Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiYenikapı Mevlevihanesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Yenikapı Mevlevihanesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Mevlevi Tekkesi Sokağıyla Merkez Efendi Caddesi arasında Zeytinburnu'nda yer alan, İstanbul'da gezip görülecek en özel mevlevihanelerden biri olan Yenikapı Mevlevihanesi, bir müze olarak ziyaret edilemiyor olsa da, hem mimarisi hem de sema gösterileri için görülmeye değer çekim merkezlerinden biri.

-

Dünyanın 14 sufi harikalarından biri olarak bilinen Yenikapı Mevlevihanesi‘nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1598 yılında dönemin Yeniçeri Başhalifesi olan Malkoç Mehmed Efendi tarafından inşa ettirilmiş olan Mevlevihane, tarihinde çok kez onarım görmüş ve genişletilerek günümüze kadar ulaşmış. Tekke ve zaviyelerin kapanış tarihine kadar 20 Mevlevi büyüğünün şeyhlik yaptığı bu Mevlevihane, 18 derviş hücresi, semahane, mescid, meydan odası, taamhane, müştemilat binası, harem, hünkar mahfili, matbah-ı şerif (Mutfak), sarnıç, türbe ve türbedar odasından oluşuyor.

Siyaset, sanat ve düşünce hayatında derin izler bırakan Yenikapı Mevlevihanesi, Şeyh Galip, Itri Efendi, Ali Nutki Dede ve Hammamizade İsmail Dede Efendi gibi Mevlevi büyüklerinin yetiştiği yer olarak da bilinir. Çok kez restore edilmiş olan Mevlevihane, son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi‘ne tahsis edilmiş.

Yenikapı Mevlevihanesi Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; www.zdergisi.istanbul

İstanbul’daki en eski ve en büyük Mevlevihane olan Galata Mevlevihanesi‘nden sonra gelen Yenikapı Mevlevihanesi, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde birçok semtten ve bölgeden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Topkapı surlarının hemen dışında, Mevlevi Tekkesi Sokağıyla Merkez Efendi Caddesi arasında yer alan Mevlevihanenin ismi şehrin surlarının en yakın kapısından geliyor. Osmanlı döneminde Yenikapı olarak bilinen kapı, günümüzde ”Mevlana Kapı” olarak biliniyor.

Osmanlı döneminde kendi içinde bir bütün olan ”Yenikapı Langası” günümüzde Mevlana Kapı’ya kadar olan alanı kaplıyordu.

Mevlevihanenin inşaasından kısa bir süre sonra Mevleviliğin İstanbul’daki en önemli merkezi haline gelmiş ve tekke tabiriyle asitane olarak faaliyet göstermiş. Dünyadaki 184 Mevlevihane içinde sadece 14 tanesinin asitane olması da, Yenikapı Mevlevihanesi’nin o dönemdeki ve günümüzdeki önemine işaret ediyor.

Yenikapı Mevlevihanesi Tarihi

Foto Kaynak ; www.zdergisi.istanbul

Başlangıçta semahane, 18 derviş hücresi, mescid, harem, sebil ve türbeden oluşan Mevlevihane, kısa bir sürede genişlemiş. Daha sonraki yıllarda bu yapılar yıkılarak yerlerine daha büyükleri inşa edilmiş. En büyük yenileme de Sultan II. Mahmud döneminde yapılmış. 1818 yılında Sultan tarafından semahane, harem, türbe ve müştemilat binaları yenilenmiş. Bunun yanı sıra, türbedar odası, sarnıç, hünkar mahfili, matbah ve taamhane de Mevlevihaneye eklenmiş.

Abdurrahman Nafiz Paşa buraya bir kütüphane ve hemen yanına kendi türbesini yaptırmış. Bütün bu yenilemeler, eklemeler yapılırken İzzet Mola tarafından semahane kapısına 1816 tarihli kitabe, Nuri Dede tarafından da kubbe çevresine talik yazı ile beyitler eklenmiş.

Mihrişah Sultan, Sultan Abdülmecid, IV. Murad, Devlet Kethüdası Halet Efendi, Mısır Valisi Zuval Paşa ve Maliye Nazırı Abdurrahman Nafiz Paşa da Mevlevihaneye bağışta bulunan önemli isimlerden bazıları.

