Burgazada Kahvaltı Mekanları ; Ne Yenir, Nerede Yenir ?

Son yıllarda İstanbullunun rakı-meze veya rakı-balık için en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Burgazada, hafta sonu kahvaltısı için de tercih edilen bir yer haline geldi. Çok ama çok kaliteli ve leziz kahvaltı mekanları olmasa da, Ergün Pastanesi ve Çümen Cafe gibi birkaç popüler kahvaltıcıyı da adada bulabiliyorsunuz.

Birbirinden güzel koylarının, huzur veren sokaklarının ve manzarasının yanı sıra Burgazada, lezzetli yemekleri ve kahvaltıcılarıyla da ünlü. Adadaki kahvaltı mekanları, restoranlar ve cafelerin büyük bir bölümü sahilde, iskeleye yakın konumlarda bulunur. Bu yüzden de vapurdan inenlerin ilk göz attığı yerler buradaki mekanlar olur. Yani çok popüler olduğundan dolayı değil, çok merkezi olduğundan, herkesin görebildiğinden dolayı hınca hınç doludur.

Burgazada’nın sevilen kahvaltı mekanlarından bazılarını tam iskele yakınında bulmak mümkün. Ancak birkaç gizli lezzete sahip olan yerli/yabancı turistlerin çoğunun bilmediği, İstanbullunun müdavimi olduğu birbirinden ünlü kahvaltıcıları, balık restoranlarını ve cafeleri de fazlasıyla iç kısımlarda bulabilirsiniz.

Burgazada’da yeme içme, Büyükada ve Heybeliada’da olduğu gibi cep yakan türden değil. Çok ucuz değil ama bu iki adaya nazaran daha uygun denebilir.

Burgazada Kahvaltı Mekanları

1.Burgazada Öğretmenevi

Burgazada Öğretmen Evi
Burgazada Öğretmen Evi

Aslında burası daha çok hafta sonu Burgazada’da konaklamak isteyenlerin tercih ettiği bir tesis. Ancak çay bahçesiyle adanın iç kısımlarında biraz daha gözlerden ırak bir yerde bulunduğundan sadece İstanbullunun ve birkaç yerli turistin haberdar olduğu bir yer. Burgazada turundan sonra güzel bir çay molası verebileceğiniz öğretmenevi, hem kahvaltı hem de yemek çeşitleriyle güzel bir deneyim sunuyor.

Öğretmenevi’nde kahvaltı tabağı fiyatı ise 80 TL’dir (2022). Üyelere ve üye olmayanlara farklı fiyat uygulaması olduğunu da unutmayın.

Burası daha çok ada gezisine gelen, basit bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden. Fiyatlarının ekonomik oluşu ve çok yoğun olmaması mekanın en önemli özelliği.

  • Adres ; Gönüllü Cad, Burgazada Mah, Gönüllü Sok No:61, 34975 Adalar/İstanbul
  • Telefon: (0216) 381 27 21

2.Ergün Pastanesi

Ergün Pastanesi, Burgazada
Ergün Pastanesi

Bundan birkaç yıl öncesine kadar çok da popüler olmayan Ergün Pastanesi, artık Burgazada’yı ziyaret eden her İstanbullunun aklına ilk gelen yerlerden.

Kahvaltısından çok milföy pastalarıyla (Çileklisini kesinlikle denemelisiniz) ünlü olan Ergün Pastanesi, iskeleye çok yakın bir konumda olduğundan dolayı özellikle hafta sonları aşırı yoğun olabiliyor. Ancak Burgazada’da kahvaltı yapılacak en güzel ve en özel mekanlardan biri.

Omlet çeşitlerinin 45 TL’den başladığı bu mekanda kahvaltı tabağı 95 TL. Küçük bir mekan olduğundan sabahın erken saatlerinde gitmediğiniz takdirde yer bulmak da pek kolay değil. İDO iskelesinin tam karşısındaki muhteşem konumu nedeniyle, adaya ayak basan herkesin ilk dikkatini çeken mekanlardan.

1982 yılından beri hizmet veren Ergün Pastanesi ”Değişen dünyada değişmeyen damak tadınız” mottosuyla yola çıktıkları günden bugüne, Burgazada’nın sevilen kahvaltı ve tatlı mekanlarından biri olmaya devam ediyor.

  • Adres: Burgazadası, Gezinti Yolu Cd., 34975 Burgazada/İstanbul
  • Telefon ; (0216) 381 16 10

3.Burgaz Cafe

Burgaz Cafe, Burgazada
Burgaz Cafe – foto kaynak ; zomato.com

Burgazada kahvaltı mekanları arasında en çok tercih edilen yerlerden biri de Burgaz Cafe’dir.

