Kopenhag’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Kopenhag’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en önemli cazibe merkezleri, popüler gezi durakları, yapılacak aktiviteler ve detaylı Kopenhag gezi rehberi…

Danimarka‘nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa’da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeleri, çok sayıda yeşil alanları ve eşsiz bir gece hayatıyla her yaştan ziyaretçinin sıkılmadan 2-3 gününü geçirebileceği bu şehirde yapılacak çok sayıda turistik şeyleri bulabiliyorsunuz.

Kopenhag’da gezilecek turistik yerlerin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani şehirde çok fazla vaktiniz yoksa, gezinize buradan başlayarak bir rota izleyebilirsiniz.

Şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü birbirine yürüme mesafesinde olsa da, bazı noktalara ulaşım için toplu taşıma kullanmanız şart. Ayrıca oluşturacağınız gezi rotasına göre nerede konaklayacağınız da oldukça önemli.

2 Günlük Kopenhag Gezi Rotası

Kopenhag gezilecek yerler listesindeki olmazsa olmaz cazibe merkezleri, 2 günlük bir gezi ile rahatlıkla görülebilir. Kopenhag’da daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, şehirde yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Ancak şehrin olmazsa olmazları ile gezinize başlamak isterseniz, aşağıdaki haritalı gezi rotasını takip edebilir veya zevkinize ve sürenize göre haritadan kendiniz bir rota çıkarabilirsiniz.

1.GÜN

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası
Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası – Haritayı google mapste görmek için tıklayın
 • Tivoli Bahçeleri
 • Ny Carlsberg Glyptotek (Bir sanat müzesi)
 • Danimarka Millî Müzesi (National Museum of Denmark)
 • City Hall Square (Belediye Meydanı)
 • Church of Our Lady (Kopenhag Katedrali)
 • Rundetårn (Yuvarlak Kule)
 • Strøget Caddesi
 • Christiansborg Sarayı
 • Christianshavn (Semt)

2.GÜN

Kopenhag Gezilecek Yerler Haritası
Kopenhag Gezi Haritası 2. gün – haritayı google mapste görmek için tıklayın
 • Nyhavn Limanı
 • Kopenhag Opera Binası
 • Amalienborg Sarayı
 • Frederik Kilisesi
 • Rosenborg Kalesi
 • SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi)
 • Kastellet
 • Küçük Deniz Kızı Heykeli

Bu 2 Günlük Gezi Rotasına Göre Kopenhag’da Nerede Kalınır ?

Eğer Kopenhag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Indre By olarak bilinen Kopenhag Merkez bölgesindeki otellere veya şehir merkezinin biraz daha dışında yer alan Vesterbro bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz.

Kopenhag Merkez bölgesinde konaklayacak olursanız, yukarıdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak buradaki oteller, şehirdeki diğer bölgelerdeki tesislere nazaran daha pahalı olduğundan düşük bütçeli bir otel bulmak pek de kolay değil. Ancak bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, Kopenhag’daki gezip görülecek yerler için en iyi bölge şehir merkezidir. Booking.com üzerinden Kopenhag merkez bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vesterbro bölgesi ise, şehir merkezine 1-2 km uzaklıkta olan otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Kopenhag gece hayatı için en ideal bölge olan Vesterbro’da şehir merkezine nazaran daha ekonomik oteller bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgeden bazı turistik yerlere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Vesterbro bölgesindeki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayın.

Kopenhag’da Gezilecek Yerler Listesi

Yukarıdaki 2 günlük gezi rotası içerisinde yer alan 17 yerin dışında, yazının sonunda daha birçok tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de bulabilirsiniz. Ancak şehirde 2 gün veya daha az süreniz varsa, ilk olarak Kopenhag’ın en popüler ve en güzel bu gezilecek yerleri ile Kopenhag turuna başlayın deriz.

1.Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri girişi – Kaynak ; flickr.com/stig-nygaard

Her yaştan turistin keyifli saatler geçirebileceği en güzel ve en özel yerlerden biri olan Tivoli Bahçeleri, aslında bir eğlence parkı. Burada, çok çeşitli restoranlar, sokak yemekleri, oyuncaklar, bahçeler, canlı performanslar ve her gece havai fişek gösterisi bulacaksınız!

