Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiGülhane Parkı Hakkında Bilgiler & Tarihi, Ulaşım, Kahvaltı

Gülhane Parkı Hakkında Bilgiler & Tarihi, Ulaşım, Kahvaltı

İstanbul'un en ünlü parklarından biri olan, her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Gülhane Parkı, Lale festivalinin yanı sıra, tarihi olaylara tanıklık etmesiyle de tanınıyor. Yerli/yabancı turistler arasında popüler gezi güzergahlarından biri olan park, Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli, cafesi, tarihi ve rengarenk çiçekleriyle İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

-

İstanbul‘un en iyi bilinen ilçelerinden biri olan Fatih’te yeşil alan bulmak neredeyse imkansız. Bu durumun tek istisnası olan Gülhane Parkı, şehrin kalbindeki yoğun turist, araç trafiğinden ve gürültüden kaçıp huzur bulabileceğiniz güzel bir yer. Günümüzde Sirkeci’den Sultanahmet’e doğru tramvay yolunu takip ettiğinizde sol tarafta kalan yeşil alandır bu canlı parkın yeri.

İlk olarak Osmanlı Dönemi‘nde sarayın dış bahçesi olarak kullanılmış olan park, uzun yıllar bakımsız kalmış olsa da 2003 yılında yapılan restorasyon sayesinde günümüzdeki renkli haline kavuşturulmuş.

Halk arasında Sarayburnu Parkı olarak da bilinen Gülhane Parkı, günümüzde İstanbul Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

GÖZ AT ; İstanbul gezilecek yerler (En Popüler 99 Yer – Haritalı Gezi Rotası)

Gülhane Parkı Tarihi

Gülhane Parkı Tarihi

Parkın tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Parkın bulunduğu yer, Bizans döneminde kışla ve askeri depoların bulunduğu yer iken, Osmanlı Dönemi’ne gelindiğinde Topkapı Sarayı‘nın hasbahçesi olarak kullanılmış.

Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımlarından biri olan ”Tanzimat Fermanı”, Abdülmecit döneminde (Kasım 1839) Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane’de okunmuş. Bundan dolayı da parka Gülhane Hatt-ı Hümayunu da deniyor.

Gülhane Parkı
Park içerisinde çocuk oyun alanı da bulunmaktadır

İstanbul Belediye Başkanı Cemil Paşa (Topuzlu), parkı Topkapı Sarayı’ndan bağımsız bir hale getirerek halka açık bir bahçe yapmış. Bu dönemde de park, Millet Bahçesi ve Halk Bahçesi olarak anılıyordu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra M.Kemal Atatürk‘ün İstanbul’da ayak bastığı ilk yerlerden biri oldu. Bu durumu anmak adına da 1927’de Atatürk’ün heykeli parka dikilmiş. Bunun yanı sıra Atatürk, latin harflerini ilk kez bu parkta halka göstermiş.

  • Gülhane Parkı’na girişler ücretsiz.

Gülhane Parkı Resimleri

Gülhane Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan parka ulaşım için en kolay yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanmak. Bu tramvay ile Gülhane durağına kadar gidebilir, buradan parkın girişine kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Gülhane Parkı Tarihi

Anadolu Yakası’ndan Gülhane Parkı’na ulaşım için ise, ilk olarak Kadıköy veya Üsküdar’dan deniz yolu ile Eminönü’ne gelebilir, buradan yine tramvayları kullanarak 2-3 dakika içerisinde parka ulaşabilirsiniz. Eminönü’nden parka yürüyerek 20 dakika gibi bir sürede ulaşmak da mümkün. Alternatif olarak Marmaray’ı kullanarak Sirkeciye gelebilir, daha sonra tramvayları kullanarak da parka ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile parka ulaşmak için, E-5 veya E-6 otoyolundan ilk olarak Fatih tabelalarını daha sonra da Eminönü tabelalarını kullanarak parka ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile Sirkeci‘ye kadar gittikten sonra burada aracınızı park etmenizde yarar var. Gülhane yakınlarında ciddi anlamda park sorunu yaşayabiliyorsunuz.

