gemisi olma ünvanına sahip.

Geminin yüzde 95’lik bir bölümü orijinal. Ayrıca yüzlerce oyma heykel ile süslenmiş. 69 metre uzunluğundaki bu gemi 1628’de Stockholm’ün ortasında ilk yolculuğunda battı ve 333 yıl sonra 1961’de kurtarılmış. Eski ihtişamına yeniden getirilen gemi, günümüzde Stockholm’ün ‘Djurgarden’ adasında, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Vasa Müzesi Hakkında Bilgiler

Vasa Müzesi Hakkında Bilgiler
Vasa Gemisi

Yılda 2 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Vasa Müzesi İskandinavya ülkelerindeki en çok ziyaret edilen müze olması bakımından da önemli bir yere sahip. Açıldığı günden (1990) günümüze Stockholm’ün en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren müzede, gemideki yaşam hakkında bilgi veren 10’dan fazla sergi bulunuyor. Ayrıca müzenin içinde küçük bir hediyelik eşya dükkanı ve restoran da yer alıyor.

Müzeyi tur rehberleri ile ziyaret edecek olursanız, geminin 1961 yılında titizlikle kaldırılıp 14.000 parçalık dev bir yapboz gibi yeniden bir araya getirildiğini, ölümünün ve dirilişinin 300 yıllık olağanüstü ve tartışmalı hikayesini dinleyebilirsiniz.

Müzenin giriş katında, geminin 1:10 ölçekli bir maketi ve kurtarma operasyonuna ve geminin korunmasına ışık tutan 17 dakikalık bir film gösterimi yapan bir sinevizyon bölümü var. Vasa’dan kurtarılan eserler, gemideki yaşam, deniz savaşı ve 17. yüzyıl yelken ve seyrüsefer, ayrıca heykeller ve geçici sergileri kapsayan bölümleri görebiliyorsunuz.

En alt kattaki sergi, modern adli bilimi kullanarak, talihsiz yolculardan bazılarının yüzlerini ve hayat hikayelerini yeniden canlandırmaya adanmış.

Vasa Müzesi 4 kattan oluşuyor ve her kat görülmeye değer birbirinden değerli sergilere ev sahipliği yapıyor. Müzedeki hemen her şey bulunan tarihi gemi ile alakalı.

Vasa Gemisi Tarihçesi

Vasa Gemisi Tarihçesi

Gustav Vasa’nın torunu olan Gustav Adolf II tarafından, onun gücünü göstermek ve o sırada kuzeni tarafından yönetilen Polonya’ya karşı savaşan donanmanın bir parçası olması için bu gemi, 1626-1628 yılları arasında Stockholm’de Hollandalı gemi ustası Henrik Hybertsson tarafından yapılmış.

10 Ağustos 1628’de Vasa ilk yolculuğuna hazırdı. Ancak sadece 1.3 km gidebildikten sonra battı.

Geminin uzunluğu 69 metre ve yüksekliği ise 50 metreydi. Geminin battığı yerdeki derinlik ise 32 metreydi. Yani geminin bir bölümü o dönemde su da görünebiliyordu. Kral, başarısızlığı gizlemek için direkleri kesmeyi emretmiş ve böylece Vasa’nın hikayesinin çabucak unutulması sağlanmak istenmiş.

Geminin batmasına ise bir dizi faktör neden olmuştu. Bunlardan en önemlisi geminin çok ağır olmasıydı. Kral, gemi yapılırken çok fazla heykel yapılmasını emretmiş ve yine gemiye çok sayıda silah yerleştirilmesi emrini vermişti. Zaten geminin mimarı bu nedenden dolayı gemi inşaatı sırasında ölmüştü. Geminin çok ağır olduğunu bilmelerine rağmen, kimse kralla tartışmaya cesaret edememişti.

Kaynak ; divertingjourneys.wordpress.com

Gemi 1628’de battıktan sonra 333 yıl boyunca Stockholm limanında yatmış. Çünkü gemi battıktan sonra birçok kurtarma denemesi başarısızlıkla sonuçlanmış ve kısa bir süre sonra da geminin çıkarılması için gerçekleştirilen çalışmalara son verilmiş.

