Ana SayfaAvrupaÜsküpÜsküp'te Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Üsküp’te Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Hem Balkan hem de Akdeniz havasına hakim olmasıyla özellikle Türk turistlerin ilgisini çeken Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en güzel şehri. Üsküp’te gezilecek yerler ise, çoğunlukla tarihi yapılardan oluşuyor, malum şehir M.Ö 5. yüzyılın sonlarında kurulmuş. Özellikle Osmanlı döneminden kalma tarihi yapılarıyla ilgi gören Üsküp, henüz tam anlamıyla bir turizm başkenti olmasa da her geçen gün daha da güzelleşiyor. Balkan şehirleri arasında en uygun fiyatlı destinasyonlardan biri olmasından ve Türkiye’den çok kolay ulaşabilir bir konumda bulunmasından dolayı Türk turistlerin favori destinasyonlarından biri.

Sırasıyla Roma, Bizans, Sırp, Osmanlı İmparatorluğu ve Yugoslavya Krallığı’nın elinde tarihi bir süreç geçiren bu güzel şehir 1991 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti ünvanını almış.

Üsküp’te Nerede Konaklamalı ?

Üsküp te gezilecek yerler haritası
Üsküp’te gezilecek yerler haritasıGoogle Maps‘te görmek için tıklayın

Üsküp’te çok fazla konaklama bölgesi bulunmuyor, fakat otel tercihi yaparken şehrin tarihi merkezine yakın bir yerde olduğunuzdan emin olun. Eğer merkez yakınlarındaki konaklama birimlerini tercih edecek olursanız, Üsküp’te gezilecek yerler listesindeki hemen her cazibe merkezine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Zaten Üsküp çok büyük bir yer olmadığından turistik yerler arası gidip gelmek oldukça kolay.

Üsküp’te otel fiyatları çok pahalı olmadığından dolayı, karar vermeden önce şehirdeki 4-5 yıldızlı otelleri de mutlaka inceleyin derim. Otel tavsiyesi olarak da ; 5 yıldızlı Skopje Marriott Hotel ve 4 yıldızlı Solun Hotel & SPA veya Ibis Skopje City Center adlı tesisi önerebilirim.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Üsküp’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Üsküp’te Gezilecek Yerler Listesi

Vizesiz Balkan turu rotalarından biri olan Üsküp, başlı başına gezilmesi gereken önemli şehirlerden biri. Gerek Osmanlı döneminden kalma tarihi yapıları gerekse UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan çekim merkezleriyle sıkılmadan 1-2 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bir şehir.

Üsküp genel olarak ucuz bir şehir diyebilirim. Özellikle konaklama konusunda çok uygun fiyatlı seçenekler sunan Üsküp’te, yeme içme ve alışveriş de gayet uygun. Bu yüzden eğer tarihe merakınız varsa, Üsküp için 2 günlük bir süre ayırın derim.

1.Türk Çarşısı (Old Bazaar)

Üsküp’ün en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Türk Çarşısı, Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkeziymiş. Günümüzde ise, daha çok hediyelik eşya dükkanları, restoranları, cafeleri ve tarihi yapısıyla ilgi görüyor.

Çok sayıda restoran ve cafeye de ev sahipliği yapan çarşı, ayrıca birçok camii, hamam ve kervansaraya da ev sahipliği yapıyor. Yani tek bir turistik yer içerisinde çok sayıda tarihi ve turistik yapı görebiliyorsunuz.

Modern Sanat Müzesi ve Makedonya Müzesi gibi Üsküp’te gezilecek yerler listesine eklenebilecek önemli cazibe merkezleri de, yine bu çarşının bulunduğu bölgede yer alıyor. Bu yüzden Üsküp gezinize bu çarşıdan başlamayı düşünebilirsiniz.

Balkanlardaki en büyük ve en eski pazar yerlerinden biri olan Türk Çarşısı’nda bakır eşyalardan küçük hediyelik eşyalara, takılardan halk kıyafetlerine kadar hemen her şeyi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra çarşı içerisinde kebap yiyebileceğiniz restoranlar veya Türk kahvesi içebileceğiniz cafeler de bulunuyor.

12. yüzyılda bir ticaret merkezi olan çarşının her bir sokağını girin, buradaki her sokak farklı sürprizlerle dolu.