  • Adres:Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul

BENZER YAZILAR

Gülhane Parkı Cafe / Kahvaltı

Gülhane Parkı Cafe / Kahvaltı

Park içerisinde yer alan mekan Gülhane Kandil Cafe olarak da biliniyor ve Beltur tarafından işletiliyor. Serpme kahvaltı hizmeti de olan bu kafe, İstanbullular arasında en iyi kahvaltı mekanlarından biri olarak bilinir. Özellikle sabah yürüyüşü için Gülhane’yi tercih edenler, yürüyüş sonrası soluğu kandil cafede alıyor.

Bu cafede kahvaltı yapabileceğiniz saatler hafta içi 09:00-12:00 ve hafta sonu ise 09:00-13:00 saatleri arası. Hafta içi kahvaltı tabağı, hafta sonu da serpme kahvaltı olarak hizmet veriyor. Kahvaltı tabağı 48 TL’den (2021 fiyatı) ve serpme kahvaltı (2 kişilik olarak hazırlanır) ise 98 TL’den başlamaktadır.

Gülhane Kandil Cafe 09:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Gülhane Parkı Cafe

Ayrıca bu cafede sadece hafta sonu açık büfe kahvaltı servisi de bulunuyor ve fiyat ise 56 TL’dir. Omlet çeşitleri 13 TL ve tost çeşitleri 15 TL’den başlamaktadır. Güncel fiyatlar için cafenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gülhane Parkı’nda Neler Var ?

  1. Gotlar Sütunu
  2. Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi
  3. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
  4. Atatürk Heykeli
  5. Gülhane Kandil Cafe

Ayrıca Gülhane Parkı yakınında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Caferağa Medresesi ve Zeynep Sultan Camii de görülmeye değer.

Gotlar Sütunu ; Gülhane Parkı’nın içerisindeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Gotlar Sütunu, parkın sahile yakın olan kısmında bulunuyor. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan bu sütunun, kaidedeki yazıtına göre Gotlara karşı kazanılan bir zaferden sonra dikildiği anlaşılıyor. 15 metre yüksekliğinde ve korint başlığı ile dikkat çeken sütun, park içerisinde görülmeye değer yerler arasında.

Gotlar Sütunu - Gülhane Parkı Hakkında Bilgiler
Gotlar Sütunu

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ; Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan Has ahırlarının restore edilmesiyle oluşmuş olan bu müze, tıp, zooloji, müzik, gemicilik ve mimarlık gibi bölümler içermesinin yanı sıra, İslam Dünyasının tarihine merakı olanlar için de birbirinden değerli örnekler sunuyor. Buradaki eserlerin büyük bir bölümü maalesef kopya eserlerden oluşuyor.

Tavan süslemeleri ile de dikkat çeken müzede birçok farklı müzik enstrümanlarına rastlamak da mümkün.

2008 yılında açılmış olan müzeyi, İstanbul kapısından girdikten sonra sol tarafta görebilirsiniz. Müzede müzekartgeçerlidir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi ; 10 bine yakın kitaba ev sahipliği yapan bu kütüphanenin bulunduğu bina, Osmanlı döneminde, 17. yüzyılda yaptırılmış. 2011 yılında bir halk kütüphanesi ve müze olarak halkın hizmetine açılmış 3 katlı bir köşkte bulunuyor. Ayrıca burası, Alay Köşkü olarak kullanılan ”Köşk Binası”dır ve Gülhane Kütüphanesi veya Gülhane Parkı Kütüphanesi olarak da bilinir.

