Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiÜsküdar Büyük Selimiye Camii Hakkında Bilgiler, Ulaşım, Tarihi

Üsküdar Büyük Selimiye Camii Hakkında Bilgiler, Ulaşım, Tarihi

Sultan III. Selim tarafından 19. yüzyılın ilk yıllarında inşa edilmiş olan Büyük Selimiye Camii, görkemli mimarisi ve iç mekan süslemelerine rağmen, bölgedeki diğer tarihi camilerden dolayı az da olsa gölgede kalıyor. Buna rağmen, her Üsküdar'a yolu düşenin mutlaka uğraması gereken tarihi yapılardan biri.

-

Üsküdar’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Büyük Selimiye Camii, İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Selimiye Kışlası karşısında merkezi bir konumda bulunuyor.

1801-1805 tarihleri arasında Sultan III. Selim tarafından inşa ettirilmiş olan bu tarihi mabedimiz, çeşme, sebil ve bir de muvakkithane ile birlikte yapılmış. Dört yönden girişi olan geniş bir avlunun ortasına yerleştirilmiş olan camii, yapıldığı dönemin etkisiyle batılı mimarinin etkisinde kalmış.

Büyük Selimiye Camii Hakkında Bilgi

kaynak; mazhar serdar arslan

Selimiye Camii’nin mimarı kesin olarak bilinmiyor olsa da, yapının inşasına Hassa Başmimarı Mehmed Arif Ağa zamanında başlanmış ve Ahmet Nurettin Ağa’nın başmimarlığı döneminde ise tamamlanmış.

III. Selim’in bu camiyi yaptırmasının nedeni, yakınında bulunan Selimiye Kışlası’ndaki askerlerin ibadetlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlamaktır.

Caminin tarihi hakkında da çok farklı bilgiler bulunuyor. Bazı kaynaklara göre 1789-1907 yılında inşa edildiği söylenen camii, bazı kaynaklara göre ya 1802 yılında açılmış yada 1805 yılında açılmıştır. Böylesine farklı bilgilerin olmasının en önemli nedeni ise, yeniçerilerin o tarihte vermiş olduğu tepkidir.

Aslında caminin yapımı 3 yıl sürmüş. Ancak açılışı yeniçerilerin isyanından dolayı uzun sürmüş. İşte tam bu yüzden de caminin tarihi ile ilgili farklı bilgiler yer alıyor. Zaten III. Selim, caminin açılışından kısa bir süre sonra kazan kaldıran yeniçerilerin kurbanı olmuştur.

kaynak; mazhar serdar arslan

Günümüzde Büyük Selimiye Camii, birçok İstanbullunun dahi varlığından bihaber olduğu tarihi yapılarımız arasında yer alıyor. Bunun en önemli nedeni ise, hem caminin bulunduğu konum hem de Üsküdar’daki diğer popüler camilerimizden dolayı, biraz daha gölgede kalıyor olması.

Caminin bulunduğu Selimiye Külliyesi içerisinde, camii ile yaşıt anıt ağaçlar bulunuyor. Bunun nedeni de, Osmanlı döneminde bir bina yapılmadan önce toprağın verimli ve bereketli olup olmadığını denemek amacıyla tohumlar serpilirmiş, serpilen tohumlar yeşerirse inşaata başlanırmış. Bu avludaki ağaçların tohumları da bu şekilde atıldığından dolayı, camii ile aynı yaşta, hatta camiden daha yaşlıdır.

Üsküdar Büyük Selimiye Camii Tarihi

kaynak; mazhar serdar arslan

Caminin tarihi 1801 yılına kadar uzanıyor. 1801’de yapımına başlanan camii 5 Nisan 1805 tarihinde tamamlanarak ibadete açılmış.

Barok ve Osmanlı mimarisinin birleşmesinden oluşan caminin minareleri çok kalın olduğu düşünüldüğünden minare taşları yontulup inceltilmeye çalışılmış. Buna bağlı olarak 1823 yılında, çıkan bir lodos nedeniyle minarelerden biri kısmen, biri ise tamamen yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş.

Caminin hem iç mekanı hem de dış mekanı tarihinde birçok kez onarılmış ve camiye eklemeler yapılmış. İç mekandaki mihrap ve minber somaki mermerden yapılmış olup, 1964 yılında onarım görmüş.

Kapsamlı olarak 1956-1959 yılları arasında bir restorasyona alınmış olan camii, son olarak 2004 yılında yapılan onarım çalışmalarından sonra günümüzdeki halini almış.

Büyük Selimiye Camii Mimari Özellikleri

Büyük Selimiye Camii, dikdörtgen şekildeki oldukça geniş bir avlunun ortasında yer alıyor. Caminin de bulunduğu bu avlunun kuzeydoğu duvarı boyunca, şadırvan, muvakkithane, mektep, tuvaletler ve su depoları yer alıyor. Bu taraftaki avlu kapısının üzerinde kargir bir su deposu yer alır. Bunun yanında, avlunun güneydoğu köşesinde ve caminin yan kanatlarının altında su haznesi bulunuyor.

