Ana SayfaDanimarkaKopenhagKopenhag'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Kopenhag’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Eğitiminden ekonomisine, özgürlüğünden gelişmişliğine, yaşam tarzından tasarım dünyasına her konuda önde giden, dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olan Kopenhag, Nordik kültürüyle Avrupa’da fark yaratan güzel ve keyifli bir şehir.

Samimi bir sokak hayatı ve cafe kültürü olan Kopenhag’da en fazla görebileceğiniz şeylerden biri de ağzına kadar dolu cafeler olacak. Her köşe başında bir cafe görebileceğiniz bu şehirde restoran sayısı da bir hayli fazla.

İskandinavya’nın en önemli merkezleri arasında sayılan Kopenhag, onuncu yüzyılda Vikingler tarafından kurulmuş. Kopenhag, yerel dilde ”Ticaret Limanı” anlamına geliyor. Kanallarıyla iç içe bir yapılaşma sergilemiş olması da bunu kanıtlıyor. Dünün küçük balıkçı köyü, bugün Avrupa kıtasının en modern metropollerinden biri haline gelmiş durumda.

Keyifli bir hafta sonu kaçamağı için de popüler gezi rotalarından biri olan Kopenhag, İskandinav şehirlerinin genelinde olduğu gibi oldukça pahalı. Yeme içmeden konaklamaya, ulaşımdan turistik cazibe merkezlerine kadar her şey çok pahalı olabiliyor. Kopenhag’da gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerinin çoğuna girişler ücretli olduğu için de Copenhagen Card almayı düşünebilirsiniz.

NE ZAMAN GİTMELİ ?

Kopenhag, kışları çok soğuk yazları az soğuk olarak tanımlanabilecek klasik kuzey iklimine sahip şehirlerden biri. Bu şehri ziyaret için en ideal zaman bizce mevsim yapraklarının yeşilden sarıya döndüğü sonbahardır. Tabii ilkbaharın da ayrı bir güzelliği var. Kopenhag’da kaç kat giyinirseniz giyinin, kış aylarında yine üşürsünüz. Bu yüzden kış aylarında Kopenhag ziyaretini pek önermiyoruz.

Yaz ayları ise Kopenhag’daki tüm etkinliklerin başladığı, gündüzlerin uzun olduğu güzel bir dönem. Fakat yaz aylarında, zaten genel olarak pahalı bir şehir olan Kopenhag, daha da pahalı oluyor. Ayrıca turist trafiği de bunaltıcı olabilmektedir.

KOPENHAG’DA ULAŞIM MESELESİ

Kopenhag’ı keşfetmenin en güzel yolu yürümek olsa da, yaz ayları dışında bu şehir çok soğuk olduğundan turistik yerlere toplu taşımayla gitmeniz gerekebiliyor. Bu yüzden de ”Copenhagen Card” almayı ciddi anlamda düşünün deriz. Yürümek yerine bisikletleri de tercih edebilirsiniz. İster saatlik ister günlük olarak kiralayabileceğiniz bisikletler, isterseniz de şehrin farklı noktalarından alıp, istediğiniz başka bir noktaya bırakma imkanı sunan kiralık bisikletler tüm Kopenhag’ı keşfedebilirsiniz. Şehirdeki hemen her yolda bisikletler için ayrılmış şeritler, trafik ışıkları ve park edebileceğiniz noktalar bulabilirsiniz.

COPENHAGEN CARD ALMALI MI ?

Kopenhag’da şehir fiyatlarını ve hayat şartlarını incelediğinizde insana bütçesini bilme, ekonomi yapma isteği paydah oluyor 🙂 Eğer Kopenhag’da 1-2 gün kalacaksanız bu karta ihtiyacınız olmayabilir, ancak 3-4 günlük bir Kopenhag gezisi yapacak, bol bol müze gezecek, kanal turu yapacak ve toplu taşıma araçlarını çok sık kullanacaksanız kesinlik bu kartı satın alın deriz.

Bu kartlar, 24, 28, 72, 96 ve 120 saatlik olarak satılıyor. 24 saatlik kart ücreti 60€, 48 saatlik 88€ ve 72 saatlik 108€. Toplu taşımanın yanı sıra bu kartlar ile ücretsiz olarak müzeler dahil 79 turistik cazibe merkezini görebiliyorsunuz. Copenhagen Card’ı getyourguide.com üzerinden online olarak satın alabiliyorsunuz.

2 Günlük Kopenhag Gezi Rotası

Danimarka‘nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa’da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeleri, çok sayıda yeşil alanları ve eşsiz bir gece hayatıyla her yaştan ziyaretçinin sıkılmadan 2-3 gününü geçirebileceği bu şehirde yapılacak çok sayıda turistik şeyleri bulabiliyorsunuz.

Kopenhag gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz cazibe merkezleri, 2 günlük bir gezi ile rahatlıkla görülebilir. Kopenhag’da daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, şehirde yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Ancak şehrin olmazsa olmazları ile gezinize başlamak isterseniz, aşağıdaki haritalı gezi rotasını takip edebilir veya zevkinize ve sürenize göre haritadan kendiniz bir rota çıkarabilirsiniz.

1.GÜN

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası
Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası – Haritayı google mapste görmek için tıklayın
 • Tivoli Bahçeleri
 • Ny Carlsberg Glyptotek (Bir sanat müzesi)
 • Danimarka Millî Müzesi (National Museum of Denmark)
 • City Hall Square (Belediye Meydanı)
 • Church of Our Lady (Kopenhag Katedrali)
 • Rundetårn (Yuvarlak Kule)
 • Strøget Caddesi
 • Christiansborg Sarayı
 • Christianshavn (Semt)

2.GÜN

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası
Kopenhag Gezi Haritası 2. gün – haritayı google mapste görmek için tıklayın
 • Nyhavn Limanı
 • Kopenhag Opera Binası
 • Amalienborg Sarayı
 • Frederik Kilisesi
 • Rosenborg Kalesi
 • SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi)
 • Kastellet
 • Küçük Deniz Kızı Heykeli

Bu 2 Günlük Gezi Rotasına Göre Kopenhag’da Nerede Kalınır ?

Eğer Kopenhag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Indre By olarak bilinen Kopenhag Merkez bölgesindeki otellere veya şehir merkezinin biraz daha dışında yer alan Vesterbro bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz.

