Trevi Çeşmesi Hakkında Tüm Bilgiler & (Roma’nın Aşk Çeşmesi)

Roma'nın en popüler turistik çekim merkezlerinden biri olan Trevi Çeşmesi'nin tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Barok ve klasik tarzın hakim olduğu bu çeşme, tarihi şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Hem mimarisi hem de birbirinden değerli heykelleri Roma'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

İtalya’nın buram buram tarih kokan şehri Roma’nın en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), Aşk Çeşmesi olarak da biliniyor ve Roma’yı ziyaret eden hemen her çiftin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri. Aslında çeşme, hem mimarisi hem de hikayesi ve ifade ettiği anlamı ile her yaştan turistin mutlaka listesine ekleyebileceği bir şaheser. Şaheser diyorum çünkü bu yapı, bir çeşmeden çok daha fazlasını ifade ediyor. Klasik ve barok stillerin muhteşem bir uyum içinde olduğu bu çeşme, 26 metre yüksekliği ve 49 metre genişliğindeki görkemli yapısıyla görenleri büyülüyor.

Sadece İtalya’nın değil, dünyanın da en ünlü çeşmelerinden biri olan Trevi Çeşmesi (La Fontana di Trevi), Poli Sarayı’nın bir kenarına ‘Nicola Salvi’ tarafından yapılmış. Eser, aslında 1732 yılında Salvi tarafından tasarlanmıştı, ancak sarayın cephesini ve çeşmeyi bir araya getirme fikri ‘Pietro de Cortana’ya aitti. Tabi çeşme üzerindeki mitolojik ve alegorik figürlerden doğal taş oymaları ve yapının merkezindeki kemere kadar yapılan eserler Salvi’ye ait.

Çeşmenin inşaatı 1732’de başlamış olmasına rağmen, Salvi’nin 1751 yılında ölümü üzerine bir süre duraksamış, ardından Giuseppe Pannini, orijinal yapıda birkaç değişiklik yaparak çeşme inşaatını 1762’de tamamlamış. Buna rağmen Trevi Çeşmesi dendiğinde akla ilk gelen isim çoğu zaman Nicola Salvi olur…

Çeşme, günümüzde turistler arasında o kadar rağbet görüyor ki, günün hemen her saatinde ciddi anlamda kalabalık olabiliyor. Bu yüzden de çeşmeyi görmek, çeşmeye bozuk para atmak veya birkaç fotoğraf çektirmek için ciddi anlamda sıra beklemeniz gerekebiliyor. Çeşmeyi ziyaret edebileceğiniz en güzel zaman sabahın en erken saatleri (06:00-08:00) ve gecenin geç saatleridir (22:00-00:00). Tabi bu saatler arasında da çeşmeyi görmeye gelen çok sayıda turist oluyor, fakat öğle saatleri veya sabah 10:00-11:00 saatleri arasındaki kadar kalabalık olmuyor.

Trevi Çeşmesi Hakkında Bilgiler

Trevi Çeşmesi - Roma Aşk Çeşmesi
Çeşme, akşam saatlerinde çok daha güzel bir görünüme sahip – Foto Kaynak ; flickr / Diana Robinson

Üç yolun kavşağında bulunduğu için ‘Trevi’ (üç yol) adını almış. Etrafı Tivoli’den getirilmiş traverten taşlarından oyularak yapılmış olan çeşmenin üst tarafında meleklerin taşıdığı Papalık Arması bulunuyor. Çeşmenin tam merkezinde de deniz atlarının çektiği bir savaş arabası üzerinde duran, tritonların eşlik ettiği Pietro Bracci’nin Oceanus heykeli yer alıyor.

Yüzyıllar boyunca Roma’ya temiz su taşınmasını sağlamış olan çeşme, Roma’nın tarihi merkezinde, Via della Stamperia, Via di S. Vincenzo ve Via del Lavatore adlı caddelerin kesişme noktalarına yakın küçük bir meydanda yer alıyor. Konum olarak şehrin birçok yerinden yürüyerek gidebileceğiniz çeşmeyi ücretsiz olarak da görebiliyorsunuz.

Trevi Fountain, yani Trevi Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi, Roma Çeşmesi veya Aşıklar Çeşmesi gibi isimlerle de anılıyor.

Kökeni Antik Romalıların su tanrılarına yolculuğu sevdirmek, güvenli bir şekilde eve dönmelerine yardımcı olmak amacıyla suya sikke atılmasına dayanan bir geleneğin sürdürülmesine de yardımcı oluyor. Bu efsaneye göre çeşmeye atılan madeni para, Roma’ya tekrardan geleceğinize, hayatınızın aşkını bulmanıza ve en önemlisi onunla evlenmenizi sağlıyormuş. Buna inanan veya inanmayan hemen her turist mutlaka bir madeni paraya bu çeşmenin havuzuna atıyor. Tabi parayı doğru şekilde atmanız da dileğinizin gerçekleşmesi için önemli. Bunun için sırtınızı çeşmeye dönerek ve sağ elinizle parayı sol omuzunuzun üzerinden atmanız gerekiyor. Çeşmeye atılan on binlerce bu madeni paralar ise İtalya’nın önde gelen hayır kuruluşlarından biri tarafından toplanarak yardıma muhtaç kişilere dağıtılıyor.