Adadaki en kalabalık olan ve denize karşı oturup güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz en özel mekanlardan biri. Kahvaltı tabağının 75 TL’den başladığı bu mekan, daha çok yemekleri için tercih ediliyor.

Burada mantıdan iskendere, tavuk yemeklerinden köftelere kadar geniş bir yemek menüsü bulunuyor. Fiyatlar adadaki diğer mekanlara nazaran bir tık pahalı. Ayrıca hafta sonunda aşırı yoğun olduğundan servis konusunda çok tatmin edici olamayabiliyor.

  • Adres: Burgazadası, Yalı Cad. No:2, 34975
  • Telefon: (0216) 381 26 43

4.Çümen Cafe

Çümen Cafe, Burgazada

Burgazada’da uygun fiyatlı bir kahvaltı mekanı arıyorsanız, ”Ye ve Kalk” konsepti ile hizmet veren Çümen Cafe de denenebilir. Adından da anlaşılacağı üzere saatlerce oturup kahvaltı yapabileceğiniz, sohbetler edebileceğiniz bir yer değil. Ancak uygun kahvaltı fiyatlarıyla tercih edilebilecek mekanlar arasında. Kahvaltı tabağı fiyatı Çümen cafede 75 TL. Omlet çeşitleri ise 45 TL’den başlıyor.

→Adres: Burgazadası, Çınarlık Sk. No:2
Telefon ; 0(216) 381 10 86

5.Pyrgos Cafe & Restaurant

Pyrgos Cafe & Restaurant, Burgazada
Pyrgos Cafe & Restaurant & foto kaynak ; zomato.com

Adanın sessiz ve sakin bir köşesinde kendi halinde bir mekan olan Pyrgos Cafe & Restaurant, adada konaklamak isteyenlere otel imkanı sunarken, denize nazır güzel bir mekanda kahvaltı yapmak veya güzel bir akşam yemeği yemek isteyenlere de hizmet veriyor.

Burgazada’da nerede yenir ? sorusuna cevap olabilecek en sakin mekanlardan biri. Rakı-balık için tercih edilebilecek bu mekanda 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için de en azından 500-700 TL gibi ücreti gözden çıkarmak gerekiyor. Mekanın kahvaltı tabağı ücreti ise 110 TL.

→Adres: Burgazadası, Gezinti Yolu Cd. No:41
Telefon ; +902163811210 +905305014468

Burgazada’da Ne Yenir – Nerede Yenir ?

BARBA YANİ

BARBA YANİ Burgazada
BARBA YANİ

Şüphesiz Burgazada’daki en popüler balık restoranı. Ancak mekanın popüler oluşu daha çok bulunduğu konumundan dolayı. Rakı-balık yapılacak en güzel mekanlardan, bunda hem fikiriz. Ancak mekan aşırı kalabalık. Yani iskeleye adımını atan herkesin mutlaka ilk göreceği mekanlardan biri olduğundan dolayı, restoran adadaki en popüler mekan olarak bilinir.

Sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ”Bak burası kalabalık” iyi bir mekan olmalı diye tercih ettiği bir mekan. Yemekler her ne kadar lezzetli olsa da, burası bir Yasemin Restaurant veya Antigoni Restaurant olamaz. Zaten İstanbullunun büyük bir bölümü rakı-balık için genelde Yasemin veya Antigoni’yi tercih eder.

Her turist gibi önünüze ilk çıkan rakı-balık restoranına gitmek istiyorsanız, Barba Yani güzel bir seçenek olabilir. Ancak fiyatların biraz daha pahalı olabileceğini unutmayın. Barba Yani, Burgazada’da balık veya ızgara çeşitlerinin en iyisini bulabileceğiniz ”Turist Restoranı”. Lezzet konusunda beklentinizi çok yüksek tutmayın. Orta düzeyde bir lezzete sahip denebilir. Zaten Tripadvisor ve zomatonun müşteri yorumlarına bakacak olursanız, çok daha iyi bir şekilde mekan hakkında yorum yapabilirsiniz.

Barba Yani’nin ızgarası, müzikleri ve manzarası meşhur. 2 kişilik alkollü bir öğle veya akşam yemeği için en azından 650 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

→Adres: Gezinti Caddesi No 5 Burgazada
Telefon: (0216) 381 27 27

Yasemin Restaurant

Yasemin Restaurant, Burgazada
Yasemin Restaurant

Burgazada’da rakı-meze keyfi yapabileceğiniz en güzel mekanlardan biri olan Yasemin Restaurant, daha çok hızlı servisi ve samimi çalışanlarıyla öne çıkıyor. Geniş bir meze menüsüne sahip olan bu mekan, Barba Yani’ye nazaran biraz daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra, daha sakindir.