2.Üsküp Kalesi

Üsküp gezilecek yerler blog

Şehrin Vardar Nehri’ne bakan en yüksek noktasını kaplayan Üsküp Kalesi de, şehirdeki en çok ziyaret edilen çekim merkezlerinden bir tanesi.

Sunduğu eşsiz manzarasının yanı sıra, tarihiyle büyüleyen kalenin Bizans İmparatoru I. Justinianus döneminde inşa edildiğine ve 10. yüzyılda eklemelerin yapıldığına inanılıyor.

2000’lerin başlarında yapılan kazılarda, nefesli çalgılar ve MÖ 3.000’den kalma kil süslemeler, yeraltı konutları ve Makedonya’da şimdiye kadar bulunan en büyük Bizans sikke koleksiyonu gibi bazı önemli buluntular elde edilmiş.

Kaleye şehir merkezinden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Hem Üsküp’ün hem de Vardar Nehri’nin nefes kesen manzarasını sunan kalenin bulunduğu yer de, yürüyüş için ideal. Kale hakkında pek bilgilendirici panolar veya tuvalet gibi olanaklar olmadığından dolayı, sadece kalenin sunduğu manzara için buraya gidebileceğinizi de unutmayın.

 • Giriş ücretsiz
 • 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık

3.Taş Köprü

Üsküp’teki dört köprüden en ünlüsü olan Taş Köprü, nehrin sağ kıyısında Makedonya Meydanı ile sol yakasında Eski Üsküp Çarşısı’nı birbirine bağlar. Geleneksel mimarinin en güzel örneklerinden kabul edilen köprü, Osmanlı döneminde 1451 yılında inşa edilmiş.

Yüzyıllar boyunca çeşitli değişikliklere uğramış olan köprü, günümüzde Üsküp’ün en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinen bu Taş Köprü, birçok kez yıkılıp onarıldı. Son olarak 2002 yılında restore edilmiş ve günümüzdeki şeklini almış.

12 ayaklı ve 220 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki köprü, ayrıca şehirdeki en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

4.Rahibe Teresa Anıt Evi

Rahibe Teresa, Kuzey Makedonya’nın en ünlü kişisidir. Hayır işlerine olan bağlılığı ve katkısı takdire şayan ve aslında bir nezaket simgesi.

Rahibe Teresa adına yapılmış olan Anıt Ev ise, şehir merkezinde kolay ulaşabilir bir konumda bulunuyor. Hem mimarisi ve hem de sunduğu hikayesiyle ilgi gören bu ev de, Üsküp’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden olabilir.

Rahibe Teresa’nın hayatına ve başarılarına adanmış bir anıt niteliği taşıyan ev, orijinal değil. Orijinal ev bir deprem nedeniyle yıkılmış. Günümüzdeki ev ise, orijinalinin benzer şekilde inşa edilmiş hali.

 • Ziyaret saatleri ; Hafta içi 09:00-20:00, hafta sonu ise 09:00-14:00
 • Giriş ücretsiz

5.Makedonya Meydanı

Üsküp’ün tam kalbi olarak bilinen Makedonya Meydanı, Noel festivalleri, kültürel, politik ve diğer etkinliklerin yapıldığı yer olmasıyla öne çıkıyor.

18.500 metrekarelik bir alanı kaplayan meydan, tam ortasındaki Büyük İskender Heykeli’yle de ilgi görüyor. Yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar oldukça hareketli olan bu meydan, ayrıca hem Üsküp halkının hem de turistlerin buluşma yerlerinden biri.

Meydan çevresinde çok sayıda görülecek yer ve yapılacak aktiviteler bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki en iyi restoran, cafe ve barlardan bazılarını da burada bulmak mümkün.

Meydanda Büyük İskender’in at üstündeki heykelinin yanı sıra I. Justinyanus, din ve devlet adamları, savaşçılar, atlar ve aslanlar ve Osmanlı Devleti’ne karşı isyan başlatan karakterlerin heykelleri bulunuyor.

Kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında olan meydan, ayrıca çok sayıda müzeye ve diğer tarihi yapılara da kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

6.Makedonya Mücadelesi Müzesi

Makedonya Mücadelesi Müzesi, ülkenin işgal tarihine ve bağımsızlık mücadelesine odaklanıyor.

