Ana SayfaİsveçStockholmStockholm'de Nerede Kalınır ? & Popüler 6 Semt Ve Oteller

Stockholm’de Nerede Kalınır ? & Popüler 6 Semt Ve Oteller

Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olan İsveç’in başkenti Stockholm, her biri kendine özgü çekiciliğe, kültüre ve tarihe sahip 14 farklı adadan oluşuyor. Kıvrımlı su yolları, yeşil park alanları ve harika bir şekilde korunmuş Ortaçağ mimarisinden oluşan şehir, hareketli, modaya uygun ve canlı bir başkent. Dünyaca ünlü restoranları, gece hayatı ve birbirinden güzel gezilecek yerleriyle eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde konaklama ise, İskandinavya başkentlerinin genelinde olduğu gibi ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle şehri yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız.

Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap, şehirden ne beklediğinize, konaklama sürenize, zevkinize, bütçenize ve gezip görülecek yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişebilir. Şüphesiz şehrin kalbi olan, Stockholm’deki en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yapan ve tarihi şehir merkezi olarak bilinen ‘Gamla Stan’ şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün konakladığı yer. Fakat Stockholm’de çok daha farklı ve uygun fiyatlı semtlerin, mahallelerin olduğunu da unutmamak gerek.

Stockholm’de Nerede Kalınır ? & En Güzel Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

Şehirdeki gezip görülecek yerlere en yakın olabileceğiniz, Stockholm’ün kalbinin attığı yer olan Gamla Stan bölgesi (Eski Kent – Tarihi Şehir Merkezi), konaklama için şehirdeki en popüler yer.

Stockholm’deki en ucuz otelleri ve en uygun fiyatlı lüks otelleri bulabileceğiniz merkezi yer ; Norrmalm

Şehirde ailece kalınacak en iyi yer ve en az Normalm kadar ekonomik otellere ev sahipliği yapan en iyi bölge ; Östermalm

Stockholm gece hayatına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan en popüler bölge ; Södermalm

Şehir merkezi dışında, sessiz ve sakin bir yer olan Vasastan bölgesi de, Stockholm’deki en uygun fiyatlı 2-3 yıldızlı otelleri bulacağınız yerlerden biri.

Alternatif olarak göz atabileceğiniz, az sayıda konaklama birimine ve turiste ev sahipliği yapan; Kungsholmen

1.Gamla Stan

(Eski Şehir Merkezi, Stockholm’ün kalbi, en popüler konaklama bölgesi, diğer bölgelere nazaran pahalı, her çeşit otel ve diğer konaklama birimleri bulunabilir, turistik ve kalabalık)

Gamla Stan bölgesi, Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri
Gamla Stan – kaynak ; flickr / Neil Howard

Tarihi şehir merkezi veya Eski Kent olarak da bilinen, şehrin kalbinin attığı yer olan Gamla Stan, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olan en popüler yer. Kısa sürede çok sayıda turistik yer görmek istiyorsanız burası sizin için en ideal yer olacaktır.

Şehrin en iyi konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, yukarıda bahsettiğimiz diğer 5 bölgeye de kolay bir ulaşım sunuyor. Ayrıca Stockholm’deki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de burada.

Kelimenin tam anlamıyla ‘Eski Şehir’ olan Gamla Stan, Avrupa’nın en eski ve en iyi korunmuş Ortaçağ şehir merkezi. Her biri kafeler, barlar ve alışveriş noktalarına ev sahipliği yapan rengarenk binaların sıralandığı dar, dolambaçlı sokaklarıyla öne çıkan bu bölgedeki oteller, şehrin diğer bölgelerindeki otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, burada her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabilirsiniz.

