Ana SayfaİngiltereLondra Gezi RehberiLondra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgi

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgi

Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna, ineceğiniz havaalanına göre farklı cevaplar vermek mümkün.

Londra’da toplamda 6 tane havaalanı bulunuyor, bu havaalanlarından sadece Heathrow, Gatwick, Stansted ve Luton Havaalanı’na Türkiye’den direkt sefer bulunuyor. Tabii Avrupa’nın herhangi bir şehrinden Londra’ya gidiyorsanız da, bu havaalanlarına uçak seferlerini fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Londra’nın ana havaalanı ‘Heathrow Havaalanı’dır. Türkiye’den veya Avrupa’dan Londra’ya gidiyorsanız çok büyük bir ihtimalle uçağınız bu havaalanına inecektir. Ancak Gatwich, Stansted ve Luton havaalanına giden hava yolu firmaları olduğu için bu havaalanlarından da merkeze nasıl gidileceğinden bahsedeceğiz.

Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Heathrow Havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 25 km.

Gatwich Havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 45 km.

Luton Havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 45 km.

Ve son olarak Stansted Havaalanı şehir merkezi arası ise 50 km.

1.Londra Heathrow Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’nın ana havaalanı olan Heathrow Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok farklı seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasında en konforlusu taksiler, en ideal olanı metro (aka Tube), en hızlı Heathrow Ekspres treni ve en ucuz belediye otobüsleridir.

Metro (Aka Tube)

Kaynak : Adabro – wikipedia

Heathrow Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ideal ve en çok tercih edilen metrolardır. Hem seyahat süresi hem de fiyatıyla öne çıkan metroları cuma ve cumartesi günleri 24 saat boyunca, diğer günler ise 05:30-23:30 saatleri arasında bulabilirsiniz.

Bu metrolar ile Londra’da gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden olan ‘Piccadily’e gidebilirsiniz. Buradan da şehrin hemen her yerine ulaşım oldukça kolaydır.

Metro doğrudan Londra’nın merkezine gider, ayrıca diğer hatlara geçebilir ve böylece Londra’nın hemen hemen her yerine ulaşabilirsiniz.

Heathrow Havaalanı’nda terminal 2-3, 4 ve 5 olmak üzere üç farklı istasyon bulunuyor.

Metro bilet ücreti ise, Oyster kartınızın olup olmamasına ve tercih edeceğiniz saatlere göre değişiklik gösteriyor. Şöyle ki, eğer nakit olarak Oyster kart olmadan bilet alırsanız ücret 6 sterlin, Oyster kartınız varsa ve yoğun saatlerde merkeze gidiyorsanız bilet ücreti 5,10 Sterlin, yoğun olmayan saatlerde Oyster kartınızla bilet alıyorsanız ücret 3,10 sterlin oluyor.

Oyster kartınız yoksa, mutlaka havaalanından satın alın derim. Doldurulabilir bu kartlar sayesinde toplu taşımayı daha uygun fiyata kullanabiliyorsunuz.

Metro ile merkeze gitmek yaklaşık olarak 50 dakika sürüyor.

Eğer Londra’da konaklayacağınız şehir merkezi sınırları içerisinde ise, metrolardan indikten sonra çok büyük bir ihtimalle otelinize yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz. Ancak otelinizin South Kensington, Knightsbridge, Hyde Park Corner, Green Park, Piccadilly Circus, Leicester Square, Covent Garden, Holborn ve Russell Square adlı istasyonlardan hangisine yakın olduğunu öğrenerek ineceğiniz yere karar verebilirsiniz. Bu istasyonlar, Londra şehir merkezi ve çevresindeki otellerin çok büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

Heathrow Express Treni ve Tfl Rail

Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en hızlı olan Heathrow Ekspres ve Tfl Rail trenlerini terminal 1, 2 ve 3’te bulabilirsiniz. Ayrıca Heathrow Ekspres terminal 4 ve 5’te de bulunabilir.

Heathrow Havalimanı’ndan Londra’nın merkezine en hızlı tren seçeneği ve aynı zamanda en hızlı yol, Heathrow Ekspres’tir. Bu ekspres trenler ile ‘London Paddington’a 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Heathrow Ekspres trenleri havaalanından her 15 dakikada bir 05:00-23:45 saatleri arasında hareket ediyor.