Avlunun dört farklı giriş kapısı bulunuyor. Bu kapıların üçünün iç ve dış alınlıklarına da ayetler yazılı. Avlunun ana giriş kapısı, Selimiye Camii Sokak‘taki çift taraflı rampalarla çıkılan kapıdır. Selimiye Kışlası tarafına açılan kapının iki tarafında ise camii haziresi bulunuyor.

Caminin üslubu genel olarak batılı bir üsluba sahip. Osmanlı baroku olarak da adlandırılan bir üsluba sahip caminin son cemaat yerine üç yönlü geniş merdivenler ile çıkılıyor. 6 mermer sütunlu ve 5 beşik kubbeli revakının önünde 2 ince mermer sütunun taşıdığı, beşik kubbeli bir tane daha revak bulunuyor. Taçkapısı som mermerden ve üzerinde de Sultan III. Selim’in tuğrası ve hemen altında ise, 1219 (1804-1805) tarihli kitabe yer alır.

Caminin son cemaat yerinin iki yanında minareye çıkılan ve yan galerilere geçilen kapılar yer alıyor. Hünkar mahfili ise caminin sağ tarafında bulunuyor. Altı bodrum olan bu yapı da iki katlıdır. Bu mahfilin kapısı günümüzde İbrahim Hakkı Konyalı Kütüphanesi‘ne açılıyor.

Bir diğer mahfil ise caminin sol tarafında bulunur. Bu mahfil 16 mermer sütun üzerine oturtulmuş olup, kapısı son cemaat yerine bakan avluya açılır. Kapı önünde de 6 mermer sütunun taşıdığı bir revak yer alır.

Caminin iç mekanı oldukça aydınlık ve ferah. Çok sayıda pencereden ışık aldığı için, aydınlatma konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Devasa avizesi olan camiyi 24 penceresi olan tek ve derin bir kubbe örter. Mihrap som mermerden yapılmış olup, yarım kubbe halinde dışarıya taşmış. Yekpare görünümlü minber ise dönemin muhteşem işçiliğini yansıtır. Bu işçiliği vaiz kürsüsünde de görebilirsiniz. Caminin içini ise fetih suresi sarar.

İstanbul’daki hiçbir caminin bu camideki kitabe zenginliğine sahip olmadığı söylenir. Camii kapılarının hepsinin iç ve dış üstlerinde Kuran’dan ayetler yazılıdır.

Oval geçişli şerefelere sahip olan caminin iki minaresi yüksek kaideler üzerine oturmakta. Yapının ana kubbesi ise 4 büyük kemere oturur.

Bugün kubbede yer alan celî sülüs hatlar İsmail Hakkı Altunbezer tarafından, bazı yazı ve kitabeleri ise Çarşambalı Arif Bey tarafından yazılmış.

CAMİİ KÜTÜPHANESİ

Osmanlı döneminde padişahların ibadet ve sohbetleri için sadece cuma günleri kullanılan Hünkar Kasrı, 1979’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir kütüphane olarak hizmete açılmış.

Bu kütüphane, İbrahim Hakkı Konyalı’nın vakfettiği kitap ve arşiv malzemeleriyle kurulduğundan ‘İbrahim Hakkı Konyalı Vakıf Kütüphane ve Arşivi’ adını almış.

2 oda, 2 salon ve bir odadan oluşan bu kütüphane, 210 metrekarelik bir kullanım alanına sahip olup, aynı anda 80 kişiye hizmet verebilme kapasitesi bulunuyor.

Kütüphane 4 bölümden oluşuyor ;

  • Osmanlı dönemi kitapları bölümü, Osmanlı, Arapça ve Farsça kitaplardan oluşuyor.
  • Yazmalar bölümünde ise 705 adet yazma eser var.
  • Cumhuriyet dönemi kitapları bölümü ; Toplamda 7860 matbu eser bu bölümde yer alıyor. 
  • Arşiv bölümünde de, İbrahim Hakkı Konyalı’nın çeşitli konularındaki notlarından, fotoğraflardan ve gazete küpürlerinden 5410 adet döküman yer alıyor. 

Kütüphane de, en az camii kadar ilgi çekici bir mimariye sahip. Bu yüzden zamanınız varsa bu kütüphaneye de 5 dakikalığına uğrayın.

Büyük Selimiye Camii
Büyük Selimiye Camii – Kaynak ; wikipedia.org/dosseman

Büyük Selimiye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Selimiye Kışlası karşısında Üsküdar’da bulunan Büyük Selimiye Camii’ne toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla gidebilirsiniz.

Camiye, 14, 14C, 14D, 14K, 13, 13B, 12, 12A ve 15F nolu İETT otobüsleriyle ulaşım mümkün. İnmeniz gereken durak ise, camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Selimiye otobüs durağıdır.

Bunun yanında, çiçekçi otobüs durağı veya harem otobüs durağından geçen otobüslerle de camiye ulaşım mümkün. Bu duraklar camiye 5 dakika yürüme mesafesindedir.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Üsküdar gezilecek yerler adlı yazımızdaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne bu camiden kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bunun yanında İstanbul’un en modern camilerinden biri olan Şakirin Camii, Büyük Selimiye Camisine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!