Bahariye Caddesi Gezi Rehberi

Anadolu Yakası'nın İstiklal'i olarak bilinen Bahariye Caddesi, birbirinden şık mağazaları, lezzetli kahvaltıcıları, barları, meyhaneleri ve turistik cazibe merkezleriyle İstanbul'un sanat, kültür ve gençlik merkezi olmanın eşiğinde olan trafiğe kapalı Kadıköy'ün en hareketli caddesi...

Kadıköy’ün en iyi bilinen ve en sevilen renkli caddelerinden biri olan “Bahariye Caddesi”, tıpkı Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi gibi İstanbul’un en kalabalık, en hareketli ve en canlı caddelerinden biri. Kadıköy’ün en meşhur 6 yolundan biri olan Bahariye, 1992 yılında trafiğe kapatılarak bugünkü halini almış. Günümüzde ortasından tramvayın geçtiği bu cadde, bölgedeki en ünlü cafelerden, restoranlardan ve alışveriş mağazalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

2003 yılından günümüze ”Moda Tramvay Hattı”nın geçtiği cadde, adını bölgedeki bahariye törenlerinden almış. Ancak caddenin resmi adı General Asım Gündüz Caddesi olarak biliniyor.

Kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en popüler çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Bahariye Caddesi ayrıca 1927 yılında Süreyya Paşa’nın yaptırmış olduğu ”Süreyya Sineması”yla (Süreyya Operası) da tanınıyor. Çevresindeki sinemalar, yeme içme yerleri ve gezilecek turistik cazibe merkezleriyle Kadıköy gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler gezi güzergahlarından.

Bahariye Caddesi Hakkında Bilgi

Bahariye Caddesi, Kadıköy

Altıyol’dan Moda’ya çıkan Bahariye Caddesi, günümüzde Kadıköy’ün en önemli alışveriş merkezlerinden biri olarak biliniyor. Bir dönem butik mağazaların dükkan açmak için birbiriyle yarıştığı bu cadde, bir süre boyunca eski pırıltısını kaybetmiş olsa da son zamanlarda eski günlerine geri dönmeye başladı diyebiliriz.

Bir kültür, sanat ve gençlik merkezi olmanın eşiğinde olan cadde, sokak çalgıcılarının eksik olmadığı yerlerden biri olmasıyla da seviliyor. Anadolu Yakası’nın vazgeçilmez eğlence adreslerinden biri olarak da bilinen Bahariye, gece hayatı için de eşsiz bir deneyim sunuyor. Özellikle tarihi ahşap evlerin yer aldığı Kadife Sokak ve hemen bu sokağın paralelinde yer alan Moda Caddesi, sadece Kadıköy’ün değil İstanbul’un da en iyi gece hayatı deneyimini sunan yerlerinden.

Bahariye Caddesi Yakınlarında Görülecek Turistik Yerler

Bahariye Caddesi Kadıköy

Kadıköy Meydanı‘na yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olan Bahariye Caddesi’nden, ilçedeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Cadde üzerinde yer alan Süreyya Operası, burada görülecek en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezi.

Süreyya Operası ; Şehrin kültür hayatını çağdaşlaştırmak ve zenginleştirmek için müzik ve sahne sanatlarına uygun bir bina yapmaya karar vermiş olan Süreyya İlmen Paşa, 1927 yılında bitirilen binayı yaptırırken, dans, balo, konferans, konser, nişan ve düğün gibi sosyal ihtiyaçları karşılayacak bir bina tasarlar. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası olarak 2007 yılında hizmete girmiş olan bu tarihi bina mimari yapısı için bile görülmeye değer.