Hikaye kronolojik olarak anlatılıyor, 16. yüzyılda Makedon Hristiyanlarının Osmanlı yöneticilerine karşı isyanıyla başlayıp 1991’de ülkenin Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmesiyle sona eriyor.

İdamları, savaşları ve katliamları betimleyen balmumu heykelleriyle de dikkat çeken müze, turistlerin en çok ziyaret ettiği müzelerden bir tanesi.

Mimar Ernst Ziller tarafından tasarlanan ve 1893’te inşa edilen neo-klasik bir binada yer alan bir tarih müzesi olan Makedonya Mücadelesi Müzesi’nde ayrıca Osmanlı döneminden kalma birçok silah da bulunuyor.

Müze, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki Yunan ve Balkan tarihine adanmış. Makedonya’nın yerel tarihini ve kültürel kimliğini, Helenizm mücadelelerinin anısını canlı tutarak ve çeşitli kültürel mirasta silinmez izler bırakan sıradan insanların rolünü vurgulayarak sunar.

 • Giriş ücreti ; 100 MKD

7.Vodno Dağı

Dünyanın en büyük haçlarından biri olan Milenyum Haçı’na ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken Vodno Dağı, Üsküp’ün güneybatısında yer alıyor.

1066 metre yüksekliğindeki bu dağın zirvesinden görebileceğiniz manzara ise kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Ayrıca dağın zirvesinde küçük bir cafe de bulunuyor.

Vodno Dağı’na yürüyerek çıkmak birçok turist arasında oldukça popüler şeylerden biri olsa da, zamanınız yoksa ve kendinize pek güvenmiyorsanız bu adrenalin dolu yolculuğu aklınıza bile getirmeyin derim. Yürüyerek gidecek olursanız 6,5 km bir yolu çıkmanız gerektiğini unutmayın. Kimine göre hiking rotası olsa da, hem çok fazla zaman alıyor, hem de ciddi anlamda yorucu olacağını söyleyebiliriz.

Zirveye çıkmanın en kolay yolu ise teleferiği kullanmak olacaktır.

Açık havayı seviyor ve Üsküp’ün en iyi manzara seyir noktasını arıyorsanız Vodno Dağı’na mutlaka uğrayın deriz.

8.Milenyum Haçı

Üsküp te gezilecek yerler listesi
Milenyum Haçı – kaynak ; flickr / Our Wonderland

Vodno Dağı’nın tepesinde yer alan Milenyum Haçı da, zirvedeki manzara kadar ilgi görüyor.

Üsküp’ün herhangi bir yerinden görülebilen 66 metre yüksekliğindeki bu Milenyum Haçı, 2000 yılında inşa edilmiş ve ülkedeki 2000 yıllık Hristiyanlığı simgeliyor.

Dünyanın en uzun haçlarından biri olan Milenyum Haçı, bölgedeki St. Paul’ün evanjelizasyon faaliyetlerine atıfta bulunan İncil pasajlarını onurlandırmak için inşa edilmiş.

Anıt, Üsküp ile ilişkili veya Üsküp’ü temsil eden bir sembol haline gelmiş ve günümüzdeki şehrin manzarasını seyretmek için bir turizm merkezi görevi görüyor.

Anıt, Fransız Eyfel Kulesi’ne benzer bir ızgara tasarımına dayanmaktadır ve başka eklemeler veya unsurlar olmaksızın geleneksel bir Hıristiyan haçı şekline sahiptir. On iki havariyi sembolik olarak temsil eden on iki sütunlu bir platform üzerine inşa edilmiş.

Haçın içinde Üsküp manzarası için en üst seviyeye çıkan bir asansör var. Dilerseniz bu asansör yardımıyla tepeye çıkabilir, çok daha yüksek bir yerden Üsküp’ün muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

9.Davud Paşa Hamamı

Üsküp Gezi Rehberi
Davud Paşa Hamamı – kaynak ; flickr / aiva.

15. yüzyıldan kalma bir Osmanlı hamamı olan Davud Paşa Hamamı, Taş Köprü’ye oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Şehirdeki Ulusal Müze’nin kalıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir galeri olarak hizmet veren Davud Paşa Hamamı, günümüzde bir hamam olarak değil, bir müze olarak hizmet veriyor.

