Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler & En Popüler 15 Yer

Beylikdüzü gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birbirinden ilgi çekici cazibe merkezlerinden bahsetmek mümkün. Araçlarınız ile bölgeyi ziyaret ediyorsanız, Beylikdüzü çevresinde de birçok tarihi ve turistik cazibe merkezini görebilirsiniz. Özellikle kısa bir sürüş mesafesinde olan Büyükçekmece, rotanıza ekleyebileceğiniz birçok turistik noktaya ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’un son yıllarda en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan “Beylikdüzü”, yeni açılan cazibe merkezleriyle İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Birbirinden güzel tarihi yapılara, parklara, alışveriş merkezlerine ve çok daha fazla cazibe merkezine ev sahipliği yapan Beylikdüzü, plajlarıyla da İstanbullunun favorisi. “Beylikdüzü’nde gezilecek yerler”, bölgede dağınık olarak yer alıyor olsa da, turistik yerler arasında ulaşım oldukça kolay.

Bölgedeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden sonra Beylikdüzü çevresinde gezilecek yerler için de bir plan yapabilirsiniz. Özellikle Büyükçekmece’de birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi görülebilir.

İstanbul’un en kozmopolit ilçelerinden biri olan Beylikdüzü, aslında çok eski bir yerleşim merkezi. Öyle ki bölgenin tarihinin M.Ö 7. yüzyıla kadar uzandığı biliniyor. Tarihi boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bölgeye ilk yerleşenler ise Helenler olmuş. İstanbul fethinden sonra ise bölge bir sayfiye yeri ve tarım köyü olarak kullanılmış. Bu bölgeye Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yoğun bir yerleşim olmamasının en önemli nedeni ise, Beylikdüzü’nün bu dönemlerde orduların konaklama yeri olarak kullanılmış olmasıymış.

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler Listesi

Planlı yerleşimin İstanbul’daki en iyi örneklerinden biri olan Beylikdüzü, İstanbul şehir merkezinin dışında, biraz uzak bir konumda bulunmasına rağmen, bölge birçok İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Beylikdüzü’nde yapılacak birçok şey de bulabiliyorsunuz. Özellikle yeme içme ve alışveriş konusunda birçok seçeneği bölgede bulmak mümkün.

İşte Beylikdüzü’nde gezip görülecek en popüler turistik yerler ;

1.West Marina

Beylikdüzü Gezilecek Yerler
West Marina

2011 yılında açılan ve açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden, yerli yabancı turistlerin de ilgisini çeken West Marina, 2019 yılının başlarından itibaren adeta bir sosyal tesis olma yönünde attığı adımlarla, günümüzde çok sayıda cafe, restoran ve barlara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca spor tesislerine de ev sahipliği yapan West Marina, daha çok plajı ile ilgi görüyor olsa da, buradaki birçok mekan da, İstanbul’un sevilen mekanları arasında yer almaya başladı.

Marina’nın plajı 2020 yılında hizmete girmiş ve her geçen gün popülaritesi artıyor. Ayrıca yat kulübü üyelerinin kullanabildiği bir havuz, spa merkezi, tenis kortu ve yat acentaları da burada bulunuyor.

2.Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Beylikdüzü Gezilecek Yerler
Beylikdüzü Yaşam Vadisi

İstanbul’un en yeni parklarından ve yeşil alanlarından biri olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi, göleti, şelalesi, havuzu ve su oyunlarıyla çocuklu ailelerin İstanbul’da dolu dolu bir gününü geçirebileceği yerlerden biri.

Bisiklet ve yürüyüş yollarının yanı sıra, sanat atölyeleri, sergi alanları, çok sayıda heykel, cafe ve restoranlara da sahip olan Beylikdüzü Yaşam Vadisi, 1 milyon metrekarelik alanıyla İstanbul’daki en büyük park olma ünvanına da sahip.

Park alanı, Beylikdüzü’nün en hareketli bölgelerinden biri olan Cumhuriyet Mahallesi mevkiinde bulunuyor. Toplamda 6 farklı etaptan oluşan parkta çok çeşitli ağaç ve bitki türleri de var.

Giriş ücreti olmayan park alanı, hem çocuklu aileler, hem de İstanbul’un trafiğinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen herkesin ziyaret edebileceği çekim merkezlerinden.

3.Gürpınar Sahili Piri Reis Parkı

Beylikdüzü Gezi Rehberi
Gürpınar Sahili Piri Reis Parkı

Beylikdüzü’nde gezilecek en güzel yerler arasında olan Gürpınar Sahili ve sahildeki Piri Reis Parkı, hafta sonu çocuklarla gidilebilecek İstanbul’un en güzel parklarından biri.

Piknik masalarına da sahip olan park, sahilin muhteşem manzarasının yanı sıra çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve birçok olanağı ile İstanbul’da piknik yapılabilecek en güzel yerlerden biri.

