Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSultanahmet Gezilecek Yerler Listesi Haritalı Gezi Rotası

Sultanahmet Gezilecek Yerler Listesi Haritalı Gezi Rotası

Sultanahmet gezilecek yerler, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik yapılar arasında olan Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi yerlerden oluşuyor. Sultanahmet'te gezilecek bu önemli yerlerin dışında daha birçok turistik yeri listede bulabilirsiniz.

-

İstanbul‘un en güzel ilçelerinden biri olan Fatih’e bağlı Sultanahmet, yerli/yabancı turistlerin şehirde en fazla zaman geçirdiği yer. Sebebi ise basit, Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi dünyaca tanınmış önemli iki tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. “Sultanahmet gezilecek yerler” listesinin bel kemiğini oluşturan bu iki cazibe merkezinin dışında, daha görülmeye değer birbirinden önemli ve ilgi çekici yerleri de yazının devamında bulabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Fatih’in tarihi yarımadası İstanbul’un bel kemiğini, Tarihi Yarımada’nın bel kemiğini ise Sultanahmet oluşturuyor. Sultanahmet gezisine, Bizansların ”Hipodrom” Osmanlıların ”At Meydanı” dediği Sultanahmet Meydanı’ndan başlanabilir. Bu meydan, Bizanslıların atlı araba yarışları, Osmanlıların ise cirit yarışları yaptığı yer olmasından ve bölgedeki önemli yapıların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Sultanahmet Gezilecek Yerler Listesi

Sultanahmet Gezilecek Yerler Haritası
Sultanahmet Gezilecek Yerler Haritası – Sultanahmet’teki 20 yeri haritadan takip edebilirsiniz. Haritayı Google Maps üzerinden görmek için tıklayın.

Sultanahmet’te gezip görülecek yerler arasında en popüler 20 çekim merkezini yukarıda harita işaretledik. Harita üzerindeki yerler arasından Sultanahmet’te geçireceğiniz süreye göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Sultanahmet’in olmazsa olmaz turistik yerleri ise ;

 • Sultanahmet Meydanı
 • Ayasofya Camii
 • Sultanahmet Camii
 • Topkapı Sarayı
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Gülhane Parkı
 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri’dir.

1.Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı, tarihin olduğu gibi aktığı 1800 yıllık bir meydan. Kelimenin tam anlamıyla tarih kuşanmış olan bu meydan, şehirdeki en sevilen ve en çok ziyaret edilen meydanlardan biri olma özelliğini hâlâ koruyor.

Tarihinde birçok önemli olaya imza atmış olan meydan, Bizans döneminde ayaklanmaların kanlı şekilde bastırıldığı, Osmanlı döneminde ise ayaklananların kellelerinin ”Vakvak’‘ ağacına asıldığı yer olmasıyla biliniyor.

Bizanslıların dans edip eğlenceler ve gösteriler yaptığı bu meydan, Osmanlı döneminde haftalarca süren sünnet düğünleri ve cambazlıkların yapıldığı yer olarak bilinir. Aşağıda bahsedeceğimiz gibi bölgedeki önemli tarihi yapılar arasında olan Örme Sütun, Alman Çeşmesi, Dikilitaş da bu meydanda yer alıyor.

2.Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

Asırlardır tüm görkemiyle bulunduğu yerde görenleri büyüleyen Sultanahmet Camii, mimarisi, konumu, eşsiz hikayeleri ve tarihe meydan okumasıyla Sultanahmet’in ve Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaret edilen eserlerinden biri. İç duvarlarını süsleyen güzel desenlerin renginden dolayı yabancı turistler arasında ”Blue Mosque” (Mavi Camii) olarak da biliniyor.

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Sedefkar Mehmet Ağa‘nın başyapıtı olan Sultanahmet Camii, I. Ahmet tarafından 1609-1616 yılları arasında yaptırılmış. İstanbul Silüetinin en büyüleyici parçalarından biri olan camii, Sultanahmet gezilecek yerler arasında ilk sırada olması gereken yapılardan.

