Stockholm’de Nerede Kalınır ? & Popüler 6 Semt Ve Oteller

Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olan İsveç’in başkenti Stockholm, her biri kendine özgü çekiciliğe, kültüre ve tarihe sahip 14 farklı adadan oluşuyor. Kıvrımlı su yolları, yeşil park alanları ve harika bir şekilde korunmuş Ortaçağ mimarisinden oluşan şehir, hareketli, modaya uygun ve canlı bir başkent. Dünyaca ünlü restoranları, gece hayatı ve birbirinden güzel gezilecek yerleriyle eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde konaklama ise, İskandinavya başkentlerinin genelinde olduğu gibi ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle şehri yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız

Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap, şehirden ne beklediğinize, konaklama sürenize, zevkinize, bütçenize ve gezip görülecek yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişebilir. Şüphesiz şehrin kalbi olan, Stockholm gezilecek yerler listesindeki en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yapan ve tarihi şehir merkezi olarak bilinen ‘Gamla Stan’ şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün konakladığı yer. Fakat Stockholm’de çok daha farklı ve uygun fiyatlı semtlerin, mahallelerin olduğunu da unutmamak gerek.

Stockholm’de Nerede Kalınır ? & En Güzel Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

Şehirdeki gezip görülecek yerlere en yakın olabileceğiniz, Stockholm’ün kalbinin attığı yer olan Gamla Stan bölgesi (Eski Kent – Tarihi Şehir Merkezi), konaklama için şehirdeki en popüler yer.

Stockholm’deki en ucuz otelleri ve en uygun fiyatlı lüks otelleri bulabileceğiniz merkezi yer ; Norrmalm

Şehirde ailece kalınacak en iyi yer ve en az Normalm kadar ekonomik otellere ev sahipliği yapan en iyi bölge ; Östermalm

Stockholm gece hayatına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan en popüler bölge ; Södermalm

Şehir merkezi dışında, sessiz ve sakin bir yer olan Vasastan bölgesi de, Stockholm’deki en uygun fiyatlı 2-3 yıldızlı otelleri bulacağınız yerlerden biri.

Alternatif olarak göz atabileceğiniz, az sayıda konaklama birimine ve turiste ev sahipliği yapan; Kungsholmen

1.Gamla Stan

(Eski Şehir Merkezi, Stockholm’ün kalbi, en popüler konaklama bölgesi, diğer bölgelere nazaran pahalı, her çeşit otel ve diğer konaklama birimleri bulunabilir, turistik ve kalabalık)

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri
Gamla Stan – kaynak ; flickr / Neil Howard

Tarihi şehir merkezi veya Eski Kent olarak da bilinen, şehrin kalbinin attığı yer olan Gamla Stan, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olan en popüler yer. Kısa sürede çok sayıda turistik yer görmek istiyorsanız burası sizin için en ideal yer olacaktır.

Şehrin en iyi konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, yukarıda bahsettiğim diğer 5 bölgeye de kolay bir ulaşım sunuyor. Ayrıca Stockholm’de gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de burada.

Kelimenin tam anlamıyla ‘Eski Şehir’ olan Gamla Stan, Avrupa’nın en eski ve en iyi korunmuş Ortaçağ şehir merkezi. Her biri kafeler, barlar ve alışveriş noktalarına ev sahipliği yapan rengarenk binaların sıralandığı dar, dolambaçlı sokaklarıyla öne çıkan bu bölgedeki oteller, şehrin diğer bölgelerindeki otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, burada her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabilirsiniz.

