Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise) Tarihi, Mimarisi, Ulaşım

Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise) Tarihi, Mimarisi, Ulaşım

Dünyada günümüze kadar ulaşabilen tek Demir Kilise olan Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi, Fener-Balat'a yolu düşen tarih ve sanatseverlerin mutlaka göz atabileceği turistik cazibe merkezlerinden biri. Hem dış hem iç mimarisiyle dikkat çeken kilisenin iç mekan süslemeleri de görülmeye değer.

-

“Bulgar Ortodoks Kilisesi” veya “Demir Kilise” olarak da bilinen Sveti Stefan Kilisesi, betonlaşan İstanbul’un bir köşesinde kalmış şehrin en önemli yapılarından bir tanesi. Türk Hükümetinin “Hoşgörü bizim geleneğimizde var” sloganıyla uzun bir aradan sonra restorasyonunu yapıp kapılarını araladığı bu kilise, dış mimarisi ve süslü iç mekanıyla Balat-Fener’de görülecek en önemli dini yapılardan.

Dünyada günümüze ulaşan tek demir kilise olması bakımından da önemli bir yere sahip olan Sveti Stefan Kilisesi, Haliç kıyılarında Fener semtinde bulunuyor. Neogotik ve Neoklasik bir üsluba sahip olan bu kilise, tümüyle demir malzemeden prefabrik olarak yapılmış olmasından dolayı, benzeri de bulunmuyor. Ayrıca Bulgar Ortodoks cemaatin Rum patrikliğinden ayrı bir yapılanmaya sahip olması da bir anlamda bağımsızlığını ilan etmesini simgeliyor.

1898 yılında ibadete açılmış olan kilise, uzun bir süre kaderine terkedilmiş olsa da 2011-2018 yılları arasında yapılan geniş çaplı restorasyonun ardından yeniden ibadete ve ziyarete açılmış. Süslemeleri ve mimarisiyle ilgi çeken kilise Balat gezilecek yerler listesine eklenebilecek önemli tarihi yapılar arasında.

Sveti Stefan Kilisesi Hakkında Bilgi

Sveti Stefan Kilisesi Hakkında Bilgiler

İstanbul’un en göz alıcı, en süslü kiliselerinden biri olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Balat’ın yanı başında ama semtin dışında bulunuyor olması da kilisenin cazibesini daha da artırıyor.

Kilise, restorasyonunun tamamlanıp 2018 yılında tekrar açılmasından kısa bir süre sonra, İstanbul’un popüler turistik yerleri arasında yerini aldı.

500 ton ağırlığındaymış bu kilise. Ufak gemilerle Viyana’dan buraya getirilmiş ve vidalarla denizin üzerinde monte edilmiş. Brezilya’da suyun içinde yaşayan bir ağaç var. İşte kilisenin denize kaymaması için yapı bu ağaçların üzerine monte edilmiş.

Kilisenin denizin üzerinde olması nedeniyle bir süre sonra yapıda korozyon oluşmuş ve metal de erimeye başlamış. Haliç’in çevresi düzenlenirken kilisenin hemen önüne yapılan yol, kilisenin üzerine monte edildiği ağaçların su alamamasına neden olmuş. Suyla yaşayan bu ağaçlar çamurlaşmış ve denize doğru kayma yapmış. 2006 yılında bu kayma 330 beton kazık çakılarak önlenmiş.

Sveti Stefan Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak; www.taiwannews.com.tw

İstanbul’un Fener semtinde Balat’a oldukça yakın bir konumda Haliç kenarında bulunan kiliseye ulaşım, şehrin birçok noktasından kolaylıkla sağlanabiliyor.

Kilise’den geçen İETT otobüsleri ; 33ES, 35D, 36CE, 41Y, 44B, 48E, 55T, 99, 99A, 99Y, 399B, 399C ve 1453 nolu otobüslerdir. Kiliseye en yakın otobüs durağı ise 2 dakika yürüme mesafesinde olan Köprübaşı Otobüs Durağı‘dır.

Bunun yanında kiliseye 3 dakika yürüme mesafesinde olan Fener Otobüs Durağı veya Balat Otobüs Durağı’nı da kullanabilirsiniz.

Kiliseye tramvaylar ile ulaşım için de Topkapı – Habibler tramvay hattını kullanarak kiliseye 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Edirnekapı Tramvay Durağı’na gelmeniz gerekiyor.

  • Adres: Balat, Mürselpaşa Cd. No:10, 34087 Fatih/İstanbul

YAKINLARDA NELER VAR

Öncelikle kilisenin bulunduğu yer Balat yakınları. Yani hem tarihi hem de çok sayıda turistik cazibe merkezine oldukça kolay bir şekilde bu kilise ziyaretinizden sonra gidebilirsiniz. Balat’a gidip güzel cafelerinde zaman geçirebilir, eşsiz bir mahalle deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda tarihi yapıyı da Balat sokaklarında görebilirsiniz.

Kiliselere doyamadıysanız, kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi veya Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi’ne de gidebilirsiniz. Ayrıca Kırmızı Mektep olarak bilinen Özel Fener Rum Erkek Lisesi’ne Demir Kilise’den 5 dakika gibi bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Sveti Stefan Kilisesi Giriş Ücreti

Sveti Stefan Kilisesi Hakkında Bilgi

Kiliseye girişler şimdilik ücretsiz. Bağış yapmak isterseniz, kilisenin resmi web sayfasındaki hesaplardan yapabiliyorsunuz.