Süreyya Operası - Bahariye Caddesi
Süreyya Operası

Caddenin sonu Moda’ya çıkıyor. Bu yüzden de Moda İskelesi’ne ve sahiline de göz atabilirsiniz. Moda, Kadıköy’ün kalbinin attığı yerlerden biri olduğu gibi Bahariye Caddesi ile sık sık anılır. Hem mekanlar hem de eğlence konusunda Moda’da en az Bahariye kadar ünlü. Birbirinden güzel manzaralı mekanlara ev sahipliği yapan Moda’yı cadde gezinizden sonra ziyaret edebilirsiniz. Moda gezilecek yerler listesi adlı yazımızdaki turistik çekim merkezlerine göz atmayı da unutmayın.

Moda İskelesi Kadıköy
Moda İskelesi

Cadde yakınlarında görülmeye değer tarihi yapılardan bir diğeri de, tarihi 1612 yılına uzanan I. Ahmet döneminde yaptırılmış olan Osmanağa Camii‘dir. Caddeden camiye yürüyerek 7 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Bahariye’ye 5 dakika yürüyüş mesafesinde olan Akmar Pasajı da, görülmeye değer cazibe merkezlerinden. Kitaplar, aksesuarlar ve albümlerin satışının yapıldığı küçük ve mütevazi dükkanlara sahip olan bu pasajda, Türkçe kitapların yanı sıra yabancı dilde birçok kitabı da bulabiliyorsunuz.

Son olarak Bahariye Caddesi gezisinden sonra Kadıköy Meydanı’na, meydandaki Boğa Heykeli’ne ve diğer alışveriş mağazalarına da göz atabilirsiniz. Burası Kadıköy’ün kalbinin attığı yerlerden. Bahariye’ye kadar gelip, meydan çevresini keşfetmeden de ayrılmayın deriz.

Bahariye Caddesi Kadıköy

Bahariye Caddesi’nde Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Sadece cadde üzerinde çok sayıda restoran, cafe ve eğlence mekanı bulabileceğiniz gibi, Bahariye’ye kısa yürüyüş mesafesinde bulunan ilçenin en iyi ve en ünlü mekanlarından bazılarını da bulabiliyorsunuz. Bahariye’deki en ünlü ve en sevilen mekanlardan bazıları ise ;

1.Kahvaltısıyla Sevilen Happy Moon’s Kadıköy

Happy Moon's Kadıköy
Foto Kaynak ; zomato.com

Caddedeki en bilindik mekanlardan biri olan Happy Moon’s, daha çok kahvaltısıyla öne çıkıyor olsa da, bu mekan bir restaurant & cafe olarak hizmet veriyor. Büyük porsiyonlu yemekleri ile ünlü olan bu mekanın menüsü ise Türk ve Dünya mutfağından özenle seçilmiş yemeklerden oluşuyor.

2 kişilik serpme kahvaltı fiyatının 215 TL (2022) olduğu bu mekanda, 2 kişilik alkollü bir yemek için en azından 500-650 TL arası bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

2.Müdavimi Olacağınız Bir Yer ; Cafe Rea

Cafe Rea, Bahariye
Cafe Rea – Foto Kaynak ; zomato.com

Bahariye’nin bir arka caddesinde yer alan popüler cafelerden biri olan ”Cafe Rea”, hem kahvaltısı hem de birbirinden leziz yemekleriyle seviliyor.

2 kişilik serpme kahvaltı fiyatının 185 TL olduğu bu mekanda, tek kişilik kahvaltı tabağı ise 85 TL. Meksika mutfağından birbirinden leziz menülere sahip olan bu mekan, daha çok atıştırmalıklar için tercih edilen bir yer olsa da ana yemekleriyle adından çokça söz ettiriyor.

Steak Fajita önerebileceğimiz et yemeklerinden. Ayrıca makarnaları da dillere destan. 2 kişilik alkolsüz bir yemek için ortalama 250-350 TL arası bir ücret ödemeyi bekleyebilirsiniz.

