Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiYıldız Sarayı Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul'un en eski saraylarından biri olan Yıldız Sarayı, hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer cazibe merkezlerinden biri. Yıldız Parkı içerisinde yer alan saray, Küçük Mabeyn Köşkü, Büyük Mabeyn Köşkü, Yıldız Şale Köşkü, Cihannüma Köşkü, Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi gibi bölümlere ayrılıyor.

-

İstanbul‘un en renkli ve hareketli ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ta güzel ve merkezi bir konumda bulunan Yıldız Sarayı”, ağaçlarla çevrili köşklerden, kasırlardan ve daha birçok farklı yapıların bir araya gelmesiyle oluşmuş şehirdeki en nadide tarihi yapılardan bir tanesi.

Sarayın bulunduğu alan, Kanuni döneminden itibaren birçok padişah tarafından av yeri olarak kullanılmış. Bu alana I. Ahmed tarafından ilk kasır yaptırılır ve saray yavaş yavaş şeklini almaya başlar. Birbiri ardına sıralanmış avlular, bahçelerde yapılmış olan köşkler ve kütüphaneler sarayın en dikkat çeken yapıları arasında yer alıyor.

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgiler

Osmanlı döneminin yönetim merkezlerinden biri olan bu saray, Beşiktaş ve Ortaköy arasında boğaza hakim bir konumda bulunuyor. Sarayın yer aldığı alanın tarihi ise Bizans dönemine kadar uzanıyor. Saraya ev sahipliği yapan bu koruluğun ilk kez Bizans döneminde kullanılmış olduğu söyleniyor.

Görkemli Osmanlı mimarisini yansıtan farklı tasarımı ve dekorasyonlarıyla ilgi gören saray, İstanbul gezilecek yerler listesinin en önemli ve en gözde tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Sarayın içerisindeki ilk yapı, III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yapılmış olan köşk olarak bilinir. Daha sonraki dönemlerde eklenen kasırlar ve köşkler sayesinde saray, bir yapılar topluluğu haline gelmiş.

Sarayın bulunduğu yere eskiden Kazancıoğlu Bahçesi adı verilirmiş. Daha sonra bu alan, padişahın hasbahçeleri arasına giren bir koruluk halini almış. Sonradan eklenen yapılarla 500 metrekarelik oldukça büyük bir alana yayılmış olan saray, 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yıldız Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Yıldız Sarayı Yıldız Parkı içinde Beşiktaş ve Ortaköy arasında yer alıyor. Şehrin birçok noktasından İETT otobüsleriyle saraya ulaşabilirsiniz.

Saraya, Beşiktaş ve Kabataş yönüne giden İETT otobüsleriyle gidebilirsiniz. Yıldız Teknik Üniversitesi otobüs durağında indikten sonra, 5 dakika yürüyüş sonrası saraya ulaşılabilmektedir. Ayrıca Beşiktaş’taki birçok turistik cazibe merkezinden de saraya yürüyerek ulaşım mümkün.

Ayrıca Barbaros Bulvarı otobüs durağı ve Çırağan otobüs durağından geçen otobüslerle de saraya ulaşabilirsiniz. Bu duraklar ile saray arası yaklaşık 7-10 dakika yürüme mesafesindedir.

Saraya vapurlarla ulaşım için de Beşiktaş iskelesine gelebilirsiniz. Bu iskeleden 15 dakika yürüyüşün ardından saraya ulaşım mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Öncelikle, Beşiktaş gezilecek yerler listesi adlı yazımızdaki tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümüne bu saraydan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi, İtfaiye Müzesi, Ihlamur Kasrı ve Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı’na yaklaşık 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak Beşiktaş’ın kalbinde yer aldığından dolayı da Ortaköy Camii ve Yahya Efendi Türbesi de, saraya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Beşiktaş aynı zamanda konaklama açısından da oldukça merkezi bir nokta. Farklı bütçe ve konsept seçeneklerine sahip olan Beşiktaş otelleri yıl boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Siz de bütçenize en uygun otel için rezervasyon yaptırabilir, Yıldız Sarayı gibi turistik pek çok noktayı ziyaret edebilirsiniz.