Tivoli Bahçeleri, egzotik mimari, tarihi binalar ve yemyeşil bahçelerle güzel bir şekilde düzenlenmiş. Bu yüzden Kopenhag’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olarak da biliniyor.

19. yüzyıldan beri Danimarka’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri, dünyanın en eski ikinci eğlenci parkı olma ünvanına da sahip. Hatta Walt Disneyland Tema Parkı’nın kurucusu Walter Elias “Walt” Disney’in, bu eğlence parkından ilham aldığı biliniyor.

Eğer Kopenhag’da gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri’yle gezinize başlamak isterseniz, şehir merkezine yakın bir yerde konaklamak isteyebilirsiniz.

2.Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek – Kaynak ; flickr.com/richard-mortel

Glyptotek, Kopenhag’ın kalbindeki antik ve modern sanatı gerçekten eşsiz bir ortamda sergileyen bir müze.

Giriş ücreti yaklaşık 12€ (85DKK). Çok pahalı olmadığından dolayı, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müze de listeye eklenebilir.

Ayrıca bu müzeyi her salı günü veya Copenhagen card ile ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

1888 yılında bira üreticisi Carl Jacobsen (1842-1914) tarafından kurulan sanat müzesi, sanatı etkileyici bir mimari ortamda birleştiren iki ana bölüm içeriyor.

Eski Eserler Bölümü, 3500 yıllık sanat ve tarih boyunca keyifli bir gezinti sağlayan Mısır, Yunan, Etrüsk ve Roma sanatının mükemmel koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Modern Bölüm, 19. ve 20. yüzyıl Danimarka resim ve heykellerinin yanı sıra aynı dönemin Fransız sanatına odaklanır.

Güzel ve ferah Kış Bahçesi’nde, huzurlu bir ortamda bir dilim pasta, hafif bir öğle yemeği ya da sadece bir kahvenin tadını çıkarabileceğiniz Café Picnic‘e de uğrayabilirsiniz.

3.Danimarka Ulusal Müzesi (National Museum of Denmark)

Danimarka’nın en büyük müzesi olan “Danimarka Milli Müzesi”, Kopenhag’da görülecek yerler listesindeki popüler çekim merkezlerinden biri. Özellikle sanatseverlere hitap eden bir müze olsa da, tarihi belgeler ve objelerle de tarih severlerin ilgisini çekebilecek müzelerden biri diyebilirim.

18. yüzyıldan kalma Prens Sarayı’nda bulunan müze, modern Danimarka tarihi ile birlikte Taş Devri, Viking Çağı, Orta Çağ ve Rönesans sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri olduğundan dolayı, mümkünse biletinizi online olarak alın derim. Aksi takdirde uzun bilet kuyruklarında beklemek zorunda kalabilirsiniz.

4.City Hall Square (Belediye Meydanı)

City Hall Square – Belediye Meydanı – Kaynak ; flickr.com/jimmy-baikovicius

Kopenhag Belediye Binası‘na ev sahipliği yapan bu meydan da, belediye binasının yanı sıra tarihi birkaç yeri de görebilirsiniz. Kopenhag’ın en iyi bilinen meydanlarından biri olması ve şehirdeki diğer cazibe merkezlerinden kolay ulaşabilir olması, bu meydanın en önemli özelliği.

1892-1905 yıllarında inşa edilmiş olan Kopenhag Belediye Binası, İtalya’nın Siena Belediye Binası’ndan esinlenilerek, Ulusal Romantik tarzda mimar Martin Nyrop tarafından tasarlanmış.

Belediye Binası’nın 105,6 metre uzunluğundaki kulesine günümüzde çıkılabiliyor. Buradan Kopenhag’ın eşsiz şehir manzarasını da seyredebilirsiniz.

Belediye Meydanı’nın bulunduğu yer Kopenhag’ın ünlü alışveriş caddesi olan ‘Strøget’in başladığı yer. Ayrıca meydan, Danimarkalı halk tarafından bir buluşma yeri, konser alanı veya etkinlik merkezi olarak da kullanılıyor.

5.Church of Our Lady (Kopenhag Katedrali)

Church of Our Lady – Kaynak ; flickr.com/magro-kr

Kopenhag Katedrali‘nin (Meryem Ana Kilisesi) bulunduğu yerdeki en eski kilisenin tarihi 1209 yılına kadar uzanıyor. 4 kez yeniden inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, günümüzde şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak hizmet veriyor.