Kopenhag Merkez bölgesinde konaklayacak olursanız, yukarıdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak buradaki oteller, şehirdeki diğer bölgelerdeki tesislere nazaran daha pahalı olduğundan düşük bütçeli bir otel bulmak pek de kolay değil. Ancak bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, Kopenhag’daki gezip görülecek yerler için en iyi bölge şehir merkezidir. Booking.com üzerinden Kopenhag merkez bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vesterbro bölgesi ise, şehir merkezine 1-2 km uzaklıkta olan otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Kopenhag gece hayatı için en ideal bölge olan Vesterbro’da şehir merkezine nazaran daha ekonomik oteller bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgeden bazı turistik yerlere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Vesterbro bölgesindeki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayın.

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’da Gezilecek Yerler Listesi

Yukarıdaki 2 günlük gezi rotası içerisinde yer alan 17 yerin dışında, yazının sonunda daha birçok tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de bulabilirsiniz. Ancak şehirde 2 gün veya daha az süreniz varsa, ilk olarak Kopenhag’ın en popüler ve en güzel bu gezilecek yerleri ile Kopenhag turuna başlayın deriz.

1.Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri Kopenhag
Tivoli Bahçeleri girişi – Kaynak ; flickr.com/stig-nygaard

Her yaştan turistin keyifli saatler geçirebileceği en güzel ve en özel yerlerden biri olan Tivoli Bahçeleri, aslında bir eğlence parkı. Burada, çok çeşitli restoranlar, sokak yemekleri, oyuncaklar, bahçeler, canlı performanslar ve her gece havai fişek gösterisi bulacaksınız!

Tivoli Bahçeleri, egzotik mimari, tarihi binalar ve yemyeşil bahçelerle güzel bir şekilde düzenlenmiş. Bu yüzden Kopenhag’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olarak da biliniyor.

19. yüzyıldan beri Danimarka’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri, dünyanın en eski ikinci eğlenci parkı olma ünvanına da sahip. Hatta Walt Disneyland Tema Parkı’nın kurucusu Walter Elias “Walt” Disney’in, bu eğlence parkından ilham aldığı biliniyor.

Eğer Kopenhag’da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri’yle gezinize başlamak isterseniz, şehir merkezine yakın bir yerde konaklamak isteyebilirsiniz.

2.Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhag
Ny Carlsberg Glyptotek – Kaynak ; flickr.com/richard-mortel

Glyptotek, Kopenhag’ın kalbindeki antik ve modern sanatı gerçekten eşsiz bir ortamda sergileyen bir müze.

Giriş ücreti yaklaşık 12€ (85DKK). Çok pahalı olmadığından dolayı, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müze de listeye eklenebilir.

Ayrıca bu müzeyi her salı günü veya Copenhagen card ile ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

1888 yılında bira üreticisi Carl Jacobsen (1842-1914) tarafından kurulan sanat müzesi, sanatı etkileyici bir mimari ortamda birleştiren iki ana bölüm içeriyor.

Eski Eserler Bölümü, 3500 yıllık sanat ve tarih boyunca keyifli bir gezinti sağlayan Mısır, Yunan, Etrüsk ve Roma sanatının mükemmel koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Modern Bölüm, 19. ve 20. yüzyıl Danimarka resim ve heykellerinin yanı sıra aynı dönemin Fransız sanatına odaklanır.

Güzel ve ferah Kış Bahçesi’nde, huzurlu bir ortamda bir dilim pasta, hafif bir öğle yemeği ya da sadece bir kahvenin tadını çıkarabileceğiniz Café Picnic’e de uğrayabilirsiniz.Booking.com

3.Danimarka Ulusal Müzesi (National Museum of Denmark)

Danimarka Ulusal Müzesi, Kopenhag

Danimarka’nın en büyük müzesi olan “Danimarka Milli Müzesi”, Kopenhag’da görülecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Özellikle sanatseverlere hitap eden bir müze olsa da, tarihi belgeler ve objelerle de tarih severlerin ilgisini çekebilecek müzelerden biri diyebilirim.

18. yüzyıldan kalma Prens Sarayı’nda bulunan müze, modern Danimarka tarihi ile birlikte Taş Devri, Viking Çağı, Orta Çağ ve Rönesans sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri olduğundan dolayı, mümkünse biletinizi online olarak alın derim. Aksi takdirde uzun bilet kuyruklarında beklemek zorunda kalabilirsiniz.

4.City Hall Square (Belediye Meydanı)

Belediye Meydanı Kopenhag

Kopenhag Belediye Binası‘na ev sahipliği yapan bu meydan da, belediye binasının yanı sıra tarihi birkaç yeri de görebilirsiniz. Kopenhag’ın en iyi bilinen meydanlarından biri olması ve şehirdeki diğer cazibe merkezlerinden kolay ulaşabilir olması, bu meydanın en önemli özelliği.

1892-1905 yıllarında inşa edilmiş olan Kopenhag Belediye Binası, İtalya’nın Siena Belediye Binası’ndan esinlenilerek, Ulusal Romantik tarzda mimar Martin Nyrop tarafından tasarlanmış.

Belediye Binası’nın 105,6 metre uzunluğundaki kulesine günümüzde çıkılabiliyor. Buradan Kopenhag’ın eşsiz şehir manzarasını da seyredebilirsiniz.

Belediye Meydanı’nın bulunduğu yer Kopenhag’ın ünlü alışveriş caddesi olan ‘Strøget’in başladığı yer. Ayrıca meydan, Danimarkalı halk tarafından bir buluşma yeri, konser alanı veya etkinlik merkezi olarak da kullanılıyor.

Kopenhag’da gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Belediye Binası’nın çevresi ise, şehirdeki en iyi kalınacak yer. Eğer Kopenhag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz ve yeteri kadar bütçeniz varsa, Belediye Binası’na yürüme mesafesindeki konaklama birimlerini mutlaka inceleyin. Çünkü bu tarihi binanın bulunduğu alan, Kopenhag’ın tam kalbi ve dilediğiniz hemen her yere buradan çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

5.Church of Our Lady (Kopenhag Katedrali)

Kopenhag Katedrali
Church of Our Lady – Kaynak ; flickr.com/magro-kr

Kopenhag Katedrali‘nin (Meryem Ana Kilisesi) bulunduğu yerdeki en eski kilisenin tarihi 1209 yılına kadar uzanıyor. 4 kez yeniden inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, günümüzde şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak hizmet veriyor.