Osmanlı’nın ilk 6 minareli camisi olma özelliğini taşıyan Sultanahmet, dış cephesiyle olduğu kadar iç mekanıyla da ziyaretçileri büyülüyor. İçeride, 50 farklı lale desenine sahip süslemeler 20 binden fazla İznik çinisi kullanılarak oluşturulmuş. Bu çiniler üzerinde, serviler, çiçekler ve meyveler bulunuyor. Mavi renginin aşırı yoğun olması iç mekana farklı bir estetik katmasının yanı sıra, huzurlu bir görünüm sağlıyor. İç mekanın çeşitli yerlerine örümceklenmeyi önlemek amacıyla yerleştirilmiş olan devekuşu yumurtaları da yer alıyor.

 • Sultanahmet Camii’ne giriş ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ise 08:30-19:00 (17:00 Kış Ayları) ve cuma günleri Cuma namazından sonra ziyarete açıktır.

3.Ayasofya Camii

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi artık bir camii olarak hizmet veriyor

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalabilen en önemli eserleri arasında olan Ayasofya Camii, Sultanahmet’in tarihi yerleri arasında. Görkemli yapısı, mimarisi, tarihsel ve kültürel değeriyle de sanat dünyası açısında önemli olan bu camii de listenizin ilk sıralarında yer alabilir. Hagia Sophia olarak da bilinen yapı, dünya harikalarından biri olarak kabul ediliyor.

Tarihte ilk kez 325 yılında Roma İmparatoru Büyük Konstantin‘in İmparatorluk merkezini İstanbul’a taşımak istemesi üzerine yaptırılmış olan Ayasofya, 360 yılında yaşanan büyük depremden dolayı yeniden Konstantin tarafından yaptırılıyor.

Büyük Kilise (Megale Ekklesia) olarak da anılan yapı, 5. yüzyıldan itibaren Ayasofya olarak anılmaya başlanmış.

Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra birçok kilisede yaptığı değişiklik gibi Ayasofya’yı da camiye çevirmiş. 1453’ten 1935 yılına kadar 482 yıl boyunca camii olarak hizmet veren Ayasofya, M. Kemal Atatürk’ün isteği üzerine 1935 yılında müzeye çevrilmiş. Günümüzde Ayasofya, 24 Temmuz 2020 tarihinden beri bir camii olarak hizmet veriyor.

4.Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

700 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan Topkapı Sarayı, Fatih’in İstanbul’u fethinden 7 yıl sonra, 1460 yılında inşaatına başlanmış ve 18 yıl sonra, 1478 yılında saray inşaatı tamamlanmış.

Fatih Sultan Mehmet’ten 31. Padişah Abdülmecid’e kadar 400 yıl boyunca imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak hizmet vermiş olan saray, tarihinde her dönem önemini korumuş.

Cumhuriyet’in ilanından sonra bir müzeye dönüştürülmüş olan Topkapı Sarayı, günümüzde dünyanın en iyi bilinen tarihi yapıları arasında yer alıyor. Yerli/yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu saray, saltanat kapısından girilen dört avlu çevresindeki yapılardan, bahçelerden ve meydanlardan oluşuyor.

Saray içerisinde her bölüm ve her bir yapı birbirinden değerli ve güzel olmasına rağmen kaçırılmaması gereken yerler arasında, Babüssade (Saadet Kapısı), Mermer Havuz, Hünkar Sofası (Padişahın Tahtı), Valide Sultan Dairesi’ndeki duvar ve tavan süslemeleri, Çifte Kasırlar (Veliaht dairesi), Divan-ı Hümayün yer alıyor.

 • Topkapı Sarayı giriş ücreti ; 100 TL’dir ve Sarayda müzekart geçerlidir.
 • Harem Bölümü giriş ücreti ; 70 TL’dir ve müzekart Harem’de geçerli değildir.

5.Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi - Sultanahmet Gezilecek Yerler
Aya İrini Müzesi

Hazır Topkapı Sarayı içerisindeyken ayrı bir ziyareti hakeden Aya İrini Müzesi de görülebilir.