1209’daki yapının yanmasıyla ikinci kilise 1316 yılında yeniden inşa edilmiş. Ardından, 1728 yılında şehirdeki diğer 5 kilise ile birlikte bu kilise tekrar yanarak harap olmuş. 1738 yılında ise yeniden inşa edilmiş. Son olarak 1807 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki son halini almış olan katedral, kurulduğu günden günümüze Kopenhag’ın en önemli çekim merkezleri arasında yer alıyor.

Katedralin bugünkü hali, mimar C.F. tarafından tasarlanmış. Neo-klasik bir üsluba sahip olan yapı, Danimarka tarihi boyunca birçok önemli olaya da sahne olmuş. Burası 2004 yılında Veliaht Prens Frederik ve Avustralyalı Mary Donaldson‘un evlendiği yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

6.Rundetårn (Yuvarlak Kule)

Rundetårn (Yuvarlak Kule) – Kaynak ; flickr.com/avda-foto

‘Round Tower’ (Yuvarlak Kule) olarak da bilinen Rundetårn, 17. yüzyıldan kalma güzel bir tuğla kule olmasının yanı sıra, aynı zamanda Avrupa’nın en eski gözlemevi olma ünvanına sahip.

Kopenhag’da gezilecek yerler listesinde olan bu kuleden şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Yuvarlak Kule – kaynak ; flickr.com/joe-hunt

Kule, Danimarka Kralı IV. Christian tarafından inşa edilerek 1642’de tamamlanmış. İçeride, en tepeye, kule platformuna kadar uzanan çok karakteristik bir spiral rampaya sahip. Buradan izleme platformuna çıkarak şehri 360 derecelik bir açıyla seyredebilirsiniz.

7.Strøget Caddesi

Strøget Caddesi – Kaynak ; flickr.com/olgite

Christiansborg Sarayı’ndan veya Rundetårn’dan (Yuvarlak Kule) yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabileceğiniz Strøget Caddesi, Kopenhag’ın en ünlü alışveriş bölgesi olarak bilinir. Dünyaca ünlü birçok markanın mağazalarına ev sahipliği yapan bu cadde üzerinde şehirdeki popüler restoranlardan ve cafelerden bazılarını da bulabilirsiniz.

1800’lerden kalma bir takma ad olan Strøget, Belediye Binası Meydanı’ndan (Rådhuspladsen) başlayıp Kongens Nytorv’da biten, birbirini kesen birkaç yoldan oluşuyor.

H&M, Weekday, Zara, Max Mara, Prada, Louis Vuitton ve Hermès gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarını da bulabileceğiniz cadde ayrıca Kopenhag’ın en hareketli yerlerinden biri.

8.Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/miguel-mendez

Strøget Caddesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Christiansborg Sarayı, Kopenhag’ın gezilecek en önemli yerleri arasında. Birbirinden değerli objelere ve sanat eserlerine de ev sahipliği yapan saray, mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Bir zamanlar Danimarka kraliçelerinin ve krallarının evi olan saray, günümüzde Danimarka parlamentosuna ev sahipliği yapıyor.

Christiansborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/eugene-phoen

Küçük Slotsholmen adasında yer alan saray, 800 yıldan fazla bir tarihe sahip. Ayrıca saray, parlementonun yanı sıra, Danimarka’nın Yüksek Mahkemesi ve Başbakanlık ofisine de ev sahipliği yapıyor. Danimarka kraliyet ailesi ve başbakan, resmi etkinlikler ve diğer devlet başkanlarını ağırlamak için sarayın süslü kabul salonlarını kullanıyor.

Günümüzde bu saray ziyaretçiye açık. Turlar ile gezebileceğiniz sarayda, çok sayıda odayı, salonu ve birbirinden değerli sanat eserlerini görebilirsiniz.

9.Christianshavn

Christianshavn Kanalı – Kaynak ; flickr.com/ghita-katz-olsen

Kopenhag’ın en renkli semtlerinden biri olan Christianshavn, Christiania adı verilen küçük mahallesiyle meşhur bir yer. Christiansborg Sarayı’ndan bu semtin kalbinin attığı yerlere 10 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Turistler yerel halkla tanışmak veya rahat atmosferin tadını çıkarmak için Christiania’ya gidiyor. Burada, kendi başınıza dolaşabilir veya rehberli turlardan birine katılabilirsiniz.