1209’daki yapının yanmasıyla ikinci kilise 1316 yılında yeniden inşa edilmiş. Ardından, 1728 yılında şehirdeki diğer 5 kilise ile birlikte bu kilise tekrar yanarak harap olmuş. 1738 yılında ise yeniden inşa edilmiş. Son olarak 1807 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki son halini almış olan katedral, kurulduğu günden günümüze Kopenhag’ın en önemli çekim merkezleri arasında yer alıyor.

Katedralin bugünkü hali, mimar C.F. tarafından tasarlanmış. Neo-klasik bir üsluba sahip olan yapı, Danimarka tarihi boyunca birçok önemli olaya da sahne olmuş. Burası 2004 yılında Veliaht Prens Frederik ve Avustralyalı Mary Donaldson‘un evlendiği yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

6.Rundetårn (Yuvarlak Kule)

Yuvarlak Kule, Kopenhag
Rundetårn (Yuvarlak Kule) – Kaynak ; flickr.com/avda-foto

‘Round Tower’ (Yuvarlak Kule) olarak da bilinen Rundetårn, 17. yüzyıldan kalma güzel bir tuğla kule olmasının yanı sıra, aynı zamanda Avrupa’nın en eski gözlemevi olma ünvanına sahip.

Kopenhag’da gezilecek yerler listesinde olan bu kuleden şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Yuvarlak Kule, Kopenhag
Yuvarlak Kule – kaynak ; flickr.com/joe-hunt

Kule, Danimarka Kralı IV. Christian tarafından inşa edilerek 1642’de tamamlanmış. İçeride, en tepeye, kule platformuna kadar uzanan çok karakteristik bir spiral rampaya sahip. Buradan izleme platformuna çıkarak şehri 360 derecelik bir açıyla seyredebilirsiniz.

7.Strøget Caddesi

Strøget Caddesi, Kopenhag
Strøget Caddesi – Kaynak ; flickr.com/olgite

Christiansborg Sarayı’ndan veya Rundetårn’dan (Yuvarlak Kule) yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabileceğiniz Strøget Caddesi, Kopenhag’ın en ünlü alışveriş bölgesi olarak bilinir. Dünyaca ünlü birçok markanın mağazalarına ev sahipliği yapan bu cadde üzerinde şehirdeki popüler restoranlardan ve cafelerden bazılarını da bulabilirsiniz.

1800’lerden kalma bir takma ad olan Strøget, Belediye Binası Meydanı’ndan (Rådhuspladsen) başlayıp Kongens Nytorv’da biten, birbirini kesen birkaç yoldan oluşuyor.

H&M, Weekday, Zara, Max Mara, Prada, Louis Vuitton ve Hermès gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarını da bulabileceğiniz cadde ayrıca Kopenhag’ın en hareketli yerlerinden biri.

8.Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı, Kopenhag
Christiansborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/miguel-mendez

Strøget Caddesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Christiansborg Sarayı, Kopenhag’ın gezilecek en önemli yerleri arasında. Birbirinden değerli objelere ve sanat eserlerine de ev sahipliği yapan saray, mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Bir zamanlar Danimarka kraliçelerinin ve krallarının evi olan saray, günümüzde Danimarka parlamentosuna ev sahipliği yapıyor.

Christiansborg Sarayı, Kopenhag
Christiansborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/eugene-phoen

Küçük Slotsholmen adasında yer alan saray, 800 yıldan fazla bir tarihe sahip. Ayrıca saray, parlementonun yanı sıra, Danimarka’nın Yüksek Mahkemesi ve Başbakanlık ofisine de ev sahipliği yapıyor. Danimarka kraliyet ailesi ve başbakan, resmi etkinlikler ve diğer devlet başkanlarını ağırlamak için sarayın süslü kabul salonlarını kullanıyor.

Günümüzde bu saray ziyaretçiye açık. Turlar ile gezebileceğiniz sarayda, çok sayıda odayı, salonu ve birbirinden değerli sanat eserlerini görebilirsiniz.

9.Christianshavn

Christianshavn, Kopenhag
Christianshavn Kanalı – Kaynak ; flickr.com/ghita-katz-olsen

Kopenhag’ın en renkli semtlerinden biri olan Christianshavn, Christiania adı verilen küçük mahallesiyle meşhur bir yer. Christiansborg Sarayı’ndan bu semtin kalbinin attığı yerlere 10 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Turistler yerel halkla tanışmak veya rahat atmosferin tadını çıkarmak için Christiania’ya gidiyor. Burada, kendi başınıza dolaşabilir veya rehberli turlardan birine katılabilirsiniz.

Eskiden Christiania, bölgenin içindeki Pusher Caddesi’nde gerçekleştirilen kapsamlı esrar ticaretiyle tanınıyormuş. Ancak günümüzde bu esrarcılardan pek bir eser kalmadığı söylenir. Güvenle gezebileceğiniz bir semt olduğundan listenize ekleyebileceğiniz popüler bir cazibe merkezi diyebilirim.

Christiania’nın perşembe ve pazar günleri arasında her gece canlı müzik çalan çeşitli mekanları da var. Ayrıca bölge, sokak sanatıyla da ünlü bir yer.

10.Nyhavn Limanı

Nyhavn Limanı, Kopenhag
Nyhavn Limanı – Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

Christiania’dan 15 dakika yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Nyhavn Limanı, Kopenhag’ın en ünlü yerlerinden biri.

Nyhavn, bir zamanlar şehrin itibarsız bir mahallesiymiş, ancak günümüzde, parlak boyalı üçgen evleri, birçok restoran ve cafeleri ile Kopenhag’ın en önemli bölgesi olarak biliniyor. Özellikle turistlerin nehir manzaralı fotoğraflar çekmek için gittiği Nyhavn, gece hayatıyla da ilgi görüyor.

Bu tarihi sahil bölgesi, eski ahşap gemilerin hala demirlemiş olduğu 17. yüzyıldan kalma bir kanalın yanında yer alır. Böylece renkli binalar ve kanallar ile güzel bir görüntüye sahne olur.

