Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBeşiktaş Yahya Efendi Türbesi Hakkında Bilgiler ve Ulaşım

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi Hakkında Bilgiler ve Ulaşım

Beşiktaş'ın merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan, İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip olan Yahya Efendi Türbesi, Sultan II. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmış. Hem mimarisi hem de manzarası ve mistik havasıyla Beşiktaş'a yolu düşen her İstanbullunun mutlaka görmesi gereken çekim merkezlerinden biri.

-

Beşiktaş‘ın en mistik yerlerinden biri olan Şeyh Yahya Efendi Türbesi, İstanbul’un huzur dolu adreslerinden biri. Türbe, iskeleden Çırağan Sarayı’na doğru giderken, solda Yahya Efendi sokağında, yokuşu dik ama manzaraya sahip muhteşem bir konumda bulunuyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi olan Yahya Efendi, dönemin İstanbullu denizcilerine göre boğazın 4 bekçisinden biri (Diğerleri, Hz. Yuşa, Telli Baba ve Aziz Mahmut Hudayi Hazretleri’dir).

Sultan II. Selim tarafından Mimar Sinan’a Yahya Efendi adına yaptırılmış olan türbe, İstanbul’daki en güzel boğaz manzarasına sahip olan yerlerden. Türbeye dua etmek için gelenler, ayrıca buradaki eşsiz İstanbul manzarasına doymadan ayrılmıyor.

Türbenin bulunduğu yer aslında bir külliye de denebilir. Burada türbenin dışında, tekke, camii ve kabristan da bulunuyor.

Şeyh Yahya Efendi Türbesi Hakkında Bilgiler

Yahya Efendi Türbesi Hakkında Bilgiler
Yahya Efendi Türbesi – 11 diğer sanduka

4 Mayıs 1571’te vefat eden Yahya Efendi’nin kabri, dergahının bulunduğu yere defnedilmiş. Kabrinin üzerine türbe yapılması emrini verenin de II. Selim olduğu bilinir. Sultan Selim’in emriyle Mimar Sinan’a yaptırılan türbenin yanında dervişlere özel hücre ve türbedarlar için de küçük hücreler inşa edilmiş.

Türbe ve çevresindeki yapılar Sultan II. Mahmut ve II. Abdülhamid tarafından da onarılmış. En son 2013 yılında restore edilmiş olan Şeyh Yahya Efendi Türbesi günümüzde ziyarete açıktır.

Tekke kapısında yer alan kütüphane ise bir tekke mensubu olan Hacı Mahmut Efendi tarafından inşa ettirilmiş. Buradaki şehzadeler türbesinde de birçok kadın-erkek hanedan üyesinin kabirleri yer alıyor. Yahya Efendi’nin vefatından kısa bir süre sonra sevenleri tarafından türbenin etrafındaki mezar yerleri de dolmuştur. Yahya Efendi’nin sandukasının yanı sıra türbede 11 kişinin sandukası da bulunuyor.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi
Türbe girişinde yer alan mezarlar

Türbe kare planlı bir yapıya sahip olup ahşaptandır. Türbenin tüm duvarlarında 2’şer pencere bulunur. Bu pencereler yapıldıkları dönemin üslubuna uygun şekilde klasik özellik taşır.

Türbe üzerinde yer alan kubbe basık bağdadidir ve bu kubbe ahşap bir çatının altında yer alır. Ancak Pertevniyal Valide Sultan tarafından yapılan restorasyon sürecinde bu kubbe yenilenmiş.

Sultan II. Mahmut ve II. Abdülhamid de türbeyi onaranlar arasında yer alır. Türbenin içi dönemin tekniğine uygun kalem işleri ile bezelidir.

Türbe içerisinde Yahya Efendi’nin sandukasının dışında 11 sanduka daha bulunuyor. Bu türbelerin çevresi de sedef kakmalı korkuluklar ile çevrilmiş.

Türbede, Sultan Süleyman’ın kızı Raziye Sultan, oğlu İbrahim Efendi, annesi Afife Hatun, Sultan II. Abdülhamid’in kızı Hatice Sultan ve oğlu Bedrettin Efendi, Şeyh Mehmet Nuri Şemsettin Efendi, Şeyh Hasan Efendi, Şeyh Yahya Efendi’nin küçük oğlu Şeyh Ali Efendi, Derviş Ali, Yahya Efendi’nin eşi Şerife Hatun’un sandukaları da bulunuyor.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi

Bunun yanı sıra Yahya Efendi Türbesi’nin girişinde ve dış kısmında Şeyh Yahya Efendi’nin torunlarına, saray ve hanedan mensuplarına, türbedarlara ve müritlere ait mezarlar da bulunur.

Türbenin bulunduğu yerde ayrıca çok sayıda kedi ve eşsiz bir boğaz manzarası var. Dua ettikten sonra, bu manzarayı görebileceğiniz yer için de yeteri kadar zaman ayırmayı unutmayın.

Beşiktaşlı Yahya Efendi Kimdir ?