Foto Kaynak ; www.zdergisi.istanbul

1903 yılında, Mevlevihane kütüphanesinin hemen altında yer alan mahzendeki odunların tutuşmasıyla kütüphane kül içinde kalmış. Bu yangından dolayı 1910 yılında Mevlevihane, Sultan Mehmet Reşat tarafından onarılmış. Bu dönemde yapılan onarım işleri, Mimar Kemalettin Bey öncülüğünde yapılmış ve bu defa dergah neo-klasik bir üslupta tasarlanmış ve yanına da bir minare eklenmiş.

1961’de çıkan bir diğer yangından dolayı büyük oranda tahrip olmuş olan Mevlevihane, 1997 yılında çıkan ikinci yangından sonra tamamen kullanılamaz hale gelmiş. Bunun üzerine 2005 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış ve 2009 yılında çalışmalar tamamlanarak Mevlevihane özgün detaylarına uygun bir görünüm kazanmış.

Günümüzde Sema Ayini ve Tasavvuf Eserleri Konserleri için randevu istenmemektedir ve halka açık ücretsizdir. Sema gösterileri de artık çarşamba günleri yapılıyor (Bazı etkinlikler talep oranına ücretli olabiliyor. Zeytinburnu.istanbul adlı web sitesinden etkinlikler takvimine ve girişlerin ücretsiz olup olmadığına bakabilirsiniz).

Yenikapı Mevlevihanesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Yenikapı Mevlevihanesi Giriş Ücreti
Foto kaynak ; gursoyrestorasyon.com.tr

Mevlevihane’de yapılan sema gösterileri için önceden tam 10 TL öğrenci ise 5 TL gibi bir ücret talep ediliyordu. Son zamanlarda Sema Ayini ve Tasavvuf Eserleri Konserleri için hiçbir ücret talep edilmiyor.

Yenikapı Mevlevihanesi, Galata Mevlevihanesi gibi bir müze olarak hizmet vermediğinden dolayı, bu Mevlevihaneyi gösterilerin, ayinlerin veya konserlerin dışında ziyaret edemiyorsunuz (Üniversiteden izin alarak Mevlevihaneyi gezebiliyorsunuz). Etkinlikler genellikle 15 günde bir gün yapılıyor ve şu anda çarşamba günleri olarak belirlenmiş. Gösterilerin büyük bir bölümü akşam saatlerinde, 19:00-20:00 saatlerinde yapılıyor.

Foto Kaynak ; gursoyrestorasyon.com.tr

Bu Mevlevihane, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi sınırları içinde bulunduğundan dolayı da Galata’daki Mevlevihane gibi aradığınız huzuru, sessizliği ve atmosferi de bulamayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yenikapı Mevlevihanesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Yenikapı MevlevihanesiZeytinburnu’nda Topkapı surlarının dışında, Mevlevi Tekkesi Sokağıyla Merkez Efendi Caddesi arasında yer alan Mevlevihane’ye en kolay ulaşım, tramvayları kullanmaktır. Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattını kullanarak Mevlevihane’ye 5 dakikadan kısa bir yürüme mesafesinde olan Cevizlibağ – AÖY tramvay durağına gelebilirsiniz. Ayrıca Topkapı tramvay durağı da Mevlevihaneye sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Mevlevihaneye İETT otobüsleri ile ulaşım için de, 93, 93C, 93M, 93T, 1453, MR12 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler, müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Mevlanakapı Otobüs Durağı ve Topkapı Zeytinburnu Otobüs Durağı’ndan geçer.

Ancak Mevlevihane’ye 10 dakika yürüme mesafesinde olan Panorama 1453 Tarih Müzesi otobüs durağını tercih edecek olursanız da, çok daha fazla İETT otobüsüyle Mevlevihaneye ulaşım mümkün.

Mevlevihaneye metrobüs ile ulaşım için de 34 Avcılar – Zincirlikuyu ve 34G Avcılar – Söğütlüçeşme metrobüslerini kullanabilirsiniz. Bu metrobüslerle Mevlevihaneye 7 dakika yürüme mesafesinde olan Cevizlibağ Metrobüs Durağı‘na ve Topkapı Metrobüs Durağı’na ulaşmak mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul’un en güzel ve en özel müzelerinden biri olan ”Panorama 1453 Tarih Müzesi” Yenikapı Mevlevihanesine sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu müzeyi ziyaret ettikten sonra, Zeytinburnu gezilecek yerler listesinin en önemli turistik noktalarından olan Merkez Efendi Camii’ne göz atabilir, Topkapı Kültür Parkı’nı veya Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!