14. yüzyıldan kalma eserlere ev sahipliği yapan bu hamamdaki sanat eserlerini yaklaşık 1€ gibi bir ücret ödeyerek görebiliyorsunuz.

İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Davud Paşa Hamamı, 15. yüzyılın ikinci yarısında Davud Paşa tarafından yaptırıldığı için bu isimle anılıyor.

1948 yılına kadar bir hamam olarak hizmet veren bu tarihi yapı, 1948 yılından sonra yapılan restorasyonun ardından bir galeriye dönüştürülmüş. Günümüzde de Ulusal Galeri’nin kalıcı koleksiyonlarını barındırıyor.

 • Giriş ücreti ; 50 MKD
 • Ziyaret saatleri ; 09:30-17:30

10.Üsküp Şehir Müzesi

Üsküp Şehir Müzesi – kaynak ; flickr / Babak Fakhamzadeh

Rahibe Teresa Anıt Evi’ne, 5 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Üsküp Şehir Müzesi, 1963 depreminde kısmen yıkılmış olan tarihi bir bina içerisinde hizmet veriyor.

Şehrin tarihini çok daha iyi bir şekilde anlayabileceğiniz müzelerden biri olduğu gibi, Üsküp’ün yakın tarihinin bir anıtı olarak da kabul ediliyor.

Müzenin bulunduğu binanın dış cephesindeki saat ise her zaman 06:17’yi gösteriyor. Bunun nedeni ise, 1963 depreminin tam olarak bu saatte gerçekleşmiş olmasıdır.

Müze 1949 yılında kurulmuş. 1970 yılında ise, 2.000 m2’si sergi alanı olmak üzere 4500 m2’lik eski tren istasyonunun bir bölümünü uyarlamıştır.

O zamandan bugüne kadar arkeoloji, tarih, etnoloji, sanat tarihi ve Üsküp bölgesindeki faaliyetleri birbirine bağlayan bir müze kompleksi olarak hareket etmektedir. Sistematik araştırma, toplama, derleme, koruma ve muhafaza etmenin yanı sıra müze, müze malzemelerinin profesyonel olarak işlenmesi ve bilimsel çalışmalarını yürütmekte ve yurt içinde ve yurt dışında tematik projeler ve sergilerle halka tanıtılmaktadır.

Müze, arkeoloji, tarih, etnoloji ve sanat tarihi olmak üzere dört bölümde düzenlenmiş 21.950 müze nesnesinden oluşan bir fona sahiptir. Müzenin fonunda Makedon sanat fotoğrafçılığı duayeni Blagoja Drnkov’un 182 fotoğrafının bağışı ve Japon grafik Ukijoe’nin bağışı da yer alıyor.

 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi pazar günleri 09:00-14:00 saatleri arasında, diğer günler ise 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Giriş ücreti ; 30 MKD

11.İsa’nın Yükselişi Kilisesi (Aziz Savior Kilisesi)

İsa’nın Yükselişi Kilisesi – kaynak ; flickr / Michael Kragh

Üsküp’ün en dikkat çeken tarihi yapılarından biri olan Aziz Savior Kilisesi, 16. yüzyılda inşa edilmiş.

Kilisenin bugüne kadar gördüğümüz kiliselerden çok farklı bir mimariye sahip olmasının ana nedeni, 16. yüzyıldaki Osmanlı dönemindeki katı kurallar etkili olmuş.

Kilise, eski mezar taşlarıyla döşenmiş ve yarıya kadar kazılmış sessiz bir avluda yer alıyor.

Dışarıdan oldukça mütevazi bir mimariye sahip olan kilisenin iç mekanı oldukça gösterişli. Kaleye çok uzak olmadığı için de Üsküp’te gezilecek yerler listesine eklenebilir.

12.Mustafa Paşa Camii

Kurşunlu Han ile Üsküp Kalesi arasında, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan Mustafa Paşa Camii de, şehirdeki görülmeye değer tarihi yapılardan bir tanesi.

İslam mimarisi eserlerinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen camii, 15. yüzyılda II. Bayezid ve Yavuz Sultan Selim dönemlerinde vezirlik yapan Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış.