Sarayın I. Avlusunda Bab-ı Hümayun’dan girildiğinde sol tarafta kalan bir kilise olarak da bilinen bu yapı, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. İstanbul’un ilk kilisesi ve ilk müzesi olması bakımından önemli olan Aya İrini, adı ”Kutsal Sulh” anlamına gelen Hagia Eriene (Aziz İren) isminden geliyor.

Yaklaşık 2.500 yıllık bir tarihe sahip olan bu mabet de Sultanahmet gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz tarihi yapılar arasında.

 • Aya İrini Müzesi giriş ücreti ; 60 TL ve müzekart maalesef burada geçerli değil.

6.Gülhane Parkı

Gülhane Parkı
Gülhane Parkı

Şiirlere konu olmuş İstanbul’un en güzel parkı olan Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılmış. Tarihinde birçok önemli olaya sahne olmuş olan bu park, günümüzde yerli/yabancı turistlerin en uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Kent sakinlerinin temiz hava ve rengarenk çiçek özlemini gidermek için koştuğu bir mekan haline gelmiş olan park, 100 bin metrekarelik alanıyla ziyaretçilerine eşsiz fotoğraf kareleri (özellikle Lale Festivali‘nin yapıldığı zamanda) sunuyor.

Sultanahmet’te görülecek en popüler yerler arasında olan parkta, oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz güzel ve nezih bir mekanda bulunuyor.

Gülhane Parkı

Kentin her dem kıymetli mücevherlerinden biri olan Gülhane Parkı’nda eski çağlardan günümüze kalan Gotlar Sütunu gibi anıtlarla geçmişi, manzaralı çay bahçeleri ve çiçekleriyle günümüzü yakalayabilirsiniz. Her İstanbullunun dediği gibi, ”İstanbul Gülhane Parksız olmaz”.

7.İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
İstanbul Arkeoloji Müzeleri – Eski Şark Eserleri Müzesi

1 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, şehirdeki en önemli ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında yerini alıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Eserleri Müzesi’ne ev sahipliği yapan bir kompleks. Bu kompleks içerisinde en çok ilgi gören yer Çinili Köşk olsa da, Eski Şark Eserleri Müzesi’nde ve Arkeoloji müzesinde birbirinden değerli eserler de görülebiliyor.

Sultanahmet’teki merkezi konumu sayesinde bölgedeki diğer turistik noktalardan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu müzenin giriş ücreti ise 50 TL ve müzede müzekart geçerlidir.

8.Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı – Medusa Başı

Sultanahmet denince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri de, daha çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yer olan Yerebatan Sarnıcı‘dır. 52 basamaklı taştan bir merdivenden inilen, tarihi 532 yılına, I. Justinianus dönemine uzanan bu sarnıç, Ayasofya ve Cağaloğlu arasında yer alıyor.

Hem Bizans hem de Osmanlı döneminde uzun bir süre halkın su ihtiyacını karşılamış olan sarnıç, su deposu olarak kullanılmış. Topkapı Sarayı’nın da su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve hem yerli hem de yabancı turistlerin severek gezdiği bir yer.

Dikdörtgen formda 9.800 metrekarelik bir alanda 100 bin ton su toplama kapasitesinde olan bu büyük yapı içerisinde görülmeye değer birçok önemli yer bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar ise, rivayetleri ile ziyaretçileri şaşkına çeviren Medusa Başları‘dır.

 • Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti ; Müzekartın geçerli olmadığı bu müzede tam bilet 15 TL’dir.

9.Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet Meydanı’nda görülecek yerler arasında olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslam kültür ve sanatının farklı dönemlerine ve coğrafyalarına ait 45 binden fazla eserden oluşan koleksiyonu ile dünyanın önde gelen sayılı müzeleri arasında yer alıyor.