Foto kaynak ; mehmetakinci.com.tr

Yıldız Sarayı Giriş Ücreti

Yıldız Sarayı giriş ücreti 2022 : Şale Köşkü giriş ücreti 15 TL, Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti ise 20 TL’dir. Yıldız Sarayı’nda müzekart geçerlidir.

Ziyaret Saatleri ; Yaz döneminde 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen sarayı, kış döneminde 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Sarayı Açık mı ? ;

–Yıldız Sarayı 2022 yılı itibariyle, tadilat nedeniyle kapalıdır. 2023 yılının başlarında yeniden ziyarete açılacağı söyleniyor olsa da henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Yıldız Sarayı Bölümleri

Saray, İstanbul’daki diğer birçok saraya nazaran tek bir yapıdan değil, birçok farklı yapıların bir araya gelmesiyle kurulmuş. Bir yapılar topluluğu olarak da bilinen saray kompleksi, Küçük Mabeyn Köşkü, Büyük Mabeyn Köşkü, Yıldız Şale Köşkü, Cihannüma Köşkü, Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi, Yıldız Sarayı Müzesi, Yıldız Porselen Üretim Evi, Çit Kasrı, Yaveran Daireleri, Güvercinlik Binası, Harem, Marangozhane ve bahçe olmak üzere bölümlere ayrılıyor.

Yıldız Şale Köşkü

Şale Köşkü

Yıldız Sarayı kompleksi içerisinde en dikkat çeken yapılardan biri olarak biliniyor. Adını Fransızca ”Dağ Evi” anlamına gelen ”Chalet” kelimesinden almış olan bu tarihi yapı, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bitişik halde bulunan 3 binadan oluşan Şale Köşkü, yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde yer alıyor. Zarif mimarisiyle dikkat çeken bu köşkün birinci bölümü 1880’de yapılmış. ”Sarkis Balyan” tarafından 1889 yılında yapılmış olan ikinci bölümde ise köşke oda ve salonlar eklenmiş. Şale Köşkü’nün Merasim Salonu olarak bilinen üçüncü bölümü ise İtalyan Mimar D’Aranco tarafından yapılmış. Köşkteki üçüncü bölüm ise 1898 yılında tamamlanmış.

Saray yapıları arasında ”Devlet Konukevi” niteliği taşıyan Şale Köşkü, günümüzde bir müze-saray olarak ziyaret edilebiliyor. Altın varaklar, oyma sanatı ve hereke halısıyla süslenmiş olan Merasim Salonu köşkün en dikkat çeken yeri olduğu gibi, en beğenilen bölümü oluyor. Ayrıca Doğu etkilerinin hissedildiği ”Sedefli Salonu” da görmeyi unutmayın.

Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü (Büyük Mabeyn)

Yıldız Sarayı Nerede, nasıl gidilir
Mabeyn Köşkü – Foto kaynak ; mehmetakinci.com.tr

Saraya girişi sağlayan dört kapıdan biri olan Saltanat Kapısı’ndan girdiğinizde hemen sol tarafta yer alan Büyük Mabeyn Köşkü, Sultan Abdülaziz tarafından 1866 yılında Agop ve Sarkis Balyan’a bir dinlenme köşkü olarak inşa ettirilmiş. Günümüzde ziyarete kapalı olan köşk, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok sayıda önemli davetler ve ziyafetler için kullanılmış.

Saray kompleksi içinde en gösterişli yapılardan olan Büyük Mabeyn Köşkü, resmi bina olarak uzun yıllar faaliyet göstermiş. Köşkün en dikkat çeken yerleri ise, kristal tarabzanlı merdivenleri ve havuzlu Divanhanesi’dir.