Denize karşı güzel bir konuma sahip olmasının yanında, balıklarıyla da adanın en sevilen mekanlarından biri olan Yasemin restoranda 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için ortalama 600 TL gibi bir ücreti de gözden çıkarmanız gerekiyor.

→Adres ; Burgazada Mahallesi, Gezinti Caddesi, No 23
→Telefon ; +902163811740 – 41

Antigoni Restaurant

Antigoni Restaurant - Burgazada Yeme İçme
Antigoni Restaurant – sahil restoran ile yan yana yer almaktadır

Burgazada’da rakı-balık yapılacak en güzel mekanlardan bir diğeri de Antigoni Restaurant. Her adaya gidişimizde mutlaka uğradığımız mekanlardan biri. Ancak son yıllarda serviste ve mezelerde sıkıntıları var gibi (Müşteri yorumlarına göre). Bu durumun dışında mekan, Burgazada’nın en sevilen mekanlarından. Ayrıca fiyat konusunda da turist muamelesi görmüyorsunuz.

Antigoni Restoran - Burgazada

Mekanın çuprası ve kalamar tavası oldukça meşhur. 2 kişilik alkollü bir yemek için de en azından 400 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Hafta sonu Antigoni’ye gitmeyi planlıyorsanız, mutlaka sahile en yakın masaları rezerve edin. İç kısımlarda kalan masalardan pek bir şey göremediğiniz gibi curcunanın tam ortasında kalabiliyorsunuz.

→Adres: Burgazadası, Yalı Cad. No:4/A
→Telefon: (0216) 381 28 47

Kalpazankaya Restaurant

Kalpazankaya Restoran - Burgazada Kahvaltı mekanları
Kalpazankaya Restoran

Burgazada’da nerede yemek yenir ? diye yerli bir halka sorduğunuzda klişe bir adres olan Kalpazankaya cevabı verilir.

Bu mekan daha çok gün batımı manzarasıyla ilgi çekiyor. 1960 yılından günümüze İstanbul‘un en popüler mekanlarından biri. Mekanda deniz kenarındaki masalara oturmadığınızda ne gün batımını ne de denizi görebiliyorsunuz. Bu yüzden manzara için bu mekanı tercih edecekseniz, ya köşe masalarda rezervasyon yaptırın ya da hiç gitmeyin. Çünkü aynı lezzeti, hatta daha iyilerini sahildeki mekanlarda fazlasıyla bulabilirsiniz. Göremediğiniz bir gün batımı manzarası için fazladan ücret ödemeye sanıyoruz lüzum yok.

2 kişilik alkollü bir öğle veya akşam yemeği için de 350 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kalpazankaya, ayrıca Burgazada’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, plajı ve manzarasıyla mutlaka göz atabileceğiniz bir cazibe merkezi.

Burgazada Kahvaltı Mekanları

Sinem Dondurma’dan Çilekli Bir Dondurma Yemeyi de Unutmayın

Burgazada’da yemeden dönmemeniz gereken şeylerden biri de, iskelenin yakınında yer alan güzel ve hoş bir mekana sahip olan Sinem Dondurma’dır. Burası oturup dondurmalarınızı yiyebileceğiniz bir cafe. Damla sakızlısından vişnelisine, limonlusundan krokanlısına kadar birçok çeşiti olan Sinem Dondurma, İstanbul’un da en iyi bilinen dondurmacıları arasında.

Burgazada kahvaltı mekanları, balık restoranları, galetası, dondurması ve Sait Faik’i ile İstanbul’un en sevilen adalarından. Güzel bir hafta sonu gezisi sunan ada, Büyükada’ya nazaran daha sakin olsa da, her geçen gün popülaritesi artan bir yer olduğundan artık hafta sonları bu ada da aşırı yoğun olabiliyor. Ancak hafta içi şehirdeki en huzurlu yerlerden. Adaya sadece yemek yemeye gidiyorsanız gideceğiniz restoranda mutlaka rezervasyon yaptırın deriz. Tabii sahil kenarına oturmak istiyorsanız. Rezervasyon yaptırmadan hafta sonu sahil kenarındaki masalara oturmak, neredeyse imkansız.

!Adayı sıcak yaz aylarında ziyaret ediyor ve plaj için de plan yapıyorsanız, Burgazada Plajları adlı yazımıza göz atarak, adanın en popüler plajlarına ve ücretlerine göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

İLGİLİ YAZILAR