Versay Sarayı ve Bahçeleri, Paris | Tarihi ve Giriş Ücreti

Paris'in en önemli ve en görkemli tarihi yapılarından biri olan Versay Sarayı, şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunuyor. Merkezden saraya trenlerle yaklaşık 1 saatte gidebiliyorsunuz. Versay, bir saray kompleksi olduğundan ilgi çekici birçok cazibe merkezini de görebilirsiniz.

Paris şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta olan Versay Sarayı ve Bahçeleri, her yıl 10 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği, dünyanın en ünlü saraylarından biri. Bugün Avrupa’nın en büyük sarayı olma ünvanına sahip olan Versay, aslında saray ve köşkler topluluğundan oluşan bir kompleks olarak hizmet veriyor.

Fransız aristokrasisinin hem en şaşalı dönemlerine hem de çöküşüne tanık olan saray, şehir merkezine biraz uzak olmasına rağmen Paris‘in en çok ziyaret edilen ikinci cazibe merkezi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan saray kompleksi, kendisi için ‘Devlet Benim’ diyen, ‘Güneş Kral’ lakaplı XIV. Louis tarafından 1668 yılında yaptırılmış.

Sarayın oldukça geniş bir bahçesi ve bahçe içerisinde gölet/havuz ve av köşkleri de bulunuyor.

Versay Sarayı günümüzde ziyaretçiye açık bir müze olarak kullanıldığı gibi, Fransız siyasetçileri tarafından da kullanılıyor.

Versay Sarayı Tarihi

Versay Sarayı – Kaynak ; deeeejjjj – flickr.com

Bir zamanlar sadece bir av köşkü olan Versay Sarayı, Fransız Devrimi’ne kadar 100 yıldan daha fazla bir süre boyunca Fransa Krallarının ana ikametgâh yeriydi.

Küçük av köşkü başlangıçta, parkını ve bahçelerini genişletmek için çevredeki araziyi satın alan Louis XIII tarafından uygun bir şatoya dönüştürüldü. Ancak burayı lüks bir ikamet yerine dönüştüren Güneş Kralı olarak bilinen Louis XIV idi.

Sarayın iç dekorasyonu Charles Le Brun tarafından yapılırken André Le Nôtre de geniş bahçeleri düzenlemişti. 1678 yılında Mimar Jules Hardouin-Mansart, kuzey ve güney kanatlarını tasarlayarak, Grand Trianon olarak bilinen şatoyu inşa etti.

Aynalar Salonu – Kaynak ; flickr / dennis-jarvis

1682 yılında Louis XIV Versay Sarayı’nı ana ikametgâh yeri ilan ederek siyasi iktidarın merkezini Paris’ten buraya taşımış. Fransız Devrimi’ne kadar (1789) saray kompleksi Fransa’nın ana ikametgâh yeri olarak kullanılmış.

Saray, 1810 yılına kadar kaderine terkedilmiş.

Önce Napolyon 1810 yılında, son olarak 1833 yılında Louis-Philippe tarafından saray restorasyona alınmış ve günümüzdeki haline getirilerek bir müzeye dönüştürülmüş. Bugün saray, Paris’in en çok ziyaret edilen ikinci turistik cazibe merkezi.

Şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Versay Sarayı ve Bahçeleri Hakkında Bilgiler

Sarayın altın yaldızlı kapısı

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Versay Sarayı ve Bahçeleri, Fransız kraliyet çöküşünü ve ülkenin monarşiden cumhuriyete yüzyıllar süren çalkantılı geçişini sembolize ediyor.

Paris’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden olan Versay Sarayı, Paris şehir merkezine trenle yaklaşık 50 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Saray kompleksi çok sayıda farklı bölümlere ve binalara ev sahipliği yaptığından dolayı da, en az yarım gününüzü bu saray için ayırmanızda yarar var.

Saray kompleksi içerisinde bulunan bahçeler ise, özellikle görülmeye değer. Bu bahçeler içerisinde çok sayıda süslü havuzu ve heykelleri de görebiliyorsunuz.

Versay Sarayı Kaç Saatte Gezilir ?