İlk kez 1914 yılında Süleymaniye İmaret Binası‘nda ziyarete açılmış olan müze, dünyanın en zengin İslam sanatı koleksiyonuna sahip olduğunu söylüyor.

Müzede, el yazmaları, ahşap, halı, cam maden-seramik eserler, etnografya ve Mukaddes emanetler bölümü bulunuyor. Her bölüm birbirinden güzel ve değerli eserlere ev sahipliği yapıyor. Müzenin en dikkat çeken bölümü ise, Kuran-ı Kerim’in ilk nüshalarının da bulunduğu Mukaddes Emanetler ve 18 bin 298 esere ev sahipliği yapan El Yazmaları bölümü oluyor.

 • Giriş ücreti 50 TL’dir ve müzede müzekart geçerlidir.

10.Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi - Sultanahmet Gezi rehberi
Alman Çeşmesi

Sultanahmet’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli tarihi yapılar arasında olan Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II. Wilhelm‘in İstanbul’a ve Sultana bir hediyesidir. Çeşme, Almanya’da yapılmış ve 1901 yılında günümüzdeki yerine yerleştirilmiş.

Meydanın kuzey ucundaki bu çeşme, çevresindeki diğer tarihi yapılara göre biraz daha farklı bir stil ve mimariye sahip.

Çeşme, Kayzer’in danışmanı olan Mimar Mark Spitta tarafından tasarlanıp Mimar Schoele tarafından yapılmış. Bizantino-morik / Neo-Bizans tarzına sahip olan bu çeşme, kendinden önce inşa edilmiş olan hiçbir çeşmeye benzememesiyle de dikkat çekiyor.

11.Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı
Arasta Çarşısı

Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen Arasta Çarşısı, Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında bulunuyor ve cami ile aynı dönemde inşa edilmiş. Günümüzde halı, kilim ve çini gibi şehirde alınabilecek en güzel eşyaları satan 70’e yakın dükkan bulunuyor.

Eski Bizans kalıntıları üzerinde detaylı bir onarımdan geçirilerek yapılmış olan çarşı, 1912 yılında çıkan bir yangından dolayı tahrip olmuş ve uzun bir süre harabe olarak kalmış. 1980’e kadar gecekondu sakinleri tarafından işgal edilmiş ve 1980’de Vakıflar Genel Müdürlüğü bölgeyi gecekondu sakinlerinden arındırarak restore etmiş ve pazar faaliyete sokulmuş.

Daha çok yabancı turistlerin akın ettiği Arasta Çarşısı, Arasta Bazaar veya Arasta Pazarı olarak da bilinir ve Sultanahmet’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

12.Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı

İstanbul’un saklı kalmış güzelliklerinden olan Soğukçeşme Sokağı, Sultanahmet’te trafiğe kapalı tarihi bir sokaktır. III. Selim döneminde, 1800’lü yıllarda yapılmış olan bir çeşmeden adını almış olan sokak, sırtlarını Topkapı Sarayı’na dayamış birbirinden renkli eski evlere sahip.

Soğukçeşme Sokağı’nın en iyi bilinen yerleri arasında ise, 1990 yılında kapılarını arayalan ”İstanbul Kitaplığı” yer alıyor. Her yönüyle İstanbul’u okuyabileceğiniz kitaba sahip. Buradaki köşkler sizi bambaşka bir döneme götürecek, sessizliğiyle de Sultanahmet’in curcunası arasında huzuru bulabileceğiniz bir yer. Sultanahmet gezilecek yerler listesindeki en sevilen çekim merkezlerinden olan bu sokak, ayrıca bölgedeki tüm turistik yerlere de yürüme mesafesinde

13.III. Ahmet Çeşmesi

III. Ahmet Çeşmesi

Türk Sanat tarihinin meydan çeşmeleri arasında en güzel örneklerden biri Sultanahmet’te Topkapı Sarayı girişinde bulunan III. Ahmet Çeşmesi‘dir.

1729 yılında III. Ahmet tarafından yaptırılmış olan çeşme, Osmanlı mimarisinde batılılaşma etkilerinin görüldüğü ilk eserlerden biri olması dolayısıyla oldukça önemli bir yere sahip.

