Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Yıldız Parkı Hakkında Bilgiler, Beşiktaş (Köşkler, Kahvaltı, Ulaşım)

Yıldız Parkı Hakkında Bilgiler, Beşiktaş (Köşkler, Kahvaltı, Ulaşım)

Yıldız Parkı, İstanbul'da bulunan ender yeşil alanlardan biridir. Yemyeşil çevresi ve tertemiz havası ile şehrin kalabalığından uzaklaşıp, rutin hayatımıza bir ara verip, nefes almak, yorgunluk atmak için görülebilecek en doğal ve samimi yerlerden biri.

-

İstanbul‘un göbeğinde köprü manzaralı, doğası bozulmamış birkaç yeşil alandan biri olan Yıldız Parkı, Beşiktaş’taki güzel konumu sayesinde İstanbullular arasında her daim önemli cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu park içerisinde, bu döneme tanıklık etmiş üç köşk bulunuyor ; Malta, Çadır ve Şale Köşkü. Hemen her yaştan ziyaretçisi vardır bu parkın. Çocuklar ağaçların gölgesinde toprak ve doğa ile iç içe geçmiş güzel dakikalar geçirirken, yetişkinler yürüyüş yapıp, muhteşem atmosferin keyfini çıkarır. Park içerisinde uzun yürüyüşlerden sonra oturup çay/kahve içebileceğiniz cafe de bulunuyor. Hatta acıkırsanız yemek yiyebileceğiniz mekanları bile bulabiliyorsunuz. Tabii Yıldız Parkı’nın kahvaltısı dillere destandır.

Tarihi bir park olan Yıldız Parkı, Yıldız Korusu veya Yıldız Parkı Korusu olarak da bilinir ve iki girişi bulunmaktadır. Biri Palanya Caddesi üzerinden diğeri ise Çırağan Sarayı’nın hemen karşısından.

Her yıl Nisan ayında ekilen Laleriyle de ünlü olan bu park içerisinde birçok türde ağaç ve bitkileri de görebiliyorsunuz. Parka görsellik kazandırmış bu ağaçlar ve bitkiler arasında, 400 yıllık ağaçları bile görebiliyorsunuz. 150’e yakın egzotik ağaç ve çalı türünün bulunduğu parkta, huzuru bulmamak elde değil

Yıldız Parkı Malta Köşkü

Yıldız Parkı Malta Köşkü

Günümüzde sosyal bir tesis olarak kullanılmakta olan Malta Köşkü, 1871 yılında ilk olarak Sedir Köşkü olarak inşa edilmiş. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış olan köşk, Malta’dan getirilen taşlardan yapıldığı için Malta Köşkü adını almış. Birçok önemli olaya tanıklık etmiş olan köşk, çırağan baskını olarak da bilinen V. Murat’ın tahta çıkarılma girişimi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra V. Murat’ın 5 yıl boyunca saklandığı yer olmuş. Ayrıca köşk, Mithat Paşa’nın yargılanmasının yapıldığı yer olması bakımından tarihsel bir öneme sahiptir.

Köşk, altın varaktan aynası ile ünlü olduğu gibi, tavan süslemeleri de ziyaretçiler arasında oldukça ilgi görmektedir. Daha çok kahvaltısıyla bilinen bu köşkte 100’e yakın çeşidiyle hizmet veren açık büfe kahvaltısı 09:00-13:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Yıldız Parkı Çadır Köşkü

Yıldız Parkı Çadır Köşkü
Yıldız Parkı Çadır Köşkü

Sarkis Balyan‘a Yıldız Parkı’nın bir dekoru olarak yaptırılmış olan  Çadır Köşkü, kesme taştan yapılmış olup, beyaz ve kırmızı rengin hakim olduğu bir cepheye sahip. Yüksek bir zemin üzerine tek kat olarak yapılmış olan köşkün bodrum katı, bir yemekhane olarak yaptırıldığı düşünülmektedir.

Çadır Köşkü’nün İstanbul Boğazı’na bakan tarafı 3 bölümlüdür ve 4 sütun üzerinde bulunan balkonundan eşsiz bir İstanbul Boğazı manzarası sunar. Cephenin tam ortasında 4 destekli bir balkon bulunuyor. Zemin üzerindeki katta ise 3 oda, geniş ve ferah bir salon, tuvalet ve küçük bir hol bulunmaktadır. Parkın en büyük havuzu da tam olarak Çadır Köşkü’nün hemen arkasında yer alır ve yapay bir göl görünümüyle dikkat çekmektedir.

Yıldız Parkı Çadır Köşkü

Havuz kenarının hemen yanına, asırlık ağaçların altına masalar kurulmuş. İster kahvaltı, isterseniz de bir şeyler içmek için tercih edilebiliyor. Kahvaltı için Çadır Köşkü’nü tercih edecek olursanız, üst taraftaki boğaz manzaralı balkonda yerinizi ayırdığınızdan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıldız Parkı Kahvaltı Fiyatları

Beşiktaş Yıldız Parkı

İstanbulluların kahvaltı için favori adreslerinden biri olan Yıldız Parkı içerisinde kahvaltı için hizmet veren yerler Çadır Köşkü ve Malta Köşkü’dür. Bu iki köşkte oldukça popüler olduğundan, özellikle hafta sonunda yer bulmak pek kolay olmuyor. Park içerisinde ister serpme isterseniz de açık büfe kahvaltı seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca ”Beltur” tarafından işletilen ”Kır Kahvesi”nde doğaya karşı hafif kahvaltı (Gözleme çay) da yapabilirsiniz.

Yıldız Parkı Kahvaltı Fiyatları

  • Kahvaltı fiyatları ise ; Serpme kahvaltı için hafta sonu 40 TL ve açık büfe kahvaltı için de 50 TL gibi bir ücret ödeyebiliyorsunuz.
  • Bunun yanında köşklerde bu ücretleri ödemek istemezseniz de, kendi kahvaltılarınızı getirerek park içerisinde bulunan masalarda küçük piknikler yapabilirsiniz. Mangal yasak olsa da, Yıldız Parkı’nda piknik oldukça popülerdir.

Yıldız Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Yıldız Parkı Kahvaltı

Beşiktaş ve Ortaköy semtleri arasında yer alan Yıldız Parkı’na ulaşım için otobüsleri tercih edecek olursanız, 22, 22RE, 25E, 30D, 40, 40T, 42T, 57UL nolu otobüslerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin hepsi Yahya Efendi Durağı’ndan geçmektedir. Bu durakta indikten sonra, çok kısa bir yürüyüşten sonra parka ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!