Versay Sarayı Paris

Eğer Paris’te yeteri kadar zamanınız varsa saray ziyareti için en azından yarım gününüzü ayırın. Ancak birçok turistin yaptığı gibi sabah Versay’a gidip akşam saatlerinde de dönebilirsiniz. Çünkü Versay’da, sarayın dışında görülmeye değer birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi de bulunuyor. Ayrıca çok sayıda restoran ve cafeleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Saray 17:00’da kapanıyor. Bu yüzden saray ziyaretinizi sabahın erken saatlerinde yapmanızı da tavsiye ederiz.

Saray kompleksindeki ana saray olan Versay Sarayı, başlı başına 2-3 saatte gezilebilecek bir yer. Toplamda 2.300 odaya sahip olan ana sarayın ünlü odalarından Aynalar Salonu, Marie-Antoinette’in yatak odaları ve Kral Dairesi odalarını görerek de gezinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bu bölümleri ziyaret etmek için bile en azından 1 saate ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Foto Kaynak ; flickr / Dennis jarvis

Bahçeler için de en azından 1 saatinizi ayırın. Çok fazla detaya sahip olan bahçelerdeki Orangerie adı verilen bölümü gördüğünüzden de emin olun.

Eğer saray kompleksi için yarım gününüz varsa, Grand Trianon adı verilen şatoyu es geçebilirsiniz. Ancak dolu dolu bir gününüzü saray için ayırıyorsanız, bu şatonun iç mekan süslemelerini ve odalarını da mutlaka görün deriz. Yani kısaca 1 saat gidiş 1 saat geliş 4 saat saray kompleksi ziyareti, toplamda 6 saat Versay Sarayı’nı ziyaret için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Versay Sarayı ve Bahçeleri için İpuçları

Saraydaki turist kuyruğu – Foto Kaynak ; flickr / Dennis jarvis

Sarayı sabahın en erken saatlerinde ziyaret ettiğinizden emin olun. Çünkü sarayı her yıl yaklaşık 10 milyon kişi ziyaret ediyor. Yani günlük yaklaşık 30 bin kişi. Bu yüzden çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Tur otobüsleri sabahın erken saatlerinde gelir. Bu tur otobüsleri gelmeden çok daha sakin bir saray gezisi yapabiliyorsunuz.

Saraya sabahları gidemezseniz geç gidin. Öğle saatlerinde veya hafta sonu sarayı ziyaret etmek çok zor. Çünkü sarayın en yoğun olduğu saatler öğle saatleridir. Öğleden sonra 2 veya 3 gibi saray kompleksinde olacak şekilde ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Kasım – mart ayları arasında Versay bahçeleri ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Saray kompleksi sınırları içerisinde yer alan restoranlarda yemek yemeyin. Bu mekanlar Paris’in en pahalı mekanları olduğu gibi, lezzet konusunda da pek tatmin edici olduğu söylenemez. Bu yüzden saray kompleksi dışındaki restoranları tercih edin deriz.

Apollo Çeşmesi Versay Sarayı
Apollo Çeşmesi Versay Sarayı

Çoğu turist önce sarayı, sonra bahçeleri, ardından Marie-Antoinette’in Malikanesini görür. Siz tam tersi istikamette ilerleyecek olursanız, biraz daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

Saray turlarıyla normal giriş biletine dahil olmayan odaları görebileceğinizi de unutmayın. 90 dakikalık bu turlar ile sarayda kaçırılmaması gereken hemen her yeri görebilirsiniz.

Versay Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; flickr / Dennis jarvis

Paris şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan Versay Sarayı’na gitmek için bölgesel trenleri kullanabilirsiniz.

RER bölgesel tren sisteminin C Hattı üzerindeki trenleri kullanarak saraya 10 dakika yürüme mesafesinde olan Versailles Château Rive Gauche istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu tren metrolardan farklıdır. Ayrıca yolculuk yaklaşık 50 dakika ve tren bilet ücreti ise 7€’dur.

NOT ; Dönüş biletinizi önceden almayı unutmayın. Yoksa uzun bilet kuyruklarına girmek zorunda kalabilirsiniz.