4.Tepecik Çamlık Piknik Alanı

Beylikdüzü Gezi Rehberi
Tepecik Çamlık Piknik Alanı

Doğayla iç içe olabileceğiniz, İstanbul’un karmaşasından bir nebze de olsa uzaklaşabileceğiniz yerlerden biri olan Tepecik Çamlık Piknik Alanı, denizin hemen yanında, yemyeşil bir alan içerisinde hizmet veriyor.

Beylikdüzü’nde kafa dinlemek için en popüler gezi duraklarından biri olan Çamlık Piknik Alanı’nda, adından da anlaşılacağı üzere, tesiste piknik yapabileceğiniz yerler de bulunuyor. Mangal yakılmasına da izin verilen alan, kamp yapmak için de tercih ediliyor. Ücretsiz olarak girebileceğiniz bu piknik alanında, wc, çeşme ve cafe de bulunuyor.

5.Gürpınar Halk Plajı

Gürpınar Halk Plajı - Beylikdüzü Gezilecek Yerler
Gürpınar Halk Plajı

Beylikdüzü’nün Gürpınar semtinde bulunan Halk Plajı, İstanbul’un en düzenli plajlarından biri. Daha çok Beylikdüzü halkı tarafından tercih ediliyor olsa da, diğer bölge ve ilçelerden de çok sayıda İstanbullunun tercih ettiği bir plaj. Plaja giriş ücretsiz, ancak şezlong ve şemsiyeler kiralamanız gerekiyor.

6.Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesi

Beylikdüzü'nde Gezilecek Yerler
Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesi

Beylikdüzü’nde görülmesi gereken yerler arasında en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri olan Balıkçı Kenan Deniz Canlıları Müzesi, mumya balıkların sergilendiği bir müzedir.

Dünyada kendi türünde açılan ilk Deniz Canlıları Müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. 50 yıla yakın bir süredir balıkçılıkla uğraşan Kenan Balcı tarafından açılmış olan müze, son zamanların en ilgi gören müzelerinden biri olmaya devam ediyor.

Müzeye giriş ücretsizdir.

7.Beylikdüzü Sosyal Tesisleri

Beylikdüzünde görülecek yerler

Daha çok bir şeyler içip temiz havanın keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden olan Beylikdüzü Sosyal Tesisleri, yemyeşil bir alan içerisinde bulunuyor. Özellikle yaz aylarında akşam saatlerindeki serinliği ile tercih edilen Beylikdüzü Sosyal Tesisleri’nde, güzel bir hafta sonu kahvaltısı da yapılabilir.

8.TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Beylikdüzü Gezi Rehberi
TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

1979 yılında açılmış olan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, açıldığı günden günümüze ulusal ve uluslararası ticaret sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olmaya devam ediyor. Her yıl düzenlenen yüzlerce fuara ev sahipliği yapmış olan Kongre Merkezi de Beylikdüzü’nde görülmeye değer cazibe merkezlerinden.

9.Kavaklı Sahil Parkı

Beylikdüzü Gezi rehberi
Kavaklı Sahil Parkı

Beylikdüzü’nde 7’den 70’e her yaştan ziyaretçiye hitap eden sahil parklarından bir diğeri de Kavaklı Sahil Parkı‘dır.

Çok sayıda çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu parkuru ve aletli spor alanıyla bölge halkının daha çok spor yapmak için tercih ettiği bir park olsa da, güzel bir hafta sonu pikniği yapılacak yerlerden biri. Park içerisinde mangal yakmak yasak olsa da, parkın küçük piknikler için birçok masası bulunuyor.

Özellikle yaz aylarında Kavaklı Sahil Parkı’nı ziyaret edecek olursanız, zemini kumlu olan voleybol sahası ilginizi çekecektir. Grup olarak parkı ziyaret ediyorsanız, buradaki voleybol sahasında zaman geçirmeyi de unutmayın. Ayrıca burada denize girebileceğiniz bir plajı da bulabiliyorsunuz, ancak plajın çakıl taşlı olduğunu da unutmayın.

10.Beylikdüzü Alışveriş Merkezleri

Beylikdüzü Marmarapark – Foto Kaynak ; evd.com

Beylikdüzü’nde gezilecek yerler listenize ilçedeki çok sayıda alışveriş merkezlerinden bazılarını da ekleyebilirsiniz.

Beylikdüzü Migros AVM, Perla Vista AVM, Beylicium Alışveriş Merkezi, İstanbul Outlet Park, White Corner AVM, Darty Beylikdüzü, Koçtaş Beylikdüzü, Beylik Pazarı, Stars AVM ve Atrium Çarşı ilçedeki en iyi bilinen alışveriş merkezleri.

Beylikdüzü Çevresinde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü, bulunduğu konum itibariyle şehirdeki diğer cazibe merkezlerine kısa bir sürüş mesafesinde bulunuyor. Aracınız ile bölgeyi keşfediyorsanız, yukarıdaki cazibe merkezlerinin yanı sıra, aşağıdaki Beylikdüzü’ne yakın konumda bulunan turistik yerlere de göz atabilirsiniz.

