Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHz. Yuşa Tepesi ve Türbesi | Sırrı, Nerede, Ziyaret Saatleri

Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi | Sırrı, Nerede, Ziyaret Saatleri

Anadolu Kavağı ile özdeşleşmiş yerlerden biri olan Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi, Çamlıca Tepesi'nden sonra İstanbul'un en yüksek tepesi olarak biliniyor. İstanbulluların büyük bir bölümünün bildiği ve sürekli ziyaret ettiği, duaların, dileklerin eksik olmadığı bir ibadet yeri. Manzarasıyla da ziyaretçileri büyüleyen tepe, İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

-

Dilek dileyen, adak adayan yurdum insanının en çok ziyaret ettiği mistik yerlerden biri olan Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Türbesi‘nde elinde bir kutu lokumla veya şekerle sizi karşılayan biri varsa, çok bir ihtimalle onlar gerçekleşen dileklerini müjdeleyen kişilerdir. Dilekleri kabul olan birçok insanın tekrardan tepeye gelip ziyaretçilere şeker/lokum dağıtması geleneği uzun yıllardan beri süregelmektedir.

Muhteşem bir manzaraya sahip olan bahçesi ile de ünlü olan Yuşa Tepesi, İstanbul‘u adeta ayaklarınızın altına seriyor. Eşsiz manzarasının ve manevi huzurunun dışında hem erkekler hem de kadınların ibadetlerini gerçekleştirebileceği camii ve mescit, hediyelik eşya dükkanları ve en önemlisi gözününüzün önünde açılıp, pişirilen gözlemeleri bulabileceğiniz bir yer bile var. Bunun yanında tepe, ‘Yuşa Hazretleri Tepesi’ olarak da biliniyor.

Yuşa Tepesi Hakkında Bilgiler

Yuşa Tepesi Hakkında Bilgiler

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Yuşa Tepesi, denizden 201 metre yükseklikte yer alıyor. Tepe, Hz. Yuşa Türbesi ve Camii’nin bulunduğu yer. Ayrıca burası, İstanbul Boğazı’nın en iyi manzarasına sahip olan yerlerden biri.

Bu tepe, tarihin ilk dönemlerinden beri farklı dinler ve inançlar için kutsal sayılmış yerlerden. Bunun en önemli kanıtı ise, bölgede daha önceleri Zeus Tapınağı‘nın ve Hagios Micheal Kilisesi‘nin bulunuyor olması. Bu dini yapılar, depremler ve diğer doğal afetlerden dolayı günümüze kadar ulaşamamış.

Günümüzde tepenin bulunduğu yerde 17 metre uzunluğunda Hz. Yuşa Hazretleri’nin kabrinin olduğu söylenen bir türbe, hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar, gözünüzün önünde yapılan gözlemeler ve muhteşem bir Boğaz manzarası var.

Hz. Yuşa Tepesi Sırrı

Hz. Yuşa Tepesi Sırrı

Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Hazretleri‘nin hikayesi Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi olan Şeyh Yahya Efendi’nin görmüş olduğu bir rüya ile başlar. Yahya Efendi’nin rüyasına giren kişi ”Ben Yüşa Peygamberim, ben şu tepede yatıyorum gel ve beni bul” diye seslenir. Bu rüyayı ciddiye almayan Şeyh Yahya Efendi rüyasında görmüş olduğu tepeye gitmez. Daha sonra yine aynı kişi Yahya Efendi’nin rüyasına girer ve ”Gelmedin, yarın gel ve beni bul” der.

Şeyh Yahya Efendi bunun üzerine Hz. Yuşa Peygamberin mezarının nerede olduğunu araştırır ve mezarın Filistin’de olabileceğine dair bilgilere ulaşır. Bu bilgilerden sonra Yahya Efendi, yine gördüğü rüyaları dikkate almayarak tepeye gitmez. Son bir kez daha Yahya Efendi’nin rüyasına giren zat, rüyasında Şeyh Yahya Efendi’yi azarlar. Ertesi sabah Yahya Efendi, yediği azarın üzerine hemen rüyasında gördüğü tepeye gider.

Yuşa Hazretleri Tepesi
Tepedeki hediyelik eşya dükkanları

Tepede bir çoban ile karşılaşan Şeyh Yahya Efendi, çobana ”Burada bulunduğun süre içerisinde sana garip gelen bir şey oldu mu ?” diye sorar. Çoban ise, hayvanların tüm yeşillikte otladığını fakat işaret ettiği yere basmadıklarını söyler. Bu olayın hemen ardından Şeyh Yahya Efendi Kanuni Sultan Süleyman’a giderek durumu anlatır ve Kanuni de buraya bir türbe yapılmasını emreder.

Hz. Yuşa Hazretleri’nin Mucizeleri

Hz. Yuşa Hazretleri
Hz. Yuşa Hazretleri Türbesi

Mucizelerine geçmeden önce, kısaca Hz. Yuşa’nın kim olduğundan bahsedecek olursak, Müslümanlığı yaymak üzere dünyaya gelmiş olan Hz. Yuşa’nın tam adı ”Yuşa bin Nun Alehisselam” olarak bilinir. Büyük gözlere ve buğday tene sahip olan Yuşa Hazretleri, aynı zamanda İsrailoğullarının başkomunatıydı.