Versay Sarayı Giriş Ücreti

Versay Bahçeleri – Kaynak ; flickr / Dennis jarvis

Versay Sarayı’na giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yetişkinler için 30€ ve 18 yaş altı her vatandaş için ise ücretsizdir. Ayrca AB vatandaşı olan 26 yaşın altındaki öğrenciler de sarayı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Bu kombineli bilet ile ;

Saray kompleksi içerisindeki her binayı ziyaret edebiliyorsunuz. Trianon şatosu, geçici sergiler, bahçeler, park ve müzikli çeşme gösterileri de bilete dahildir.

Ayrıca ; Trianon şatosu giriş ücreti 14€, sadece saray, bahçe ve geçici sergiler 22€’dur. Biletinizi mutlaka online olarak alın deriz. Sürenize ve zevkinize göre birkaç farklı bileti de bulabilirsiniz. en.chateauversailles.fr adlı bu adresten online olarak biletinizi alabilirsiniz.

Versay Sarayı Ziyaret Saatleri

Kaynak ; flickr / Dennis jarvis

Pazartesi günleri kapalı olan sarayı 1 Nisan – 1 Kasım tarihleri arasında 07:00-20:30 saatleri arasında, Versay bahçelerini her gün 08:00-18:00 saatleri ve Trianon şatosunu da 12:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kış aylarında (1 Kasım – 31 Mart) ise sarayı 09:00-17:30, bahçeleri her gün 08:00-18:00 saatleri arasında ve Trianon şatosunu ise 12:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Saray ve Trianon şatosu pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Versay Sarayı Mimari Özellikleri

Versay Sarayı

Fransa‘nın en şık ve en görkemli sarayı olma ünvanına sahip olan Versay Sarayı, 2.000’den fazla odasıyla dünyanın da en büyük saraylarından biri olma özelliğine sahip. Güzel manzaralara, çeşmelere ve heykellere sahip 800 hektarlık tertemiz bahçelerle çevrili sarayın merkezi galerisi olan Aynalar Salonu, 17 pencereyi yansıtan 17 aynayla kaplı kemerden oluşuyor. Burada toplamda 357 ayna bulunuyor.

Sarayın doğusunda, 21. yüzyılda Versay’ı her gün ziyaret eden binlerce turisti ağırlamak için ağırlıklı olarak bir park yeri olarak hizmet veren geniş bir plaza olan Place d’Armes bulunuyor. Place d’Armes’in merkezinde ise, Avenue de Paris’e bakan, Louis XIV’in bronz bir atlı heykeli bulunuyor.

Batıda, saray kompleksinin ana girişini belirleyen yaldızlı demir bir kapı ve taş korkuluk olan Onur Kapısı yer alır. Altın varaklı bir kapı olan Kraliyet Kapısı, avluyu kraliyet sarayından ayırıyor. 2008’de açılan Kraliyet Kapısı, 1680’lerde Hardouin-Mansart tarafından tasarlanan ve Fransız Devrimi sırasında yıkılan bir kapıyı kısmen anımsatıyor.

Versay Bahçeleri

Güneyde Kraliyet Sarayı’nı çevreleyen Dufour Köşkü, kuzeyde Gabriel Pavyonu bulunur. Her iki alan da 21. yüzyılda ziyaretçi kabul merkezleri olarak hizmet verecek şekilde kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlenmiş. Kraliyet avlusunun ötesinde, teras zeminini süsleyen belirgin siyah ve beyaz mermer karolardan adını alan Mermer Avlu vardır.

Merkez binanın zemin katı, kraliyet ailesinin kilit üyelerine ayrılmıştı. Burada dauphin, dauphine ve Louis XV’in kızlarının daireleri bulunuyor. Kraliçe Marie-Antoinette’in özel daireleri ve muhafızların yaşam alanları da zemin katta bulunur.

Merkez binanın birinci katı, kral ve kraliçenin lüks dairelerinin yanı sıra konukları ve mahkeme üyelerini eğlendirmek için çok sayıda salona ev sahipliği yapıyor. Adını kendine özgü oval penceresinden alan Boğa Gözü Salonu ise, saraylıların kral ayağa kalkıncaya kadar bekledikleri yermiş.

