Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Yoros Kalesi Hakkında Bilgi, Cafe, Ulaşım, Tarihi, Kahvaltı

Yoros Kalesi Hakkında Bilgi, Cafe, Ulaşım, Tarihi, Kahvaltı

Bir yanda 3. köprünün Karadeniz'e çıkıştaki eşsiz görüntüsü, bir yanda püfür püfür boğaz havası, martılar, deniz ve doğa... Her yönüyle İstanbulluların uğrak kahvaltı yerlerinden biri olan Yoros Kalesi, Doğu Roma döneminden kalma tarihi bir yapı. Çevresindeki güzellikleri, cafeleri ve manzarasıyla İstanbul'un Anadolu Yakası'nda görülmeye değer yerlerden biri.

-

İstanbul‘da ayakta kalan tek Bizans Kalesi olma özelliğine sahip Yoros Kalesi, Karadeniz’den Marmara Denizi’ne geçişte, tüm boğaza hakim bir konumda bulunuyor. Alt ve üst kale olarak iki bölümden oluşan bu tarihi yapı, Anadolu Kavağı’nda, etrafındaki manzarasıyla İstanbullunun uğrak yerlerinden biri.

Beykoz ilçesinde bulunan kale, Anadolu Kavağı Kalesi veya Ceneviz Kalesi olarak da biliniyor. Yoros Kalesi’nin bir Ceneviz yapısı olduğuna inanılır, oysa değildir. Kaledeki kulelerin birinde tuğladan harfler ile yazılmış Grekçe bir kitabede, yapının Bizans inşaatı olduğuna dair kanıt bulunmaktadır.

Kale adını, ”Kutsal Yer” anlamına gelen Hieron’dan aldığı söylenmektedir. Ayrıca antik çağ tanrılarından biri olan ”Zeus”un sıfatı ”Uygun Rüzgarlar” anlamına gelen ”Ourios”tan aldığı da tahmin ediliyor. 

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi

Ulaşılması oldukça meşaketli bir yola sahip olan kaleye, dik ve uzun bir yokuştan çıkıyorsunuz. Aracınız yoksa buraya çıkmak biraz zor olabiliyor. Ancak yol üzerinde dinlenebileceğiniz veya eşsiz bir manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz, güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz mekanlar var. 

Buradaki cafeler arasında, şüphesiz en popüler ve en iyi olan yer, ”Karadayı” filminde Feride ile Mahir’in buluştuğu yer olarak ünlenen, Çam Vadisi Cafe & Restaurant‘tır. Manzarası ile sevilen yerlerden biri olsa da, kahvaltı ve yemekleriyle de ziyaretçilerden tam puan almış mekanlar arasında. Daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, ailece manzaraya karşı kahvaltı yapanlar da oldukça fazladır. 

Yoros Kalesi Manzarası

Kale günümüzde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alıyor ve kalenin sadece belirli bir bölümünü görebiliyorsunuz. Yapının bir kısmı askeri alan içerisinde yer aldığından, kalenin tamamı ziyaretçiye açık değil.

Doğu Roma Dönemi’nden kalma olan Yoros Kalesi, İmparatorluk zayıfladıktan, bölgeye Cenevizliler hakim olduktan sonra, uzun bir süre boyunca Cenevizlilerin tarafından kullanılmış. Bu yüzden dolayı kale, Ceneviz Kalesi olarak da anılıyor. Bu kalenin kapladığı alan, İstanbul’daki diğer kalelerin kapladığı alandan çok daha büyük olmasıyla da dikkat çekmektedir. 

Yoros Kalesi Manzarası

Kaleden günümüze kalan sadece kalıntılar olsa da, iç kesimde yer alan bazı kuleler hala iyi bir durumda ve duvarlarda Yunanca yazıtlar günümüzde görülebilmektedir. Kalenin adının tam olarak nereden geldiği bilinmiyor olsa da, Kutsal Yer anlamına gelen Hieron’dan gelmiş olduğu oldukça yaygın bir bilgidir. 

Yoros Kalesi Kahvaltı Mekanları

Yoros Kalesi Kahvaltı Mekanları

Eşsiz bir deniz manzarasına karşı kahvaltı seçeneği sunan Yoros Kalesi kahvaltı mekanları arasında fiyat bakımından çok büyük fark yok. Ancak Çam Vadisi Cafe & Restaurant, bölgedeki diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı denebilir. Bölgedeki kahvaltı mekanları arasında hem manzarası, hem de servis ve geniş mönü yelpazesiyle en çok tercih edilen yer de Çam Vadisi’dir.