Eskiden Christiania, bölgenin içindeki Pusher Caddesi’nde gerçekleştirilen kapsamlı esrar ticaretiyle tanınıyormuş. Ancak günümüzde bu esrarcılardan pek bir eser kalmadığı söylenir. Güvenle gezebileceğiniz bir semt olduğundan listenize ekleyebileceğiniz popüler bir cazibe merkezi diyebilirim.

Christiania’nın perşembe ve pazar günleri arasında her gece canlı müzik çalan çeşitli mekanları da var. Ayrıca bölge, sokak sanatıyla da ünlü bir yer.

10.Nyhavn Limanı

Nyhavn Limanı – Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

Christiania’dan 15 dakika yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Nyhavn Limanı, Kopenhag’ın en ünlü yerlerinden biri.

Nyhavn, bir zamanlar şehrin itibarsız bir mahallesiymiş, ancak günümüzde, parlak boyalı üçgen evleri, birçok restoran ve cafeleri ile Kopenhag’ın en önemli bölgesi olarak biliniyor. Özellikle turistlerin nehir manzaralı fotoğraflar çekmek için gittiği Nyhavn, gece hayatıyla da ilgi görüyor.

Bu tarihi sahil bölgesi, eski ahşap gemilerin hala demirlemiş olduğu 17. yüzyıldan kalma bir kanalın yanında yer alır. Böylece renkli binalar ve kanallar ile güzel bir görüntüye sahne olur.

Nyhavn Limanı – Kaynak ; flickr.com/francisco-schmidt

Kanalın her iki yanında 1600’lü ve 1700’lü yıllara tarihlenen renkli evler, zemin katlarında barlar, restoranlar ve açık havada oturma yeri olan kafeler var.

Kelime anlamı ‘Yeni Liman’ olan Nyhavn’da, Hans Christian Andersen’in yaşadığı 67 ve 18 numaralı evleri gördüğünüzden de emin olun.

11.Kopenhag Opera Binası

Kopenhag Opera Binası – Kaynak ; flickr.com/kenneth-sorensen

Danimarka’nın ulusal opera binası olarak da bilinen bu muhteşem mimari yapı, Kopenhag gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alması gereken bir yer.

A.P. Møller ve Chastine McKinney Møller Vakfı’nın Danimarka halkına bağışladığı Kopenhag Opera Binası, toplamda 41.000 metrekare büyüklüğüyle de dikkat çekiyor. 14 katlı olan yapının 5 katı yerin altında ve operanın ana sahnesi 1400 kişilik kapasitelidir.

Opera Binası, güney Alman Jura Gelb kireçtaşı ile kaplanmış ve fuayede Sicilya Perlatino mermerinde yapılmış. Oditoryumun fuayeye bakan duvarı akçaağaç kaplama, ana oditoryumun tavanı ise 1,5 kilo altına eşdeğer, 24 ayar altın varak ile süslenmiş.

Danimarkalı mimar Henning Larsen tarafından tasarlanmış olan Opera Binası, daha çok mimarisiyle ilgi çeken bir yer olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa konserlere veya etkinliklere de katılabilirsiniz.

12.Amalienborg Sarayı

Amalienborg Sarayı – Kaynak ; flickr.com/magro-kr

Her gün 11:30-12:00 saatleri arasında gerçekleşen Muhafızların değişim töreni ile dikkat çeken Amalienborg Sarayı, Kopenhag’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

Şık ve görkemli mimarisi, birbirinden değerli sanat eserleri ve odalarıyla eşsiz bir kültür ve sanat deneyimi sunan sarayda kraliyet ailesinin hem geçmişini hem de şimdiki yaşamını keşfedebilirsiniz. Çünkü sarayın içinde, Danimarka’nın en yeni kral ve kraliçelerinin özel odalarını görebiliyorsunuz.

Rosenborg’un kardeş sarayı olarak da bilinen Amalienborg’a, Rosenborg Sarayı’ndan veya şehirdeki birçok cazibe merkezinden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Meydana bakan dört saray, aslen soyluların evleri olarak inşa edilmiş, ancak 1794’te Christiansborg’da çıkan bir yangından sonra Kraliyet Ailesi tarafından bir ikamet yeri olarak kullanılmaya başlanmış.