Kaynak ; Flickr / jeff clark

Versay Sarayı’nın Bölümleri

İç mekan süslemeleri, birbirinden değerli sanat eserleri ve devasa büyüklükleri ile dikkat çeken Versay Sarayı, bir saray kompleksi olduğundan çok sayıda farklı bölüm ve görülecek yerlere ev sahipliği yapıyor. Sarayın bahçeleri de en az saray yapıları kadar ilgi görüyor. İşte saray kompleksinde mutlaka görülmesi gereken bölümler ;

1.Aynalar Salonu (Galerie des Glaces)

Aynalar Salonu (Galerie des Glaces) – Kaynak ; deeeejjjj – flickr.com

Sarayın en dikkat çeken bölümlerinden biri olan Aynalar Salonu o dönemde bir toplantı alanı, Kral ve Kraliçe’nin dairelerini birbirine bağlayan geçit olarak hizmet veriyormuş.

Bu büyük salonun dekorasyonunda 350’den fazla ayna kullanılmış. Sarayın en kalabalık bölümü olduğundan dolayı da, sabahın erken saatlerinde saray gezinize buradan başlayabilirsiniz. Öğle saatlerinde salon ciddi anlamda kalabalık olabiliyor.

Versay Sarayı’nın en ünlü odası olan Aynalar Salonu, dönemin ünlü mimarlarından Jules Hardouin-Mansart tarafından tasarlanmış. 73 metre uzunluğu ile dikkat çeken salon pencerelerden ve aynalardan yansıyan güneş ışığı ile parlıyor. Ayrıca kristal avizeler, yaldızlı heykeller ve muhteşem tavan resimleri salonun ihtişamını artırıyor.

Bu tarihi salonda 1871’de Alman İmparatorluğu ilan edilmiş ve 1919’da Versay Antlaşması imzalanmış.

Aynalar Salonu, şatonun resmi bahçelerinin süs havuzları olan Parterre d’Eau’ya (Su Parterres) bakıyor.

2.Kraliçe Dairesi

Marie-Antoinette’nin yatak odası – Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Saray kompleksinin en süslü bölümlerinden biri olan Kraliçe Dairesi, çiçekli ve zarif bir dekora sahip. Dairede, Kraliçe’nin yatak odası, Marie-Antoinette’in özel odaları, Salon des Nobles, Antichambre du Grand Couvert ve Salle des Gardes (Muhafızlar Odası) kaçırılmaması gereken yerler arasında.

Kraliçe’nin Büyük Dairesi‘nde en dikkat çeken bölüm ise şüphesiz Kraliçe’nin yatak odası oluyor. Burası Kraliçe’nin yatak odası ve misafirleri özel olarak kabul ettiği yer.

Yatak odası, Kraliçe seyircilerin önünde çocuklarını doğurduğunda kamusal bir alan haline gelmiş. Kraliçe Yatak Odası, Kraliçe Maria Theresa için oluşturulmuş ve Marie-Antoinette için güncellenerek günümüzdeki halini almış.

Kraliçe Dairesi odaları – Kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Rokoko tarzında yapılmış olan tavan resimleri, bir kraliçenin dört erdemini tasvir eder: şefkat, cömertlik, bilgelik ve sadakat. Yatağın solundaki mücevher dolabı, Devrim’den iki yıl önce Paris şehrinden Marie-Antoinette’e hediye edilmiş.

3.Kral Dairesi

Kral yatak odası – Kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Kraliçe Dairesi’nin hemen yanında bulunan Kral Dairesi, biraz daha sade renkte süslemelere ve dekorasyona sahip olsa da, en az Kraliçe Dairesi kadar görkemli.

Kral Dairesi, resmi toplantıların ve törenlerin gerçekleştirildiği şatonun halka açık alanı olan Devlet Dairelerini temsil eder.

Salonlar, XIV.Louis hükümdarlığı ile Batı dünyası tarihi arasında bir bağlantı kuran klasik tanrıların adını almış.

Salon d’Hercule (Herkül Salonu), François Lemoyne’nin Herkül’ün Zaferi tavan resmini ve Venedik Cumhuriyeti tarafından Louis XIV’e verilen iki Veronese tablosunu içeriyor.