Yapı, Kütüphane ve müze bölümü olarak ayrılıyor. Kütüphane içerisinde dilerseniz oturup kitap okumak da mümkün. Burada Orhan Kemal’den, Nazım Hikmet ve Ahmet Hamdi Tanpınar’a kadar köşeler bulunuyor. Birçok Edebiyat temalı etkinliğe de ev sahipliği yapan kütüphanenin alt katında ise ”Sohber Odası” bulunuyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi – Kaynak ; wikipedia.org/gryffindor

Gülhane Parkı Atatürk Heykeli

Parkın Sarayburnu kapısının hemen karşısında bulunan Gülhane Parkı Atatürk Heykeli’nin tarihi 25 Ağustos 1925 yılına kadar uzanıyor. İlk kez bu tarihte temeli atılmış. 3 Ekim 1926 tarihinde de açılışı yapılmış. İstanbul’daki ilk Atatürk Heykeli olma özelliğini taşıyan bu eser, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak amacıyla Samsun’a gitmek için yola çıktığı yere yapılmış. Bu heykelin yapım fikri ise dönemin Belediye Başkanı Emin Bey‘e aittir. Heykelin mimarı ise, Avusturyalı Heinrich Krippel‘dir.

Gülhane Atatürk Heykeli

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ; Gülhane Parkı yakınında görebileceğiniz en önemli müzelerden biri. Aslında burası Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Arkeoloji müzesi olmak üzere 3 bölümden oluşan bir kompleks. Bir milyona yakın birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan bu müze de, park ziyaretinden sonra görülmeye değer yerlerden biri.

Cafer Ağa Medresesi ; Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden biri olmasına rağmen, yolun hemen karşısında pek de göze çarpmayan bir yerde bulunmasından dolayı, çoğu İstanbullunun bile varlığından bihaber olduğu yapılardan. Medrese, 1550’li yıllarda Kanuni Sultan Dönemi‘nde sarayın baş hadımağası olarak görev yapan iki siyahi kardeş Cafer ve Gazanfer için yaptırılmış. Günümüzde burada el sanatı atölyelerine göz atabilir veya bir çay molası için medreseye göz atabilirsiniz.

Cafer Ağa Medresesi
Cafer Ağa Medresesi

Zeynep Sultan Camii ; Soğukçeşme Kapısı’nın tam karşısında bulunan bu camii 1760 yılında Sultan III. Ahmed‘in kızı Zeynep için inşa edilmiş. Kubbesinin altındaki kıvrımlı revakları ve yapımında kullanılan, Bizanslılar döneminden 18. yüzyıla kadar ulaşmış malzemesinden dolayı bir kiliseye benzemektedir. Mehmet Tahir Ağa tarafından barok tarzda yapılmış olan camii de görülmeye değer önemli tarihi yapılardan.

Park yakınlarında görülecek diğer turistik noktalara Tripadvisor üzerinden göz atmak için tıklayın.

Gülhane Parkı Kaç Metrekare ?

100 bin metrekarelik alanıyla yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Gülhane Parkı, en çok da Nisan ayında Lale Festivali zamanında ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Yaz aylarında birçok konsere ve etkinliklere ev sahipliği yapan park, yılın her dönemi farklı renge bürünmekte ve her İstanbullunun mutlaka görmesi gereken parklardan biri.

Gülhane Parkı Hakkında Bilgiler

NOT ; Gülhane Parkı’nda otopark bulunmadığı gibi, piknik yapılacak yer de bulunmuyor. Zaten park içerisinde bir cafe var. Yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı bu cafeden karşılayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Gülhane Parkı Giriş ücreti var mı ? ; Parka girişler ücretsiz

Gülhane Parkı’nda Piknik yapılır mı ? ; Piknikten kastınız 5-10 kişi çimlere oturup, termoslarla çay içip, dolmalar, börekler yemekse, hayır park içerisinde böyle bir imkan bulunmuyor. Fakat banklarda oturup simit ayran yapabilir, küçük atıştırmalıklar yapılabilir. Parkın arka taraflarındaki çocuk parklarının yanında çimlere oturabileceğiniz yerler de var, burada da oturup bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Gülhane Parkı adını nereden alıyor ? ; Osmanlı döneminde bu park, Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılıyordu ve içinde çok sayıda gül bulunuyormuş Parkta adını, bu bahçenin içerisindeki güllerden alıyor.

Gülhane Parkı saat kaça kadar açık ? ; Park 24 saat açık. Ancak içerideki cafe 22:00’da kapanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!