OLUMLU YANLARI ;

 • Kompakt ve yürünebilir
 • Stockholm’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde
 • Şehirdeki en fazla ve en çeşitli otel, restoran, cafe, bar ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapıyor olması
 • Gece hayatı için de tercih edilebilir olması
 • Diğer semtlere ve şehrin geri kalanına iyi bağlantılara sahip

OLUMSUZ YANLARI ;

 • Süper turistik
 • Ciddi anlamda insan trafiği var
 • Bazı konaklama birimleri, şehrin geneline göre biraz daha pahalı olabiliyor
 • Gün içinde gürültülü

GAMLA STAN’DA GÖREBİLECEĞİNİZ TURİSTİK YERLER

Gamla Stan, yani tarihi şehir merkezi Stockholm Katedrali başta olmak üzere, Nobel Ödülü Müzesi, Medeltidsmuseet’teki (Ortaçağ Müzesi), Museum Tre Kronor, Kraliyet Sarayı (Stockholm Sarayı), Kraliyet Cephaneliği, renkli evlerle dolu Stortorget adlı meydan, Eski Parlemento Binası, Riddarholmen Kilisesi, Stockholm Menkul Kıymetler Borsası Binası ve Gastorget gibi birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

En Popüler Gamla Stan Otelleri

Stockholm de nerede konaklanır, Hotell Reisen
Hotell Reisen

Gamla Stan bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

2.Norrmalm

(Ucuz, en popüler, merkezi, turistik yerlere çok yakın)

Norrmalm bölgesi, Stockholm
Norrmalm – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Gamla Stan bölgesinden biraz kuzeye doğru yürüyecek olursanız Stockholm’ün iş ve ticaret bölgesi olan muhteşem Norrmalm mahallesine ulaşırsınız. Burası, Stockholm’deki en uygun fiyatlı konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer, ayrıca Gamla Stan’a ve şehirdeki gezilecek önemli yerlere yakın olduğundan şehrin en popüler bölgelerinden biri.

Burada ayrıca küçük tasarım mağazalarından büyük mağazalara kadar sayısız mağazanın yanı sıra her bütçeye uygun çok sayıda otel seçeneği bulunuyor. Genel olarak oteller bütçeli tesislerden oluşuyor olsa da, lüks otelleri de burada bulabilirsiniz.

Norrmalm’de, birinci sınıf performansları ve sergileri görebileceğiniz Kraliyet Opera Binası, Ulusal Müze ve Kulturhuset gibi sayısız müze, sanat galerisi ve kurum bulunuyor. Şehrin hareketli ve canlı bir bölgesi olduğundan her zaman yapılacak bir şeyler bulunabilir.

Norrmalm, Stockholm ve İsveç genelinde iyi bağlantılara sahip olduğu için Stockholm’de bir gece kalacak yer konusunda da bir numaralı tercihimiz. Eğer tarihi şehir merkezinde aradığınız bütçede bir otel bulamazsanız, alternatif olarak Norrmalm’e mutlaka göz atın deriz.

OLUMLU YANLARI ;

 • Ucuz (Sadece oteller ve diğer konaklama birimleri değil, cafe, restoran ve barlar da burada oldukça uygun fiyatlı)
 • Hareketli ve canlı bir yer
 • Stockholm’deki en çok rezervasyon alan otellerin büyük bir bölümü bu bölgede
 • Şehir merkezine ve birçok turistik yere yürüme mesafesinde
 • Çok sayıda görülmesi gereken yere ev sahipliği yaptığı gibi yapılacak da birçok aktiviteye sahip
 • Şehrin geri kalanına iyi bağlantılara sahip
 • Yürüyerek gezilebilir
 • Kültür gezisi ve şehir turu için ideal
 • Şehrin en iyi alışveriş spotlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor

NORRMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER;

Stockholm’ün en ünlü meydanlarından biri olan Sergels Torg, Strandvägen adlı bulvar, Hallwyl Müzesi, Aziz Jacob Kilisesi, Strindberg Müzesi, Ulusal Müze, İsveç Kraliyet Operası, Kültür Evi (Kulturhuset) ve en güzel parklardan biri olan Kungsträdgården Parkı (Kral Bahçesi) gibi birçok cazibe merkezini burada görebilirsiniz.

NOT ; Norrmalm, konum bakımından Gamla Stan’dan çok farklı değil. Burası da en az Gamla Stan kadar merkezi. Ayrıca şehrin en popüler bölgesi diyebilirim. Bu yüzden geniş bir bütçeye sahipseniz bile (4-5 yıldızlı otellerde konaklayabiliyorsanız) ilk olarak bu bölgeye göz atarak başlayın derim.