13.Frederik Kilisesi

Frederik Kilisesi – Kaynak ; flickr.com/olivier-bruches

Bakır yeşili kubbesiyle dikkat çeken Frederik Kilisesi, Mermer Kilise olarak da biliniyor ve Kopenhag’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Kilisenin hem iç mekanı hem de dış cephesi, heykeller ve oymalar ile muhteşem bir şekilde süslenmiş.

Bu kilisenin de kulesine çıkarak, Kopenhag’ın manzarasını seyredebilirsiniz.

Kilisenin tarihi 1749 yılına kadar uzanıyor. İlk kez bu tarihte yapımına başlanan kilise gecikmeler nedeniyle 1894 yılına kadar tamamlanamamış.

Danimarka’da önde gelen isimlerin heykellerini görmek için kilisenin içine girmeden önce yapının etrafını mutlaka görün.

İç mekandaki 19. yüzyılın sonlarına ait çam sunağa göz atmayı da unutmayın.

14.Rosenborg Kalesi

Kopenhag gezi rehberi blog

Uzun saltanatı ve Avrupa’da anakarayı kasıp kavuran Otuz Yıl Savaşları’ndaki angajmanı ile ünlü İskandinav Krallarından biri olan IV. Christian tarafından 1600’lü yılların başında yaptırılmış olan Rosenborg Kalesi, Kopenhag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yapılardan bir diğeridir.

Bu lüks sarayın iç mekanı yüzyıllar içinde neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar ulaşmış ve Danimarka ile İsveç arasındaki çatışmaları gösteren tarihi duvar halılarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca kralın odasını görebilir, banyosuna bakabilir ve yazışmalarını nerede yaptığını görebilirsiniz.

Kule odalarında yer alan 17. yüzyıl Venedik camı ve Flora Danica yemek takımı koleksiyonlarına göz atmayı da unutmayın.

15.SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi)

SMK – Statens Museum for Kunst (Danimarka Ulusal Galerisi) – Kaynak ; flickr.com/hans-permana

“Danimarka Ulusal Galerisi”, 1700’lerden günümüze en büyük Danimarka sanat koleksiyonunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından etkileyici eserlere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Öne çıkan eserler arasında, 150 yıla yayılan Danimarka ve İskandinav sanat sergisinin yanı sıra Hollandalı Ustalardan olan, Edvard Munch ve Picasso‘nun resimleri de yer alıyor.

Danimarka’nın en büyük sanat müzesi olan SMK, Kopenhag’ın Nørreport istasyonunun hemen dışında yer alıyor. Müzede Mantegna, Nolde, Anna Ancher, Derain, Rubens, Matisse, Hammershøi, Munch, Abramovic, Danh Vo ve Elmgreen & Dragset gibi sanatçıların eserlerini de görebiliyorsunuz.

Müze, özellikle ülkenin en kapsamlı Danimarka çağdaş sanat koleksiyonu ve dünyanın en iyi Matisse koleksiyonlarından biri olan Danimarka Altın Çağı Sanat Koleksiyonu ile ünlü.

Ayrıca müzenin bir cafe&restaurant olarak hizmet veren yeri de var. Burada ister güzel bir kahvaltı isterseniz de öğle yemeği yiyebilir, müze gezinizden sonra bir şeyler içmek için uğrayabilirsiniz.

16.Kastellet

Kastellet – Kaynak ; flickr.com/stephengg

Şehir merkezinin kuzeyinde, Kuzey Avrupa’nın en iyi korunmuş yıldız kalelerinden biri olan Kastellet bulunuyor. Görkemli yapısı ile dikkat çeken bu yapı Frederik III tarafından 1662 yılında yaptırılmış.

Zaman zaman konserler için kullanılan tarihi bir yel değirmeni ve şapele de ev sahipliği yapan Kastellet, bir Frederikshavn Kalesi’dir.

Østerbro bölgesinin en önemli gezilecek noktaları arasında olan bu kalenin içindeki binalar günümüzde askeri kışla ve büro olarak kullanılıyor. Belirli bir bölümü de ziyarete açıktır.

17.Küçük Deniz Kızı Heykeli

Küçük Deniz Kızı Heykeli – Kaynak ; flickr.com/justin-tung

Kastellet’ten kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Küçük Deniz Kızı Heykeli de gezilmesi gereken yerlerden.