Nyhavn Limanı, Kopenhag
Nyhavn Limanı – Kaynak ; flickr.com/francisco-schmidt

Kanalın her iki yanında 1600’lü ve 1700’lü yıllara tarihlenen renkli evler, zemin katlarında barlar, restoranlar ve açık havada oturma yeri olan kafeler var.

Kelime anlamı ‘Yeni Liman’ olan Nyhavn’da, Hans Christian Andersen’in yaşadığı 67 ve 18 numaralı evleri gördüğünüzden de emin olun.

11.Kopenhag Opera Binası

Kopenhag Opera Binası
Kopenhag Opera Binası – Kaynak ; flickr.com/kenneth-sorensen

Danimarka’nın ulusal opera binası olarak da bilinen bu muhteşem mimari yapı, Kopenhag gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken bir yer.

A.P. Møller ve Chastine McKinney Møller Vakfı’nın Danimarka halkına bağışladığı Kopenhag Opera Binası, toplamda 41.000 metrekare büyüklüğüyle de dikkat çekiyor. 14 katlı olan yapının 5 katı yerin altında ve operanın ana sahnesi 1400 kişilik kapasitelidir.

Opera Binası, güney Alman Jura Gelb kireçtaşı ile kaplanmış ve fuayede Sicilya Perlatino mermerinde yapılmış. Oditoryumun fuayeye bakan duvarı akçaağaç kaplama, ana oditoryumun tavanı ise 1,5 kilo altına eşdeğer, 24 ayar altın varak ile süslenmiş.

Danimarkalı mimar Henning Larsen tarafından tasarlanmış olan Opera Binası, daha çok mimarisiyle ilgi çeken bir yer olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa konserlere veya etkinliklere de katılabilirsiniz.

12.Amalienborg Sarayı

Amalienborg Sarayı, Kopenhag
Amalienborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/magro-kr

Her gün 11:30-12:00 saatleri arasında gerçekleşen Muhafızların değişim töreni ile dikkat çeken Amalienborg Sarayı, Kopenhag’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

Şık ve görkemli mimarisi, birbirinden değerli sanat eserleri ve odalarıyla eşsiz bir kültür ve sanat deneyimi sunan sarayda kraliyet ailesinin hem geçmişini hem de şimdiki yaşamını keşfedebilirsiniz. Çünkü sarayın içinde, Danimarka’nın en yeni kral ve kraliçelerinin özel odalarını görebiliyorsunuz.

Rosenborg’un kardeş sarayı olarak da bilinen Amalienborg’a, Rosenborg Sarayı’ndan veya şehirdeki birçok cazibe merkezinden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Meydana bakan dört saray, aslen soyluların evleri olarak inşa edilmiş, ancak 1794’te Christiansborg’da çıkan bir yangından sonra Kraliyet Ailesi tarafından bir ikamet yeri olarak kullanılmaya başlanmış.

13.Frederik Kilisesi

Frederik Kilisesi, Kopenhag
Frederik Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/olivier-bruches

Bakır yeşili kubbesiyle dikkat çeken Frederik Kilisesi, Mermer Kilise olarak da biliniyor ve Kopenhag’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Kilisenin hem iç mekanı hem de dış cephesi, heykeller ve oymalar ile muhteşem bir şekilde süslenmiş.

Bu kilisenin de kulesine çıkarak, Kopenhag’ın manzarasını seyredebilirsiniz.

Kilisenin tarihi 1749 yılına kadar uzanıyor. İlk kez bu tarihte yapımına başlanan kilise gecikmeler nedeniyle 1894 yılına kadar tamamlanamamış.

Danimarka’da önde gelen isimlerin heykellerini görmek için kilisenin içine girmeden önce yapının etrafını mutlaka görün.

İç mekandaki 19. yüzyılın sonlarına ait çam sunağa göz atmayı da unutmayın.

14.Rosenborg Kalesi

Kopenhag gezi rehberi blog, Rosenborg Kalesi

Uzun saltanatı ve Avrupa’da anakarayı kasıp kavuran Otuz Yıl Savaşları’ndaki angajmanı ile ünlü İskandinav Krallarından biri olan IV. Christian tarafından 1600’lü yılların başında yaptırılmış olan Rosenborg Kalesi, Kopenhag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yapılardan bir diğeridir.

Bu lüks sarayın iç mekanı yüzyıllar içinde neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar ulaşmış ve Danimarka ile İsveç arasındaki çatışmaları gösteren tarihi duvar halılarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca kralın odasını görebilir, banyosuna bakabilir ve yazışmalarını nerede yaptığını görebilirsiniz.

Kule odalarında yer alan 17. yüzyıl Venedik camı ve Flora Danica yemek takımı koleksiyonlarına göz atmayı da unutmayın.

15.SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi)

Danimarka Ulusal Galerisi
SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi) – Kaynak ; flickr.com/hans-permana

“Danimarka Ulusal Galerisi”, 1700’lerden günümüze en büyük Danimarka sanat koleksiyonunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından etkileyici eserlere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Öne çıkan eserler arasında, 150 yıla yayılan Danimarka ve İskandinav sanat sergisinin yanı sıra Hollandalı Ustalardan olan, Edvard Munch ve Picasso‘nun resimleri de yer alıyor.

Danimarka’nın en büyük sanat müzesi olan SMK, Kopenhag’ın Nørreport istasyonunun hemen dışında yer alıyor. Müzede Mantegna, Nolde, Anna Ancher, Derain, Rubens, Matisse, Hammershøi, Munch, Abramovic, Danh Vo ve Elmgreen & Dragset gibi sanatçıların eserlerini de görebiliyorsunuz.

Müze, özellikle ülkenin en kapsamlı Danimarka çağdaş sanat koleksiyonu ve dünyanın en iyi Matisse koleksiyonlarından biri olan Danimarka Altın Çağı Sanat Koleksiyonu ile ünlü.

Ayrıca müzenin bir cafe&restaurant olarak hizmet veren yeri de var. Burada ister güzel bir kahvaltı isterseniz de öğle yemeği yiyebilir, müze gezinizden sonra bir şeyler içmek için uğrayabilirsiniz.

16.Kastellet

Kastellet, Kopenhag
Kastellet – Kaynak ; flickr.com/stephengg

Şehir merkezinin kuzeyinde, Kuzey Avrupa’nın en iyi korunmuş yıldız kalelerinden biri olan Kastellet bulunuyor. Görkemli yapısı ile dikkat çeken bu yapı Frederik III tarafından 1662 yılında yaptırılmış.