1950’li yıllarda amatör bir arkeolog tarafından keşfedilen gemi, çamura battığından dolayı fazla harap olmadığı ve ilk yapıldığı günki gibi durduğu tespit edilmiş. Kısa bir çalışmanın ardından 1961 yılında çıkarılan gemi için bir müze ihtiyacı doğmuş ve uzun bir aradan sonra 1990 yılında Vasa Müzesi açılmış. O günden günümüze Stockholm’ün en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren müze, çıkarılan geminin dışında, birkaç farklı sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Kaynak ; divertingjourneys.wordpress.com

Vasa Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İsveç’in başkenti Stockholm’de, Djurgarden adasında yer alan Vasa Müzesi’ne şehrin hemen her yerinden rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Müzeye şehir merkezinden hareket eden 67, 69 ve 76 nolu otobüslerle ulaşabileceğiniz gibi 7 nolu tramvayla da ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Stockholm’ün en popüler bölgelerinden biri olan ‘Ostermalm’den 30 dakikadan daha kısa bir sürede müzeye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şehirdeki Hop on ve Hop off otobüsleri de Vasa Müzesi’ne gitmektedir.

Kaynak ; flickr / Kevin Oliver

Vasa Müzesi Giriş Ücreti

Vasa Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 170 İsveç kronu, yani yaklaşık 16€’dur. 18 yaşından küçükler müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Ziyaret Saatleri ; Müzeyi haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; flickr / Kevin Oliver

Vasa Müzesi Yakınlarındaki Popüler Oteller

Stockholm’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, müzeye ev sahipliği yapan Djurgarden adasında konaklamayı düşünebilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Vasa Müzesi’ne yürüme mesafesinde olmanın yanı sıra, Stockholm’ün kalbinin attığı yer olan Gamla Stan’a da yakın olursunuz.

Ayrıca Djurgarden bölgesindeki otel fiyatları, Stockholm şehir merkezine ve şehirdeki diğer bölgelere göre daha uygundur. Bu yüzden de bu bölge, daha çok bütçeli Stockholm gezi planı yapan turistler tarafından tercih ediliyor. Ancak adada sadece birkaç tane konaklama birimi bulunduğunu da unutmayın. Yani otel konusunda çok seçici biriyseniz ya da çok fazla seçeneğim olsun diyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulamazsınız.

Müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler otellerden bazıları ise ;

STF af Chapman & Skeppsholmen – 2 yıldız

STF af Chapman & Skeppsholmen

Skeppsholmen Adası‘nda Vasa Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesindeki bu hostel, şehirdeki en çok tercih edilen ucuz konaklama birimlerinden. Tesis, hostel konseptinde hizmet veriyor. Yani tesisin paylaşımlı dorm odaları da var. Ayrıca çift kişilik veya tek kişilik odaları da bu tesis de bulabiliyorsunuz. Eğer Stockholm’de ucuz bir tesis arıyor, şehir merkezine ve Stockholm’de gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerine çok uzak olmak istemiyorsanız bu 2 yıldızlı modern hostele göz atabilirsiniz. Tesis gemi kamarasında bulunduğundan dolayı da oldukça otantik bir atmosfere sahip.

Pärlan Hotel – 3 yıldız

Pärlan Hotel

Stureplan’daki bar, mağaza ve gece kulüplerine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta olan bu otelden Vasa Müzesi’ne kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Stockholm’ün kalbinin attığı yerlerden biri olan Gamla Stan’a 2 metro duraklığı uzaklığında olan bu bütçeli otel de, Stockholm’de konaklama için düşünülebilir.

Pop House Hotel – 4 yıldız

Pop House Hotel

Şehirdeki orta bütçeli konaklama birimlerinden olan bu 4 yıldızlı otel, Djurgarden adasında, Vasa Müzesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Stockholm eski kent merkezine yaklaşık 1 km uzaklıktaki güzel konumu sayesinde, Stockholm’de gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebiliyorsunuz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!