Ayrıca caminin güneydoğu bölümünde de Mustafa Paşa Türbesi bulunuyor. Altıgen tabanlı, dairesel kubbeli bu kapalı türbe de zamanınız varsa göz atmaya değer.

2006-2011 yılları arasında restore edilmiş olan camii, günümüzde ibadete ve ziyarete açık.

13.Kuzey Makedonya Arkeoloji Müzesi

Kuzey Makedonya Arkeoloji Müzesi

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Arkeoloji Müzesi, tüm Makedonya topraklarında arkeolojik araştırmalar sonucunda keşfedilen 7.000’den fazla değerli eser olmak üzere taşınabilir kültürel mirası sergiliyor.

Üsküp’teki en süslü köprülerden biri olan Medeniyetler Köprüsü’nün hemen yanı başında bulunan müze, 6.000 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor.

Müze, Prehistorik Arkeoloji, Antik Çağ, Ortaçağ Arkeolojisi, Nümismatik, Antropoloji ve Lapidarium olmak üzere farklı bölümlere ayrılmış. Sergilenen eserlerin büyük bir bölümü replikalardan oluşuyor olsa da, ülke tarihini anlamak için ziyaret edilmeye değer.

Müzedeki eserler arasında öne çıkanlar ise, Bizans hazineleri, kafataslarından erken Makedon yüzlerinin sofistike 3D rekonstrüksiyonları, mozaik korumanın yaşam evrelerini gösteren bir erken Hıristiyan bazilikasının yarım litrelik kopyası ve bir Fenike kraliyet nekropolü.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 300 MKD, çocuklar için 150 MKD
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

14.Kurşunlu Han

Kurşunlu Han – kaynak ; flickr / Ali Eminov

Üsküp’te günümüze kadar ulaşabilen en büyük Osmanlı kervansaraylarından biri olan Kurşunlu Han‘ın tarihi 1550 yılına kadar uzanıyor.

II. Selim’in himayesindeki bilim adamlarından Abdül Gani’nin oğlu Molla Müslihiddin Hoca tarafından inşa edildiği tahmin edilen han, günümüzde hem Türk hem de yabancı turistler arasında ilgi görmeye devam ediyor.

Taştan yapılmış olan han zemin ve birinci kat olmak üzere iki katlı olarak inşa edilmiş. Bu her iki kat da kemerlerle süslenmiş.

Handa iki avlu bulunuyor. Birinci avlunun ortasında ise bir çeşme yer almaktadır.

Adını kurşunla kaplı çatısından alan han, günümüzde Makedonya Milli Müzesi bünyesinde bulunuyor ve bir galeri olarak hizmet veriyor. Taş eserler koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu hanı da rotanıza mutlaka ekleyin derim.

15.Sulu Han

Sulu Han – kaynak ; flickr / İbrahim Bajrami

Adını yanı başındaki Serova Nehri’nden alan Sulu Han, 15. yüzyılda inşa edilmiş en önemli İslam mimarisi eserlerinden biri.

2100 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan han İshak Bey tarafından yaptırıldığından dolayı ‘İshak Bey Hanı’ olarak da anılıyor.

Zemin katta 27, birinci katta ise 30 oda olmak üzere toplamda 57 odası olan han, günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ev sahipliği yapıyor ve genç sanatçılar için eğitim kurumu olarak hizmet veriyor.

Hanın içerisinde bir de müze bölümü bulunuyor. Bu müzeyi 09:00-14:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

16.Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi

Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi – kaynak ; flickr / Tilemahos Efthimiadis

1964 yılında dünyanın dört bir yanından uluslararası kurum ve topluluklar, sanat tarihçileri, önemli sanatçılar, müzeler ve galerilerin girişimiyle kurulmuş olan Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi, günümüzde Üsküp’te gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Bu müzenin kurulmasında dünyanın seferber olmasının ana nedeni ise, çok kötü sonuçlar doğuran 1963 depremidir.

Müzeye bağışlanan eserler arasında Picasso, Hartung, Vasarely ve Calder gibi ünlü isimlere ait eserler de yer alıyor. Tabii bunun yanında müzede, Makedon sanatını yansıtan eserlerden oluşan farklı bir koleksiyon da var.