3.Rakı Severlere; Agapia Mezze & Meyhane

Agapia Mezze & Meyhane, Bahariye
Agapia Mezze & Meyhane – foto kaynak ; istanbul.com

Bahariye caddesi üzerinde yer alan, mezeleriyle ünlü olan Agapia Mezze&Meyhane adlı bu mekan, Kadıköy’ün en sevilen mekanları arasında. Sadece bizim değil, birçok İstanbullunun da müdavimi olduğu bu mekanda 2 kişilik bir akşam yemeği için de en azından 400-650 TL arası bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

Fiyat-performans konusunda bölgedeki en iyilerden biri olarak da bilinen mekan 12:00-01:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Oldukça küçük olmasından dolayı hafta sonu bu mekana gitmeyi planlıyorsanız, +902163478596 nolu telefonu arayarak rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Son zamanlarda çok daha popüler hale gelen bu mekan sadece Bahariye’de değil, Kadıköy’de rakı içmek için en ideal mekanlardan diyebiliriz.

4.Lahmacun’uyla Ünlü ; Borsam Taşfırın Bahariye

Borsam Taşfırın Bahariye
Foto Kaynak ; Borsam Taşfırın Bahariye

Pideleri ve lahmacunu ile ünlü mekanlardan biri olan Borsam Taşfırın Bahariye, ye ve kalk konseptinde hizmet veren oldukça uygun fiyatlarıyla dikkat çeken güzel ve hoş bir yer. Küçük bir mekan olan Borsam Taşfırın’da pidelerin her çeşidini bulabilirsiniz. Pide çeşitleri de 68 TL’den başlıyor (2022).

5.Atmosferiyle Sevilen Cafe&Shop

Cafe&Shop, Bahariye
Cafe&Shop – Foto Kaynak ; Zomato.com

Cafe&Shop, Bahariye Caddesi’nde en iyi mola verebileceğiniz mekanlardan biri. Sadece atmosferi için bile bir çay/kahve içmeye gidebileceğiniz bu mekanda cafe hizmeti olduğu gibi restaurant hizmeti de var. Et yemeklerinden, atıştırmalıklara ve makarnalara kadar geniş bir menüye sahip olan mekanda 2 kişilik serpme kahvaltı fiyatı ise 215 TL.

Bahariye Caddesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Bahariye Caddesi Nerede - Nasıl Gidilir

İstanbul’un en hareketli ve en büyük ilçelerinden biri olan Kadıköy’de bulunan bu caddeye ulaşım için Kadıköy Meydanı’na gelebilirsiniz. Meydan, caddeye yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bulunduğu gibi, İETT otobüsleri ve minibüslerle meydana çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Caddeye İETT otobüsleriyle ulaşmayı planlıyorsanız, Mehmet Akif Mah. Otobüs Durağı (2 dakika), Hastane Otobüs Durağı (4 dakika yürüyüş mesafesinde) veya Masko 1 Otobüs Durağı‘nı kullanabilirsiniz.

Caddeye yakın bu otobüs duraklarından ; 89M, 98MB, MK41, 141M, 76A, 76O, 78G, 79KT, 98H ve 146 T nolu otobüsler geçiyor.

Bahariye Caddesi, Kadıköy

Caddeye metro ile ulaşmak için de M3 Kirazlı – Başakşehir metro hattını kullanarak İkitelli Metro İstasyonu’na gelmeniz gerekiyor. Bu metro istasyonundan caddeye yürüyerek 15-20 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Bahariye Caddesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda hem yeme içme hem de alışveriş ve gezilecek yerler için ziyaret edilebilecek en popüler çekim merkezlerinden biri. İstanbullunun favori spotlarından olan cadde, yerli ve yabancı turistler arasında da oldukça popüler. Bahariye Caddesi, mağazaları ve butikleriyle de ilginizi mutlaka çekecektir. İstanbul’un belki de en değişmemiş caddelerinden biri olan Bahariye, hala kaliteli zaman geçirebileceğiniz, akşamları bir yerlerde oturup sohbetin dibine vurabileceğiniz hoş mekanlarıyla her İstanbullunun mutlaka uğraması gereken bir yer.

BENZER İÇERİKLER

İLGİLİ YAZILAR