Sveti Stefan Kilisesi Ziyaret Saatleri

Kilise haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık. Resmi ve özel günlerde kapalı olabilen kiliseyi ayin zamanlarında da ziyaret etmek mümkün.

!Ayrıca kilisenin alt katı bir sanat galerisi olarak hizmet veriyor. Bu bölüm kilisenin tarihi yolculuğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca Bulgar cemaatinin sahip oldukları kültürel nitelikler de bu bölümde çok iyi bir şekilde yansıtılıyor. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra, Sveti Stefan hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabileceğiniz bu sanat galerisini de görmeyi unutmayın.

Sveti Stefan Kilisesi Tarihi

Sveti Stefan Kilisesi NeredeHristiyan Bulgar cemaatinin liderlerinden olan Stefan Bogoridi kendi dillerini kullanarak ayin yapılmasının ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan isimlerden biri olarak bilinir. Bunun için de uzun yıllar çabalamış olan Bogoridi, kendi evini bağışlamış, papaz evinin bu ev üzerine inşası için de gerekli olan izni alarak ahşap bir yapı yapılmasını sağlamış.

Küçük kilise veya papaz evi olarak işlev gören ibadethane 23 Ekim 1849 tarihinde ”Aziz Stefan” adı ile takdim edilir. Bu ismin seçilmesinin ana nedeni ise, cemaatin öncüsü olan Stefan Bogoridi’yi çağrıştırması ve kilisenin onun adıyla anılmasının sağlanmak istenmesidir.

Kilisenin gelişiminde de önemli bir rol oynayan Stefan Bogoridi ve Bulgarların uzun direnişlerinin ardından, Bulgarlar Rum Ortodoks Patrikhanesi’nden ayrılmış. Sultan Abdülaziz’in fermanıyla Bulgarlara ”Eksarhlık” müessesi tahsis edilerek, İstanbul’da bir Eksarhhane kurulmuş. (Yönetici olarak görev yapan din adamlarına Eksarh, patrikhane görevi gören Bulgar Kilisesi ise Eksarhhane olarak bilinir).

Ahşap yapının uzun yıllar dayanamayacağı düşünüldüğünden ve zeminin büyük bir yapı için uygun olmamasından dolayı kilise, hafif ve sağlam bir demir iskelet üzerine kurulmuş. Böylece kilise de Demir Kilise olarak anılmaya başlamış.

Osmanlı döneminde yapının inşasına izin veren Sultan Abdülaziz’in tek bir şartı vardı ; O da, inşaat 1 ay içinde tamamlanırsa kilisenin kullanıma açılabileceğiydi (Bu koşul ile Osmanlı yönetimi yapının inşasını mümkün kılmak istememiş).

Sveti Stefan Kilisesi Hakkında Bilgi
Foto kaynak ; Hüseyin yazıcı

Bunun üzerine Waagner firması tarafından 1892 yılında, Viyana’da hazırlanmış olan dökme demir yapı iskeleti parçaları Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden İstanbul’a getirilmiş, Osmanlı’nın vermiş olduğu süre içinde kilisenin inşaatı tamamlanmış ve kilise 1898 yılında ibadete açılmış.

  • Sveti Stefan Kilisesi’nin mimarı Ermeni mimar Hovsep Aznavour‘dur.

Kilise, ilk prefabrik yapılardan biri olduğundan dolayı dünya mimarlık tarihinde de önemli bir yere sahip. Bir zamanlar dünyada 2 tane olan demir kiliselerden diğerinin yok olmasıyla bu kilise, dünyadaki tek demir kilise ünvanına sahip olmuş.

Sveti Stefan Kilisesi Mimari Özellikleri

Sveti Stefan Kilisesi nasıl gidilir

Üç nefli plan şemasına sahip olan kilise doğu-batı yönünde uzanıyor. Kilisenin apsisi içten dairesel, dıştan hafif köşegen bir profile sahip. Apsis cephesi ise Haliç boyunca uzanan Balat Vapur İskelesi Caddesi’ne bakıyor.

Kilisede demirden olmayan tek yer ise, kilisenin altın yaldızlı ahşap ikonastasis‘idir. Yapıda nefleri birbirinden ayıran, demirden olan sütunların başlıkları akantus yaprakları üzerinde barok üsluba sahip olmasıyla dikkat çeker.

Yapının pencereleri uzun, ince ve yarım yuvarlak kemerler yardımı ile bölünmüş. Girişin ve iki yan nefin üstünde ”U” şeklinde bir de galeri katı var. Galerinin üst örtüsü çapraz tonozken, orta nefin üst örtüsü ise yarım silindir şeklindeki beşik tonozlardır. Bu beşik tonozların içi de kare süslemelerle kaplanmış.

Kilisenin 40 metre yüksekliğinde bir çan kulesi bulunuyor. Ayrıca 3 kubbeye sahip olan kilise, neo gotik ve neo barok tarzların karışımıyla inşa edilmiş.

Sveti Stefan Kilisesi Nerede

Diğer İstanbul Kiliseleri

Bulgar Ortodoks Kilisesi olarak da bilinen Sveti Stefan Kilisesi, hem mimarisi hem de tarihi ve süslemeleriyle İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken tarihi yapılardan biri. Dünyada tek Demir Kilise ünvanına sahip, yanı başınızda bulunan bu kiliseye, Haliç kıyılarına veya Balat’a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!