Müze, hem dünyadan hem Makedonya’dan getirilen eserlerin yer aldığı sergiler ve etkinlikler, film ve video gösterimleri, konferanslar ve tartışmalar gibi çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Müze içerisinde yer alan koleksiyon yerli ve uluslararası olmak üzere iki farklı kısımdan oluşuyor. Koleksiyonun önemli bir bölümü ise, 50’li 60’lı ve 70’li yılların sanat hareketlerini yansıtan eserlerden oluşuyor.

17.Makedonya Takı

Üsküp’ün Pella bölgesinin kalbinde yer alan Makedonya Takı, 2012 yılından beri bugünkü yerinde duruyor.

21 metre yüksekliğindeki bu zafer takısı, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yıldönümü anısına inşa edilmiş.

Dış yüzey, Makedonya tarihinden sahneleri betimleyen kemerli mermer kabartmalarla kaplıdır. Kemerin içinde bir hediyelik eşya dükkanının yanı sıra çatıya çıkmayı sağlayan merdivenler ve asansörler var.

Resmi olarak “At Üzerinde Savaşçı” olarak adlandırılan Büyük İskender’e adanan heykel de dahil olmak üzere Üsküp 2014 projesinden diğer birçok görkemli anıtı yapan heykeltıraş Valentina Stefanovska tarafından yapılmış olan kemer, günümüzde ziyarete açık.

18.Aziz Klement Kilisesi

Soborna Crkva olarak da bilinen ve Makedonya’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Aziz Klement Kilisesi, daha çok dış mimarisiyle ilgi görüyor olsa da, iç mekan da en az dış cephe kadar ilgi çekici ve süslü bir dekorasyona sahip.

Kilise, Slavko Brezovski tarafından tasarlanmış ve 1972-1990 yılları arasında inşa edilmiş.

Kilisedeki şapellerden bir tanesi İmparator Konstantin ve İmparatoriçe Helena’ya diğeri ise, şehir St. Mina’ya adanmış.

45 metre yüksekliğinde gösterişli bir çan kulesine de ev sahipliği yapan kilise, günümüzde hem ibadete hem de ziyarete açık. Kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

19.Aziz Panteleimon Kilisesi

Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Aziz Panteleimon Kilisesi, sağlığın koruyucu azizi olan Saint Panteleimon’a ithaf edilmiş ve Kuzey Makedonya’daki en eski kiliselerden biri.

Etkileyici Bizans freskleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken kilise, şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor. Yani tarihi şehir merkezinden bu kiliseye yürüyerek gidemezsiniz. Ancak 28 nolu otobüslerle kiliseye çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Kilisenin görülmeye değer bir mimarisi ve iç mekan süslemeleri var, fakat yeteri kadar zamanınız yoksa buraya gitmeye de değmeyebilir.

Çoğu turistin Üsküp’te gezilecek yerler listesine eklediği bir yapı olan Aziz Panteleimon Kilisesi’ne girişler de ücretsiz.

Gorno Nerezi köyünde yer alan kilisenin girişinin hemen üzerinde, adı mermere oyularak ölümsüzleştirilen Bizans Prensi Aleksios Komnenos’un himayesinde 1164 yılında inşa edilmiş ve boyanmış, en eski ve etkileyici kültür anıtlarından biridir, sağlığın koruyucusu Aziz Panteleimon’a ithaf edilmiştir, yazıyor.

20.Üsküp Şehir Parkı

486.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana yayılan Üsküp Şehir Parkı, her mevsim ziyaretçisi olan şehrin en yeşil alanlarından bir tanesi.

Fotoğrafçıların favori spotlarından biri olmasının yanında, yürüyüş ve koşu için de Üsküp halkını cezbeden park, ayrıca Üsküp Hayvanat Bahçesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Hem turistlerin hem de Üsküp halkının en çok zaman geçirdiği yerlerden olan şehir parkı, 20. yüzyılın başında Türkler tarafından yaptırılmış.

Yerel halk tarafından Gradski Parkı olarak da anılan park, daha çok çocuklu ailelerin favorileri arasında olsa da, her yaştan turistin keyifli dakikalar geçirebileceği doğa merkezidir.

