Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiUçurtma Müzesi, Üsküdar & Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

Uçurtma Müzesi, Üsküdar & Giriş Ücreti, Ulaşım ve Bilgiler

Çocukluğumuzun en renkli ve en güzel oyuncakları arasında olan uçurtmaların hayatımızda ayrı ve unutulmaz bir değeri var. Hala bu değeri yaşatmak ve çocuklara uçurtmaları sevdirmek amacıyla kurulmuş olan, Üsküdar Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, yediden yetmişe her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor...

-

İstanbul’da çocuklarla gezilebilecek en özel müzelerden biri olan Uçurtma Müzesi, Anadolu Yakası’nın sevilen ilçelerinden Üsküdar’da ziyaretçilerini ağırlıyor. Dünyanın dört bir yanından toplanmış 2 binden fazla objeye ev sahipliği yapan müze, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek türden.

Müze içerisinde bir de atölye bulunuyor. Küçük çocuklar bu atölyede diledikleri gibi çalışmalara katılıp, rengarenk kağıtlardan kendi uçurtmalarını yapabiliyor. Türkiye’deki ilk ve tek Uçurtma Müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip olan bu müze, özellikle Anadolu Yakası sakinlerinin popüler hafta sonu gezi duraklarından biri.

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Hakkında Bilgi

Müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz. Bu yüzden müze, Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi olarak da biliniyor.

Mehmet Naci Bey, 1986 yılından beri dünyanın dört bir yanından uçurtmaları toplamış ve bu koleksiyonları uçurtma severlere sunmak adına 2005 yılında müzeyi kurmuş. Üsküdar Belediyesi tarafından desteklenen bu müzede, uçurtma sergilerinin yanı sıra, çocuklar için uçurtma atölyeleri de bulunuyor. Yani dilerseniz çocuklarınızla buraya gelip rengarenk uçurtmalardan bir tane de siz yapabilirsiniz.

Müzede Çin’den Amerika’ya, Almanya’dan Japonya’ya kadar dünyanın birçok farklı ülkesinden getirilmiş, 2 binden fazla ürün bulunuyor. Bu yönüyle uçurtma severlere eşsiz bir deneyim sunan müze, daha çok çocukların ilgisini çekiyor olsa da, yetişkinlerin de severek ziyaret ettiği müzelerden biri.

Kurulduğu günden günümüze İstanbul‘un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Uçurtma Müzesi, Üsküdar gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden.

Müzenin içerisinde bir de ‘Uçurtma Kütüphanesi’ bulunuyor. Bu kütüphane de, Mehmet Naci Aköz’ün uçurtmaların yanı sıra, topladığı kitap koleksiyonları da sergileniyor.

2 farklı müze salonu, 3 atölye bölümüyle 500 metrekarelik bir alana sahip olan müzede sergilenen eserlerin hiçbiri cam fanuslar arkasında gizlenmiyor. Eğitimci rehberler eşliğinde her bir obje için farklı hikayeler, tarihi belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılıyor.

Uçurtma Müzesi’nin Tarihi

Uçurtma Müzesi’nin kuruluş hikayesi Mehmet Naci Aköz ile başlıyor. Aköz, bu müzenin kurucusu. Uçurtmalara merakı ile tanınıyor ve uçurtmalarla ilgili de birçok çalışması bulunuyor. Aköz, 1980 yılında uçurtma yapıp satmaya başlıyor ve müzenin de hikayesi kısmen burada başlıyor. 1984 yılına gelindiğinde Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenleyen Aköz, 1986 yılında ‘Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kuruyor.

1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ilk uluslararası uçurtma festivali Aköz tarafından projelendirilerek organize ediliyor. 1 yıl sonra, 1998 yılında İstanbul Uçurtmalar Derneği’ni kurduktan sonra uçurtmalar ülkemizde çok daha fazla bir öneme sahip oluyor.

1999 yılında Uçurtma Gönüllüleri Vakfı’nı da kuran Aköz, 2005 yılına gelindiğinde dünyanın dört bir yanında topladığı uçurtmaları sergilemek amacıyla Üsküdar’da kendisine ait olan bir yeri müzeye dönüştürüyor.

Uçurtma Atölyesi

Kaynak ; istanbul.gov.tr

Müzenin en önemli bölümlerinden biri olan Uçurtma Atölyesi, küçük çocuklar için güzel bir kültürel etkinlik. Burada küçük çocukların kendi uçurtmalarını yapabileceği bir imkan bulunuyor. Müzenin alt katında yer alan atölye, özellikle toplu okul gezilerinde tercih ediliyor.

Aynı anda 200 öğrencinin uçurtma yapabileceği bir alana sahip ve çocukların yaptığı uçurtmalar da evlerine götürülebiliyor. Bu etkinliğe katılanlardan sadece uçurtma için kullanılan malzemelerin ücreti alınıyor. Bunun dışında ek bir ücret ödemeniz de gerekmiyor.

UÇURTMA ; Çin’de doğan ve Uzakdoğu’da hızla yayılan uçurtma, dünyaca ünlü kaşif Marco Polo tarafından 1295’te Malaya Adaları’ndan satın alınarak Hollanda’ya götürülmüş ve böylece Avrupa ülkeleri uçurtmayla tanışmış. Uçurtmanın tarihinin M.Ö 300 yılına kadar uzandığı söylenir. Ana vatanı Çin olan uçurtma, çok uzun yıllar sonra Avrupa’da kullanılmaya başlanmış. Günümüzde, dünyada sadece 18 tane Uçurtma Müzesi bulunuyor ve bunlardan bir tanesi de Üsküdar’da yer alıyor.

Uçurtma Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kaynak ; istanbul.gov.tr

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, merkezi bir konumda bulunan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ne İETT otobüsleriyle rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Müzenin bulunduğu yer, Üsküdar meydanına 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

6, 9A, 11P, 11V, 12 ve 12C nolu İETT otobüsleriyle, Uçurtma Müzesi’ne 3 dakika yürüme mesafesinde olan Ahmediye otobüs durağına gidebilirsiniz. Ayrıca Üsküdar Marmaray otobüs durağından geçen çok sayıda otobüslerle de müzeye ulaşım mümkün. Bu otobüs durağı müzeye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Uçurtma Müzesi Giriş Ücreti

Çocuk dostu müze olarak hizmet veren Üsküdar Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Ancak atölye çalışmalarına katılmak için 30 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu ücret, atölye malzemesini karşılamak amacıyla alınıyor. Eğer atölye çalışmalarına katılmazsanız, müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Uçurtma Müzesi Ziyaret Saatleri 2022

Müzeyi pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Okul gezileri için önceden rezervasyon almanız gerektiğini de unutmayın.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Müzenin bulunduğu yer, Üsküdar Meydanı’na birkaç dakika yürüme mesafesinde. Yani Üsküdar iskelesine veya meydanına yakın olan hemen her turistik cazibe merkezine Uçurtma Müzesi’nden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ve Şemsi Ahmet Paşa Camii gibi tarihi yapılar, müzeye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Salacak sahili ve Kız Kulesi‘ne yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Uçurtma Müzesi, son zamanlarda İstanbullu ailelerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Sadece Anadolu Yakası sakinleri değil, Avrupa Yakası’ndan da birçok İstanbullunun hafta sonu ziyareti için tercih ettiği bu müze için en azından 1 saatinizi ayırın, çocuklarınızı atölyelere mutlaka götürün. Çocuklarınız eğlenirken öğrenebilecek, sizde nostalji yapabileceksiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!