Zaman zaman konserler için kullanılan tarihi bir yel değirmeni ve şapele de ev sahipliği yapan Kastellet, bir Frederikshavn Kalesi’dir.

Østerbro bölgesinin en önemli gezilecek noktaları arasında olan bu kalenin içindeki binalar günümüzde askeri kışla ve büro olarak kullanılıyor. Belirli bir bölümü de ziyarete açıktır.

17.Küçük Deniz Kızı Heykeli

Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag
Küçük Deniz Kızı Heykeli – Kaynak ; flickr.com/justin-tung

Kastellet’ten kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Küçük Deniz Kızı Heykeli de gezilmesi gereken yerlerden.

Langelinie İskelesi yakınlarındaki bir kayanın üzerinde yer alan bu bronz ve granit heykel, Danimarkalı bira üreticisi Carl Jacobsen’in 1913’te Kopenhag şehrine hediyesidir.

Hans Christian Andersen’in ünlü masalından esinlenilerek 23 Ağustos 1913’te yapılmış olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag’ın olmazsa olmaz simge yapılarından biri.

18.Botanical Garden (Kopenhag Botanik Bahçesi)

Kopenhag da gezilecek yerler blog

Kopenhag şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Botanik Bahçesi, 10 hektarlık geniş bir alanı kaplıyor. Tarihi 1874 yılına uzanan geniş seralarıyla ünlü olan bahçe, günümüzde ziyarete açık.

Kopenhag Botanik Bahçesi, Danimarka bitkileri (600 tür), çok yıllık bitkiler (1.100 tür), yıllık bitkiler (1.100 tür), Orta ve Güney Avrupa’daki dağlık alanlardan bitkilerin bulunduğu kaya bahçeleri ve Kozalaklı İğne yapraklı ağaçlarla dikilen tepe olmak üzere birçok farklı bölüme ayrılıyor.

Bahçede 27 adet sera var. Bunlardan en önemlisi, 16 metre yüksekliğindeki ve tepesinde bir geçide açılan dar, dökme demirden spiral merdivenlere sahip, 1874’ten kalma eski Palmiye Evi’dir. Botanik Bahçesi’nde ayrıca yeme içme için uğrayabileceğiniz bir cafe de bulunuyor.

Daha Başka Kopenhag’da Nereler Gezilir ?

Kopenhag’da gezilecek yerler listenize bu 18 yerin dışında ekleyebileceğiniz birçok cazibe merkezi bulunuyor. Eğer 3-4 gün gibi uzun bir süre Kopenhag’da kalmayı planlıyorsanız, aşağıdaki turistik çekim merkezlerini de listenizi eklemeyi düşünebilirsiniz.

19.Kopenhag Hayvanat Bahçesi

Kopenhag da gezilecek yerler blog
Kopenhag Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / Mark Healey

“Kopenhag Hayvanat Bahçesi”nde sadece bir günde 4.000’den fazla büyüleyici hayvanla tanışabilir ve kıtalara göre birçok farklı türde hayvanı görebilirsiniz.

Daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken turistik yerlerden biri olan Kopenhag Hayvanat Bahçesi, dev pandaları ve zürafalarıyla da dikkat çekiyor.

Eskiden çok daha küçük olan ve daha az çeşit hayvanı barındıran Kopenhag Hayvanat Bahçesi, ünlü mimar Norman Foster tarafından tasarlanan yeni bir Fil bahçesine de ev sahipliği yapıyor.

Kopenhag Hayvanat Bahçesi, Danimarka’da en çok ziyaret edilen Hayvanat Bahçesi ve aynı zamanda Avrupa’nın en eskilerinden biridir. 1859’da Niles Kjaerbolling tarafından açılmış olan hayvanat bahçesi Kopenhag’da görülmesi gereken yerler arasında.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 220 DKK, 3-11 yaş arası çocuklar için ise 110DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

20.Borsen (Old Stock Exchange)

Borsen, Kopenhag

Kopenhag’ın en büyük mimarlarından biri olan Kral IV. Christian tarafından inşa edilen Eski Borsa (Borsen), denizden gelen Danimarkalı tüccarların yanı sıra yabancıları da etkilemek için özel olarak inşa edilmiş olup şehrin zenginliğinin bir kanıtı olarak duruyor.

Daha çok mimarisiyle dikkat çeken Borsa binasının tarihi ise 1625 yılına kadar uzanıyor. Binanın içerisini günümüzde ziyaret edemiyor olsanız da, sadece dış mimarisini incelemek için bile gidilecek yerlerden biri diyebilirim.

21.Thorvaldsen Müzesi

Kopenhag gezi rehberi, Thorvaldsen Müzesi
Thorvaldsen Müzesi – kaynak ; flickr / Kenneth Sørensen

Dünyaca ünlü Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen‘in eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, Kopenhag’ın ikinci planda kalan müzelerinden biri olsa da, kesinlikle sanatseverlerin göz atabileceği cazibe merkezlerinden biri.

Kopenhag’ın kalbindeki Slotsholmen’de bulunan müze, şehirdeki diğer önemli turistik yerlere de yakın bir konumda bulunuyor.

1848 yılında Danimarka’daki ilk müze olarak açılan Thorvaldsen Müzesi, Thorvaldsen’in heykel ve rölyefler için yaptığı çizim ve eskizlerden oluşan geniş bir seçki sunuyor. Ayrıca müze, kendi zamanına ait geniş resim koleksiyonları ve Yunan, Roma ve Mısır antik çağlarından sanat eserleri ve nesne koleksiyonlarını da sergiliyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 90DKK, 0-17 yaş arası çocuklar için ise ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

22.Torvehallerne

Torvehallerne, Kopenhag
Torvehallerne – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Torvehallerne, Kopenhag şehir merkezinde bulunan oldukça canlı ve kalabalık bir yemek salonu (pazar).

Hem yerel halk hem de turistler arasında bir hayli popüler olan pazar alanında, taze balık tezgahlarından yerel kasap tezgahlarına, mevsim sebzelerinden alkollü içeceklere ve hazır Fas yemeklerine kadar her şey var. Yani Danimarkalı halkın günlük ihtiyaçlarını da karşıladığı bir yer.