Genellikle daha ucuz (ve biraz daha yavaş) bir seçenek olan Transport for London (TfL) Demiryolu hizmeti ise London Paddington’a gider, ancak yolculuk 25 dakika sürer.

  • Heathrow Ekspres tren ücreti 22£ ve Tfl Rail trenleri ise 10£’dir. Biletlerinizi online olarak 1-2 hafta önceden alacak olursanız biraz daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Otobüs

Heathrow Havaalanı’ndan merkeze gitmenin en ucuz yollarından biri de otobüslerdir.

Havaalanındaki otobüs garı terminal 2 ve terminal 3 arasında yer alıyor. Buradan hareket eden otobüsler, esas olarak Londra’nın merkezinden ziyade Londra’nın dış bölgelerine hizmet verir. Elbette gün içinde otobüsle Londra’nın merkezine gidebilirsiniz, fakat bunun için aktarma yapmanız gerekebiliyor. Bu yüzden, eğer konaklayacağınız yer şehir merkezi sınırları dışındaysa otobüsleri tercih edin derim, merkeze gidecekseniz metrolar çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Hafta sonu geç saatte havaalanına ulaşacaksanız, metrolar olmadığından dolayı ucuz bir ulaşım mecburen otobüsleri kullanmanız gerekebilir. Otobüs bilet ücreti ise 1,55£ ve oyster kartınızın da olması gerekir.

Taksi

Taksiler, Heathrow Havaalanı’ndan merkeze gitmenin en konforlu yoludur, fakat en pahalı yolu olduğundan dolayı çok daha az tercih edilir.

Tabii 2-3 kişi Londra’ya seyahat ediyorsanız, taksi ücretini paylaşacağınızdan dolayı ekspres trene nazaran çok da pahalı olmayacaktır. Ayrıca taksilerle otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı, grup seyahatlerinde taksileri de kullanmayı düşünebilirsiniz.

Tabii ticari taksilerin yanı sıra, bir taksi uygulaması olan fakat çoğu zaman daha ekonomik olan Uber uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Ticari siyah taksilerle şehir merkezine ortalam 45-70£ arasında bir ücrete gidebilirsiniz. Ücret, trafiğe ve gideceğiniz yere göre farklılık gösterse de genelde bu fiyat aralığında merkezdeki hemen her yere gidebilirsiniz.

Uber ise ticari taksilere nazaran biraz daha uygun olabilir. Ticari taksi ve uber ile merkeze yolculuk yaklaşık 50-80 dakika sürer (Trafiğe ve gideceğiniz otele bağlı olarak yolculuk süresi değişebiliyor)

National Ekspres Transfer Hizmeti

Bir shuttle olarak hizmet veren National Ekspres, minivan araçlarla şehir merkezine en kolay ulaşabileceğiniz araçlardan bir tanesi.

National Express otobüs hizmetleri, Heathrow Havalimanı Merkez Otogarı’ndan Londra’nın merkezine (Victoria) ve İngiltere’nin her yerine gidiş ve gelişlerde çalışır.

Merkez otobüs terminali 2 ve 3 numaralı Terminaller arasında yer alır, 24 saat açıktır ve iyi bir şekilde işaretlenmiştir. Terminallere yeraltı yürüyüş yolları ile birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Terminal 4 ve 5’ten Merkez Otogarı’na ücretsiz Heathrow Connect veya Heathrow Express servisine binebilirsiniz. Merkez Otogardaki seyahat merkezi 06:00-22:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

National Express, Heathrow ve diğer havaalanları arasındaki tek doğrudan bağlantıdır ve günde 100 sefer düzenler.

Ayrıca, tüm terminallerden ve Merkez Otogar’dan kapıdan kapıya her yön için sadece 5 £ karşılığında Heathrow Havaalanı çevresinde 21 otele hizmet veren bir Hotel Hoppa işletiyorlar. Eğer konaklayacağınız yer Heathrow Havaalanı yakınlarındaysa Hotel Hoppa servisini de kullanabilirsiniz.