Herkül salonu

Salon de l’Abondance birçok değerli eşya ile dekore edilmiş ve akşam suareleri için içeceklerin sunulduğu yerdir.

Salon de Vénus, Louis XIV’in gücünü ve ihtişamını yansıtmak için tercih ettiği orijinal mermer Saray dekorunu (mermer duvarlar, klasik sütunlar ve heykeller dahil) gösterir.

Salon de Diane, Gabriel Blanchard’ın Versay’daki Diana resmini ve Bernini’nin Louis XIV büstünü görebileceğiniz yerdir.

Kaynak ; flickr / Jorge-Lascar

Salon de Mars, Marie-Antoinette ve üç çocuğunun Madame Vigée-Lebrun imzalı enfes tablosu ile ünlüdür.

Salon d’Apollon, değerli duvar halıları ile dekore edilmiş ve Charles de la Fosse tarafından Güneş Arabasında Apollo’nun muhteşem bir tavan resmine sahiptir.

4.Versay Sarayı Bahçeleri (Versailles Bahçeleri)

Versay Sarayı Bahçeleri
Versay Sarayı Bahçeleri

Sarayın en görkemli bölümü şüphesiz çok sayıda heykele ve çeşmelere ev sahipliği yapan saray bahçesidir. Ünlü peyzaj tasarımcısı André Le Nôtre‘nin başyapıtı olan bu düzenli bahçeler, bir doğa sahnesinden çok bir sanat eseri gibi. Mükemmel şekilde kesilmiş çalılıklar ve düzenli çimler, doğayı kontrol etmenin sembolü olan geometrik desenlerle şekillendirilmiş.

Versay Sarayı Bahçeleri – Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Çeşmeler ve heykellerle süslenmiş olan Parterre d’Eau adı verilen büyük havuz ise, bahçedeki en dikkat çeken yerlerden biri.

Versay Sarayı Bahçeleri’nde ‘Orangerie’ adı verilen, Louis XIV’in portakal ağaçlarını tuttuğu bölümü de görmeyi unutmayın.

5.Grand Trianon

Grand Trianon

Versay Sarayı kompleksinde görülmeye değer farklı mimari yapılardan biri de, pembe cephesiyle dikkat çeken, Louis XIV’in metresi Madame de Montespan için yapılmış olan Grand Trianon‘dur. Versay kompleksinin bir parçası olmasa da, yine Versay’dan sonra göz atmaya değer eserlerden biri.

Bu görkemli saray, 1678 ve 1688 yılları arasında Jules Hardouin-Mansart ve Robert de Cotte tarafından inşa edilmiş. Saray, pembe mermerin güzelliğini ortaya çıkaran sütunlu kemerlerle zarif, yükseltilmiş teraslar üzerinde duruyor.

Binanın biri Louis, diğeri metresi için olmak üzere iki kanadı var. Ayrıca Grand Trianon birbirinden farklı Fransız bahçeleriyle çevrilidir.

Grand Trianon – Kaynak ; flickr / Kirk K.

Petit Trianon ise, 1763-67’de Jacques-Ange Gabriel tarafından Louis XV için bir sığınak olarak inşa edilmiş. Daha sonra Louis XVI, bu sevimli küçük sarayı karısı Marie-Antoinette’e hediye etmiş.

KISA KISA VERSAY SARAYI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Versay Sarayı mimarı kimdir ?

Saray binalarının projeleri Jules Hardouin-Mansart ve Louis La Vau, bahçeler|, ünlü peyzaj mimarı Andre Le Notre ve iç dekorasyon ise Charles le Brun tarafından tasarlanmış.

Versay Sarayı ne zaman yapıldı ?

Sarayın ilk bölümü 1634 yılında inşa edilmiş olsa da, büyük bir bölümü sonraki yüzyıllarda eklenerek günümüzdeki halini almış. En büyük eklemeler ise 1678 yılında Mimar Jules Hardouin-Mansart tarafından yapılmış.

Versay Sarayı kaç odalı ?

Günümüzde sarayda toplamda 2.300 oda bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!