Dönemin ünlü mimarlarından Ahmet Ağa’nın bu harika eseri dört köşeli olarak tasarlanmış ve ahşap bir çatı ile örtülü. Çatının üzerinde ise küçük kubbeler yer alıyor. Bu kubbelerin de mimari bakımdan önemi büyük. Çeşmeye hangi taraftan bakarsanız bakın bu 3 kubbeyi de aynı kare içerisinde görebiliyorsunuz.

Çeşmenin üst kesiminde ise, çini ve mermer üzerine kabartma şeklinde mukarnas süslemeler yapılmış. Hiç boş yer kalmayacak şekilde süslenmiş olan çeşme, sebiller arasındaki altın yaldızlı tunç şebekelerindeki lale motifleriyle de ahenkli bir görünüme sahip. Sultanahmet ziyaretinde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

14.Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun
Yılanlı Sütun

Sultanahmet’te 2500 yıllık bir tarihi sütun olan Yılanlı Sütun, 3 piton yılanının tasvir edildiği bronzdan yapılmış olan antik bir Yunan anıtı. Bu sütuna ait iki yılan kafası günümüzde kayıp ve bir tanesi de İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde görücüye sunuluyor.

M.Ö 479 yılında Pers ordusu karşısında birleşen Yunan kent devletlerinin kazanmış olduğu zaferin anısına yaptırılmış ve ilk olarak Delfi’deki Apollo mabedine dikilmiş. Daha sonra İmparator Konstantin tarafından şehre getirilerek bugünkü bulunduğu yere dikilmiş.

Burma Sütun olarak da bilinen Yılanlı Sütun günümüzde Sultanahmet meydanını süslüyor. Buradaki diğer sütunlardan olan Örme Dikilitaş ve Obelisk‘te görülmeye değer. Obelisk, 390 yılında Mısır’dan getirilmiş ve tam olarak 31 günde bugünkü yerine dikilebilmiş. M.Ö 1450 yıllarında III. Tutmosis adındaki Mısır Firavunu için yapıldığı söyleniyor. Yani Obelisk, şehirdeki en eski eserlerden biri. Örme Dikilitaş ise 32 metre yüksekliğinde ve hemen Yılanlı Sütun’un yanında yer alıyor.

15.Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı
Hürrem Sultan Hamamı

Sultanahmet gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yer ise, Haseki Hamamı olarak da bilinen Hürrem Sultan Hamamı‘dır.

75 metre uzunluğundaki bu büyük hamam, 532 yılında yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere inşa edilmiş. Soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olmak üzere 3 bölümden oluşan hamam hakkında çok daha detaylı bilgileri ve güncel fiyatları bulabileceğiniz hamamın resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

Sultanahmet’te Ayasofya ve Sultanahmet Camii arasında yer alan hamam, lüks geleneksel Türk hamamı deneyimi sunmasıyla tanınıyor. Hamam fiyatları biraz pahalı olsa da, dışarıdan birkaç dakikalığına göz atmaya değebilecek tarihi yapılardan biri diyebiliriz. Dilerseniz hamam paketlerinden de satın alarak bu tarihi hamamı çok daha iyi deneyimleyebilirsiniz.

16.Küçük Ayasofya Camii

Küçük Ayasofya Camii
Küçük Ayasofya Camii

Sultanahmet Meydanı’nın güney tarafında kadırga limanı ve cankurtaran semtleri arasında yer alan Küçük Ayasofya Camii, Arasta Çarşısı’na ve meydandaki turistik yerlere de 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Eski adıyla Sergius ve Bacchus Kilisesi olarak bilinen yapı ilk kez İmparator Justinyen tarafından yaptırılmış (527-536).

Sultan II. Bayezid tarafından camiye dönüştürülmüş olan yapı, günümüzde büyük olan Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi önemli tarihi yapılar arasında biraz daha sönük kalıyor olsa da tarihi ve güzel mimari yapısıyla görülmeye değer.