Mısır’da dünyaya gelmiş olan Hz. Yuşa Peygamberin adı aslında ”Yeşu” imiş. Ancak bu ismin Arapça’ya Yuşa olarak geçmesinden dolayı bu isimle anıldığı söylenir. Hz. Yuşa’nın annesi aynı zamanda Hz. Musa’nın kız kardeşi. Bir rivayete göre de Yuşa Peygamber, Musa Peygamber ile birlikte Boğaziçi’ne gelmiş. Daha sonra burada vefat ederek, bugünkü bulunduğu tepeye gömülmüş. Yuşa ismi Tevrat’ta da geçmektedir. Tevrat’ta Yeşu olarak bahsedildiğinden dolayı da, Yahudiler ve Hristiyanlar Yuşa Peygamberi ”Yeşu” olarak anmaktadır.

Hz. Yuşa Hazretleri

Hz. Yuşa Peygamber’in Mucizelerinden bahsedecek olursak da ; Hz. Yuşa’nın, Şeria Nehri’ni ayakları ıslanmadan geçtiği rivayet edilir. Bunun yanında bakışlarıyla Eriha Surları’nı da yıktığı rivayet edilir. Günümüzde Yuşa Tepesi’ndeki kabrin Hz. Yuşa’ya ait olduğu söylenir. Ancak bunun kesin bir kaynağı da yoktur. Buna rağmen inananlar buraya gelip adaklarını adar, dileklerde bulunurlar.

İLGİLİ YAZILAR

Hz. Yuşa Peygamber Kabri Neden 17 Metre ?

Hz. Yuşa Hazretleri

Yuşa Hazretleri’nin boyu 17 metre değil, sadece mezarı 17 metredir. Bunun en önemli nedeni ise, Hz. Yuşa Kabri’nin tam olarak nerede olduğu bilinmediğinden, 17 metrelik alana mezar yapılmış olması.

Mezarın bu kadar uzun olmasına dair de birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri, Yuşa Hazretlerinin Peygamber oluşu ve Peygambere sevgi ve saygı gösterilmesinden dolayıdır. Bir diğer rivayete göre ise, Yuşa’nın yüce bir kişilik olmasından dolayı Hz. Yuşa’nın boyu da 17 metredir.

Tepedeki Camii
Tepedeki Camii

Yuşa Tepesi ve Türbesi Ziyaret Saatleri

Yuşa hazretlerinin bulunduğu türbeyi 24 saat / her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yuşa Hazretleri Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Yuşa Hazretleri Türbesi Nerede

Beykoz’da yer alan Yuşa Tepesi ve Yuşa Hazretleri Türbesi’ne ulaşım için 15T, 15TY ve 135G nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kendi aracınız ile tepeye ulaşım için ise, Kavacık sapağından Beykoz tarafına doğru ilerlemeli ve Tokayköy’e varmanız gerekir. Buradan tabelalar yardımıyla türbenin ve tepenin bulunduğu yere ulaşabilirsiniz.

Yuşa Tepesi
Yuşa Tepesi

Tepenin bulunduğu alanda ücretsiz otopark yeri de bulunur. Yolun başında sıra sıra dizilmiş hediyelik eşya dükkanları, lokum, taze köy ekmeği ve orman meyveleri satın alabileceğiniz dükkanlar da var.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Şahsi araçlarınızla tepeyi ziyaret ediyorsanız, Beykoz’da cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir sürüş sonrası ulaşabilirsiniz. Anadolu Kavağı merkezine gidebilir veya Yoros Kalesi’ne giderek tarihi bir yer görebilirsiniz. Yoros Kalesi’ne 7 dakika sürüş sonrası ulaşım mümkün.

Yuşa Tepesi Kahvaltı

Yuşa Tepesi Kahvaltı

Yuşa Tepesi’nde dilerseniz kahvaltı da yapabiliyorsunuz. Bunun için popüler mekanlardan biri olan Yuşa Kahvaltı Evi‘ne göz atabilir veya küçük dükkanlarda gözünüzün önünde yapılan gözlemelerden yiyebilirsiniz.

Bunun yerine, araçlarınız ile tepeyi ziyaret ediyorsanız, tepeye yaklaşık 5 dakika sürüş mesafesinde bulunan Anadolu Kavağı‘na da gidebilirsiniz. Burada, İstanbul’un en ünlü kahvaltı mekanlarından bazılarını bulabilirsiniz.

Çok sayıda mekana ev sahipliği yapan Anadolu Kavağı’na otobüsler ile, türbe ziyaretinizden sonra ulaşabilirsiniz.

Yuşa Türbesi

Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi, İstanbul’da dini bakımdan en önemli yerlerden biri olarak bilinir. Daha çok dilek tutmak, adak adamak için gelinen bu tepede İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını seyredebileceğinizi de unutmayın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!