Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiYavuz Sultan Selim Camii, İstanbul & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yavuz Sultan Selim Camii, İstanbul & Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul'un tarih dolu semtlerinden biri olan Balat'ta, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Yavuz Sultan Selim Camii, şehirdeki en az ziyaret edilen camilerimizden biri olsa da, Balat'a giden herkesin hem mimarisi hem de tarihi için göz atabileceği önemli yapılardan biri.

-

Haliç’e egemen İstanbul’un beşinci tepesine kurulmuş Yavuz Sultan Selim Camii, bulunduğu semte adını vermiş camilerimizden. Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim için yaptırılmış olan camii, İstanbul’un en güzel ve en önemli camilerinden biri olmasına rağmen az tanınır. Sadeliğiyle dikkat çeken bu Selatin (Sultan) camisi, İstanbul’da görülmeye değer en önemli tarihi yapılardan biri.

Daha çok Haliç’e hakim olan manzarasıyla dikkat çeken caminin tarihi ise 1522 yılına kadar uzanıyor. Caminin inşası 1519 yılında başlamış ve 3 yıl sonra 1522 yılında da tamamlanmış. Evliya Çelebi’ye göre caminin mimarı Mimar Sinan olsa da, birçok kaynağa göre caminin Mimar Acem Ali tarafından yapıldığı biliniyor.

Yavuz Sultan Selim Camii Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Camii Hakkında Bilgi

Külliye içinde camii, Sultan Selim’e, Hafza Sultan’a ve şehzadelere ait türbeler, tabhane (matbaa), imaret, mektep ve hamam da bulunuyor. İmaret ve hamam günümüze kadar ulaşamamış olsa da, diğer birçok yapı günümüzde görülebiliyor.

Caminin Mimar Sinan tarafından yapılmış olabileceği birçok kaynakta mümkün olmadığı söylense de, kervansaray ve hamamın Koca Sinan’ın eseri olabileceği söyleniyor. Külliyenin diğer yapıları olan camii, tabhane, imaret ve mektep ise o dönemde mimarbaşı olan Acem Ali tarafından yapıldığı biliniyor.

İhtişamlı görünüşüyle İstanbul‘un en güzel camilerinden biri olan Yavuz Sultan Selim Camii, şehrin yedi selatin camisinden biri. Büyük kubbesi ve tek şerefeli iki minaresiyle tabhaneli camilerin en son örneği olarak kabul ediliyor.

Yavuz Sultan Selim Camii Mimari Özellikleri

Yavuz Sultan Selim Camii Mimari Özellikleri
Foto kaynak ; tr.wikipedia.org

Kesme küfeki taşından inşa edilmiş olan caminin bazı kemerlerinde ve kısımlarında kırmızı taş da kullanılmış. Caminin hünkar mahfili, dilimli, kemerli, renkli kale işleriyle süslü ve farklı renkte mermer sütunlar üzerine oturtulmuş. Taş mihrap ve mermer minber yanları şebeke süslemeli ve geleneğe bağlı olarak sade ve klasik bir üslupta tasarlanmış.

Fildişi sedeflerle zenginleştirilmiş olan kapı kanatları ve pencere kapakları yapının en dikkat çeken ağaç işçiliğine sahip.

Şadırvanlı avluya Çarşı Kapısı, Kırkmerdiven Kapısı ve Türbe Kapısı olmak üzere 3 farklı kapıdan giriliyor. Avlunun tam ortasında yer alan bu şadırvanın da IV. Murad tarafından yaptırıldığı biliniyor. Ayrıca iç avlunun giriş kapısının yan duvarında bir de güneş saati bulunuyor.

Tek kubbesi duvar içine gizlenmiş dört büyük kemer üzerine oturur. Minareler avlu yan duvarlarıyla tabhanelerin birleştiği köşede yer alır. Camii plan olarak daha çok Edirne Beyazıt Camii’ne benzetilir.

Caminin kuzey ve doğu tarafındaki dış avlusu muhteşem bir Haliç manzarasına sahip. Ayrıca son cemaat yerinin pencerelerinin üzerinde bulunan çini panolar da görülmeye değer. Son cemaat yeri ile birlikte avluyu 18 sütun ve 22 kubbe çevirir.

Camide Bizans döneminin açık su havuzlarından biri bulunuyor. Giriş kapısının sağ tarafında da is odaları yer alıyor.

Caminin iç mekanı, dış cepheye nazaran biraz daha süslü ve gösterişli olarak tasarlanmış. Çinicilik, oymacılık, kakmacılık, hat ve nakış sanatının birbirinden değerli eserlerini caminin iç mekanında görebiliyorsunuz. Mihrabın solunda 8 sütun üzerine oturtulmuş hünkar mahfili, sağ tarafta müezzin mahfili ve kıble kapısı üzerinde başka bir müezzin mahfili yer alıyor.

Caminin iki yanında 9’ar kubbeli iki misafirhane ve hemen karşısında da bir medresesi bulunur.

Caminin bir yanı uçurumken, diğer yanında bir sarnıç yer alır. Bu sarnıcın tam olarak hangi İmparatorluk dönemine ait olabileceği bilinmiyor olsa da, Bizans döneminden kalma bir sarnıç olduğu söyleniyor. 11 metre derinliğe sahip olan bu sarnıcın Ortodoks kilisesi azizlerinden olan Ayios Makios adına yaptırılmış olabileceği söyleniyor.