17.Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Doğa ve mitoloji mozaiklerinin evi olarak zikredilen Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet’teki diğer müzelere nazaran çok daha sakin bir ziyaret sunuyor. 1935’de yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan mozaikler sanatsal açıdan olduğu kadar betimleme zenginliği açısından da muhteşem. Bu müze içerisindeki eserlerin tarihinin ise MS 450-550 yıllarına kadar uzandığı söyleniyor.

Sultanahmet Camii Külliyesi’nde Arasta Çarşısı’nın içerisinde yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ndeki mozaikler dini temalar içermiyor. Yani keçi sağan adam mozaikleri gibi günlük yaşamı betimleyen mozaikleri bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi giriş ücreti ; 30 TL’dir ve müzede müzekart geçerlidir.

18.Halı Müzesi

Sultanahmet Gezilecek yerler listesi
Halı Müzesi

1979 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sultanahmet Camii Hünkar Kasrı‘nda açılmış olan Halı Müzesi‘nde cami ve mescitlere bağışlanmış olan tarihi ve sanatsal değere sahip halılar sergileniyor. Koleksiyon, müzedeki 3 galeri içerisinde kronolojik sırayla ve yöresel desen gruplarına göre sergileniyor.

Müzedeki birinci galeri, Beylikler Dönemi, Erken ve Klasik Osmanlı Dönemi Anadolu Halıları’nın içerirken, ikinci galeri Osmanlı Dönemi Orta ve Doğu Anadolu halı ve halı seccadelerini ve üçüncü galeri ise Osmanlı Dönemi büyük boyutlu Uşak halıları ve saf halı seccadelerini içeriyor.

 • Halı Müzesi giriş ücreti ; 10 TL ve müzekart geçerlidir.

19.Binbirdirek Sarnıcı

Binbirdirek Sarnıcı - Sultanahmet Meydanındaki Yapılar
Binbirdirek Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı’ndan dolayı biraz daha gölgede kalmış kentin en büyük ikinci sarnıcı olan Binbirdirek Sarnıcı da, Sultanahmet gezilecek yerler arasında. Sultanahmet Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu sarnıç içerisinde 212 adet sütunun yanı sıra, bir kafe ve sergi bölümü de bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı’ndaki gibi suyun içerisinde olmadığından biraz daha rahat bir havası var. Ayrıca gezmesi de oldukça kolaydır. Çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan Binbirdirek Sarnıcı, 3 bin kişi kapasiteli ve düğünler, defileler gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

 • Binbirdirek Sarnıcı giriş ücreti ; 10 TL ve 09:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

20.Milyon Taşı

Milyon Taşı - Sultanahmet Gezilecek Yerler
Milyon Taşı

Aslında çok da turistik bir yer değil. Ancak yabancı turistlerin dakikalarca önünde durup incelediği bu Milyon Taşı’na da Sultanahmet’e kadar gitmişken göz atmadan olmaz. İstanbul’un sıfır noktası ve dünyanın merkezi olarak bilinen bu Milyon Taşı, her gün binlerce turistin önünden geçtiği fakat dikkat kesilmediği tarihi yapılar arasında yer alıyor.

Dünyanın merkezi Roma’nın da sıfır noktası olarak kabul ettiği bu taş tarihi bir öneme sahip. Ayasofya’da Beyazıt’a giden yolun sağında köşede yer alan, pek de kolay fark edilmeyen bu taş, ”Tüm Yollar Roma’ya çıkar” sözünün de kaynağı olarak bilinir. Kimisine göre şehrin efsanevi kurucusu Megaralı Kral Byzas tarafından dikildiği, kimisine göre ise Büyük Konstantin’in, “dünya merkezi alameti” olarak diktiği söylenir. Fakat bu taş, tarihçilere göre Büyük Konstantin’in diktiği bir taştır. Eğer bulabilirseniz, 5 dakikalığına olsa da dünyanın merkezine göz atın deriz.

