Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiYeşilköy Havacılık Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım Ve Bilgiler

Yeşilköy Havacılık Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım Ve Bilgiler

-

“İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi” olarak da bilinen Yeşilköy Havacılık Müzesi, sadece havacılığa merakı olanların değil çok sayıda İstanbullunun popüler gezi güzergahları arasında yer alıyor. Müze, özellikle minik ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği bir cazibe merkezi diyebiliriz.

Hem dünya hem de Türk havacılık tarihinden çok sayıda maket, görsel ve bilgilendirmeye ev sahipliği yapan bu müzeyi ziyaret etmek için uçaklarla aranızın iyi olmasına da gerek yok. Çok sayıda maket ve bilgilendirme panoları, tarihi üniformalar veya tarihi efsaneler mutlaka ilginizi çekecektir.

İç ve dış mekan olarak iki bölümden oluşan müzenin bahçesinde de tarihimizde kullanılmış birçok savaş uçaklarını görebileceğiniz gibi THY’nın ilk kullandığı uçaklardan biri olan ”De Havilland” da görülebiliyor.

Yeşilköy Havacılık Müzesi (İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi) Hakkında Bilgi

Yeşilköy Havacılık Müzesi - İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İstanbul Yeşilköy tren istasyonunun hemen karşısında bulunan müze, toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı biraz zor olsa da, İstanbul’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.

Müzenin iç kısmı Büstler, Şeref, Üniformalar, Madalyalar ve Anılar gibi bölümlere ayrılıyor. İçerisi daha çok yetişkinlerin ilgisini çekecek türden. Özellikle anılar bölümünde şehitlerimize ait olan kıyafetler oldukça ilgi görüyor. Yine bu bölümde ilk Türk hava şehidimiz olan Yüzbaşı Fethi Bey‘in özel kıyafetleri de sergileniyor.

Müzenin içine girdikten sonra hemen sağ tarafta büyük bir sinema bölümü bulunuyor. Burada dilerseniz Türk Hava Kuvvetlerine ait tanıtım filmlerini izleyebiliyorsunuz. Buradan çıkıp müzenin iç kısımlarına doğru ilerlediğinizde Galata Kulesi’nde o meşhur atlayışıyla dillere destan olmuş Hezarfen Ahmet Çelebi ile ilgili bir vitrin ve Türk Hava Kuvvetleri’nin sembolü olan Selçuklu Kartalı’nın tarihteki yeri ve neden tercih edildiğiyle ilgili bilgileri bulabileceğiniz ikinci bir vitrinle karşılıyorsunuz.

Bu vitrinlerin hemen arka kısmında da insanlığın gökyüzü sevdasının farklı yansımalarını görebiliyorsunuz. Mısır hiyerogliflerinde bile uçmanın, gökyüzündeki kuşlar gibi dolaşmanın yollarının arandığını görebilirsiniz. Ta o zamandan başlamış uçma hayalleri. Kadim zamanlardan beri insanlığın hep aklındaymış uçmak…

Müzede en çok dikkat çeken yerlerden biri de, ”Dünyada ilk kez roketle uçmayı başaran Türk’ün, Lagari Hasan Çelebi”nin bilgilendirme ve maketinin yer aldığı vitrin oluyor. Müzeye gidene kadar böyle bir bilgiden haberimiz bile yoktu. Meğer Lagari Hasan Çelebi, IV. Murad döneminde barutla çalışan yedi kollu roketle uçmuş, tıpkı Hezarfen Ahmet Çelebi gibi.

Bir diğer ilginç bilgi ise, Hezarfen Ahmet Çelebi ile Lagari Hasan Çelebi’nin kardeş olması. İkisi de uçmaya merakları ile efsane olmuş, haklarında çok sayıda rivayetler anlatılagelmiştir.

foto kaynak ; tripadvisor.com

Türk İslam medeniyetlerinin havacılık alanındaki katkılarından ve öncülüğünden sonra, dünya havacılık tarihiyle ilgili gelişmelerin sergilendiği diğer salona geçiyorsunuz. Burası biraz daha ilgi çekici aslında. Yani efsanelerden oluşmuyor. Belgelenmiş ve doğrulanmış bilgiler. Havacılık tarihindeki en büyük kazalardan biri olan ”Hinderburg” felaketine de bu salonda yer verilmiş. Uzay çalışmalarına dair bilgilerin de bulunduğu bu bölüm, müzede en çok sevilen, en fazla zaman geçirilen bölüm oluyor. Zaten müzenin iç mekanındaki en detaylı bölüm de burası.

İlk helikopterler, zeplinler, uçaklar ile ilgili tasarımları ve gerçekleştirilmiş olan deneyler de bu bölümde görülebiliyor.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE HAVACILIK

Yeşilköy Havacılık Müzesi - İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İlk kadın savaş pilotumuz olan Sabiha Gökçen’e, tabi ki özel bir yer verilmiş. Ayrıca kadınların havacılık tarihindeki yerlerine de güzel bir bölüm ayrılmış. İlk kadın şehidimiz olan ”Ayfer Gök” de bu bölümde yer alıyor. Bunun yanında bu bölümde I. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında yaşanan önemli gelişmelere yer verilmiş. Bunlar arasındaki en önemli olay I. Dünya Harbi’nin son hava savaşı. Pilot Fazıl Bey’in tek başına ortaya koyduğu ve elde ettiği başarının hikayesi de unutulmamış.

Yeşilköy Havacılık Müzesi - İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi
Foto Kaynak ; tripadvisor.com

Türk Havacılık salonu ise, havacılık tarihindeki her bir uçağın maketini görebileceğiniz yer. Mühimmatlar Salonu’nda ise, sidewinder, sparrow gibi füzeler, bombalar ve motorlar bulunuyor.