Langelinie İskelesi yakınlarındaki bir kayanın üzerinde yer alan bu bronz ve granit heykel, Danimarkalı bira üreticisi Carl Jacobsen‘in 1913’te Kopenhag şehrine hediyesidir.

Hans Christian Andersen’in ünlü masalından esinlenilerek 23 Ağustos 1913’te yapılmış olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag’ın olmazsa olmaz simge yapılarından biri.

18.Botanical Garden (Kopenhag Botanik Bahçesi)

Kopenhag da gezilecek yerler blog

Kopenhag şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Botanik Bahçesi, 10 hektarlık geniş bir alanı kaplıyor. Tarihi 1874 yılına uzanan geniş seralarıyla ünlü olan bahçe, günümüzde ziyarete açık.

Kopenhag Botanik Bahçesi, Danimarka bitkileri (600 tür), çok yıllık bitkiler (1.100 tür), yıllık bitkiler (1.100 tür), Orta ve Güney Avrupa’daki dağlık alanlardan bitkilerin bulunduğu kaya bahçeleri ve Kozalaklı İğne yapraklı ağaçlarla dikilen tepe olmak üzere birçok farklı bölüme ayrılıyor.

Bahçede 27 adet sera var. Bunlardan en önemlisi, 16 metre yüksekliğindeki ve tepesinde bir geçide açılan dar, dökme demirden spiral merdivenlere sahip, 1874’ten kalma eski Palmiye Evi’dir. Botanik Bahçesi’nde ayrıca yeme içme için uğrayabileceğiniz bir cafe de bulunuyor.

Daha Başka Kopenhag’da Nereler Gezilir ?

Kopenhag’da gezilecek yerler listenize bu 18 yerin dışında ekleyebileceğiniz birçok cazibe merkezi bulunuyor. Eğer 3-4 gün gibi uzun bir süre Kopenhag’da kalmayı planlıyorsanız, aşağıdaki turistik çekim merkezlerini de listenizi eklemeyi düşünebilirsiniz.

19.Kopenhag Hayvanat Bahçesi

Kopenhag da gezilecek yerler blog
Kopenhag Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / Mark Healey

“Kopenhag Hayvanat Bahçesi”nde sadece bir günde 4.000’den fazla büyüleyici hayvanla tanışabilir ve kıtalara göre birçok farklı türde hayvanı görebilirsiniz.

Daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken turistik yerlerden biri olan Kopenhag Hayvanat Bahçesi, dev pandaları ve zürafalarıyla da dikkat çekiyor.

Eskiden çok daha küçük olan ve daha az çeşit hayvanı barındıran Kopenhag Hayvanat Bahçesi, ünlü mimar Norman Foster tarafından tasarlanan yeni bir Fil bahçesine de ev sahipliği yapıyor.

Kopenhag Hayvanat Bahçesi, Danimarka’da en çok ziyaret edilen Hayvanat Bahçesi ve aynı zamanda Avrupa’nın en eskilerinden biridir. 1859’da Niles Kjaerbolling tarafından açılmış olan hayvanat bahçesi Kopenhag’da görülmesi gereken yerler arasında.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 195 DKK, 3-11 yaş arası çocuklar için ise 105DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

20.Borsen (Old Stock Exchange)

Kopenhag’ın en büyük mimarlarından biri olan Kral IV. Christian tarafından inşa edilen Eski Borsa (Borsen), denizden gelen Danimarkalı tüccarların yanı sıra yabancıları da etkilemek için özel olarak inşa edilmiş olup şehrin zenginliğinin bir kanıtı olarak duruyor.

Daha çok mimarisiyle dikkat çeken Borsa binasının tarihi ise 1625 yılına kadar uzanıyor. Binanın içerisini günümüzde ziyaret edemiyor olsanız da, sadece dış mimarisini incelemek için bile gidilecek yerlerden biri diyebilirim.

21.Thorvaldsen Müzesi

Kopenhag gezi rehberi
Thorvaldsen Müzesi – kaynak ; flickr / Kenneth Sørensen

Dünyaca ünlü Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen‘in eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, Kopenhag’ın ikinci planda kalan müzelerinden biri olsa da, kesinlikle sanatseverlerin göz atabileceği cazibe merkezlerinden biri.