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi
Türbenin boğaz manzarası da görülmeye değer

Yavuz Sultan Selim, henüz şehzade iken Trabzon’da bulunmaktadır. Yahya Efendi, 1495 yılında Trabzon kadısı Ömer Efendi‘nin oğlu olarak Trabzon’da dünyaya gelir. Yahya’nın doğumundan 1 hafta sonra Şehzade Selim’in oğlu Süleyman doğar. Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın sütü az gelince, Yahya Efendi’nin annesi Afife Hatun emzirir Şehzade Süleyman’ı. Böylece Yahya süt kardeşi olur, Şehzade Süleyman’a.

Yıllar sonra Yahya Efendi 30 yaşındayken İstanbul’a gelir. O dönem Kanuni Sultan Süleyman‘ın ona büyük bir saygısı vardır. Fakat Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından öldürülmesine Yahya Efendi karşı çıkar. Bundan dolayı Sultan Süleyman onu devletten azleder.

Yahya Efendi azledildikten kısa bir süre sonra, kendi imkanlarını kullanarak günümüzde Beşiktaş’ta bulunan bu dik yokuşlu tepede kendisine bir medrese yapar. Medresenin bulunduğu arazi Yahya Efendi’ye yakın olmak isteyenler sayesinde kalabalıklaşır.

Hem balıkçılar hem de Osmanlı Deniz Kuvvetleri askerleri İstanbul Boğazı’ndan her çıkışlarında, tepenin altından geçerken Yahya Efendi’ye ‘Hey Ya Molla’ diye bağırırlar. Yahya Efendi de kendisine bağıranlara cevap olarak dışarı çıkar ve kendisine seslenenlere hayır duası eder. ‘Heyemola’ denizcilik tabiri de işte tam buradan doğar. Bu adetten dolayı da Yahya Efendi ‘Denizcilerin Pir’i olarak anılır.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi
Türbe kedileri

Yahya Efendi Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Türbe, günümüzde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Yıldız Parkı’nın hemen yanında dik yokuşlu bir tepede bulunuyor.

Türbeye ulaşım için Beşiktaş meydanına yakın olmanız yeterli. Meydandan türbeye yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

İskeleden Çırağan Sarayı’na doğru giderek, sarayı geçtikten sonra sola, dik yokuşlu yola dönerek Yahya Efendi Sokağı’nı geçerek türbeye ulaşabilirsiniz.

Türbe yanındaki camii

Türbeye 22, 22RE, 25E, 30D, 40, 40T, 42T ve 57UL nolu İETT otobüsleriyle gidebilirsiniz. Bu otobüsler, türbeye 3 dakika yürüme mesafesinde olan Çırağan otobüs durağından geçer.

Bunun yanında Yahya Efendi ve Galatasaray Üniversitesi otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de türbeye ulaşım mümkün. Bu duraklar türbeye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Beşiktaş IDO Vapur iskelesinden türbeye yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi
Türbe dışındaki mezarlar

YAKINLARDA NELER VAR ?

Beşiktaş gezilecek yerler adlı yazımızda bahsettiğimiz turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek türbeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yıldız Parkı, türbenin hemen yanı başında yer alır ve Beşiktaş’taki en popüler gezi güzergahlarından biridir.

Türbenin bulunduğu yerde camii ve Yahya Efendi Dergahı’da bulunuyor. İbadetlerinizi gerçekleştirmek isterseniz buradaki camiyi de kullanabilirsiniz.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi
Mezarlar

Yahya Efendi Türbesi Ziyaret Saatleri

Türbeyi haftanın her günü 06:35-21:45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi Yokuşu
Türbeye giden dik yokuş

Yahya Efendi Türbesi’nin birçok fazileti olduğu da biliniyor. Bunun yanında hem Yahya Efendi’nin hem de türbenin bazı rivayetleri ve hikayesi de var. Bu hikayelerden biri Kanuni Sultan Süleyman ile Yahya Efendi arasında geçer ;

Bir gün Kanuni Sultan Süleyman kayıkla boğazda gezerken, boğaza yaklaşarak Yahya Efendi’yi çağırttırıyor. Yahya Efendi’de yanında bir zatla kayığa biniyor. Yahya Efendi’nin yanındaki bu kişi sürekli Sultan Süleyman’ın parmağındaki yüzüğe bakıyor. Sultan bunu farkedince ‘Buyrun, daha yakından inceleyebilirsiniz’ diyerek yüzüğü uzatıyor. O kişi de yüzüğü alarak denize fırlatıyor. Yahya Efendi dışında herkes bu duruma şaşırıyor. Bir süre sonra o kişi kayıktan inmek istediğini belirtiyor ve tam ineceği sırada da denizden bir avuç su alıp Sultan Süleyman’a uzatıyor. Yine Yahya Efendi dışında herkes şaşırıyor. Sultan Süleyman tam yüzüğü aldığı vakit o kişi gözden kayboluyor. Sultan Süleyman Yahya Efendi’ye dönerek ‘Neler Oluyor?’ diye soruyor. Yahya Efendi de o gördüğünüz ‘Hızır Aleyhisselamdı’ diye cevaplıyor. Bunun üzerine Sultan ‘Peki neden tanıştırmadınız’ diye sorunca, Yahya Efendi “O kendini tanıttı, ama siz tanımakta geç kaldınız!” buyuruyor.

Beşiktaş Yahya Efendi Türbesi Manzarası
Türbeden görebileceğiniz boğaz manzarası

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!