İki katlı olarak inşa edilmiş olan köşk, Sultan Abdülhamid’in birçok toplantısını ve davetlerini gerçekleştirdiği yer olarak da biliniyor. Tek katlı inşa edilmiş olan seyir köşkü ve hemen köşkün yanındaki Yıldız Camisi ile, burası saray kompleksinin en hareketli yeri olmuş.

Küçük Mabeyn Köşkü

Yine dinlenme amaçlı yapılmış olan Küçük Mabeyn Köşkü, saray kompleksinin ikinci avlusunda yer alıyor. Sultan II. Abdülhamid tarafından inşa ettirilmiş olan bu tarihi yapı, Raimondo D’aronco tarafından ”Art Nouveau” tarzında yapılmış. II. Abdülhamid’in tahttan indirildiğini öğrendiği yer olan bu köşk, Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da 3. Ordu Müfettişi sıfatıyla Samsun’a gitmeden önce Sultan Vahdettinle son görüşmesini yaptığı yer olması bakımından da önemli.

Kagir bir yapı olan Küçük Mabeyn Köşkü iki katlı olarak tasarlanmış. II. Abdülhamid tarafından Fransa’dan sipariş edilen mobilyalarla, sultanın kendi zevkine göre düzenlediği bu köşk, saraydaki en çok ilgi gören yapılar arasında yer alıyor. Sultan II. Abdülhamid tahttan indirildikten sonra, idare merkezi tekrardan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmış olmasına rağmen, VI. Mehmed’in de bu köşkü zaman zaman kullandığı biliniyor.

Saray camisi – foto kaynak ; foursquare.com

Yıldız Sarayı Tiyatrosu ve Opera Evi

Sarah Bernhardt, Chaliapin gibi önemli tiyatro sanatçıları ve virtüözlerin oyunlarının sergilendiği yer olan tiyatro bölümü, II. Abdülhamid tarafından 1889’da Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm ziyareti için yaptırılmış. Günümüze kadar gelebilen tek saray tiyatrosu olma özelliğini taşıyan bu yapı, dikdörtgen bir plana sahip olup üç tarafı localarla çevrilidir.

Bu saray tiyatrosunda, batı tiyatrosunun ve operasının örneklerinin sergilenmesinin dışında, Türk tiyatrosunun örnekleri de meraklısıyla buluşturulmuş. Saray kompleksi içerisinde ziyarete kapalı olan yapılardan biri.

Cihannüma Köşkü ; Dinlenme ve seyir amaçlı yapılmış bu yapı, Haliç ve Boğaz’ı görecek şekilde inşa edilmiş. Sultan II. Abdülhamid’in dürbünle Boğaz’ı ve İstanbul’u buradan gözlemlediği biliniyor. Sarayın en süslü yapılarından biri olarak bilinir.

Çit Kasrı ; Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiş yapılardan biri. Büyük Mabeyn Köşkü’nün hemen yanında yer alan bu tarihi yapı Sultan Abdülaziz’in toplantılarını düzenlediği yer olarak biliniyor. Sade ve tek katlı bir mimariye sahip olan yapı, daha çok zincirleme salonlarıyla ilgi görüyor. Birbiri içinden geçilen salonlara sahip bu kasrın doğu tarafında kabul salonu, toplantı salonu ve bu salonları Harem dairesine bağlayan geçişler bulunuyor. Türk-Yunan Savaşı ve Türk-Rus Savaşı, Çit Kasrı’nın içindeki büyük toplantı salonunda kurulan karargahtan yönetilmiş.

Yaveran Daireleri ; Sultan II. Abdülhamid döneminde iki katlı olarak inşa edilmiş olan bu yapı, Valide Sultan kapısının tam karşısında yer alıyor. Büyük Mabeyn Köşkü’nün yakınında daha sade bir mimariye sahip olan bu daireler, mimar Raimondo D’Aronco önderliğinde inşa edilmiş. Saraydaki üst rütbeli çalışanlar ve yaverler için tahsis edilmiş olan bu yapı, tek bir binadan yapılmış gibi görünüyor olsa da, yan yana farklı odalardan oluşuyor.

