Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiTeşvikiye Camii Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Teşvikiye Camii Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir ?

Daha çok ünlü isimlerin ve sanatçıların defnedildiği camii olmasıyla tanınan Teşvikiye Camii, İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken mabedlerimizden. Şişli'de bulunan, 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış olan camiye şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

-

Geç dönem Osmanlı mimarisi eserlerinden biri olan Teşvikiye Camii, 1795 yılında III. Selim tarafından yaptırılmış olan mescidin yerine, 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilmiş. Nişantaşı‘nda yapılmış ilk bina olması bakımından tarihi bir öneme sahip olan camii, avlusundaki iki menzil taşı ve mimari dokusuyla İstanbul‘da görülmeye değer önemli tarihi mabetlerimizden biri.

Caminin ilk inşa edildiği tarih 18. yüzyıl sonları olsa da, daha çok 19. yüzyıl sonu özellikleri gösterir. Camii cephelerindeki Antik Çağ tarzında olan akroterleri ve üçgen alınlarıyla, batı üslubunu yansıtmakta ve bu özelliği ile dönemin diğer camilerinden ayrılıyor.

Göz At ; İstanbul’da gezilecek en güzel yerler (En güzel 99 yer)

Teşvikiye Camii ve Ünlüler

Teşvikiye Camii, ünlülerin cenazesinin kaldırıldığı camii olmasıyla da tanınıyor. Burada namazı kılınanlar arasında gazeteci-yazar Duygu Asena, 12 Grammy Ödülü sahibi Arif Mardin, NTV Spor Yayınları Koordinatörü Kenan Onuk, Atıf Yılmaz, Atilla İlhan, Ömer Kavur ve Kemal Sunal başta olmak üzere birçok tanınmış isim var.

Teşvikiye Camii Hakkında Bilgiler

Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii, eğimli bir arazi üzerinde bulunduğundan, güney yöndeki bodrum kat üzerine yükselir ve kareye yakın harim bölümüyle, son cemaat yeri olan kuzey cephesindeki iki katlı büyük bir hünkar kasrından oluşur. Fevkani bir yapıda olan caminin üslup ve plan bakımından, yapıldığı döneme göre daha geç tarihli özellikler göstermekte olup, Sultan II. Abdülhamid tarafından yeniden inşa sırasındaki genişletmeler ve eklemeler sayesinde de günümüzdeki halini almış.

Caminin alt yapısı kagir olmasına rağmen, kubbesi ahşap olarak inşa edilmiş. Altıgen ve köşeli bir kubbeye sahip olan caminin iç duvarları kalem ve nakış işleriyle süslü.

Teşvikiye Cami içi

Selatin camilerde hünkar mahfilinin farklı bir kitle olarak gelişmesi, III. Selim döneminde başlayan bir özellik olsa da, boyut olarak büyümesi ve caminin giriş cephesini belirleyen bir kitleye dönüşmesi, Abdülmecid ve II. Mahmud dönemlerinde gerçekleşmiş. Bu camide Hünkar mahfilinin, harim bölümünün ortalama iki katı büyüklüğünde olması, geç tarihli bir plana işaret eder.

Minaresi sağ tarafında yükselmekte olan caminin avlusunda ise, Nişantaşı semtine adını veren iki menzil taşı yer alıyor. Bu menzil taşları ise, Sultan III. Selim ve II. Mahmud’a ait. Avlunun ortasında yer alan şadırvan ise, 1992 tarihli ve mermerle kaplı.

Şadırvanın her yüzeyinde üçer çeşme yer alır.

İstanbul’da ünlüler ve sosyetenin tanınmış simalarının cenazeleri de Teşvikiye Camii’nden kalkar.

Teşvikiye Camii Tarihçesi

Teşvikiye Camii Tarihçesi
Camii Avlusu

Teşvikiye bölgesi, 18. yüzyılın sonlarına kadar atış talimlerinin ve av merasimlerinin yapıldığı ormanlık bir araziymiş. Çok gözde bölgelerden biri olmayan Teşvikiye’ye Sultan III. Selim tarafından 1794-95 yılları arasında bir mescid yapılır. Bu sayede Teşvikiye Bölgesi, çok daha sık gidilen bir yer haline gelir.