Foto Kaynak ; flickr / Nate

Roma’nın en çok ziyaret edilen bu çeşmesi yakın tarihimizde birçok enteresan olaya da ev sahipliği yapmış. 2007 yılında kalabalığın içinden biri, çeşmeye kırmızı bir madde dökerek, kapalı devre su sistemi kullanılarak çalıştırılan bu çeşmeden gelen suyun tamamen kırmızıya dönmesine neden olmuş. Bu olayın ardından esere zarar gelmemesi adına çeşme havuzundaki su acilen boşaltılmış ve geriye ne olduğunu anlamaya çalışan büyük bir turist grubu kalmış.

Tarihinde birçok kez restore edilen çeşme son olarak 2014-2015 yılları arasında restorasyona alınmış ve ardından yeniden açılmış. Günümüzde bu çeşme, turistlerin yanı sıra Roma halkının da buluşma yerlerinden biri olarak biliniyor.

Trevi Çeşmesi Tarihi

Trevi Aşk Çeşmesi
Çeşmenin önünde havuza madeni para atmak için bekleyen kalabalık – foto kaynak; flickr / Chris Yunker

Trevi Çeşmesi’nin tarihi 1732’de Papa Clement XII, Acqua Vergine için yeni bir çeşme yarışmasını düzenlemesine kadar uzanıyor. Floransalı sanatçı Alessandro Galilei yarışmayı kazanmasına rağmen komisyon lokal sanatçı olan mimar Nicola Salvi‘yi tercih etmişti.

Yarışmayı kazandıktan hemen sonra çeşmenin inşaatına başlayan Nicola Salvi 1751 yılında hayatını kaybettikten sonra Giuseppe Pannini inşaatı devralmış ve 1762 yılında da çeşmeyi tamamlayarak hizmete açmış. Açıldığı günden günümüze Roma’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Trevi Çeşmesi, hem yerel halk hem de turist çiftler arasında en fazla ilgi gören yerlerden. Bu nedenle de çeşme, ‘Aşıklar Çeşmesi’ veya ‘Aşk Çeşmesi’ gibi isimlerle de anılıyor.

Çeşme, üç yolun kavşağında yer alır ve daha spesifik olarak, Roma’nın içme suyunu Ebedi Şehre taşıyan en önemli su kemerlerinden biri olan Acqua Vergine‘nin “son noktası” üzerine inşa edilmiş. Acqua Vergine, MÖ 19 yılında Marcus Vipsanius Agrippa tarafından vatandaşlara kaliteli kamu hizmetlerine erişim sağlama arzusuyla geliştirilen modern bir su kemeri.

Trevi Çeşmesi Mimarisi

Aşıklar Çeşmesi Roma
Foto Kaynak ; flickr / Bradley Weber

Çeşmenin cephesi ve deniz resifi, mineral kaynakların biriktirdiği bir kireçtaşı formu olan travertenden yapılmış. Heykeller Carrara mermerinin oyulmasıyla oluşturulmuş. 26,3 metre yüksekliğinde ve 49,15 metre genişliğinde olan çeşme, barok ve klasik mimari tarzın harmanlaştırılmasıyla oluşturulmuş.

Çeşmeye dahil edilen heykeller ve kabartmalar alegoriktir, her biri belirli bir kavramı sembolize eder ve aktarır.

Çeşmenin ortasında, zafer takı altında duran bir Oceanus heykeli var. Arabası, denizin zıt ruh halini temsil eden biri vahşi ve diğeri uysal iki deniz atı tarafından çekiliyor. Atlara iki Triton önderlik ediyor, yaşlı Triton geçişlerini duyurmak için bükülmüş bir kabuk tutuyor.

Kemerin solunda bereket heykeli var. Elinde bir boynuz var ve ayaklarının dibinde devrilmiş bir vazo yer alıyor. Üstündeki kabartma Agrippa’nın generallerine su kemerini inşa etmesini emrettiğini gösteriyor. Sağlık heykeli kemerin sağında duruyor. Bir defne çelengi ile taçlandırılmış ve içinde bir yılanın içtiği bir fincan tutuyor. Üstündeki kabartma, askerlere su kaynağını gösteren Bakire bir kadını ifade ediyor.

Trevi Fountain - Roma Aşıklar Çeşmesi
Foto Kaynak ; Flickr / Macle

Çeşmenin tepesine doğru baktığınızda her biri bir sütun üzerine yerleştirilmiş dört heykel göreceksiniz. Bu heykeller, yağmurun Dünya’nın doğurganlığı üzerindeki yararlı etkilerini ve su kaynağına bağlı başlıca ürünleri temsil ediyor. Bu dört heykel ;

Meyvelerin bolluğunu, Bitkilerin doğurganlığını, sonbahar ürünlerini, çayır ve bahçelerin keyfini sembolize ediyor.