OLUMLU YANLARI ;

 • Kompakt ve yürünebilir
 • Stockholm’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde
 • Şehirdeki en fazla ve en çeşitli otel, restoran, cafe, bar ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapıyor olması
 • Gece hayatı için de seçeneğe sahip olması
 • Diğer semtlere ve şehrin geri kalanına iyi bağlantılara sahip

OLUMSUZ YANLARI ;

 • Süper turistik
 • Ciddi anlamda insan trafiği var
 • Bazı konaklama birimleri, şehrin geneline göre biraz daha pahalı olabiliyor
 • Gün içinde gürültülü

GAMLA STAN’DA GÖREBİLECEĞİNİZ TURİSTİK YERLER

Gamla Stan, yani tarihi şehir merkezi Stockholm Katedrali başta olmak üzere, Nobel Ödülü Müzesi, Medeltidsmuseet’teki (Ortaçağ Müzesi), Museum Tre Kronor, Kraliyet Sarayı (Stockholm Sarayı), Kraliyet Cephaneliği, renkli evlerle dolu Stortorget adlı meydan, Eski Parlemento Binası, Riddarholmen Kilisesi, Stockholm Menkul Kıymetler Borsası Binası ve Gastorget gibi birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

En Popüler Gamla Stan Otelleri

Stockholm de nerede konaklanır
Hotell Reisen

Gamla Stan bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

2.Norrmalm

(Ucuz, en popüler, merkezi, turistik yerlere çok yakın)

Norrmalm – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Gamla Stan bölgesinden biraz kuzeye doğru yürüyecek olursanız Stockholm’ün iş ve ticaret bölgesi olan muhteşem Norrmalm mahallesine ulaşırsınız. Burası, Stockholm’deki en uygun fiyatlı konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer, ayrıca Gamla Stan’a ve şehirdeki gezilecek önemli yerlere yakın olduğundan şehrin en popüler bölgelerinden biri.

Burada ayrıca küçük tasarım mağazalarından büyük mağazalara kadar sayısız mağazanın yanı sıra her bütçeye uygun çok sayıda otel seçeneği bulunuyor. Genel olarak oteller bütçeli tesislerden oluşuyor olsa da, lüks otelleri de burada bulabilirsiniz.

Norrmalm’de, birinci sınıf performansları ve sergileri görebileceğiniz Kraliyet Opera Binası, Ulusal Müze ve Kulturhuset gibi sayısız müze, sanat galerisi ve kurum bulunuyor. Şehrin hareketli ve canlı bir bölgesi olduğundan her zaman yapılacak bir şeyler bulunabilir.

Norrmalm, Stockholm ve İsveç genelinde iyi bağlantılara sahip olduğu için Stockholm’de bir gece kalacak yer konusunda da bir numaralı tercihimiz. Eğer tarihi şehir merkezinde aradığınız bütçede bir otel bulamazsanız, alternatif olarak Norrmalm’e mutlaka göz atın derim.

OLUMLU YANLARI ;

 • Ucuz (Sadece oteller ve diğer konaklama birimleri değil, cafe, restoran ve barlar da burada oldukça uygun fiyatlı)
 • Hareketli ve canlı bir yer
 • Stockholm’deki en çok rezervasyon alan otellerin büyük bir bölümü bu bölgede
 • Şehir merkezine ve birçok turistik yere yürüme mesafesinde
 • Çok sayıda gezilecek yere ev sahipliği yaptığı gibi yapılacak da birçok aktiviteye sahip
 • Şehrin geri kalanına iyi bağlantılara sahip
 • Yürüyerek gezilebilir
 • Kültür gezisi ve şehir turu için ideal
 • Şehrin en iyi alışveriş spotlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor

NORRMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER;

Stockholm’ün en ünlü meydanlarından biri olan Sergels Torg, Strandvägen adlı bulvar, Hallwyl Müzesi, Aziz Jacob Kilisesi, Strindberg Müzesi, Ulusal Müze, İsveç Kraliyet Operası, Kültür Evi (Kulturhuset) ve en güzel parklardan biri olan Kungsträdgården Parkı (Kral Bahçesi) gibi birçok cazibe merkezini burada görebilirsiniz.

NOT ; Norrmalm, konum bakımından Gamla Stan’dan çok farklı değil. Burası da en az Gamla Stan kadar merkezi. Ayrıca şehrin en popüler bölgesi diyebilirim. Bu yüzden geniş bir bütçeye sahipseniz bile (4-5 yıldızlı otellerde konaklayabiliyorsanız) ilk olarak bu bölgeye göz atarak başlayın derim.

En Popüler Norrmalm Otelleri

Hotel At Six

Norrmalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

3.Södermalm

(Stockholm gece hayatı için en iyi bölge, LGBT dostu)

Stockholm Ucuz Otel Önerileri
Södermalm – kaynak ; flickr / Craig Morey

Şehir merkezinin biraz güneyinde yer alan Södermalm, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olmasının yanı sıra, dünyanın en havalı ve en iyi bölgeleri arasında da yerini almış.

LGBT dostu bir semt olan Södermalm, hem şehir merkezine hem de Norrmalm bölgesine yakın. Ayrıca bu bölge, Stockholm’de gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen yer. Ancak gece hayatı için bir planınız yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu alternatif alan konsept kafeler, bağımsız giyim mağazaları, hareketli barlar ve yaratıcı yemek seçenekleriyle dolu. İsveç estetiği ve Stockholm’ün yaratıcı hayal gücünün hareketli, sanatsal bir alanda hayat bulduğu yer burasıdır.

Nehir kıyısındaki şirin ve renkli İsveç kulübelerinden birinde veya ağaçlarla çevrili Tantolunden parkında yer alan birçok sade daireden birinde kalmayı da mutlaka düşünün derim. Hem manzarası hem sunduğu eşsiz atmosferiyle burayı seveceksiniz.

Södermalm, daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, burası, Stockholm gece hayatıyla ilgilenen her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bölgelerden biri.

Södermalm’ın en güzel yanı ise, burada pansiyonlardan apartmanlara ve lüks butik otellere kadar her bütçeye uygun birçok konaklama seçeneği bulabiliyor olmanız.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Stockholm gece hayatı için bir planınız varsa
 • LGBT dostu bir bölgede konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Her bütçeye uygun konaklama birimleri olan bir yer arıyorsanız
 • Tantolunden Parkı’na taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Daha çok genç İsveçlilerin ve turistlerin tercih ettiği bir yer arıyorsanız

SÖDERMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER

Öncelikle Stockholm’ün muhteşem bir manzarasını sunan Katarina Hissen’in tepesini mutlaka listenize ekleyin. Ayrıca yine şehirde görülmesi gereken yerler arasında olan Fotografiska, Aziz Eric Katedrali, Aziz Mary Magdalene Kilisesi, Catherine Kilisesi ve Grafiska Sällskapet’te burada bulunuyor. Bunun yanı sıra Södermalm’den Norrmalm ve Gamla Stan bölgesinin önemli turistik yerlerine de çok kısa sürede buradaki otellerden gidebilirsiniz.

En Popüler Södermalm Otelleri

Stockholm de nerede kalınmalı
Hilton Stockholm Slussen Hotel

Södermalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

4.Östermalm

Östermalm – kaynak ; flickr / Michell Zappa

Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz bölgelerden birini arıyorsanız Östermalm bölgesine mutlaka göz atın derim. Şehirdeki diğer semtlere nazaran daha ekonomik otelleri bulabileceğiniz bu bölgede, ayrıca restoran, cafe ve barlar da uygun fiyatlı.

Östermalm, özellikle iş seyahatleri için ideal bir bölge olarak biliniyor. Bölgenin kalbi olan Stureplan Meydanı çevresinde alışveriş ve yeme içme için birçok yer bulabilirsiniz. Ayrıca Östermalm, Södermalm kadar olmasa da canlı bir gece hayatı deneyimi sunuyor. Çok sayıda bar ve gece kulübüne ev sahipliği yapan bölge, şehirdeki en ucuz semt olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu bölgede ister 4-5 yıldızlı lüks oteller isterseniz de bütçeli butik otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Gamla Stan bölgesinin kuzey doğusunda yer alan Östermalm, şehir merkezine yakın olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan şehirdeki en popüler ve en güzel turistik cazibe merkezlerine de ulaşabilirsiniz.

Bu arada, Djurgården bölgesi de bu mahallenin bir parçası, bu nedenle ABBA Müzesi de oldukça yakın ve ziyaret etmek için süper ilginç bir yer, ayrıca Skansen ve Gröna Lund, çocuklu gezginler için mükemmel bir deneyim sunuyor. Kısacası çocuklarınız ile Stockholm’ü ziyaret ediyor ve Gamla Stan’a nazaran daha ekonomik bir konaklama bölgesi arıyorsanız Östermalm size göre olabilir.

BÖLGENİN OLUMLU YANLARI ;

 • Şehir merkezine ve Stockholm’de gezilecek yerler arasında popüler olan birçok çekim merkezine yakın.
 • Diğer bölgelere metroyla çok güzel bağlantılara sahip
 • Uygun fiyatlı otel, daire, konukevi, restoran, cafe ve çok sayıda bar var
 • Stockholm’de ailece kalınacak en iyi yer
 • Çocuklarla yapılacak çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapıyor

ÖSTERMALM’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER;

Dünyaca ünlü Abba Müzesi’nin yanı sıra bölgede, Junibacken Çocuk Müzesi, 500 yıllık İsveç tarihini görebileceğiniz, Stockholm’ün olmazsa olmaz turistik yerlerinden ve Dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen’i, Viking Müzesi, Humlegarden ve Vasa Müzesi‘ni de burada görebilirsiniz.

Östermalm Popüler Otel Tavsiyeleri

Östermalm bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

5.Vasastan

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri
Vasastan – vasaparken – kaynak ; flickr / guillaume_baviere

Stockholm’ün en yoğun ve en canlı bölgelerinden bir diğeri de Norrmalm bölgesinin kuzeyinde bulunan Vasastan. Bu bölgenin en güzel yanı, Norrmalm bölgesine yakın olması. Ayrıca şehrin tam kalbi olan Gamla Stan’a da bu bölgeden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Otel fiyatları Vasastan’da Gamla Stan’a göre biraz daha uygun. Ayrıca 2 yıldızlı bütçeli otellerden 4 yıldızlı lüks otellere kadar geniş bir seçenek var.

Vasastan, geniş caddeler boyunca uzanan Alman tarzı mimari karışımı ile Stockholm’ün geri kalanından biraz daha farklı.

Yerel halkla iç içe olabileceğiniz Vasastan’da, şehrin ailece ziyaret edilebilecek en ünlü yeri olan Vasaparken Parkı da görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgede çok sayıda restoran, bar ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

Yerel halk arasında ‘Taş Şehir’ olarak da bilinen Vasastan, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir merkezi kalabalığından uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Merkeze alternatif olabilecek daha uygun fiyatlı 3-4 yıldızlı oteller arıyorsanız
 • Bir yerleşim yerinde konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Turistlerden çok yerel halkı görebileceğiniz bir yer arıyorsanız

VASASTAN’DA GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER;

Vasastan’da Vasaparken Park dışında Stockholm Halk Kütüphanesi, Gözlemevi Müzesi, Yahudi Müzesi ve Bonniers Konsthall-Çağdaş Sanat Galerisi de bulunuyor.

Vasastan Otel Tavsiyeleri

Stockholmde nerede konaklanır
Best Western Hotel at 108

Vasastan bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

6.Kungsholmen

Kungsholmen – kaynak ; flickr / Chas B

Stockholm’ün en tenha ve en rahat bölgelerinden biri olan Kungsholmen, yukarıdaki 5 bölge kadar popüler olmasa da, uzun süre Stockholm’de konaklamayı planlayanların tercih edebileceği bölgelerden bir tanesi.

Restoranlar, barlar ve göl kenarındaki kafeler yerel yaşamı izleyebileceğiniz en güzel yerler. Ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz çok sayıda yeri de Kungsholmen’de bulabilirsiniz. Yani sakin ve yavaş bir Stockholm gezisi planlıyorsanız merkeze çok da uzak olmayan Kungsholmen adası sizin için Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir.