Yavuz Sultan Selim Türbesi, cami mihrabı önüne tesadüf eder. Üç kubbeli olarak, sekizgen köşeli plan üzerine inşa edilmiş olan türbe, en az camii kadar dikkat çekiyor. Klasik bir tarza sahip olan türbenin içi zengin çinilerle süslenmiş. Sanduka çerçevesi sedefkari olup, sanduka üzerine, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine giderken hocasının atının ayağından sıçrayan çamurla kirlenmiş kaftan, sultanın vasiyeti üzerine örtülmüş.

Foto kaynak ; tr.wikipedia.org

İki sıralı pencereleri olan türbenin 5 kemeri ve 4 renkli sütunu bulunuyor.

Kapılar sedef kakmalı ve abonoz olarak tasarlanmış. Üst tarafında ise ”her nefis ölümü tadacaktır” ayeti yazılı.

Yavuz Sultan Selim’in lahti maksurenin ortasında yer alır. Lahitin başucunda tahta çıkış ve ölüm tarihi sırma yazıyla yazılı olup, başında selimi kavuk yer alır. Kapıda Abdülhak Hamid‘in şiiri Hulusi Efendi hattıyla asılı. Abanoz ve fildişi kakmalı olan pencere kanatları, türbenin en dikkat çeken yapıları arasında yer alır. Türbenin mimarı ise Acem Ali olarak bilinir.

Şehzadeler türbesi ise altı köşeli bir plan üzerine yapılmış olup kubbe kasnağında ‘Ayet el Kürsi’ yazılmış. Türbede, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları Abdullah ve Mahmut ile kızı Hüma Şah Sultanların sandukasını barındırıyor.

Foto kaynak ; pinterest.com/omer

Yavuz Sultan Selim Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Camii, İstanbul Fatih Fener’de, Yavuz Sultan Selim semtinde Tabakyunus sokağının solunda yer alıyor. Haliç’e en yakın tepede inşa edilmiş olup, şehrin hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkündür.

Camiye Balat – Fener yönüne giden İETT otobüslerinin hemen hepsiyle gidilebilir. 35D nolu otobüsle Abdisubaşı mahallesi otobüs durağına gelebilir, buradan 2 dakika yürüyüş sonrası Yavuz Sultan Selim Camii’ne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 90 ve 90B nolu İETT otobüslerini kullanarak camiye 4 dakika yürüme mesafesinde olan Çarşamba otobüs durağına gelerek de, bu tarihi yapıya ulaşım mümkün.

Camiye tramvaylar ile ulaşım için de T4 – Topkapı – Habibler hattını kullanarak Edirnekapı tramvay durağında inmeniz gerekiyor. Bu durak ile camii arası 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunur.

Camiye en yakın metro istasyonu ise ; Emniyet – Fatih metro istasyonudur (30 dakika yürüme mesafesinde).

Foto kaynak ; tr.wikipedia.org

YAKINLARDA NELER VAR ?

Balat‘ın birçok tarihi ve turistik yerine Yavuz Sultan Selim Camii’nden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Kırmızı Mektep olarak da bilinen Fener Rum Lisesi ve 7 dakika uzaklıktaki Fethiye Camii, bölgedeki en popüler turistik cazibe merkezleri arasında. Ayrıca camii etrafında daha çok sayıda tarihi yapıları görmek de mümkün.

  • Yavuz Sultan Selim Camii Mimarı ; Camii, mimar Acem Ali tarafından 1522 yılında yapılmış. Evliya Çelebi’ye göre caminin mimarı Mimar Sinan olsa da, birçok kaynağa göre camii, klasik Osmanlı mimarisinde adı geçen Acem Ali tarafından yapılmış.

Caminin mimarı hakkında günümüzde dahi tartışmalar devam ediyor.

Foto kaynak ; pinterest.com/omer

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi

”Dört duvar üzerine bir kubbe”

Bazı kaynaklara göre caminin inşa emrini Yavuz Sultan Selim’in verdiği, fakat ömrü yetmediğinden oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlandığı söylenir. Farklı kaynaklarda ise, caminin Sultan Selim tarafından yaptırıldığı ve camii inşaatı tamamlandıktan sonra da Sultan Süleyman’ın külliyeyi inşa ettiği söylenir.

Yavuz Sultan Selim, her ne kadar caminin ”Dört duvar üzerine bir kubbe” olarak inşa edilmesini emretmiş olsa da, dönemin koşullarında yardımcı kubbeler olmadan böylesine bir caminin inşası pek de mümkün değildi. Ancak Sultan Selim’in emrini yerini getirmek için büyük bir çaba harcayan Acem Ali, sonunda camiyi dört duvar üzerine bir kubbe olarak inşa eder. Ve bugün yüzyıllardır ayakta duran camii, bu yönüyle mimari şaheser vasfını taşır.

Foto kaynak ; tr.wikipedia.org

Camii, İstanbul’un 7 tepesinden beşincisinin üzerine 1519 yılında inşa edilmeye başlanır. Vaktiyle caminin bulunduğu bu arazide Bizanslılardan kalma ”Bonos Sarayı”nın kalıntıları olduğu biliniyor.

1522 yılında Kanuni döneminde tamamlanarak ibadete açılmış olan camii, hem sadeliği ve tarihi dokusu hem de bir mimari şaheser olmasından dolayı İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken mabedlerimizden biri.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!