Roma Aşk Çeşmesi
Foto Kaynak ; Flickr / Daryn Moffitt

İPUÇLARI

  • Trevi Çeşmesi’ni hem gün içinde hem de mümkünse akşam saatlerinde görün. Işıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya sahip olan çeşme, gecenin ilerleyen saatlerinde biraz daha sakin oluyor.
  • Çeşme çevresinde çok sayıda otel, restoran ve cafe bulunuyor. Ancak bu çeşmenin hemen yakınında yer alan restoranların ve cafelerin büyük bir bölümü, şehirdeki en pahalı mekanlar arasında yer alıyor. Ağzına kadar turist dolu olan bu mekanlarda ayrıca servis ücreti ve bahşiş adı altında fazladan ek ücret ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden çeşmenin yakınlarındaki mekanları tercih etmenizi pek tavsiye etmiyoruz.
  • Çeşmeyi görmek için hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ayrıca inanmasanız dahi bir madeni parayı geleneğe göre çeşmenin havuzuna atın deriz. Paranın muhtaç İtalyan ailelerine gönderildiğini de unutmayın.
  • Roma, bildiğiniz üzere kapkaççıların en fazla olduğu şehirlerden. Çeşmenin bulunduğu yer, süper kalabalık olmasından dolayı kapkaç olaylarına oldukça elverişli. Bu yüzden çantalarınıza ve cüzdanlarınıza da dikkat etmenizde yarar var.
Trevi Çeşmesi
Foto Kaynak ; flickr / Peter Horensky

Trevi Çeşmesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İtalya’nın başkenti Roma’da, tarihi şehir merkezinde yer alan Trevi Çeşmesi’ne şehrin hemen her noktasından çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Çeşmeye ulaşım için en popüler yöntem metroları kullanmaktır (Tarihi şehir merkezinin dışındaysanız). A metro (Kırmızı hat) hattını kullanarak Barberini istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu istasyon ile çeşme arası yaklaşık 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Trevi Çeşmesi’nin bulunduğu yer, ‘Centro Storico’ yani tarihi şehir merkezi. Roma gezilecek yerler arasında olan popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden çeşmenin bulunduğu yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  • İspanyol Merdivenleri ; Çeşmenin bulunduğu yere 10 dakika yürüme mesafesinde ve Roma’nın en popüler çekim merkezlerinden. Hem şehrin en hareketli noktası olması hem de etrafındaki çok sayıda tarihi yapı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
  • Navona Meydanı ; 15 dakikadan daha kısa bir sürede Roma Aşk Çeşmesi’ne bu meydandan ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca meydandaki çok sayıda tarihi bina, cafe, restoran ve diğer turistik cazibe merkezlerini de bulabilirsiniz.
  • Pantheon ; Trevi Çeşmesi’ne 15 dakika yürüme mesafesindeki bu tarihi yapı, Roma’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Ayrıca girişler de ücretsiz.
Aşk Çeşmesi Roma
Foto Kaynak ; Flickr / Hans Permana

Trevi Çeşmesi Yakınındaki Oteller

Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak henüz aradığınız konaklama birimini bulamadıysanız, Trevi Çeşmesi yakınlarındaki otellere de göz atabilirsiniz. Çeşmenin bulunduğu yer Roma’nın kalbinin attığı yer olan tarihi şehir merkezi. Yani çeşmeye yakın bir tesiste konaklayacak olursanız, şehrin önde gelen tarihi ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Çeşmeye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise şöyle

Trevi Beau Boutique Hotel – 3 yıldız

Trevi Beau Boutique Hotel

Adından da anlaşılacağı üzere bu otel, Trevi Çeşmesi’nin hemen yanında yer alıyor. Süper merkezi konumuyla öne çıkan otel, Roma’nın en çok rezervasyon alan otellerinden. Şık ve modern odalarıyla hizmet veren tesis, orta bütçeli bir konaklama sunuyor.

Hotel 55 Fifty-Five – Maison d’Art Collection – 4 yıldız

Hotel 55 Fifty-Five – Maison d’Art Collection

Çeşmeye 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu lüks otel, Roma’nın Spagna bölgesinde yer alıyor. Yani İspanyol Merdivenleri ve Pantheon gibi turistik yapılara da kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Hotel 87 eighty-seven – 4 yıldız

Hotel 87 eighty-seven

Fitness merkezine ve ortak hidromasajlı küvet bulunan güneşlenme terasına sahip Hotel 87 eighty-seven Trevi Aşk Çeşmesi’ne yürüyerek 5 dakika uzaklıkta. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otel, lüks bir konaklama deneyimi sunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!