Park, Kent Merkezi ile Karposh belediyesi arasında, Vardar Nehri’ni takip ederek Kent Meydanı’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Üsküp Şehir Parkı’nın tam girişinde bulunan Makedonya Cumhuriyeti’ndeki en büyük stadyuma göz atmayı da unutmayın.

 • Parka girişler ücretsiz

21.Sanat Köprüsü (The Bridge of Art)

Vardar Nehri üzerinde bulunan, bir yaya köprüsü olan Sanat Köprüsü, en az Taş Köprü kadar ilgi çekici mimariye ve süslemelere sahip.

Üsküp 2014 projesinin bir parçası olarak inşa edilmiş olan köprü, her iki yanında 14 ve ortada birer tane olmak üzere 29 heykelden oluşuyor.

Sanat Köprüsü’nün Taş Köprü gibi uzun bir geçmişi olmasa da yine de Üsküp’te gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler çekim merkezlerinden biri, özellikle akşam saatlerinde, ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor.

22.Üsküp Saat Kulesi

Üsküp Saat Kulesi – kaynak ; flickr / Darko Nikolovki

Şehre hakim bir tepede, Üsküp’ün en eski semtlerinden biri olan Gazi Baba semtinde restore edilmiş olan Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanlarda inşa edilen ilk gözetleme kulesidir.

Sultan Murad Camii Külliyesi’nin bir parçası olan kule, 2008 yılında restore edildikten sonra günümüzdeki halini almış. Günümüzde bu saat kulesinin inşa tarihi veya mimarının kim olduğu bilinmiyor, ancak kayıtlara göre 1566-1573 yılları arasında inşa edilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Günümüzde saat kulesinin zirvesine çıkamıyorsunuz, ancak kulenin bulunduğu yer eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. Ayrıca kulenin mimarisi de mutlaka ilginizi çekecektir.

23.Murat Paşa Camii

Murat Paşa Camii – kaynak ; flickr / marco Fieber

Türk Çarşısı’nın tam merkezinde bulunan Murat Paşa Camii, Çifte Hamam’a da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Murat Paşa Camii’nin giriş kapısı üzerindeki mermer levhanın üzerindeki kitabeye göre, 1689 yangınında yandıktan sonra 1802 ve 1803 yıllarında yeniden yapıldığı yazıyor.

Son kez 20. yüzyılda Üsküp müftüsü tarafından yenilenmiş olan camii, günümüzde hem ibadete hem de ziyarete açık.

Neoklasik İslami unsurların kullanıldığı Osmanlı Barok üslubuna sahip olan caminin avlusunda 1937 yılında yapılmış olan bir çeşme de bulunuyor.

24.Makedonya Holokost Müzesi

Üsküp’ün eski Yahudi Mahallesi’nin bulunduğu tarihi şehir merkezinde yer alan Makedonya Holokost Müzesi, Holokost sırasında katledilen 7.144 Makedon Yahudisi’ni anmak için yapılmış.

Makedonya’daki Yahudi tarihi Roma zamanlarına kadar gider, ancak İkinci Dünya Savaşı’nda ülke 1941’de Bulgaristan tarafından işgal edildiğinde neredeyse tamamen yok olmuştur.

O zamanlar Nazi Almanyası’nın bir müttefiki olan Bulgaristan, kendi Yahudilerini Holokost’tan kurtarmıştı, ancak Makedonya Yahudilerini sınır dışı etme konusunda aynı kaygılara sahip değildi. 1943’te, Üsküp’tekiler de dahil olmak üzere, ülkedeki tüm Yahudi cemaatleri, Bulgar makamları tarafından SS’nin gözetimi altında toplandı ve ardından Polonya’ya sürüldü ve orada neredeyse hepsi öldürüldü.

Tüm bu yaşananları anmak için çeşitli sergileri görücüye sunan müze, II. Dünya Savaşı’nın kötü sonuçları hakkında bilgi almak isteyen her ziyaretçinin Üsküp’te gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bir cazibe merkezi.

 • Müzeyi pazartesi günleri dışında 09:00-19:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz (hafta sonları müze 15:00’da kapanıyor)

25.Matka Kanyonu

Üsküp te gezilecek yerler blog

5000 hektarlık nefes kesici manzarayı kapsayan bir açık hava cazibe merkezi olan Matka Kanyonu, Makedonya’nın sunabileceği en büyüleyici yerlerden biri.

