Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiUral Ataman Klasik Otomobil Müzesi | Giriş Ücreti, Ulaşım

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi | Giriş Ücreti, Ulaşım

2000 yılında kapılarını Tarabya'da aralamış olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, hem iyi bir koleksiyoncu hem de müzenin sahibi olan Ayşe Ataman tarafından kurulmuş. Klasik otomobillerin yanı sıra, müzik kutusu, klasik benzin pompaları gibi farklı objeler de bulunuyor. Düğün, nişan ve toplantı gibi organizasyonlar için de bir hayli popüler olan müze, İstanbul'da görülmesi gereken en güzel müzeler arasında yer alıyor.

-

Üretildikleri dönemdeki teknoloji harikaları olan 1920-1975 yılları arasındaki birbirinden değerli ve şık otomobiller ile ön plana çıkan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, modern müzecilik anlayışıyla dikkat çeken, İstanbul’da ailecek ziyaret edilebilecek en güzel müzelerden. Otomobillerin dışında müzede aksesuar ve otomobil parçaları gibi farklı objeleri de görebiliyorsunuz. Ayrıca bu müze, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlar için de kullanılabiliyor.

Her biri otomobil tarihinde kilometre taşı olmuş 60’ın üzerinde klasiklerle dolu olan bu müze, 2000 yılından günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Dönemin eğlenceli müzikleri eşliğinde gezebileceğiniz müzenin ortasında 50’li 60’lı yılların Amerikasında ”Fast-Food” restoranlarının birebir kopyasını da görebiliyorsunuz.

Müze, daha çok araba tutkunlarına hitap ediyor olsa da, minik ziyaretçilerin de ilgisini fazlasıyla çekiyor. Her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği bu müze, İstanbul Sarıyer’e bağlı Tarabya’da oldukça merkezi bir konumda bulunuyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; muzelerce.wordpress.com

Foto Kaynak ; muzelerce.wordpress.com

Geçmişin geleceğe taşındığı bir yer olarak tanımlanan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Türkiye’nin sayılı otomobil müzelerinden biri. Her biri farklı hikayeye sahip olan otomobillerin yanı sıra müzede, o dönemi yansıtan aksesuarlar ve otomobil parçaları da yer alıyor.

2.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulu olan müze, dekorasyonu ve ev sahipliği yaptığı eşsiz güzellikteki koleksiyonuyla zamana karşı direnen, yaşayan otomobillerin sergilendiği, müzikler eşliğinde gezilebilen oldukça nadir bir mekan.

Klasik Otomobil Müzesi tasarlanırken ait oldukları dönemin yaşam tarzından yola çıkılarak klasik ve moderni buluşturan bir çizgi yakalanmış. Jant kapağı koleksiyonu, neon ve dev reklam panolarıyla iç mekan aydınlatıldığı gibi, koleksiyon ile başarılı bir ahenk oluşturulmuş.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’nde Neler Var ?

Foto Kaynak ; tugemblog.com

Foto Kaynak ; tugemblog.com

Müzedeki A Blok’un tam ortasında bulunan Amerikan tarzı (50-60’lı yıllar) bir bar bölümü ve hemen bu bölümün arkasında da maket otomobil koleksiyonun yer aldığı bölüm bulunuyor. B blok’un üst katı ise Avrupa otomobillerinin sergilendiği yer. Ayrıca burada İngiliz Bar adı verilen bir bölüm de bulunuyor. Burada ise, müze amacına uygun bir kütüphane, küçük bir yarış pisti, piyano ve koleksiyon değeri olan eşyalar yer alıyor.

1954 Chevrolet Corvette “Blue Flame”den 1959 Porsche 356 B ve 1926 Ford Model T’ye dar çok farklı modellerde ve markalarda 60’tan fazla otomobil, motosikletler, traktör ve türbinler de bulunuyor.

Ayrıca Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’nde hediyelik eşya mağazası da bulunuyor.

Müzede sadece arabalara, motosikletler veya traktörler yer almıyor. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren müzenin dört bir yanına dizilmiş olan kola-çikolata makineleri, klasik benzin pompaları, otomatik pikap ve kollu oyun makinelerini de görmek mümkün. Müze bu yönüyle minik ziyaretçilere hitap etmeyi de unutmamış.

Müzedeki tüm klasik arabaların hemen arkasındaki duvarda, o arabaya ait belgeleri ve bilgileri de bulabiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; muzelerce.wordpress.com

Müze, Avrupa ve Amerika klasikleri olmak üzere 2 bölüme ayrılmış. Amerikan klasikleri bölümünde dünya otomobil sektörüne damga vurmuş ilk üretim marka ve modeller yer alıyor. Bunların arasında tabi ki Chevroletler en çok ilgiyi gören marka oluyor.

Müzenin en eski otomobili ise, 1926 model bir Ford T.

Avrupa bölümünde ise, müzenin en genç otomobili 1975 model bir BMW bulunuyor. Bu bölümde en dikkat çeken otomobiller, jaguarlar ve mercedesler oluyor. İngiliz ve Alman otomobil modellerinin yanı sıra bir tane de  İtalyan klasiği yer alıyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; tugemblog.com

Foto Kaynak ; tugemblog.com

Müze, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde, Tarabya mahallesinde şehrin birçok noktasından toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır.

Müzeye, 25C, 29D, 29M1, 29M2, 41C ve 59RH nolu İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Müzeye en yakın durak, Kartal Sokak otobüs durağı (1 dakika yürüme mesafesinde). Ayrıca Metin Oktay otobüs durağı ve Yeşilevler otobüs durağı da müzeye 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yukarıdaki otobüslerin hepsi bu iki duraktan da geçtiği gibi, daha birçok İETT otobüsü bu duraklardan geçmektedir.

  • Adres: Ferahevler, Nuri Paşa Cd. No:107, 34457 Sarıyer/İstanbul
  • Telefon: (0212) 299 45 39

Foto Kaynak ; muzelerce.wordpress.com

YAKINLARDA NELER VAR ?

Tarabya’da bulunan müzeye yürüyerek gidebileceğiniz pek fazla tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunmuyor. Ancak araçlarınızla müzeyi ziyaret ediyorsanız, kısa sürede gidebileceğiniz çok sayıda turistik yer var. Sarıyer gezilecek yerler adlı yazımızdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne araçlarınızla 3-5 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Maslak Kasırları ve Emirgan Korusu müzeye 5-10 dakika sürüş mesafesinde bulunuyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Giriş Ücreti

Foto Kaynak ; muzelerce.wordpress.com

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi giriş ücreti 2021 ; 10 TL. Tam ve öğrenci olarak farklı fiyatlandırma bulunmuyor. Ayrıca müzede müzekart geçerli değildir.

Ziyaret saatleri ; Müzeyi sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MÜZELER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!