Grup halinde seyahat eden yolcular önemli tasarruf sağlayabilir, birlikte seyahat eden 4 yolcu, Heathrow gibi Birmingham, Bristol, Cardiff, Coventry, Newport, Swansea, Warwick veya Wolverhampton gibi seçili güzergahlarda standart ücretlerde ortalama %25 tasarruf sağlayabilir. Önceden rezervasyon yaptırmanız ve sunabilecekleri indirimlerden yararlanmak için biletinizi internetten satın almanızda fayda var.

  • National Ekspres bilet fiyatları kişi sayısına göre değişiklik gösterir. Eğer tek kişi seyahat ediyorsanız 10£ gibi bir ücret ödeyebilirken, 4-5 kişi seyahat ediyorsanız 6-8£ gibi bir ücret ödeyebilirsiniz.

2.Gatwick Havaalanı’ndan Londra Şehir Merkezine Ulaşım

Gatwick Havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunuyor. Heathrow Havaalanı kadar olmasa da, Gatwick Havaalanı’da çok sayıda yolcuya ev sahipliği yapmaktadır.

  • Gatwick Havaalanı’ndan merkeze ‘Tube’, yani metro bağlantısı bulunmuyor. Bu yüzden demir yolunu tercih edecekseniz sadece tren seçeneğinizin olduğunu unutmayın.

Otobüs

Gatwick havaalanından Londra’nın merkezine transfer sunan bir dizi otobüs servisi vardır. En popüler seçenekler, Gatwick Havalimanı’nın hem kuzey hem de güney terminallerinden çalışan National Express hizmeti ve easyBus hizmetidir.

EasyBus biletleri tek yön 2£ ‘dan alınabilir. 30 gün önceden rezervasyon yaparsanız, National Express biletleri tek yön £6’dan (5 £ + 1 £ rezervasyon ücreti) alınabilir. National Express biletinizi havaalanından alacak olursanız da 10£ bilet ücreti ödemeniz gerekiyor.

Havaalanından London Victoria’ya yolculuk ise yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Tren

Kaynak : Sunil / Wikipedia

Gatwick Havaalanı, Londra’nın merkezine giden birçok güzergahın bulunduğu büyük bir tren istasyonuna sahiptir. En hızlı seçenek, Londra Victoria’ya kesintisiz seyahat etmek için 30 dakika süren Gatwick Express’tir. Trenler her gün 05:00 – 00:30 saatleri arasında çalışır ve her on beş dakikada bir hareket eder.

Tabii ekspres tren dışında biraz daha yavaş hareket eden ve daha fazla duraktan ucuz tren seçenekleri de vardır.

Gatwick Ekspres tren ücreti 19,90£’dir. Bu ekspres trenlerle merkeze ulaşım ise, inmek istediğiniz istasyona göre 30-50 dakika arasında değişmektedir.

Taksi

Gatwick Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım taksilerle yaklaşık 60£’ne mal olmaktadır. Bu yüzden taksiler yerine metro veya otobüsleri ya da shuttle servislerini kullanın derim.

Taksilere alternatif olarak, Uber’i de kullanmayı düşünebilirsiniz.

3.Londra Stansted Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Stansted Havaalanı, Londra’nın en büyük ve en işlek üçüncü havaalanıdır ve ucuz havayolları ile Londra’ya seyahat ediyorsanız, Stansted Havaalanı’na inmeniz muhtemel.

Londra’nın yaklaşık 50 km kuzeyinde bulunan bu havaalanından da şehir merkezine ulaşım hem ucuz hem de hızlı ve konforlu seçenekleri de bulabilirsiniz.

Trenler

Stansted havaalanından Londra’nın merkezine seyahat etmek için iki ana tren seçeneği vardır;

Birincisi, Londra Liverpool Caddesi’ne 45 dakika süren ve sabah 04.10’dan 23.25’e kadar yaklaşık on beş dakikada bir çalışan yüksek hızlı tren servisi Stansted Express’tir.

Bu hizmet Greater Anglia tarafından yürütülür ve Stratford’a giden trenlerle değiştirebileceğiniz Tottenham Hale üzerinden geçer.

Stansted Havalimanı’nın Oyster kart sisteminin dışında olduğunu unutmayın, bu nedenle Oyster kartınız olsa bile yine de bir tren bileti satın almanız gerekecektir.

Yolculuk süresi ise, Londra Liverpool Caddesi’ne 45-50 dakikadır.