En Popüler Norrmalm Otelleri

Hotel At Six, Stockholm otel tavsiyesi
Hotel At Six

Norrmalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

3.Södermalm

(Stockholm gece hayatı için en iyi bölge)

Södermalm bölgesi, Stockholm Ucuz Otel Önerileri
Södermalm – kaynak ; flickr / Craig Morey

Şehir merkezinin biraz güneyinde yer alan Södermalm, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olmasının yanı sıra, dünyanın en havalı ve en iyi bölgeleri arasında da yerini almış.

LGBT dostu bir semt olan Södermalm, hem şehir merkezine hem de Norrmalm bölgesine yakın. Ayrıca bu bölge, Stockholm’de gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen yer. Ancak gece hayatı için bir planınız yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu alternatif alan konsept kafeler, bağımsız giyim mağazaları, hareketli barlar ve yaratıcı yemek seçenekleriyle dolu. İsveç estetiği ve Stockholm’ün yaratıcı hayal gücünün hareketli, sanatsal bir alanda hayat bulduğu yer burasıdır.

Nehir kıyısındaki şirin ve renkli İsveç kulübelerinden birinde veya ağaçlarla çevrili Tantolunden parkında yer alan birçok sade daireden birinde kalmayı da mutlaka düşünün derim. Hem manzarası hem sunduğu eşsiz atmosferiyle burayı seveceksiniz.

Södermalm, daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, burası, Stockholm gece hayatıyla ilgilenen her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bölgelerden biri.

Södermalm’ın en güzel yanı ise, burada pansiyonlardan apartmanlara ve lüks butik otellere kadar her bütçeye uygun birçok konaklama seçeneği bulabiliyor olmanız. Ayrıca buradaki lüks otel fiyatları, Gamla Stan’daki lüks otellere nazaran daha uygun.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Stockholm gece hayatı için bir planınız varsa
 • LGBT dostu bir bölgede konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Her bütçeye uygun konaklama birimleri olan bir yer arıyorsanız
 • Tantolunden Parkı’na taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Daha çok genç İsveçlilerin ve turistlerin tercih ettiği bir yer arıyorsanız

SÖDERMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER

Öncelikle Stockholm’ün muhteşem bir manzarasını sunan Katarina Hissen’in tepesini mutlaka listenize ekleyin. Ayrıca yine şehirde görülmesi gereken yerler arasında olan Fotografiska, Aziz Eric Katedrali, Aziz Mary Magdalene Kilisesi, Catherine Kilisesi ve Grafiska Sällskapet’te burada bulunuyor. Bunun yanı sıra Södermalm’den Norrmalm ve Gamla Stan bölgesinin önemli turistik yerlerine de çok kısa sürede buradaki otellerden gidebilirsiniz.

En Popüler Södermalm Otelleri

Stockholm de nerede kalınmalı, Hilton Stockholm Slussen Hotel
Hilton Stockholm Slussen Hotel
 • NOFO Hotel – BW Premier Collection – 4 Yıldız (135€-205€) ; 1780 yılından kalma tarihi bir binada hizmet veren bu lüks otel, Stockholm’ün şık Södermalm semtindeki Medborgarplatsen Metro İstasyonu’na kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Hilton Stockholm Slussen Hotel – 4 Yıldız (115€-185€) ; Södermalm ile hoş Eski Kent arasında mükemmel bir konumda yer alan bu otel, Mälaren Gölü’nün ve Stockholm Belediye Binası’nın panoramik manzarasını sunan ender otellerden biri.
 • Hellstens Glashus – 3 Yıldız (95€-145€) ; Södermalm’ın bütçe dostu otellerinden biri ve Stockholm’ün kalbinin attığı yer olan Gamla Stan’a 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Hotel Hellstens Malmgård – 3 Yıldız (90€-130€) ; 18. yüzyıldan kalma bu otel, Stockholm şehir merkezi ve Eski Şehir, metroyla 7 dakikalık mesafededir.
 • Den Röda Båten – 2 Yıldız – TEKNE (55€-80€) ; Bir hostel olarak hizmet veren bu tesis, 2 adet teknenin üzerinde hizmet vermekte olup Stockholm’un merkezindeki Mälaren Gölü’nün Riddarfjärden Koyu’nda demir atmıştır.

Södermalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

4.Östermalm

Östermalm bölgesi, Stockholm
Östermalm – kaynak ; flickr / Michell Zappa

Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz bölgelerden birini arıyorsanız Östermalm bölgesine mutlaka göz atın deriz. Şehirdeki diğer semtlere nazaran daha ekonomik otelleri bulabileceğiniz bu bölgede, ayrıca restoran, cafe ve barlar da uygun fiyatlı.

Östermalm, özellikle iş seyahatleri için ideal bir bölge olarak biliniyor. Bölgenin kalbi olan Stureplan Meydanı çevresinde alışveriş ve yeme içme için birçok yer bulabilirsiniz. Ayrıca Östermalm, Södermalm kadar olmasa da canlı bir gece hayatı deneyimi sunuyor. Çok sayıda bar ve gece kulübüne ev sahipliği yapan bölge, şehirdeki en ucuz semt olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu bölgede ister 4-5 yıldızlı lüks oteller isterseniz de bütçeli butik otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Gamla Stan bölgesinin kuzey doğusunda yer alan Östermalm, şehir merkezine yakın olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan şehirdeki en popüler ve en güzel turistik cazibe merkezlerine de ulaşabilirsiniz.

Bu arada, Djurgården bölgesi de bu mahallenin bir parçası, bu nedenle ABBA Müzesi de oldukça yakın ve ziyaret etmek için süper ilginç bir yer, ayrıca Skansen ve Gröna Lund, çocuklu gezginler için mükemmel bir deneyim sunuyor. Kısacası çocuklarınız ile Stockholm’ü ziyaret ediyor ve Gamla Stan’a nazaran daha ekonomik bir konaklama bölgesi arıyorsanız Östermalm size göre olabilir.

BÖLGENİN OLUMLU YANLARI ;

 • Şehir merkezine ve Stockholm’de popüler olan birçok çekim merkezine yakın.
 • Diğer bölgelere metroyla çok güzel bağlantılara sahip
 • Uygun fiyatlı otel, daire, konukevi, restoran, cafe ve çok sayıda bar var
 • Stockholm’de ailece kalınacak en iyi yer
 • Çocuklarla yapılacak çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapıyor

ÖSTERMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER;

Dünyaca ünlü Abba Müzesi’nin yanı sıra bölgede, Junibacken Çocuk Müzesi, 500 yıllık İsveç tarihini görebileceğiniz, Stockholm’ün olmazsa olmaz turistik yerlerinden ve Dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen’i, Viking Müzesi, Humlegarden ve Vasa Müzesi‘ni de burada görebilirsiniz.

Östermalm Popüler Otel Tavsiyeleri

Hotel Diplomat Stockholm
Hotel Diplomat Stockholm
 • Hotel Diplomat – 5 Yıldız (185€-255€) ; Muhteşem mimarisiyle göz kamaştıran bu otel, Stockholm’ün en lüks otellerinden biri olmasına rağmen, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri. Lüks Strandvägen bulvarı üzerinde 1911’den kalma Art Nouveau tarzındaki etkileyici bir binada yer alan Hotel Diplomat, Nybroviken Körfezi’nin harika manzaralarını sunuyor.
 • Scandic Park – 4 Yıldız (125€-210€) ; Popüler Stureplan’a sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ve Humlegården Parkı’na bakan bu bütçe dostu otel, şehirdeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri.
 • Mornington Hotel Stockholm – 4 Yıldız (115€-175€) ; Stureplan Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu otel, Kraliyet Drama Tiyatrosu’na 10 dakika ve Djurgarden Adası’na da 20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Pärlan Hotell – 3 yıldız ; Uzun yıllardır bir aile tarafından işletilen bu otel, Östermalmstorg Metro İstasyonu’na yürüyerek 5 dakika, Strandvägen’in deniz kıyısındaki gezinti yoluna ise yürüyerek 2 dakikadır.
 • Central Stockholm with Free Airport Pickup (DAİRE) ; Tesisin adından da anlaşılacağı üzere, ücretsiz havaalanı servisi sunmaktadır. Çok merkezi bir konuma sahip olmasa da, hem olanakları hem de fiyatıyla göz atmaya değer tesislerden biri.

Östermalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

5.Vasastan

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri, Vasastan Bölgesi
Vasastan – vasaparken – kaynak ; flickr / guillaume_baviere

Stockholm’ün en yoğun ve en canlı bölgelerinden bir diğeri de Norrmalm bölgesinin kuzeyinde bulunan Vasastan. Bu bölgenin en güzel yanı, Norrmalm bölgesine yakın olması. Ayrıca şehrin tam kalbi olan Gamla Stan’a da bu bölgeden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Otel fiyatları Vasastan’da Gamla Stan’a göre biraz daha uygun. Ayrıca 2 yıldızlı bütçeli otellerden 4 yıldızlı lüks otellere kadar geniş bir seçenek var.

Vasastan, geniş caddeler boyunca uzanan Alman tarzı mimari karışımı ile Stockholm’ün geri kalanından biraz daha farklı.

Yerel halkla iç içe olabileceğiniz Vasastan’da, şehrin ailece ziyaret edilebilecek en ünlü yeri olan Vasaparken Parkı da görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgede çok sayıda restoran, bar ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

Yerel halk arasında ‘Taş Şehir’ olarak da bilinen Vasastan, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir merkezi kalabalığından uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Merkeze alternatif olabilecek daha uygun fiyatlı 3-4 yıldızlı oteller arıyorsanız
 • Bir yerleşim yerinde konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Turistlerden çok yerel halkı görebileceğiniz bir yer arıyorsanız
 • Şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerinin çoğuna toplu taşımayla ulaşmayı dert etmiyorsanız

VASASTAN’DA GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER;

Vasastan’da Vasaparken Park dışında Stockholm Halk Kütüphanesi, Gözlemevi Müzesi, Yahudi Müzesi ve Bonniers Konsthall-Çağdaş Sanat Galerisi de bulunuyor.

Vasastan Otel Tavsiyeleri

Stockholmde nerede konaklanır, Best Western Hotel at 108
Best Western Hotel at 108
 • Best Western Hotel at 108 – 3 Yıldız (80€-105€) ; Stureplan, Stockholm Merkez İstasyonu ve İsveç Kraliyet Operası’na yakın konumda bulunan bu bütçe dostu otelden şehir merkezine ve diğer bölgelere toplu taşımayla çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.
 • Ibis Styles Stockholm Odenplan – 3 Yıldız (90€-120€) ; Odenplan Metro İstasyonu’na ve 18. yüzyıldan kalma Stockholm Rasathanesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bütçe dostu bir otel.
 • Blique by Nobis, Stockholm, a Member of Design Hotels – 4 Yıldız (105€-145€) ; Terası, barı ve fitness merkeziyle hizmet veren bu otel, erken rezervasyon fırsat indirimlerine de sahip.
 • Best Western Plus Time Hotel – 4 Yıldız (115€-165€) ; Vanadislunden Parkı’nın tam yanında, merkezi ama sakin bir yerleşim bölgesinde hizmet veren bu otelden, metroyla şehirdeki hemen her yere çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Vasastan bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

6.Kungsholmen

Kungsholmen, Stockholm
Kungsholmen – kaynak ; flickr / Chas B

Stockholm’ün en tenha ve en rahat bölgelerinden biri olan Kungsholmen, yukarıdaki 5 bölge kadar popüler olmasa da, uzun süre Stockholm’de konaklamayı planlayanların tercih edebileceği bölgelerden bir tanesi.

Restoranlar, barlar ve göl kenarındaki kafeler yerel yaşamı izleyebileceğiniz en güzel yerler. Ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz çok sayıda yeri de Kungsholmen’de bulabilirsiniz. Yani sakin ve yavaş bir Stockholm gezisi planlıyorsanız merkeze çok da uzak olmayan Kungsholmen adası sizin için Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir.