Matka Kanyonu’na girişler ücretsiz, ayrıca yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Eğer turlarla kanyona gidiyorsanız hangi saatte orada olmanız gerektiği konusunda endişe etmenize gerek yok, ancak bireysel olarak kanyonu ziyaret ediyorsanız sadece belirlenen saatlerde ziyaretçi merkezinde tur yapabileceğinizi unutmayın.

Bir tekne, kano kiralayabilir, manastırları ziyaret edebilir veya yürüyüşe çıkabilirsiniz. Piknik yerleri de var. Bu yüzden kendi yiyecek ve içeceklerinizi de yanınıza alabilirsiniz.

Matka Kanyonu’ndan yüzmek serbest, ancak su aşırı soğuk olduğundan dolayı pek tercih edilmiyor.

Matka Kanyonu kesinlikle görülmeye değer doğa harikası. Ancak burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız en azından yarım gününüzü, ideal olarak da bir gününüzü ayırın derim.

Kanyonda tekne turuna çıkmak yerine kayak kiralamayı ciddi anlamda düşünün derim. Kayakları günlük ve saatlik olarak kiralayabiliyorsunuz.

Matka Kanyonu’na nasıl gidilir ? ;

Üsküp şehir merkezinden Matka Kanyonu’na gitmek oldukça kolay, bunun için 3 seçeneğiniz var ; otobüs, taksi veya araç kiralama.

Otobüsle ; Matka Kanyonu’nu ziyaret etmek için en ucuz seçenek. Merkeze ana otobüs terminalinden 60 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Başka otobüslerin düzenli seferleri de var. Biz otobüsle gitmedik fakat otobüsle Matka Kanyo’nuna gitmek kişi başı 2-3€’dan fazla tutmaz.

Arabayla ; Eğer Üsküp’te gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerini araçla keşfetmeyi planlıyor veya araçlarla Balkan turu yapıyorsanız, Matka Kanyonu’na da kesinlikle gidin derim. Aracınızla şehre gelmediyseniz şehir merkezinden araç kiralayabilirsiniz. 30 dakika gibi kısa bir sürede araçlarla kanyona ulaşım mümkün. Kanyona giden yol bazen darlaşıyor olsa da, oldukça iyi. Matka’da bir park alanı da var.

Taksiyle ; En ideal seçenek. Tabii 10€ gibi bir ücret ödemeyi dert etmiyorsanız. Taksiyle Matka’ya yolculuk da yaklaşık 30 dakika sürüyor ve park yeri bulma derdinizde olmuyor. Bu yüzden yeteri kadar bütçeniz varsa veya 2-3 kişi seyahat ediyorsanız kesinlikle taksileri tercih edin derim.

Daha Başka Üsküp’te Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki popüler turistik cazibe merkezlerinin dışında, Üsküp’te görülmeye değer daha birçok tarihi yer bulabilirsiniz. Eğer Balkan turu yapıyor ve Üsküp’ü kısa süreli ziyaret ediyorsanız, ilk olarak yukarıdaki çekim merkezleriyle başlayın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Üsküp çevresindeki diğer turistik noktalara göz atabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğim şehir parkı, özellikle çocuklarla ziyaret edilecek cazibe merkezlerinden. Buradaki hayvanat bahçesi ise, Makedonya’daki en eski ve en büyük hayvanat bahçesi olması bakımından önemli. İster çocuklarınızla isterseniz de kendi başınıza seyahat ediyor olun, Üsküp’te yeteri kadar zamanınız varsa bu hayvanat bahçesini mutlaka listenize ekleyin derim.

Üsküp’te en fazla görebileceğiniz şeylerden bir tanesi heykeller oluyor. Özellikle köprü üzerlerinde ve Türk Çarşısı içerisinde çok sayıda heykel var.

Üsküp Kaç Günde Gezilir ?

Üsküp’te gezilecek yerler için genellikle 2 gün yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde kalmak isterseniz yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa şehir merkezine biraz uzak olan Matka Kanyonu’na gitmeyi de ciddi anlamda düşünebilirsiniz. Hatta yeteri kadar bütçeniz varsa burada bir tekne turuna katılmakta iyi bir fikir olabilir.



Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!