Standart bir Stansted Express bileti 18,10£’dir, ancak 1-2 ay öncesinden erken rezervasyon yaptıracak olursanız 10£’nin altına kadar biletler bulabilirsiniz. Ayrıca grup indirimleri de var.

Özel Otobüsler

Günde 24 saat hizmet veren Stansted havaalanına hizmet veren üç büyük otobüs operatörü vardır. Operatörler National Express, Terravision ve easyBus’tur. Servisler, Liverpool Street ve Stratford dahil olmak üzere yol boyunca duraklarla Londra Victoria’ya gitmektedir.

Bilet ücretleri ; EasyBus ile önceden rezervasyon yapıldığında 2£ ‘den başlayan bilet fiyatlarına sahiptir. National Express’in 6£’ne (5 £ + 1 £ rezervasyon ücreti) biletleri var. Terravision’ın Londra Liverpool Caddesi’ne 9£ ve Londra Victoria’ya 10£ karşılığında otobüs bilet ücretleri vardır.

Yolculuk süresi yaklaşık olarak 50-80 dakika sürmektedir.

Taksiler

Stansted Havalimanı’nda taksi durağı yoktur, bu nedenle tek seçenek, minicabit gibi bir minicab rezervasyon hizmeti aracılığıyla önceden veya terminaldeki taksi gişesinden varışta bir araba rezervasyonu yapmaktır.

Fiyatlar varış noktasına bağlı olarak değişecektir, ancak maliyet muhtemelen 70 – 100£ arası olacaktır.

Stansted’den Londra’nın merkezine yaklaşık 1 saatte bu minicab ile gidebilirsiniz.

4.Luton Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Luton Havaalanı ile Londra şehir merkezi arası yaklaşık olarak 45 km ve bu havaalanı da Avrupa’daki birçok ucuz havayolları firmalarının tercih ettiği yerdir.

EasyJet’in merkezi Luton Havaalanı’dır. Yani Avrupa’nın herhangi bir şehrinden Londra’ya easyJet ile seyahat ediyorsanız, ineceğiniz havaalanı mutlaka Luton Havaalanı olacaktır.

Tren

Luton ile Londra’nın merkezi arasındaki trenleri iki şirket işletiyor – Thameslink ve East Midlands Trains.

Bu trenler için birincil uğrak limanı, size metro ağının yanı sıra St. Pancras’taki otobüs ve taksilere erişim sağlayan London St. Pancras International’dır. Gece 1 ile 3 arasında tren olmamasına rağmen trenler gece boyunca çalışır.

Tren istasyonuna Luton Airport Parkway denir. Ancak bu tren istasyonu havaalanına yaklaşık 10 dakikalık uzaklıktadır. 2,10£ ödeyerek havaalanından Luton tren istasyonuna, yani Luton Airport Parkway’e gidebilirsiniz. Daha sonra buradan trenlerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Luton Havaalanı, Oyster kart bölgesinin dışında olduğundan, Oyster kartınız olsa bile seyahate çıkmadan önce bir bilet satın almalısınız. Tren ücretleri, yoğun olmayan bir yolculuk için tek yön yaklaşık 13£ ‘dan başlar.

  • Yolculuk süresi ; 10 dakikalık servis yolculuğu (havaalanından Luton tren istasyonuna), ardından St. Pancras’a yaklaşık 25 dakika. Toplamda 35-40 dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz.

Servis Otobüsleri

Luton havaalanı ve Londra merkezi arasında hizmet veren üç otobüs operatörü var. Bunlar National Express, easyBus ve Green Line’dır.

Hizmetler, Finchley Road, Baker Street, Marble Arch ve Victoria dahil olmak üzere Londra’daki çeşitli destinasyonlara gün boyunca hizmet vermektedir.

Bilet ücreti ise easyBus 2£, National Express 6£ ve Green Line 11£’dir.

Yolculuk süresi günün saatine ve varış noktasına bağlıdır, ancak genellikle 60 – 90 dakikadır.

Londra Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok kullanılan metro, yani Tube’dir. Metroların olmadığı yerlerde ise en çok kullanılan seçenek trenlerdir. Tabii kişi sayısına ve bütçenize göre daha konforlu seçenekleri de her havaalanında bulabileceğinizi de unutmayın.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

Booking.com