Bunun yanında Yoros Cafe, kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden. Bu mekana, kalenin hemen yanında bulunan küçük bir patika yoldan ulaşıyorsunuz. Bu mekanın manzarası da, en az Çam Vadisi kadar etkileyici ve güzel. Ancak hafta sonu aşırı kalabalık olduğundan kenardaki masalarda yer bulmak pek de kolay olmuyor. Bu yüzden bölgeye erken saatte gitmenizde de yarar var. 

Yoros Cafe Kahvaltı Fiyatları ve Mönü 

Yoros Cafe Kahvaltı Fiyatları
Yoros Cafe’nin eşsiz manzarası

Serpme kahvaltısıyla sevilen mekanlardan biri olan Yoros Cafe‘de, kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemekleri de yiyebilir, manzaraya karşı çay/kahve içebilirsiniz.

Yoros Cafe mönü fiyatları, İstanbul’daki birçok manzaralı mekanlara göre uygun olsa da, çevresindeki diğer cafelere nazaran biraz daha pahalı. Ancak sunduğu eşsiz manzarasıyla kıyaslama yapacak olursanız, oldukça makul fiyatlara sahip denebilir.

Yoros Cafe

Yoros Cafe Kahvaltı fiyatları ortalama 30-45 TL arasında değişiyor (2020 Fiyatları). Yemek fiyatları ise, 25-65 TL arasındadır. Güncel mönü ve fiyatları için kalenin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoros Cafe Kahvaltı
Yoros Cafe

Cafede, kahvaltı tabağı, serpme kahvaltı, melemen, omlet ve birçok peynir çeşitleri sunulmaktadır. Çay veya taze meyve suyu servisi de vardır. Ayrıca mekanda, hamsi, levrek, uskumru ve çupra gibi balık yemeklerini, midye tava, güveç, sigara böreği ve tavuk ızgara gibi sıcak yemekleri, et şiş, tavuk şiş, köfte, kuzu şiş ve kanat gibi et ürünlerine sahip geniş bir mönü de bulunmaktadır. 

Yoros Cafe ve Restaurant haftanın her günü 09:00-22:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi ve kale çevresindeki mekanların yorumlarına göz atmak için Tripadvisor.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yoros Cafe Kahvaltı Mekanları

NOT : Yoros Kalesi giriş ücreti adı altında hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ayrıca bölgedeki otopark da ücretsizdir.

Göz At : İstanbul’da gezilecek en güzel yerler (En Bilinen 50 Yer)

Yoros Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Beykoz‘un merkezine ortalama 12 km uzaklıkta bulunan kaleye ulaşım için ; Tem otoyolundan Beykoz-Kavacık sokağını kullanarak Anadolu Kavağı’na gidebilirsiniz. Buradan tabelaları takip ederek kaleye çıkmak mümkün.

Eğer E-5’ten kaleye ulaşmaya çalışıyorsanız, Üsküdar sapağından çıkıp, Beylerbeyi, Kanlıca ve Beykoz geçilerek kaleye ulaşılabilir. 

Yoros Kahvaltı Mekanları
Çam Vadisi Cafe&Restaurant

Avrupa Yakası’ndan kaleye ulaşım için en iyi ve en güzel yol, vapurları kullanmak olacaktır. Eminönü’nden kalkan Şehir Hatları Vapurları’nın Uzun Boğaz Turları ile Anadolu Kavağı’na ulaşmak mümkün. Hem göreceğiniz manzara hem de püfür püfür boğaz havasıyla, kaleye ulaşmak için en eğlenceli yoldur.

Yine Beşiktaş, Kabataş veya Eminönü’nden şehir hatları vapurları ile Üsküdar’a geçebilir, Üsküdar iskelesinin hemen yanındaki otobüs duraklarından 15A nolu otobüse binerek de Anadolu Kavağı’na ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Yoros Kalesi

Şahsi araçlarınızla kalenin bulunduğu yere kadar gidebilirsiniz. Burada ücretsiz bir otopark yeri de bulunuyor. Ancak hafta sonu kaleye çıkan yol aşırı kalabalık olduğundan dolayı, aracınızı Anadolu Kavağı’nda bırakıp yokuşu yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederiz.