Müzenin en ilgi çeken bölümlerinden biri de, Eski Uçak Hangarı bölümünde yer alan dünyada kalan tek örnek olan, Polonya lisanslı P24-G Pezetel teyyaresidir.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti tam 20 TL, öğrenci ise ücretsizdir. Müzekart geçerli değildir.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Yılbaşı, Kurban Bayramlarının ilk günü ve pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günlerinde 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet gişelerinin bir saat önce kapandığını da unutmayın.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Mağaza

Burası ”Havacılık Dünyası Müze Mağazası” olarak biliniyor ve hediyelik eşya satışının yanı sıra bir de kafeteryaya ev sahipliği yapıyor. Müze ile aynı günlerde ve saatlerde hizmet veren kafeterya 50-60 kişilik gayet geniş bir yer. Burada sıcak ve soğuk içecek servislerinin yanı sıra, tost, sandviç gibi atıştırmalıklar da var. Fiyatlar da gayet uygun.

Yine aynı çatı altında bir de hediyelik eşya bölümü bulunuyor. Burada, müze hatırası olabilecek anahtarlıklar, çantalar, özel havacılık giysileri, peçler gibi çok sayıda havacılıkla alakalı ürünler satılıyor.

Son olarak, burada grup olarak yapılan gezi ve atölye çalışmaları için özel kahvaltı ve akşam yemeği de düzenlenebiliyor. Ayrıca doğum günü, toplantı ve kutlama gibi organizasyonlar için de müzenin mağazası kullanılabiliyor.

Havacılık Dünyası Müze Mağazası

Yeşilköy Havacılık Müzesi Tarihi

Havacılık Müzesi’nin tarihi aslında I. Dünya Savaşı sonrasına kadar dayanıyor.

İlk o zamanlarda planlanmış bu müze. Ancak imkanların ve koşulların yetersiz oluşu müzenin kuruluşunu geciktirmiş. Sürdürülen çalışmalar sonucu 1966’da hava müzesi teşkilatı kurulmuş. 5 yıl sonra 15 Mayıs 1971’de İzmir Cumaovası Sivil Havaalanı‘nda Türkiye’nin ilk hava müzesi açılmış. Müze, her ne kadar açılışında bir hayli ilgi görmüş olsa da, bulunduğu konumu ve ulaşımı oldukça zor olduğundan dolayı istenilen ziyaretçi seviyesine ulaşılamamış. Bu nedenle Hava Müzesi için yeni bir yer arayışına girilmiş.

Yeşilköy Havacılık Müzesi - İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

1978 yılına kadar İzmir Cumaovası’nda faaliyet göstermiş olan müze, bu tarihten sonra günümüzdeki yerine, Bakırköy’ün Yeşilköy semtine taşınmasına karar verilmiş.

Günümüzdeki müzenin inşası ise 1977 yılında başlamış, 1983 yılında tamamlanmış. Modern müzecilik anlayışı içerisinde müzenin iç mimarisi ve dekorasyonu İstanbul İl Kültür, Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Mimar Sinan Üniversitesi’nden getirilen uzmanlar tarafından gerçekleştirilmiş. Müze, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından 16 Ekim 1985 tarihinde ziyarete açılmış.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Tarihi

Yeşilköy Havacılık Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Yeşilköy havacılık müzesi, İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Bakırköy’de Yeşilköy semtinde Hava Harp Okulu Destek Bölüğü’nün yanında bulunmaktadır.

Müzeye İstanbul’un birçok yerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. En kolay yol ise, Eminönü’nden BN1 ve BN2 nolu otobüsleri kullanmaktır. İnmeniz gereken durak ise, ”Hava Müzesi Otobüs Durağı”dır.

Yeşilköy Havacılık Müzesi’nden geçen 72T, 72YT, 73Y ve 81 nolu otobüslerle de müzeye 3 dakika yürüme mesafesinde olan ”Gazi Evrenos Caddesi Otobüs Durağı”na ulaşabilirsiniz.

Atatürk havaalanına yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan müzeye trenler ve metro ile aktarmalı olarak ulaşım da mümkün.

Müzeye şahsi araçlarınızla ulaşmayı planlıyorsanız, E-5 üzerinden Atatürk Havaalanı yönünde gidip, havaalanından sonra da sahil yoluna dönmeniz gerekiyor. Sahil yoluna girdikten sonra tabelalar yardımıyla müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Eğer araçlarınız ile müzeyi ziyaret ediyorsanız, Bakırköy gezilecek yerler adlı yazımızdaki turistik cazibe merkezlerine göz atabilirsiniz. Listedeki birçok noktaya araçlarınızla kısa bir sürede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Müzeye en yakın yerler, Surp Stepannos Ermeni Kilisesi ve Rönepark. Bu iki çekim merkezine 10-15 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Ayrıca Atatürk Deniz Köşkü ve İstanbul Akvaryum bu müzeye yaklaşık 2-2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Araçlarınız ile geliyorsanız bu turistik noktalara da gitmeyi düşünebilirsiniz.

Yeşilköy Havacılık Müzesi veya resmi adıyla İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, İstanbul’un en popüler gezi duraklarından biri. Her yaştan ziyaretçinin keyifli vakit geçirebileceği bu müzedeki iç mekan için daha çok zaman ayırın deriz. Müzenin kapalı alanında özellikle tarihe meraklı olanlar için çok sayıda bilgilendirme ve ilgi çekici objeler bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!