Kopenhag’ın kalbindeki Slotsholmen’de bulunan müze, şehirdeki diğer önemli turistik yerlere de yakın bir konumda bulunuyor.

1848 yılında Danimarka’daki ilk müze olarak açılan Thorvaldsen Müzesi, Thorvaldsen’in heykel ve rölyefler için yaptığı çizim ve eskizlerden oluşan geniş bir seçki sunuyor. Ayrıca müze, kendi zamanına ait geniş resim koleksiyonları ve Yunan, Roma ve Mısır antik çağlarından sanat eserleri ve nesne koleksiyonlarını da sergiliyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 90DKK, 0-17 yaş arası çocuklar için ise ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

22.Torvehallerne

Torvehallerne – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Torvehallerne, Kopenhag şehir merkezinde bulunan oldukça canlı ve kalabalık bir yemek salonu (pazar).

Hem yerel halk hem de turistler arasında bir hayli popüler olan pazar alanında, taze balık tezgahlarından yerel kasap tezgahlarına, mevsim sebzelerinden alkollü içeceklere ve hazır Fas yemeklerine kadar her şey var. Yani Danimarkalı halkın günlük ihtiyaçlarını da karşıladığı bir yer.

Torvehallerne’nin en güzel yanı, küçük restoranlar, paket servis yerleri, mutfak ıvır zıvırları veya nektarların en değerlisi konusunda uzmanlaşmış iki ana salonuna sahip olması.

100’e yakın mağazası olan pazar alanı, mimar Hans Hagens tarafından tasarlanmış ve 2011 yılından beri hizmet veriyor. Ayrıca bu pazar alanında Kopenhag’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birbirinden lezzetli yemekleri de bulabilirsiniz.

23.Bakken (Lunapark)

Bakken – kaynak ; flickr / Krista

Kopenhag’ın kuzeyine arabayla sadece 10 dakika mesafede dünyanın en eski eğlence parklarından biri olan Bakken bulunuyor. Daha çok çocuklu ailelerin Kopenhag’da gezilecek yerler listesinde olsa da, bu eğlence merkezi her yaştan turistin keyifli zaman geçirebileceği çekim merkezlerinden.

Geyik Parkı’nın ormanlarında bulunan Bakken, tarihi ve nostaljik bir mekan ile modern ve eşsiz bir eğlence parkıdır.

Park, çocuk eğlencelerinin mükemmel bir karışımını sunuyor.

Çok çeşitli restoranlar, dondurma salonları, fast-food mağazaları ve barlar ile eğlence ve canlı müzik sunan barları da burada bulabiliyorsunuz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 14:00-23:00

24.Church of Our Saviour

Church of Our Saviour – kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Danimarka’nın en ünlü kiliselerinden biri olan Church of Our Saviour (Kurtarıcımızın Kilisesi), daha çok 1752 yılında inşa edilmiş olan Serpantin Kulesi ile dikkat çekiyor. 400 basamağı çıkarak kulenin zirvesine ulaşabilir ve Kopenhag’ın muhteşem bir manzarasını buradan seyredebilirsiniz.

 • Giriş ücreti (Kuleye çıkış) ; 65DKK
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-20:00

25.Designmuseum (Danimarka Tasarım Müzesi)

Danimarka Tasarım Müzesi – kaynak ; flickr / Mompl

1890’da kurulan Danimarka Tasarım Müzesi, 1926’dan beri mobilya tasarımcısı Kaare Klint tarafından elden geçirilen eski bir Rokoko tarzı hastanede hizmet veriyor.

Koleksiyon sadece Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerine saygı duruşunda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda Batı dünyasının ve Doğu Asya’nın her yerinden sanat, el sanatları ve endüstriyel tasarım içeriyor. Orta Çağ’ın sonlarından günümüze mobilya, moda, tekstil, cam ve seramikle ilgili birçok eseri bu müzede görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 115DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

26.CopenHill

Kopenhag da gezilecek yerler blog
CopenHill – kaynak ; flickr / Poul Erik Hornstrup

Danimarkalı mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanan CopenHill, özellikle kış aylarında ziyaretçilerin ilgisini çekiyor olsa da, yaz aylarında da Kopenhag’da gezilmesi gereken yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri.