11.Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Beylikdüzü Gezilecek Yerler
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Beylikdüzü’nün merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Büyükçekmece’nin en önemli tarihi yapılarından biri olarak biliniyor. Uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan biri olarak bu köprüden dahi haberim yoktu diyebilirim.

Belki de şehir merkezinden biraz uzak olmasından dolayı geri planda kalmış biri tarihi yapı, ancak İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken en etkileyici köprülerden biri diyebilirim.

Özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmalar açıldıktan sonra, bambaşka bir görünüme sahip olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Büyükçekmece Köprüsü olarak da biliniyor. Büyükçekmece Gölü’nün denize kavuştuğu yerde, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan köprünün üzerindeki kitabelere göre, yapımına Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlanmış ve oğlu Sultan II. Selim döneminde, 1567 yılında tamamlanmış.

Büyükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nü haritada görmek için tıklayın.

12.Pelit Çikolata Müzesi

Beylikdüzü’nün kalbinin attığı yere yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan Pelit Çikolata Müzesi, Esenyurt ilçesinde bulunuyor. Pelit Çikolataları Üretim Tesisi’nin bir parçası olarak hizmet veren müze, daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken müzelerden biri olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği müzelerden bir tanesi.

5 bölümden oluşan müzede gerçek boyutlu çikolata evlerden, çikolata şelalesine ve Nuh’un gemisine kadar çikolatadan yapılmış birbirinden değerli eserleri görebiliyorsunuz.

Müzenin en dikkat çeken bölümü ise İstanbul bölümü oluyor. Burada Galata Kulesi’nden Kız Kulesi’ne, Sultanahmet Camii’nden Boğaz Köprüsüne ve İstanbul’u temsil eden daha çok sayıda tarihi yapıların çikolatan yapılmış halini görebiliyorsunuz. Bunun yanında Türk büyükleri salonunda, Ulu Önder Atatürk’ten Fatih Sultan Mehmet ve Osman Gazi’ye kadar çok sayıda büyük ismin çikolatadan büstlerini görebilirsiniz. Ayrıca müzede, Pablo Picasso gibi dünya sanatına yön veren isimlerden bazılarının büstleri de var.

13.Enver Paşa Köşkü

Enver Paşa Köşkü – Foto kaynak ; yurukesfet.com

Ahşap panjurlu 3 katlı bu köşk, Büyükçekmece’nin en önemli tarihi yapılarından biri. Geçirdiği büyük yangınlardan sonra müze olarak kapılarını arayan Enver Paşa’nın Köşkü, İstanbul’un popüler gezi duraklarından biri.

1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen köşk, 2005 yılında çıkan büyük bir yangından dolayı harap olmuş ve 2007 yılında başlatılan restorasyon sonrasında günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş. Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam Enver Paşa Köşkü de, Beylikdüzü yakınlarında görülmeye değer yapılar arasında.

14.Büyükçekmece Menzil Külliyesi

Büyükçekmece Menzil Külliyesi

16. yüzyılda Balkanlara yapılan seferlerden dolayı önem kazanmaya başlayan Büyükçekmece’de bulunan Menzil Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman ve Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış farklı yapılara ev sahipliği yapıyor.

Sultan Süleyman, kervansaray, köprü ve çeşmeyi yaptırmış. Sokullu Mehmet Paşa ise, 16 dükkan, 9 oda ve bir de kendi adındaki mescidi yaptırmış. Ancak günümüze kadar Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırmış olduğu oda ve dükkanlar gelememiş. 1998 yılında Kültür Park adı altında kapılarını aralayan Büyükçekmece Menzil Külliyesi’nde, cafe, restoran ve çocuk oyun alanları da bulunuyor.

15.Büyükçekmece Halk Plajı

Beylikdüzü gezilecek yerler blog

Aslında Büyükçekmece’de çok sayıda plaj bulunuyor, ancak bunlar arasında en popüler olan Büyükçekmece Halk Plajı‘dır. Ücretsiz olmasından dolayı olsa gerek, plaj yaz aylarında özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık oluyor.

Plajda duş, wc ve şezlong gibi imkanlar da bulunabiliyor. Ayrıca yine Büyükçekmece’deki Albatros plajı da, denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarmak için tercih edilebilir. Beylikdüzü’nde gezilecek yerler arasında olan Büyükçekmece Sahili de, akşam yürüyüşleri için tercih edilebilir.

Beylikdüzü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un batısında yer alan Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Avcılar ve Marmara Denizi ile çevrili. Şehrin merkezinden biraz uzak olsa da, İstanbul’un hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla ilçeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

34BZ Beylikdüzü Zincirlikuyu ve 34G Beylikdüzü Söğütlüçeşme metrobüsleri ilçeye en kolay ulaşabileceğiniz araçlardır.

İstanbul’un diğer popüler turistik ilçe ve semtlerinden olan Eminönü, Balat ve Sultanahmet yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

BENZER İÇERİKLER

İLGİLİ YAZILAR