Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiTevfikiye Camii Hakkında Bilgiler & Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Tevfikiye Camii Hakkında Bilgiler & Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Osmanlı'nın son dönem camilerinden biri olan Tevfikiye Camii, İstanbul'un sokak kültürünü henüz kaybetmemiş popüler semtlerinden biri olan Arnavutköy'de bulunuyor. Camii, hem bulunduğu konum itibariyle hem de tarihi ve mimari yapısı ile şehirde görülmesi gereken yapılar arasında...

-

İstanbul‘un en popüler ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ta, Arnavutköy semti sınırları içinde yer alan tarihi camilerimizden biri olan Tevfikiye Camii, Sultan II. Mahmud tarafından 1832-1838 yılları arasında oğlu Şehzade Tevfik adına yaptırılmış. Osmanlı’nın son dönem eserlerinden biri olan bu tarihi yapı geniş bir bahçe içinde yer alıyor. Bulunduğu merkez konumu sayesinde, İstanbul’un birçok noktasından camiye kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Toplamda 3 kapıdan girilen caminin deniz tarafından avluya açılan 2 kapısı bulunuyor. Bu iki kapı üzerinde yer alan kitabelere göre camii inşaatına 1832 yılında başlanmış ve 1838 yılında tamamlanmış. Kitabe üzerindeki yazılar ise Yesarizade Mustafa İzzet‘e ait. Ayrıca her iki kitabede II. Mahmut’un tuğrası bulunuyor.

Tevfikiye Camii ayrıca, Arnavutköy Akıntı Burnu’nda bulunduğundan dolayı ”Akıntı Burnu Camii” olarak da biliniyor. Yeri gelmişken, İstanbul’da mahalle kültürünü henüz kaybetmemiş olan Arnavutköy’de, bu tarihi caminin yanı sıra birbirinden güzel köşkleri, yalıları, turistik cazibe merkezlerini ve ünlü birçok mekanı da bulabiliyorsunuz. Arnavutköy gezilecek yerler adlı yazımızda, semtin en değerli tarihi eserlerinden ve turistik noktalarından da bahsettik, göz atabilirsiniz.

Foto Kaynak ; gezginrehberler.com

Tekrardan Tevfikiye Camii’ne dönecek olursak, caminin alışık olduğumuz Osmanlı mimarisinden çok daha farklı bir mimarisi bulunuyor. Kubbesi ve işlemeli dış duvarları bulunmadığı gibi, tek minareli bir camii olarak karşımıza çıkıyor.

İlk bakışta caminin ana yapısı ve minaresi farklı birer yapıymış gibi görünebiliyor. Ancak minare ve caminin ana binası bir bütün olarak tasarlanmış.

Tevfikiye Camii Hakkında Bilgi

Tevfikiye Camii Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; twitter/hattatberk

Hem dış cephede hem de iç mekanda oldukça sade bir mimariye sahip olan Tevfikiye Camii’nin içinde, Osmanlı camilerinde alışık olduğumuz çini motifleri bulunmuyor. Düz bir tavana sahip olan camii her ne kadar bir Osmanlı camisi olsa da sadeliğiyle dikkat çekiyor.

Camii avlusunda bulunan banklardan denizi de seyredebiliyorsunuz. Zaten caminin içini 3-5 dakikada detaylıca görebiliyorsunuz. Ancak avlusunda çok daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacak muazzam bir manzara var.

Tevfikiye Camii mimarı hakkında çeşitli varsayımlar bulunuyor olsa da, kesin olarak bu caminin mimarı hakkında bir bilgi de bulunmuyor.

Dikdörtgen planlı, kagir duvarlı, ahşap çatılı ve fevkani bir yapı olan bu camii toplamda 3499 metrekarelik bir alana sahip. Caminin iç alanı ise 287 metrekare.

Tevfikiye Camii Mimari Yapısı

foto kaynak ; flickr.com/dmboyer

Yüksek bir teras üzerinde geniş bir bahçe içinde bulunan camii avlusuna iki kapıdan giriliyor. Biri cümle kapısı, diğeriyse hünkar mahfilinin kapısı olan bu kapıların ikisi de deniz cephesinde bulunuyor.

Caminin ise dört giriş kapısı bulunuyor. Bu kapılardan biri kuzeyden hünkar mahfiline girişi sağlarken, ikincisi hünkar mahfiline deniz tarafından girişi sağlıyor. Üçüncü kapı ise doğu duvarından doğrudan caminin iç kısmına girişi sağlıyor ve son olarak dördüncü kapı, esas cümle kapısıdır ve caminin kuzeyinde bulunuyor. Bu esas cümle kapısı da son cemaat yerine açılıyor.

Caminin en dikkat çeken yerlerinden biri olan son cemaat yeri, camiden bağımsız bir görünüme sahip olan ahşap bir bölme içinde yer alıyor. Son cemaat yerinden de iki kanatlı ahşap bir kapı yardımı ile harime girilir. Duvarlarında dört pencere bulunan harim, dikdörtgen planlı ve göbeği ise bağdadi bir tavan ile örtülü. Caminin üstü ise ahşap çatılı ve kiremit döşelidir.

Kürsüde ve hünkar mahfilinde yer alan ahşap oymalar ve dekoratif işlemelerle de oldukça dikkat çekiyor. Camii içerisinde toplamda 29 adet pencere var. Bu pencerelerden alt sırada bulunanlar dikdörtgen planlı, ahşap ve demir parmaklıklıyken üst sırada yer alan pencereler ise korkuluksuzdur.

Ahşaptan olan hünkar mahfilinin girişi kıble tarafından ve mahfil iki katlı olarak tasarlanmış. Caminin batısında bulunan hünkar mahfiline iki kanatlı olan ahşap kapıdan girildiğinde iki pencereye sahip bir salon ve toplamda 5 pencere ile aydınlatılan bir oda görülüyor. Mahfilin salonunda yer alan merdivenlerden ikinci kata çıkılır. İkinci katta ise 2 pencereli ve 3 pencereli olmak üzere 2 oda bulunur.

Camii minaresi kesme taştan ve tek şerefeli olup, külahının eteğinde girland kuşağı dolanarak süslenmiş.

Tevfikiye Camii Nerede & Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Arnavutköy – Akıntı Burnu’nda yer alan camiye ulaşım şehrin birçok noktasından oldukça kolaydır. Camiye İETT otobüsleriyle ulaşım için ;

22 İstinye Dereiçi – Kabataş
22RE Fatih Sultan Mehmet – Kabataş
25E Sarıyer – Kabataş
40 Rumelifeneri – Garipçe – Taksim
40T İstinye Dereiçi – Taksim
42T Bahçeköy – Taksim
59C Arnavutköy – Mecidiyeköy

otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu otobüslerle Arnavutköy Otobüs Durağı‘na gelerek buradan 2 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşım mümkün. Ayrıca Çamlıbahçe Otobüs Durağı (Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde) ve Kolej Otobüs Durağı’nı (Camiye 7 dakika yürüme mesafesinde) da kullanabilirsiniz.

Diğer İstanbul Camileri

Tevfikiye Camii’nin bulunduğu Arnavutköy geçmişten günümüze kadar gelmiş tarihi çarşısı, dükkanları, kiliseleri, tepelerinde ve iç kısımlarındaki birbirinden güzel köşkleri ve yalılarıyla mutlaka görülmeye değer bir semt. Camii ziyaretinden önce veya sonra, semtin birbirinden ünlü restoranlarından veya cafelerinden birine oturup, bir şeyler yiyip içmeyi de ve bu semt için en azından yarım gününüzü ayırmayı da unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!