Copenhill, bir enerji ve spor tesisidir. Ayrıca bir kayak merkezi olarak da hizmet veriyor. Hem mimarisi hem de sunduğu eğlenceli aktiviteleriyle göz atmaya değer.

27.Cisternerne (Sarnıçlar)

Kopenhag Gezi Rehberi
Sarnıç – kaynak ; flickr / Mathias Kristensen

Søndermarken’in yeşil çimlerinin altındaki bu beklenmedik yer altı müzesi, sanat sergilerine ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar 16 milyon litre suyla dolu bir yeraltı rezervuarı olan sarnıç, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Kopenhag’daki Frederiksberg Müzeleri’nin bir uzantısı olarak Cisternerne, sergiler ve etkinlikler için bir mekan olarak faaliyet gösteriyor, ancak kalıcı sergi ve birincil cazibe mekânın kendisidir. Danimarka’daki tek damlataş mağarası olan kriptik yeraltı mağarası, sarkıt ve dikitlerle dolu kasvetli bir labirente sahip olan sarnıçlar, kesinlikle görülmeye değer.

 • Giriş ücreti ; 125DKK
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

Kopenhag’da Ne Yenir ?

Yeni İskandinav mutfağıyla ünlü olan Kopenhag, ayrıca Danimarka’nın gastronomik başkenti olarak da kabul ediliyor. Son yıllarda ünlenen İskandinav mutfağından hemen her lezzeti Kopenhag’da bulmak mümkün. Ayrıca şehir, son yıllarda açılan ‘Michelin Yıldızlı’ restoranlarıyla da tanınıyor.

Kopenhag’da ne yenir ? sorusu kadar, nerede yenir ? sorusuna da doğru bir cevap bulmak şart. Çünkü bu şehirde yemek fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle turistik yerlere yakın Michelin yıldızlı mekanlar, bütçenize zorlayabilir.

Kopenhag’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

Smørrebrød

Kopenhag Gezi Rehberi Blog

Başlangıçta Danimarkalı bir çiftçinin öğle yemeği olan şey, şimdi Danimarka’nın geleneksel yemeği, üst düzey restoranlarda bile servis edilen yerel bir lezzet. Turistler arasında da bir hayli popüler olan Smørrebrød, açık yüzlü sandviç, üzerinde balık veya et, sebze ve sos bulunan bir dilim çavdar ekmeğinden oluşur. Öğle yemeğini geçiştirmek isteyenler için denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Yulaf lapası (Porridge)

Yulaf lapası – kaynak ; flickr / heather

Daha çok kahvaltılar için tercih edilen Yulaf lapası, Danimarka’nın birçok şehrinde olduğu gibi Kopenhag’da da oldukça popüler. Şehirdeki hemen her kahvaltıcıda yulaf lapasını bulabilirsiniz.

Tabii Kopenhag’da mutlaka denenmesi gerekenler listesine daha birçok lezzet eklenebilir. Fakat çoğu yemek domuz etinden yapıldığından sipariş verirken biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında Falafel ve Durum Shawarma (Bizdeki döner) da Kopenhag’da deneyebileceğiniz lezzetlerden.

Kopenhag’a Ne Zaman Gidilir ?

Kopenhag Gezilecek Yerler Blog
Foto kaynak ; flickr / luca sartoni

Kopenhag’ı ziyaret etmek için en iyi zaman, aradığınız şeye bağlı olarak Mart’tan Mayıs’a veya Haziran ve Ağustos ayları arası değişebiliyor. Eğer bütçeli bir Kopenhag gezisi planlıyorsanız, mart ve nisan aylarını hatta kış aylarını da düşünebilirsiniz. Çünkü Kopenhag’da otel fiyatları haziran-eylül arası biraz daha pahalı oluyor.

Kopenhag’ı yazın ziyaret edecek olursanız, birçok konser ve etkinliğe katılma şansınız olacağını da unutmayın.

Kopenhag Kaç Günde Gezilir ?

Kopenhag Gezi Rehberi
Foto kaynak ; flickr / dumpphasizer

Kopenhag için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Yukarıdaki Kopenhag’da gezilecek yerler listesi için dolu dolu 2 günlük bir süre yetecektir. Tabii Kopenhag’da görülecek daha birçok cazibe merkezi olduğundan bütçeniz yeterse bu süreye 1 gün daha eklenebilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!