Torvehallerne’nin en güzel yanı, küçük restoranlar, paket servis yerleri, mutfak ıvır zıvırları veya nektarların en değerlisi konusunda uzmanlaşmış iki ana salonuna sahip olması.

100’e yakın mağazası olan pazar alanı, mimar Hans Hagens tarafından tasarlanmış ve 2011 yılından beri hizmet veriyor. Ayrıca bu pazar alanında Kopenhag’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birbirinden lezzetli yemekleri de bulabilirsiniz.

23.Bakken (Lunapark)

Bakken (Lunapark), Kopenhag
Bakken – kaynak ; flickr / Krista

Kopenhag’ın kuzeyine arabayla sadece 10 dakika mesafede dünyanın en eski eğlence parklarından biri olan Bakken bulunuyor. Daha çok çocuklu ailelerin Kopenhag’da gezilecek yerler listesinde olsa da, bu eğlence merkezi her yaştan turistin keyifli zaman geçirebileceği çekim merkezlerinden.

Geyik Parkı’nın ormanlarında bulunan Bakken, tarihi ve nostaljik bir mekan ile modern ve eşsiz bir eğlence parkıdır.

Park, çocuk eğlencelerinin mükemmel bir karışımını sunuyor.

Çok çeşitli restoranlar, dondurma salonları, fast-food mağazaları ve barlar ile eğlence ve canlı müzik sunan barları da burada bulabiliyorsunuz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 14:00-23:00

24.Church of Our Saviour

Church of Our Saviour, Kopenhag
Church of Our Saviour – kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Danimarka’nın en ünlü kiliselerinden biri olan Church of Our Saviour (Kurtarıcımızın Kilisesi), daha çok 1752 yılında inşa edilmiş olan Serpantin Kulesi ile dikkat çekiyor. 400 basamağı çıkarak kulenin zirvesine ulaşabilir ve Kopenhag’ın muhteşem bir manzarasını buradan seyredebilirsiniz.

 • Giriş ücreti (Kuleye çıkış) ; 75 DKK
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-20:00

25.Designmuseum (Danimarka Tasarım Müzesi)

Danimarka Tasarım Müzesi, Kopenhag
Danimarka Tasarım Müzesi – kaynak ; flickr / Mompl

1890’da kurulan Danimarka Tasarım Müzesi, 1926’dan beri mobilya tasarımcısı Kaare Klint tarafından elden geçirilen eski bir Rokoko tarzı hastanede hizmet veriyor.

Koleksiyon sadece Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerine saygı duruşunda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda Batı dünyasının ve Doğu Asya’nın her yerinden sanat, el sanatları ve endüstriyel tasarım içeriyor. Orta Çağ’ın sonlarından günümüze mobilya, moda, tekstil, cam ve seramikle ilgili birçok eseri bu müzede görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 115DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

26.CopenHill

Kopenhag da gezilecek yerler blog
CopenHill – kaynak ; flickr / Poul Erik Hornstrup

Danimarkalı mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanan CopenHill, özellikle kış aylarında ziyaretçilerin ilgisini çekiyor olsa da, yaz aylarında da Kopenhag’da gezilmesi gereken yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri.

Copenhill, bir enerji ve spor tesisidir. Ayrıca bir kayak merkezi olarak da hizmet veriyor. Hem mimarisi hem de sunduğu eğlenceli aktiviteleriyle göz atmaya değer.

27.Cisternerne (Sarnıçlar)

Kopenhag Gezi Rehberi, Cisternerne
Sarnıç – kaynak ; flickr / Mathias Kristensen

Søndermarken’in yeşil çimlerinin altındaki bu beklenmedik yer altı müzesi, sanat sergilerine ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar 16 milyon litre suyla dolu bir yeraltı rezervuarı olan sarnıç, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Kopenhag’daki Frederiksberg Müzeleri’nin bir uzantısı olarak Cisternerne, sergiler ve etkinlikler için bir mekan olarak faaliyet gösteriyor, ancak kalıcı sergi ve birincil cazibe mekânın kendisidir. Danimarka’daki tek damlataş mağarası olan kriptik yeraltı mağarası, sarkıt ve dikitlerle dolu kasvetli bir labirente sahip olan sarnıçlar, kesinlikle görülmeye değer.

 • Giriş ücreti ; 125DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

28.Jægersborggade

Kopenhag, Danimarka

Renkli binalarla çevrili Arnavut kaldırımlı bir cadde olan Jaegersborggade’de çok sayıda harika restoran, bar ve mağaza bulunuyor. Kopenhag’ın en çok fotoğraflanan caddelerinden biri olmasının yanında, şehrin en iyi restoranlarından bazılarını bulabileceğiniz yer.

Cadde, hem alışveriş hem de yeme içme için Kopenhag’da gidebileceğiniz en popüler spotlardan biri. Buradaki restoranların bazıları Michelin yıldızlı olduğu için şehrin geri kalanına nazaran daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

29.Superkilen Park

Kopenhag, Danimarka

Hem yerel halkın hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan Superkilen Park’ta, bir açık hava Tay boks ringi, Santa Monica sahilinden egzersiz malzemeleri, BAE’den elektrik direkleri ve Bağdat’tan salıncak bankları bulacaksınız. Bu, Danimarka’nın etnik açıdan en çeşitli bölgelerinden biri haline gelen Kopenhag’ın bohem bir mahallesi olan Norrebro’ya yayılan bir şehir parkı.

Park üç ana alana ayrılmıştır: Kızıl Meydan, Karaborsa ve Yeşil Park. Kızıl Meydan kafe, müzik ve sporla modern, kentsel bir yaşam sunarken, Karaborsa çeşme ve banklarla klasik bir meydandır. Green Park, piknik yapmak, spor yapmak ve köpek gezdirmek için bir parktır.

Park, Kopenhag’ın en çeşitli bölgesinde farklı bir deneyim yaratmak amacıyla 2012’de açıldı. Vizyon, insanları bir araya getirecek, dünyanın dört bir yanından ilginç şeylerle dolu bir dünya sergisi gibi bir park yaratmaktı.