Kısaca Tarihi

Kısaca Tarihi

Kalenin üzerindeki ünlü dört harfe göre, şehir Latinlerden 1261 yılında geri alındıktan sonra İmparator VIII. Mihail Palaeologos tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. 

1391-1414 yılları arasında kale Türklerin eline geçiyor. İstanbul’un fethinden sonra II. Bayezid tarafından kale restore edilerek içine de bir mescid yaptırmıştır. Daha sonra kale dizdarı olan Mehmed Ağa da bir hamam inşa ettiriyor. 

Kısaca Tarihi

Bazı kaynaklara göre 18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarında kale içerisinde 25 evlik bir Türk mahallesi bulunduğu ve 20 kişilik bir müfrezenin de burada kaldığı belirtilmektedir.

Mimari Özellikleri

Mimari Özellikleri

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Anadolu Kavağı’nın tepesinde yer alan kale, Bizans’ın gerileme dönemine girmesiyle, uzun bir dönem Cenevizlilerin, daha sonra da İstanbul’un fethinden kısa bir süre önce, 1391 yılında Türklerin hakimiyetine geçti. Türklerin eline geçmesinden kısa bir süre sonra da ”Yoros” olarak adlandırılan kale, Karadeniz’in eşsiz manzarasına hakim bir arazide 500 metre uzunluğunda iki tepe üzerine konumlanmıştır.

Kalenin genişliği 60 ile 130 metre arasında değişiyor. Kalenin en güçlü kısmı ise, yüksek tepenin Anadolu’ya bakan tarafıdır. Bu özelliği ile kale, Boğaz girişini kontrol etmesinin yanı sıra, kara tarafından gelebilecek bir tehlikeyi önlemesinin düşünüldüğünü de gösteriyor.

Mimari Özellikleri

Kalenin ana girişi, yapının doğu yönünde, 120 metre kadar yükseklikteki tepenin üstünde hakim noktada yer alıyor. 20 metre yüksekliğindeki iki burç arasında açılan tuğladan kemerli giriş daha sonradan örülmüştür. Kale, aralarında tuğladan hatıllar olan taşlardan yapılmış. 

Kalenin esas girişi geç bir dönemde örülerek kapatılmış ve iki yanındaki görkemli kulelerin cephelerinde, mermer üzerine yapılmış, birer ay içerisine, kollarının uçları tomurcuklu olan haçlar yer alır. Kalenin Karadeniz yönündeki kulenin üzerindeki harfler ”İsa’nın nuru, herkesin nurudur” anlamına gelen kelimelerin kısaltılmış halidir. Marmara yönündeki kulenin üzerinde ise, ”Işık, Nur” anlamına gelen kelimelerin kısaltılmış hali yer alır.

Mimari Özellikleri

Kaledeki çifte burcun yüzlerinde ”İesos Hristos Zafer” anlamına gelen kelimelerin kısaltmaları yer alıyor. Ana kapının iç kısmında ve yukarısında bir mermer levhada, 2 küçük sütun kabartmasına oturmuş kemer şeklindeki bir çerçevenin içerisinde de bir haç bulunmaktadır. Bunun kolları arasındaki boşluklarda ise, 4 harf yer alır.

Yoros Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yoros Kalesi

  • Yeme, içme ve tuvalet sadece kale çevresindeki mekanlarda bulunuyor.
  • Kaleye ulaşım için en güzel yolun Sarıyer veya Eminönü’nden hareket eden vapurları kullanmak olduğunu unutmayın.
  • Sonbaharda kaleyi ziyaret edecekseniz, İstanbul’un balık zamanı bir dönemde olduğunuzu ve Yoros Cafe’de veya diğer mekanlarda eşsiz taze balıklar yiyebileceğinizi de unutmayın.
  • Bebekler ile kaleye çıkmayı planlıyorsanız, hafif pusetler ile yola çıktığınızdan emin olun. Kaleye çıkan yol sıcak yaz aylarında bunaltıcı olabiliyor.
  • Beykoz’a kadar geldikten sonra, cüzi bir ücrete taksilerle de kaleye çıkabilirsiniz.
  • İster kahvaltı ister yemek için bölgeyi ziyaret ediyor olun, mutlaka kalenin çevresindeki eşsiz manzaraya göz atın.
  • Beykoz’dan hareket eden otobüslerle de kaleye gidebilirsiniz. Ancak otobüsler kaleye çıkmadığından dolayı, yokuş çıkmanız gerektiğini de unutmayın.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!