Burada konaklama, kısıtlı bir bütçeye sahip gezginler için mükemmel ve genellikle daha merkezi bölgelerden çok daha ucuzdur. Ayrıca şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de kısa bir metro yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede yapılacak çok fazla şey olmasa da, hem Norrmalm hem de Gamla Stan’a çok rahat ve çabuk bir şekilde gidebildiğinizden burada da kalmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Kungsholmen Stockholm’de en ucuz 3-4 yıldızlı otelleri bulabileceğiniz yerlerden biri.

Kungsholmen Otel Tavsiyeleri

Clarion Hotel Amaranten, Stockholm
Clarion Hotel Amaranten
 • Sky Hotel Apartments, Stockholm – 3 Yıldız (APART OTEL) – 115€-155€ ; Metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bölgedeki en iyi ve en ekonomik otellerden.
 • Clarion Hotel Amaranten – 4 Yıldız (85€-125€) ; Rådhuset Metro İstasyonu’nun yanında yer alan Clarion Hotel Amaranten, Stockholm Belediye Binası ve Merkez Tren İstasyonu’na yürüyerek 7 dakika uzaklıktadır. Otelden Stockholm’ün tam merkezi olan Gamla Stan’a yürüyerek 30 dakikadan daha kısa bir sürede gidebilirsiniz.
 • Connect Hotel City – 3 Yıldız (70€-95€) ; Kungsholmen Adası’nın en ekonomik otellerinden biri.

Kungsholmen’deki tüm otellere göz atmak için tıklayın

7.BONUS: Djurgarden

Djurgarden, Stockholm
Kaynak ; flickr / catnap2015

Djurgarden, eğer çocuklarınızla Stockholm’e seyahat ediyorsanız kalınacak en iyi yerlerden biri. Eğer yukarıdaki 6 bölgede aradığınız oteli bulamadıysanız alternatif olarak daha az tercih edilen Djurgarden bölgesine de göz atabilirsiniz.

Djurgården, genişleyen parkları ve ilginç, geleneksel evleri ve kulübeleriyle daha çok kırsal bir havaya sahiptir. Stockholm’ün merkezinden çok uzaklaşmadan daha sessiz, daha doğal bir alan arıyorsanız, burası göz önünde bulundurmanız gereken mükemmel bir yer.

İlgi çekici yerlere gelince, bölge kesinlikle büyüleyici ve çeşitli müzelerle doludur. Djurgården’de sanat ve tarihten oyuncaklara herkese uygun bir müze var. Bir açık hava müzesi olan Skansen de tam olarak bu bölgede bulunuyor. Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal alternatif cevap olabilecek Djurgarden bölgesinde çok fazla otel seçeneğinin olmadığını da unutmayın.Booking.com

Stockholm Pahalı Mı ?

Stockholm Otel Tavsiyeleri

İskandinav şehirlerinin çoğunda olduğu gibi İsveç’in başkenti Stockholm’de oldukça pahalı şehirlerden bir tanesi. Hem konaklama hem de yeme içme ve turistik yerlere giriş ücreti, bu şehirde ciddi anlamda bütçe zorlayabiliyor.

Eğer bütçe dostu bir kalacak yer arıyorsanız, ilk olarak şehirdeki en iyi bölgeye göz atmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Norrmalm bölgesi, Stockholm’de bütçe dostu otelleri ve daireleri bulabileceğiniz en ideal yer. Ayrıca bu bölgede şehrin geri kalanına nazaran daha ekonomik olan çok sayıda restoran ve cafe de bulabilirsiniz.

Ailece Stockholm’de Nerede Kalınır ?

Stockholm şehir merkezi

Stockholm’de çocuklarınıza kalabileceğiniz en iyi ve en popüler bölge, Djurgården & Skeppsholmen bölgeleridir.

Bu iki bölge, hem çocuk dostu aktiviteleri hem de geniş yeşil alanlarıyla öne çıkıyor. Ancak bu bölgeler, şehir merkezine ve diğer popüler bölgelere nazaran daha sessiz ve sakin bir konaklama deneyimi sunuyor.

Pek çok eğlenceli müze, lunapark ve çocuklar için aktivitelere ev sahipliği yapan Djurgården, geniş parkları ve şirin, geleneksel evleri ve kır evleriyle daha çok kır havasına sahiptir. Stockholm’ün merkezinden çok uzaklaşmadan daha sessiz, daha manzaralı bir bölge arıyorsanız, burası düşünülmesi gereken mükemmel bir yer. İlgi çekici yerlere gelince, bölge kesinlikle büyüleyici ve çeşitli müzelerle doludur. Sanat ve tarihten oyuncaklara, Djurgården’de herkes için bir müze var.

Özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız en iyilerinden biri açık hava müzesi Skansen’dir. Müze, İsveç’in dört bir yanından çeşitli geleneksel binaların rekreasyonlarıyla dolu bir park.

İsveç’in en tanınmış ve sevilen müzik ihracatının hayranıysanız, ABBA Müzesi’ne uğramak isteyeceksiniz. Size ikonik grup gibi şarkı söyleme, dans etme ve hatta giyinme şansı sunan bir dizi etkileşimli sergiyle ABBA Müzesi, herhangi bir pop hayranı için kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Yerel kültüre daha geniş bir bakış için yakındaki İskandinav Müzesi’ne gitmeyi de düşünebilirsiniz. Çağlar boyunca geleneksel modadan kültürel etkinliklere ve festivallere kadar her şeyin sergilendiği bu müzede göz atacak çok şey var. İsveç ve komşularının nasıl geliştiğini öğrenmek istiyorsanız en ideal yerdir. Aynı kültürel tarih damarında Viking Müzesi var. Çok sayıda orijinal eser, kopyalar ve girift bir şekilde yeniden yaratılmış sahnelerle, bu, İskandinav tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmenin mükemmel bir yoludur.

Stockholm Merkez

Tüm müzelere biraz ara vermek için İsveç’in en eski tema parkı olan Gröna Lund’da eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Hız trenleri ve oyun kabinleri dahil olmak üzere eğlence parklarının tüm olağan süslemeleriyle, bunun tüm aile için eğlenceli olacağı kesin.

Skeppsholmen ise, Djurgården ve Gamla Stan arasında küçük bir adadır. Küçük olmasına rağmen adada birçok müze yer alır. Stockholm Oyuncak Müzesi, tüm aile için eğlenceli bir deneyim sunar ve adanın en popüler müzesidir. Moderna Museet sanat müzesi biraz daha yetişkinlere yöneliktir. Galeri, çağdaş sanat ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli galeriler ve heykel bahçeleri arasında tonlarca ilginç parça ve enstalasyon var.

En Ucuz Stockholm’de Nerede Kalınır ?

Stockholm Gamla Stan

Stockholm’de ucuz bir otel arıyorsanız Norrmalm ve Östermalm bölgelerine göz atarak başlayabilirsiniz. Şehirdeki en ekonomik otelleri sunan bu bölgeler, ayrıca Stockholm’ün en çok tercih edilen bölgeleri arasında yer alıyor.

Östermalm, Stockholm’ün en zarif, seçkin ve varlıklı bölgesidir. Ancak buna rağmen birçok bütçe dostu tesis sunmaktadır. Hâlâ resmi olarak askeri bir bölge olmasına rağmen, 19. yüzyılın sonlarında Stockholm’ün varlıklı üst-orta sınıfı, sahil boyunca özel evler ve apartman blokları inşa etmeye başladı ve bölge resmen Östermalm oldu.

1930’larda, bölge Stockholm’ün zengin seçkinlerinin evi ve oyun alanı haline geldikçe, pahalı restoranlar, barlar ve kulüplerin yanı sıra modernist apartman blokları ve güzel evler ortaya çıkmaya başladı. Mahalle ayrıca İsveç’in en prestijli üniversitelerinden ikisine, Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’ne ve Stockholm Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bugün Ostermalm, İsveç televizyonu ve İsveç film endüstrisinin büyük bir kısmının burada kurulu olması nedeniyle yüksek teknoloji ve dijital işletmeleri teşvik ediyor. Aynı zamanda, sınırı boyunca uzanan Ulusal Şehir Parkı’nın büyük bir bölümünü içerir.