1853-1854 yıllarında ise, Sultan Abdülmecid’in bu mescidin bulunduğu yere bir camii inşa ettirmesi ve bölgede yerleşimi teşvik etmek amacıyla bir mahalle oluşturması üzerine, bölge giderek daha popüler bir yer haline gelir. Semtin kurulmasında önemli bir etkiye sahip olan camii ve caminin bulunduğu semt bu tarihten sonra Teşvikiye olarak anılmaya başlar.

Kısaca Tarihi

Sultan II. Abdülhamid dönemine gelindiğinde yapı, 1891-1893 tarihleri arasında yeniden inşa edilerek gününümüzdeki halini alır. En son 2005 yılında geniş kapsamlı bir restorasyon geçirmiş olan caminin iç duvarlarını süsleyen kalem işleri, dış cephede yer alan kaplamaları, son mahalli, üstüne yerleştirilen kitabe ve Arman-i Osmani baştan aşağı yenilerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş.

Teşvikiye Camii Nerede ?

İstanbul Avrupa Yakası’nda, Şişli’ye bağlı Teşvikiye semtinde merkezi bir konumda yer alıyor.

Camiye Şişli, Beşiktaş ve Nişantaşı gibi yerlerden çok rahat ulaşabilirsiniz.

Teşvikiye Camii Nasıl Gidilir ?

Teşvikiye Camii Nasıl Gidilir

İstanbul’un Teşvikiye semtinde (Nişantaşı, Şişli) yer alan camiye ulaşım için 30A, 30M, 55T, 72T nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Camiye metro ile ulaşım için ise, M2 metro hattını kullanmanız gerekiyor.

Yakınlarda neler var ?

Camiye en yakın olan yerlerden biri Maçka Demokrasi Parkı. Yürüyerek 15 dakika içerisinde camiden parka rahatlıkla ulaşılabilir. Bunun yanı sıra, Beşiktaş’ta gezilecek yerler arasında popüler yapılardan biri olan Ihlamur Kasrı da, camiye 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Camii ziyaretinizden sonra Beşiktaş’a geçerek, sahil yolundaki turistik cazibe merkezlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Teşvikiye Camii Mimari Özellikleri

Teşvikiye Camii Mimari Özellikleri

Camii, kubbeyle örtülü harim bölümünün kuzeyinde, son cemaat yeri, minare ve hünkar mahfilini kapsayan, iki katlı hünkar kasrından oluşuyor. Caminin doğusunda bulunan kapıdan iki kata kadar yükselen sofaya geçilerek hünkar mahfiline giriş sağlanmakta. Bodrum kat üzerinde yükselen yan cepheler ise, ikisi hünkar kasrına ve biri harime ait üç farklı düzlemin kademelenmesiyle, geriye doğru uzanmış yüzeylerden meydana gelir.

Teşvikiye Camii Mimari Özellikleri

Hünkar kasrının cephe düzenlemesi, sık pencere dizilerinden oluşmakta olup, ön yüzeyi köşelerindeki taş sıralarıyla ikiye ayrılmış. Yivri söveler ile çevrelenmiş pencereler basık kemerli olacak şekilde kilit taşları ile belirginleştirilmiş.

Harime göre daha büyük boyutta olan kasrın doğu cephesinin her iki bölümünde dörder pencere, batı yönünde ise daha az pencere yer alır. Geriye kalan bölümlerde de çift sıralı olarak dörder pencere bulunur.

Teşvikiye Camii İçiBodrum kat, kesme taştan sıvasız olarak yapılmış ve hünkar kasrının batı yönünde girişi bulunuyor. Bodrum kat, üst yapıdan bir korniş ile ayrılmış olup, kasrın doğu ve batı cephelerindeki pencereler ile aynı hizada olarak, daire kemerli ve parmaklıklı pencereler yer almaktadır.

Caminin ibadet mekanı, 8 dilimli ve kaburgalı ahşap bir kubbeye sahip. Son cemaat yeri ile galerinin bölümlere ayrılmış olan tavanında da, kirişlerin araları geometrik motifli olacak şekilde düzenlenmiş.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

III. Selim’in gezileri sırasında namaz kılması için yapılan ahşap mescit, Nişantaşı’nın o zamanlar boş kalan arazisinde yapılmış olan ilk binası olma özelliğine sahip. Oldukça küçük ve bakımsız olduğundan dolayı zamanla ihtiyaca cevap veremeyen hale gelen mescide yapılan eklemeler ve yenilemeler ile Teşvikiye Camii günümüzdeki halini almış. Gerek avlusu, gerekse mimari yapısı ve tarihiyle, her İstanbullunun mutlaka göz atması gereken yapılardan biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!