Yaveran Daireleri – Foto kaynak ; tr.wikipedia.org/Darwinek

Güvercinlik Binası ; Eczane ve Kimyahane olarak kullanılmış olan bu bölüm de, sarayın işlevselliği bakımından en dikkat çeken yerlerinden. Bağdadi tekniğiyle inşa edilmiş olan bu yapı, II. Abdülhamid döneminden kalmadır. Yapının hemen önündeki kaskatlardan güvercinlerin su içmesinden dolayı da bu yapıya Güvercinlik Binası adı verilmiş.

Harem Bölümü ; Sarayın birinci avlusunda yer alan yapıları ayıran duvardan geçilen bölümdür. 5 farklı yapıdan oluşan Harem Daireleri, Sultan II. Abdülhamid döneminde inşa edilmiş. Uzun yıllar harap içinde kalmış olsa da, son yıllarda yapılan restorasyon çalışması sayesinde turizme kazandırılmış.

Marangozhane ; II. Abdülhamid’in özel ilgi alanını oluşturan, hasbahçe bölümünde bulunan bu yapı da, tek katlı bağdadi tekniğiyle inşa edilmiş. Günümüzde İBB’ye bağlı bir müze olarak faaliyet gösteren bina da Abdülhamid döneminde inşa edilmiş.

Yıldız Porselen Üretim Evi ; Orta Çağ kalelerini andıran farklı mimarisiyle dikkat çeken bu yapı İtalyan Mimar D’Aranco tarafından tasarlanmış olup, 1895 yılında seramik gereksinimini karşılamak amacıyla inşa edilmiş. Günümüzde bir müze-fabrika olarak faaliyet gösteren bu yapıyı da saray ziyaretinizde görebilirsiniz.

Yıldız Porselen Üretim Evi – foto kaynak ; tr.wikipedia.org/chapultepec

Yıldız Sarayı Saat Kulesi

Yıldız Camii avlusunun güneybatı köşesinde bulunuyor. 1890 yılında yaptırılmış olan bu kule, kare planlı ve 3 katlı bir tasarıma sahip.

II. Abdülhamid tarafından Sarkis Balyan’a yaptırılmış olan kule, oryantalist ve neogotik üslubunun karması olan eklektik bir üsluba sahip. Sivri ve dilimli bir kubbe ile örtülü olan bu kuleyi de, günümüzde görebiliyorsunuz.

Saat Kulesi – foto kaynak ; foursquare.com

Yıldız Sarayı Müzesi

Sarayın marangozhanesinde yapılan eserlerin ve Art Nouveau tarzındaki mobilyaların sergilendiği bu müze, 1994 yılından beri hizmet veriyor. Kompleks içerisinde müze olarak görülebilecek yerler, Saray Tiyatrosu, Sahne Sanatları Müzesi ve Yıldız Sarayı Müzesi’dir.

Yıldız Sarayı Bahçesi

Yıldız Sarayı Müzesi
Foto Kaynak ; foursquare.com

Yaklaşık 500 dönümlük bir alana yayılmış olan Hasbahçe, ırmak görünümündeki havuzuyla dikkat çekiyor. Küçük dinlenme köşkleriyle çevrili olan bahçe, İstanbul’daki en düzenli bahçelerden biri olarak biliniyor.

Bu sarayın Osmanlı sarayları arasındaki ayırt edici özelliği, bahçedeki havuzları ve köprüleridir. Güzel bir manzaraya sahip bu bahçe, saray kompleksi içerisinde en fazla zaman geçirebileceğiniz yerlerden. Havuzdaki balıklar ve etrafındaki yemyeşil ağaçlar ile huzurlu bir atmosfere sahip bu bahçe, birinci ve ikinci avlunun bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!