Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSüreyya Operası Nerede ve Nasıl Gidilir? & Hakkında Bilgiler

Süreyya Operası Nerede ve Nasıl Gidilir? & Hakkında Bilgiler

Anadolu Yakası'nın ilk, Türkiye'nin ise altıncı operası olarak sanata, sanatçıya ve sanatseverlere kapısını arayalan Süreyya Operası, tarihi 1927 yılına uzan bir bina içinde 2007'den günümüze bir sanat ve kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Muhteşem bir iç dekorasyona, tavan fresklerine, kabartma heykellere ve çok daha fazlasına sahip olan opera, hem konserler ve resitaller için hem de görülmeye değer muhteşem bir mimariye sahip olduğundan İstanbul'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

-

Kadıköy’ün kültür beşiği olan Süreyya Operası, birbirinden güzel konserleri, resitalleri ve etkinlikleriyle Anadolu Yakası’nın en sevilen yerlerinden biri olan Bahariye Caddesi‘nde ziyaretçileriyle buluşuyor.

Kadıköy’ün en güzel tarihi binalarından biri olan Süreyya Opera Binası’nın tarihi ise 1924 yılına kadar uzanıyor.

Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılmış olan bina, uzun yıllar boyunca Süreyya Sineması olarak hizmet vermiş.

1924-1927 yılları arasında 3 yıllık bir süre içinde inşa edilen bina, şehrin kültür hayatını çağdaşlaştırmak ve zenginleştirmek için Süreyya Paşa tarafından müzik ve sahne sanatlarına uygun bir bina olarak tasarlanıyor. Tabii paşa binayı yaptırırken, konser, dans, konferans, balo, nişan-düğün gibi ihtiyaçları karşılayacak bir bina olmasına da özen gösteriyor.

6 Mart 1927‘de büyük bir törenle açılan bina, opera temsillerine uygun bir bina olarak tasarlanmış olsa da, Süreyya Operası’nda hiç opera oynanmamış ve bina kültür sanat hayatımıza bir ”Sinema” olarak yerleşmiş. Avrupa’daki mimarlık dekorasyon anlayışını yansıtan binanın dış cephesi ve iç mekanı figürlü rölyeflerle, tavan ise freskler ve yaldızlı kartonpiyerler ile süslenmiş. Günümüzde birçok konsere, etkinliğe ve operaya ev sahipliği yapan bina, tarihi, mimarisi ve iç süslemeleriyle Kadıköy’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en özel yapılardan.

SÜREYYA OPERASI TARİHİ

süreyya operası tarihçe
Foto Kaynak ; istanbul.gov.tr

O zamanki adıyla Süreyya Paşa Tiyatro ve Sineması, 1927 yılından 1950 yılına kadar bir sinema olarak kullanılıyor. Süreyya İlmen Paşa’nın 1950 yılında hayatını kaybetmesiyle bu bina, Kadıköy Belediyesi’ne 49 yıllığına kiralanıyor. Bir opera binası olarak Süreyya Paşa’nın amacına, ideallerine ve hatırasına uygun olacak bir biçimde ”Opera Binası” olarak yeniden düzenleniyor.

Bina içindeki bütün dekoratif unsurlar elden geçirilir. Opera temsilleri için gerekli olan mekanların hepsi baştan aşağı yeniden düzenlenir.

Mimar Cafer Bozkurt tarafından hazırlanmış olan röleve ve restorasyon projesine göre onarılarak yenilenir. Sonunda tarihi Süreyya Paşa Binası, ”Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası” olarak 27 Ekim 2007 tarihinde kapılarını yeniden, sanata, sanatçıya ve sanatseverlere açar. Böylece Kadıköy Belediyesi, Süreyya İlmen Paşa’nın ”Kadıköy’de Opera” hayalini 80 yıl sonra gerçekleştirmiş olur.

Sanatın icra edildiği mekanların, sanata ve sanatçıya verilen değerin en güzel göstergelerinden biri olarak biliriz. Bu mekanlara verilen önem ve sağlanan destekler de bir o kadar önemlidir. Süreyya Operası da sanatın icra edildiği mekana verilen önemin ve sağlanan desteğin İstanbul’daki en önemli kanıtı. İçeri adımınızı attığınız andan itibaren görecekleriniz büyük emeklerin ve özverinin yansımasıdır.

Işıldayan avizeler, kırmızı halılar, birbirinden kaliteli kabartma heykeller ve tablolar… Opera’nın o tılsımlı dokusunu içeriye girdiğiniz andan itibaren hissediyorsunuz. Estetiğin, eşsiz bir görsellik ve evrensellik içinde çok seslilikle buluştuğu, sanatın konuştuğu Süreyya Operası, operasız ve konsersiz bile büyüleyici bir atmosfere sahip.

Süreyya Operası Hakkında Bilgi

Süreyya Operası Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; istanbul.gov.tr

Kadıköy’ün kültür ve sanat merkezi olan Süreyya Operası, günümüzde Bahariye Caddesi’nin kalbinde güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. Kadıköy’ün merkezinden, meydanından, sahilinden ve iskelesinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz binayı etkinliğin olmadığı bir zamanda da görmeyi unutmayın.

Birbirinden güzel sergileri, resitalleri ve konserleriyle hafızalara kazınacak bir deneyim sunan Süreyya Operası’nın etkinlik takvimini resmi web sayfasından takip edebilirsiniz (sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr)

Süreyya Opera Binası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; tr.wikipedia.org

İstanbul’un en iyi bilinen caddelerinden biri olan Bahariye Caddesi üzerinde yer alan opera binasına, Kadıköy’ün merkezine gelerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Opera binasının bulunduğu cadde araç trafiğine kapalı olduğundan dolayı da, araçlarınızı Kadıköy merkeze veya çevredeki otoparklara park etmeniz gerekiyor.

Eğer vapur ile opera binasına ulaşmayı planlıyorsanız, Kadıköy iskelesinden binaya yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. İskeleden meydana doğru yukarı çıktıktan sonra boğa heykelini görür görmez sağa dönecek olursanız, Bahariye Caddesi’ne gelmiş olursunuz. Cadde boyunca biraz yürüdükten sonra opera binasını görebilirsiniz.

Opera binasına otobüsle ulaşım için Kadıköy’e giden hemen hemen tüm otobüsleri kullanabilirsiniz.

Yakınlarında Neler Var ?

Kadıköy’ün kalbinin attığı bir yerde bulunan Süreyya Operası ziyaretinizden sonra, Kadıköy meydanına gidebilir boğa heykelini görebilir veya bölgedeki en ünlü restoranlardan ve cafelerden birine oturup mola verebilirsiniz. Tarihi yapılara merakınız varsa opera binasına 5 dakika yürüyüş mesafesinde olan Osmanağa Camii‘ne de göz atabilirsiniz. Tarihi 1612 yılına uzanan bu camii, mimari yapısı ve iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer.

Moda iskelesi de, opera binasına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Buradan Moda sahili boyunca güzel bir yürüyüşe çıkabilir, manzaralı cafelerden birine oturup muhteşem deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Barış Manço Müzesi de opera binasına kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunur.

Süreyya Opera Binası Ziyaret Saatleri

Girişlerin ücretsiz olduğu Süreyya Opera Binası, haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Etkinlik veya sergilerin olduğu bir zamanda ise girişler ücretli oluyor. Resmi web sayfasından etkinlik takvimine ve ücretlerine göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!