Fas’tan çeşmeler, Irak’tan salıncaklar, Brezilya’dan banklar ve Japonya’dan siyah bir ahtapot kaydırağını bu parkta bulabilirsiniz. Pürüzsüz açık alanlar, kaykaycılar arasında popülerken, heykelsi şekiller ve sanatsal çizgiler, onu bir Instagram gönderisi için harika bir zemin haline getiriyor. Düzenli olarak şehirdeki en iyi manzaralardan biri olarak listelenir ve çok sayıda küresel tasarım ve mimarlık ödülü kazanmış olması bakımından da önemli bir yere sahip.

30.Refshaleøen

Kopenhag, Danimarka

Şehrin kalbinden hızlı bir tekne yolculuğu mesafesindeki Refshaleøen, Kopenhag’ın geçmişine büyüleyici bir bakış sunuyor. Bu yapay ada bir tersane olarak başlamış ve daha sonra tonlarca harika restoran, yaratıcı işletme ve benzersiz etkinliklerle bir topluluk alanına ve sosyal merkeze dönüştürülmüş.

Rastgele grafitiler, muhteşem kayıkhaneler ve her köşeye park edilmiş bisikletleri görebileceğiniz bu bölge, Kopenhag’ın en turistik yerlerinden biri olsa da, yerel halkın da favori gezi duraklarından biri. Hatta öğrencilerin ev olarak kabul ettiği birkaç konteynır bile var.

Bir dizi festivale, çığır açan barlara ve restoranlara, pazarlara ve sanatçı stüdyolarına ev sahipliği yapan bu bölge, uyumsuz tuğlalar ve paslanan metallerle büyük depolara yayılmıştır. Alan çok büyük değildir, ancak yeteri kadar zamanınız varsa en azından 1-2 saatinizi bu yapay ada için ayırın deriz.

31.Sydhavnen

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’ın güney liman bölgesinde yer alan Sydhavnen, tıpkı Nyhavn gibi canlı ve hareketli bir yer. Hem yerel halkın hem de turistlerin favori spotlarından biri.

Bölge, tümü popüler yerleşim ve ticaret alanlarına dönüşmekte olan üç eski sanayi bölgesi Sluseholmen, Teglholmen ve Enghave Brygge’den oluşuyor. Sydhavnen’i yaz aylarında ziyaret ederseniz, Sluseholmen’deki popüler Havnebadet havuzunun eşsiz su berraklığının keyfini çıkarabilirsiniz. Havnebadet dört farklı havuzuyla çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

Burada binalar kıyı boyunca uzanır ve size Venedik’in modern bir versiyonunu hatırlatan küçük kanallarla ayrılır. Teglværks Köprüsü üzerinden Sluseholmen’den Teglholmen’e yürüyebilirsiniz. Yeşillik, huzur ve sessizlikten hoşlanıyorsanız, Danimarka’nın en büyük mezarlığı olan Vestre Kirkegard’da gidebilirsiniz.

Ayrıca Sydhavnen, Danimarka başkenti çevresindeki geziler için harika bir başlangıç noktasıdır ve buradan birçok Kopenhag cazibe merkezine kolayca yürüyebilir veya bisikletle gidebilirsiniz.

32.King’s Garden

Kopenhag, Danimarka

Rosenborg Kalesi’nin önünde, Kopenhag’ın tam kalbinde yer alan Kral Bahçesi (King’s Garden), 12 hektarlık bir alanda park görevi görüyor. Hem yerel halkın hem de turistlerin dinlenmek ve küçük piknikler için tercih ettiği yerlerden biri.

Rönesans tarzı bahçe, 1600 yüzyılın başlarında Kral IV. Christian tarafından kurulmuş. Parkın içinde ünlü Hans Christian Andersen heykelini ve çok sayıda tarihi heykeli görebilirsiniz. Bahçeler ayrıca geniş bir otsu bordüre, bir gül bahçesine ev sahipliği yapıyor ve yaz aylarında kocaman çiçek tarhları muhteşem bir manzara oluşturuyor.

33.Vesterbro

Kopenhag, Danimarka

Vesterbro, havalı ve modaya uygun olan her şeyi mükemmel bir şekilde özetleyen Kopenhag’ın en sevilen mahallelerinden biri. Hem konaklama hem de yeme içme için şehrin en bol seçeneğine sahip bu bölgesinde, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi de bulabilirsiniz.

Vesterbro şehir merkezinin batısında yer alıyor ve merkezden bu bölgeye yürüyerek ya da bisikletlerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bugün bildiğimiz mahalle son 20 yılda şekillenmeye başlamış. Günümüzde ise hem Kopenhag’ın hem de Avrupa’nın en yaşanılabilir mahallelerinden biri.

34.Kronborg Kalesi

Kopenhag çevresinde görebileceğiniz en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kronborg Kalesi, şehir merkezine çok yakın olmasa da, turlarla çok kısa sürede bu tarihi kaleyi görebiliyorsunuz.

Shakespeare’in Hamlet oyununa sahne olmasıyla dünyaca ünlü olan Kronborg Kalesi, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kaleyi turlarla ziyaret edecek olursanız, hem kalenin tarihi hem de Shakespeare’in Hamlet oyunu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

35.Guinness World Records Museum

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’ın en ilgi çekici müzelerinden biri olan Guinness Dünya Rekorları Müzesi, şehir merkezine yakın, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Girişler ücretli olsa da, ödediğiniz ücrete değiyor.

Kendinizi müzenin yeni aktivite odasında test edin ve sizi en şaşırtıcı kayıtlarla buluşturan yeni büyük dokunmatik ekranlardaki harikaları keşfedin.

Strøget’in girişinde dünyanın en uzun adamının yanından geçerken insanlık tarihindeki muhteşem dönüm noktalarını, fantastik başarıları, hayvanlar aleminin benzersiz harikalarını ve varlığından haberdar olmadığınız bir sürü tuhaf ve grotesk kaydı görün.

36.Amager Strandpark

Kopenhag, Danimarka

Şehirdeki en büyük kıyı şeridi olan Amager Strandpark, özellikle yaz aylarında canlanıyor olsa da, yılın herhangi bir dönemi de ziyaret etmeye değer.

Şehirdeki bisiklet yollarına ve parklara ek olarak, çevredeki kırsalda kayalıklarda yürüyüş yapabileceğiniz ve bisiklete binebileceğiniz, adaları ziyaret edebileceğiniz, kaleleri keşfedebileceğiniz ve korunan ağaçlık alanlarda takılabileceğiniz tonlarca popüler günübirlik gezi vardır. Ancak, evlerine daha yakın bir yerde açık havada eğlenmek için, Kopenhag sakinlerinin en sevdiği yerlerden biri, şehrin tam içinde bulunan Amager Strandpark’tır.