Burada konaklama, kısıtlı bir bütçeye sahip gezginler için mükemmel ve genellikle daha merkezi bölgelerden çok daha ucuzdur. Ayrıca şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de kısa bir metro yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede yapılacak çok fazla şey olmasa da, hem Norrmalm hem de Gamla Stan’a çok rahat ve çabuk bir şekilde gidebildiğinizden burada da kalmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Kungsholmen Stockholm’de en ucuz 3-4 yıldızlı otelleri bulabileceğiniz yerlerden biri.

Kungsholmen Otel Tavsiyeleri

Clarion Hotel Amaranten

Kungsholmen’deki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

7.BONUS: Djurgarden

Kaynak ; flickr / catnap2015

Djurgarden, eğer çocuklarınızla Stockholm’e seyahat ediyorsanız kalınacak en iyi yerlerden biri. Eğer yukarıdaki 6 bölgede aradığınız oteli bulamadıysanız alternatif olarak daha az tercih edilen Djurgarden bölgesine de göz atabilirsiniz.

Djurgården, genişleyen parkları ve ilginç, geleneksel evleri ve kulübeleriyle daha çok kırsal bir havaya sahiptir. Stockholm’ün merkezinden çok uzaklaşmadan daha sessiz, daha doğal bir alan arıyorsanız, burası göz önünde bulundurmanız gereken mükemmel bir yer.

İlgi çekici yerlere gelince, bölge kesinlikle büyüleyici ve çeşitli müzelerle doludur. Djurgården’de sanat ve tarihten oyuncaklara herkese uygun bir müze var. Bir açık hava müzesi olan Skansen de tam olarak bu bölgede bulunuyor. Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal alternatif cevap olabilecek Djurgarden bölgesinde çok fazla otel seçeneğinin olmadığını da unutmayın.

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri

Stockholm’deki yukarıdaki popüler oteller arasında aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız, şehirdeki en uygun fiyatlı ve en iyi konumlu aşağıdaki 4 otele de göz atabilirsiniz. Bu oteller, Stockholm’ün en ucuz otelleri olmasa da, bulunduğu konuma ve sunduğu olanaklara göre en uygun fiyatlı oteller.

Best Western Hotel

★★★★ (90€-115€)

Best Western Hotel

Stockholm şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan Best Western Hotel, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri olmasının en önemli nedeni, sunduğu fırsat indirimleri. Erken ve son dakika rezervasyon fırsat indirimleriyle bu otelde 100€’nun altına odaları rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Barı, restoranı ve fitness merkezi de olan otel 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Scandic Upplandsgatan

★★★ (85€-105€)

Scandic Upplandsgatan

Stockholm Merkez İstasyonu’na yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olan Scandic Upplandsgatan, Ana alışveriş caddesi Drottninggatan’a çok yakın, merkezi bir konumda yer alıyor. Uygun fiyatlı ve modern odalarıyla öne çıkan tesis, yüksek konuk değerlendirme puanına da sahip.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Connect Hotel Arlanda

★★★ (85€-105€)

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri
Connect Hotel Arlanda

Stockholm Arlanda Havaalanı‘na yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan bu bütçeli otel, şehir merkezine ve turistik noktalara biraz uzak bir konumda olsa da, toplu taşımayı kullanarak şehirde dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Comfort Hotel Xpress Stockholm Central

★★★ (65€-90€)

Stockholm de nerede kalmalı
Comfort Hotel Xpress Stockholm Central

Stockholm’de ucuz otel denildiğinde akla ilk gelen tesislerden biri olan Comfort Hotel Xpress, Stockholm Merkez İstasyonu, Şehir Otobüs Terminali ve Arlanda Havaalanı Express Treni’nin tam karşısında Norrmalm bölgesinde yer alıyor. Birçok turistik noktaya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otel Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en ucuz cevaplardan biri.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!