Ostermalm’ın doğu ucu, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Etnografya Müzesi ve Denizcilik Müzesi dahil olmak üzere birçok ilgi çekici turistik yeri bulacağınız yerdir. Aynı zamanda Stockholm’ün 155 metre yüksekliğindeki Kaknästornet TV kulesinin de bulunduğu yerdir.

Bölgedeki diğer cazibe merkezleri arasında Kraliyet Dramatik Tiyatrosu, İsveç Tarih Müzesi, Ulusal Kütüphane ve Stockholm Ulaşım Müzesi bulunmaktadır.

Östermalm’ın batı komşusu ve Gamla Stan’ın hemen kuzeyinde yer alan Norrmalm, Stockholm’ün iş ve ticaret bölgesidir. Tarihi taş katedraller yerine çelik ve camdan yapılmış modern kuleleri tercih ediyorsanız burası tam size göre.

Östermalm gibi Norrmalm da alışveriş yapmayı seviyorsanız gidilecek en önemli yerlerden biri.

Drottninggatan, bölgedeki ana alışveriş caddesi ve şehrin en iyi alışveriş bölgelerinden biridir. Çevredeki sokaklarda, amiral gemisi zincir mağazalar, üst düzey tasarım markaları ve seçkin butiklerin bir karışımını bulacaksınız. Ayrıca çok sayıda alışveriş merkezi ve büyük mağaza da bulabilirsiniz.

Yine de Norrmalm’ın sunduğu tek şey alışveriş ile ilgili değil. Stockholm’ün geri kalanında olduğu gibi, göz atabileceğiniz çeşitli kültürel ve tarihi yerler vardır. İsveç Ulusal Müzesi, Norrmalm’ın güneydoğu köşesinde yer alır ve kesinlikle göz atmaya değer cazibe merkezlerinden biri. Çeşitli saraylarla çevrili olan müze, kendinizi İsveç’in sanatına, tarihine ve kültürüne kaptırmak için mükemmel bir ortamdır.

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri

Stockholm’deki yukarıdaki popüler oteller arasında aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız, şehirdeki en uygun fiyatlı ve en iyi konumlu aşağıdaki 4 otele de göz atabilirsiniz. Bu oteller, Stockholm’ün en ucuz otelleri olmasa da, bulunduğu konuma ve sunduğu olanaklara göre en uygun fiyatlı oteller.

Best Western Hotel

★★★★ (95€-135€)

Best Western Hotel, Stockholm
Best Western Hotel

Stockholm şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan Best Western Hotel, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri olmasının en önemli nedeni, sunduğu fırsat indirimleri. Erken ve son dakika rezervasyon fırsat indirimleriyle bu otelde 100€’nun altına odaları rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Barı, restoranı ve fitness merkezi de olan otel 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Scandic Upplandsgatan

★★★ (95€-135€)

Scandic Upplandsgatan, Stockholm
Scandic Upplandsgatan

Stockholm Merkez İstasyonu’na yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olan Scandic Upplandsgatan, Ana alışveriş caddesi Drottninggatan’a çok yakın, merkezi bir konumda yer alıyor. Uygun fiyatlı ve modern odalarıyla öne çıkan tesis, yüksek konuk değerlendirme puanına da sahip.

Connect Hotel Arlanda

★★★ (95€-125€)

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri, Connect Hotel Arlanda
Connect Hotel Arlanda

Stockholm Arlanda Havaalanı‘na yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan bu bütçeli otel, şehir merkezine ve turistik noktalara biraz uzak bir konumda olsa da, toplu taşımayı kullanarak şehirde dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Comfort Hotel Xpress Stockholm Central

★★★ (75€-100€)

Comfort Hotel Xpress Stockholm Central, Stockholm de nerede kalmalı
Comfort Hotel Xpress Stockholm Central

Stockholm’de ucuz otel denildiğinde akla ilk gelen tesislerden biri olan Comfort Hotel Xpress, Stockholm Merkez İstasyonu, Şehir Otobüs Terminali ve Arlanda Havaalanı Express Treni’nin tam karşısında Norrmalm bölgesinde yer alıyor. Birçok turistik noktaya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otel Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en ucuz cevaplardan biri.

BENZER İÇERİKLER