21.Caferağa Medresesi

Ayasofya’nın yanındaki merkezi konumuyla ve huzurlu atmosferiyle sevilen Caferağa Medresesi, Babüssade ağalarından olan Cafer Ağa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Tarihi dokusunun yanı sıra, mimari yapısı ve günübirlik sanatsal etkinlikleriyle de dikkat çeken bu medrese de rotanıza ekleyebileceğiniz bir yer.

Medrese, 16. yüzyılın ikinci yarısında sanatçıları korumasıyla ünlenmiş devlet adamı Cafer Ağa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Eski İstanbul’u hissettiren nadir mekanlardan biri olan medrese, şehrin merkezinde sıcacık, sevimli, küçük bir sanat müzesi adeta. Geleneksel Türk Sanatı ve müzik çalışmalarıyla çevrili bir avluya sahip olan Caferağa Medresesi huzurun, müzik, sanat ve kültürle iç içe geçtiği muhteşem bir yer.

22.Firuzağa Camii

Sultanahmet Meydanı’na çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan, Ayasofya ve Sultanahmet’in gölgesinde kalan camilerden biri olan Firuzağa Camii‘nin tarihi 1491 yılına uzanıyor. II. Bayezid’in hazinebaşısı Firuz Ağa tarafından yaptırılmış olan camii, hem mimarisi hem de tarihi dokusuyla görülmeye değer.

Sade mimarisiyle öne çıkan Firuzağa Camii, klasik dönemin ahenkli orantılarına sahip olan zarif bir yapı. Camii mimarisine merakınız varsa bu camiyi de gezip görülecek yerler listenize mutlaka ekleyin. İç mekan genellikle oldukça sakin oluyor, bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa içeriye de mutlaka göz atın.

23.Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı - Sultanahmet Meydanındaki Yapılar
Foto Kaynak ; www.serefiyesarnici.istanbul

Şerefiye Sarnıcı, Teodosus Sisterni olarak da biliniyor ve 428-443 yılları arasında Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılmış. 2010 yılında restorasyona alınan tarihi yapı, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Şerefiye Sarnıcı giriş ücreti tam 10 TL, öğrenci ve öğretmen ise 5 TL’dir. Haftanın 7 günü 09:00-19:00 saatleri arasında sarnıcı ziyaret edebilirsiniz.

Sultanahmet’te Ne Yenir ? & Popüler Restoranlar

Sultanahmet’te yiyebileceğiniz en popüler yemek, şüphesiz Sultanahmet köftesi. Sultanahmet Meydanı ve çevresinde bu lezzeti tadabileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Özellikle mekan tavsiyesi isterseniz de süper turistik olan ‘Sultanahmet Köftecisi’ne gidebilirsiniz. Kalabalık olmasın derseniz de, Matbah Restorana veya Deraliye Osmanlı Saray Mutfağı adlı mekana göz atabilirsiniz.

Sultanahmet’te yemek yiyebileceğiniz en iyi, en kaliteli ve en popüler mekanlar arasında olan Can Oba Restoran, Şeyhmus Kebap Salonu ve Namlı Rumeli Köftecisi’ne göz atabilirsiniz.

Daha başka Sultanahmet’te Nereler Gezilir ?

Sultanahmet gezilecek yerler listesindeki bu 23 yerin dışında birkaç turistik yerden daha bahsetmek mümkün. Ancak Sultanahmet’in en iyi bilinen ve en popüler olan bu 23 turistik yeri, güzel bir Sultanahmet gezi rehberi için sanıyoruz yeterli olacaktır. Yeteri kadar zamanınız varsa, Eminönü ve Çemberlitaş tarafına da göz atabilirsiniz.

Sultanahmet Meydanı ile Eminönü merkezi arası yaklaşık 20-25 dakika yürüme mesafesinde. Dilerseniz tramvaylar ile 3-5 dakikada da Eminönü‘ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en güzel semtlerinden olan Balat, popüler ilçelerinden Sarıyer ve Kadıköy adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!