Şehir merkezine sadece on dakikalık kısa bir metro yolculuğu mesafesinde olan ve bisikletle kolayca ulaşılabilen Amager Strandpark, hem şehir sakinleri hem de ziyaretçiler için popüler bir günübirlik gezi noktasıdır.

Amager Sahil Parkı (aka Amager Strandpark), toplam 4,9 km’lik plajlar, bisiklet yolları, parkurlar, bir kaykay parkı ve hatta harika bir açık hava konser salonu içeren, 2 km uzunluğunda muhteşem bir kara parçasıdır.

Ada kısmen insan yapımıdır ve yüzücüler, şnorkelle yüzücüler, kanocular ve rüzgar sörfçüleri, Amager Strandpark’taki çeşitli su aktivitelerinin keyfini çıkarabilir.

37.Thorvaldsens Müzesi

Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın en eski halk müzesi olan Thorvaldsens Müzesi, ünlü Danimarkalı sanatçı Bertel Thorvaldsens’in eserlerini ve koleksiyonunu barındırmak için inşa edilmiş.

Tüm sanat eserleri, neredeyse sanat eserleri kadar büyüleyici bir binada yer alıyor. Bu yüzden hem sanatseverler hem de mimariye meraklı olanların keyifle zaman geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri.

38.Camp Adventure

Kopenhag, Danimarka

Doğayı ziyaretçiler için erişilebilir kılma misyonuna sahip bir parktır. Danimarka’nın yerli kayın ve meşe ormanını sadece doğayı sunmak için değil, aynı zamanda unutulmaz bir deneyim sunmak için bir sahneleme alanı olarak kullanıyorlar. Parkın en önemli cazibe merkezi ise ağaçların üzerinde yükselen ve İsveç’e kadar uzanan manzaralar sunmasıyla ünlü 45 metre yüksekliğindeki Orman Kulesi’dir. Burası, Kopenhag merkezinden günübirlik turlarla ziyaret edebileceğiniz oldukça popüler cazibe merkezlerinden biri. Özellikle önceliği manzara seyretmek ve fotoğraf çekmek olanlar için Orman Kulesi, kesinlikle görülmeye değer.

39.Frederiksberg Have

Kopenhag, Danimarka

Çok çeşitli bahçeleri, antik mimarisi ve her yıl düzenlenen Yaz Ortası Arifesi kutlamalarının merkezi olan Frederiksberg Have, 65 hektarlık oldukça büyük bir alanda yer alıyor. Burası, göller, ormanlık alanlar ve güzel piknik alanları ile Kopenhag’ın en romantik parkı olarak da biliniyor.

Parkın heybetli barok sarayı Frederiksborg Slot, 19. yüzyılın ortalarına kadar kraliyet ailesinin yazlık konutuydu. Bugünlerde Danimarka Kraliyet Askeri Akademisi’ne ev sahipliği yapıyor. Çin Pavyonu, 1799’da bir kraliyet çay evi olarak inşa edilen bir başka kraliyet kalıntısıdır.

Kopenhag’da Ne Yenir ?

Yeni İskandinav mutfağıyla ünlü olan Kopenhag, ayrıca Danimarka’nın gastronomik başkenti olarak da kabul ediliyor. Son yıllarda ünlenen İskandinav mutfağından hemen her lezzeti Kopenhag’da bulmak mümkün. Ayrıca şehir, son yıllarda açılan ‘Michelin Yıldızlı’ restoranlarıyla da tanınıyor.

Kopenhag’da ne yenir ? sorusu kadar, nerede yenir ? sorusuna da doğru bir cevap bulmak şart. Çünkü bu şehirde yemek fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle turistik yerlere yakın Michelin yıldızlı mekanlar, bütçenize zorlayabilir.

Kopenhag’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

Smørrebrød

Kopenhag Gezi Rehberi Blog

Başlangıçta Danimarkalı bir çiftçinin öğle yemeği olan şey, şimdi Danimarka’nın geleneksel yemeği, üst düzey restoranlarda bile servis edilen yerel bir lezzet. Turistler arasında da bir hayli popüler olan Smørrebrød, açık yüzlü sandviç, üzerinde balık veya et, sebze ve sos bulunan bir dilim çavdar ekmeğinden oluşur. Öğle yemeğini geçiştirmek isteyenler için denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Yulaf lapası (Porridge)

Yulaf lapası
Yulaf lapası – kaynak ; flickr / heather

Daha çok kahvaltılar için tercih edilen Yulaf lapası, Danimarka’nın birçok şehrinde olduğu gibi Kopenhag’da da oldukça popüler. Şehirdeki hemen her kahvaltıcıda yulaf lapasını bulabilirsiniz.

Tabii Kopenhag’da mutlaka denenmesi gerekenler listesine daha birçok lezzet eklenebilir. Fakat çoğu yemek domuz etinden yapıldığından sipariş verirken biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında Falafel ve Durum Shawarma (Bizdeki döner) da Kopenhag’da deneyebileceğiniz lezzetlerden.

Kopenhag’a Ne Zaman Gidilir ?

Kopenhag Gezilecek Yerler Blog
Foto kaynak ; flickr / luca sartoni

Kopenhag’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, aradığınız şeye bağlı olarak Mart’tan Mayıs’a veya Haziran ve Ağustos ayları arası değişebiliyor. Eğer bütçeli bir Kopenhag gezisi planlıyorsanız, mart ve nisan aylarını hatta kış aylarını da düşünebilirsiniz. Çünkü Kopenhag’da otel fiyatları haziran-eylül arası biraz daha pahalı oluyor.

Kopenhag’ı yazın ziyaret edecek olursanız, birçok konser ve etkinliğe katılma şansınız olacağını da unutmayın.

Kopenhag Kaç Günde Gezilir ?

Kopenhag Gezi Rehberi
Foto kaynak ; flickr / dumpphasizer

Kopenhag için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Yukarıdaki Kopenhag’da gezilecek yerler listesi için dolu dolu 2 günlük bir süre yetecektir. Tabii Kopenhag’da görülecek daha birçok cazibe merkezi olduğundan bütçeniz yeterse bu süreye 1 gün daha eklenebilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER