Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Sultangazi Kent Ormanı

Sultangazi Kent Ormanı

Hem huzurlu atmosferi, hem de muhteşem doğal güzelliği ve çok çeşitli aktiviteleriyle eşsiz bir deneyim sunan Sultangazi Kent Ormanı, doğayla iç içe piknik yapıp, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. 7'den 70'e her yaştan ziyaretçinin sıkılmadan bir gününü geçirebileceği bu ormanlık alanın Mimar Sinan ve Hacı Bektaş-ı Veli olarak ikiye ayrıldığını da unutmayın.

-

İstanbul‘un en yeşil alanlarından biri olan, her yaştan ziyaretçinin keyifli vakitler geçirebileceği Sultangazi Kent Ormanı, İstanbullunun hafta sonu için popüler gezi duraklarından biri. Yeşilin her tonunu maviyle birleştiren bu ormanlık alan, Mimar Sinan Şehir Ormanı ve Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı olarak iki bölümden oluşuyor. 

Doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz, temiz orman havasının keyfini çıkarabileceğiniz Sultangazi Kent Ormanı içinde piknik yapabilir, tarihi su kemerlerine göz atabilir, hafta sonu yürüyüşü veya kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca ormanlık alan içerisinde bulunan seyir kulesi de, ziyaretçiler tarafından bir hayli ilgi görüyor. Buradan Alibeyköy gölünün muhteşem manzarasını da seyredebilirsiniz…

Sultangazi Kent Ormanı Hakkında Bilgi

Ormanlık alan içerisinde oturup muhteşem göl ve ağaçlık alanın en iyi buradan seyredebilirsiniz – foto kaynak ; mapio.net

Sultangazi sınırları içerisinde yer alan bu kent ormanı, 2010 yılından beri hizmet veriyor. Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren bu ormanlık alanın bazı bölümlerinde mangal da yakabiliyorsunuz. Sultangazi Kent Ormanı dört mevsim ziyaretçiye farklı bir güzellik sunmasıyla da, diğer kent ormanlarından ayrılıyor.

Kent Ormanı’nın ilk bölümü, 800 dönümlük alana sahip olan Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı 2010 yılında hizmete açılmış olsa da, 820 dönümlük bir alana sahip olan Mimar Sinan Kent Ormanı 2012 yılında hizmete açıldı. 

Sultangazi Kent Ormanı’nda Neler Var ? 

Kaynak ; www.sultangazi.bel.tr

HACI BEKTAŞ-I VELİ ŞEHİR ORMANI ;  

Burası ormanlık alanın ilk açılan bölümü ve daha çok 16.60 metre yüksekliğindeki seyir kulesiyle ilgi görüyor. Açık havada spor yapma imkanı sunan Sultangazi Kent Ormanı’nın bu bölümünde, ahşaptan yapılmış fitness aletleri de bulunuyor. Ayrıca yine ahşaptan yapılmış çok sayıda kameriyeler, mescit, çeşmeler, banklar ve piknik alanları da yer alıyor. 

Bu bölümde iki ayrı amfitiyatronun yanı sıra açık hava etkinlik alanları, macera platformaları, çocuk oyun alanları, bisiklet, yürüyüş ve koşu parkuru ve balık tutma yeri bulunuyor. 

MİMAR SİNAN ŞEHİR ORMANI ;

Ormanlık alanda tarihi su kemerini görebileceğiniz gibi, yaz aylarında kano yapabilirsiniz

Bu bölüm, Sultan Gazi Kent Ormanı’nın ikinci bölümü ve 2012 yılında açılmış. Burası daha çok at binme tesisleriyle ilgi görüyor olsa da, 3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet voleybol ve 1 adet tenis sahasıyla da dikkat çekiyor. 

Bunun yanı sıra tıpkı Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı’ndaki gibi bu ormanlık alanda da 16.60 metrelik bir seyir kulesi, 2400 kişilik amfitiyatro, çocuk oyun alanları, köprüler, tüneller, piknik alanları, mescit, şadırvan ve en önemlisi Türkiye’nin en büyük macera platformu bulunuyor.

Bu iki ormanlık alanın da girişleri farklı bir yerde bulunuyor. Eğer iki ormanlık alan arasında kararsız kalacak olursanız, Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı’nı tercih edebilirsiniz. Zaten iki ormanlık aynı yerde bulunduğundan, birini beğenmediğinizde diğerine geçebilirsiniz. Araçla iki ormanlık alan arası sadece 5 dakika. 

Sultan Gazi Kent Ormanı’nda Mangal Yasak mı ? ; Ormanlık alan içerisinde mangal yakmak serbesttir.

Alan içerisinde bulunan bu kaydırak da, çocuklu ailelerin favorilerinden

Sultangazi Kent Ormanı Giriş Ücreti 2020

Sultangazi’de bulunan bu kent ormanına yaya olarak girişler ücretsizken, otomobil ile giriş ücreti 10 TL’dir.

Sultangazi Kent Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Kent Ormanı, İstanbul’un Sultangazi ilçesinde Alibeyköy Baraj Gölü’ne yakın bir konumda bulunuyor. 

Ormanlık alana 38Z nolu Zübeyde Hanım Mahalesi – Beyazıt İETT otobüsleri ile gidebilirsiniz. Sekizevler otobüs durağında indikten sonra, 10 dakika yürüyerek girişe ulaşabilirsiniz.

Şahsi araçlarınızla ormanlık alana ulaşım için de İstanbul çevre yolu üzerinden Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak caddelerini takip ederek Zübeyde Hanım mahallesine ulaşabilirsiniz. Mahalleden sonra tabelalar yardımıyla girişi bulabilirsiniz. 

  • Kent Ormanı’nda otopark alanı ücretsizdir. 

Amfitiyatro – kaynak ; foursquare.com/orhan

Sultangazi Kent Ormanı içerisinde kamp yapılacak yerler de bulunuyor. Kamp yapmayı planlıyorsanız, göl manzaralı bir yer seçtiğinizden emin olun deriz.

Pazar günleri ormanlık alan ciddi anlamda kalabalık olabiliyor. Bu yüzden mangallı güzel bir pazar pikniği yapmak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde gelmeye çalışın ve göl kenarındaki masalarda yerinizi alın. 

Hobi bahçelerini ziyaret etmeyi de unutmayın. Mimar Sinan Kent Ormanı’nda yer alan bu hobi bahçelerini sezonluk olarak kiralayabileceğiniz gibi, yetiştirme alanlarını da ziyaret edebiliyorsunuz. 

kaynak ; foursquare.com/orhan

Ormanlık alan içerisinde Sultangazi Belediyesi’ne ait işletmelerde bulunuyor. Eğer hafta sonu için kahvaltı yapmak isterseniz, bu ormanlık alan içerisindeki işletmeyi tercih edebilirsiniz. Fiyatlar orta düzeyde olduğu gibi, hizmet de fena sayılmaz.

Kent Ormanı içerisinde göl manzaralı hamak keyfi yapmak da son zamanlarda bir hayli popüler. Hamağınız varsa mutlaka yanınıza alın deriz. Ayrıca özellikle çocukların sevebileceği yerlerden biri olan kaydırak aktivitesine göz atmayı da unutmayın.

İstanbul gezilecek yerler arasında popüler diğer ormanlardan olan Aydos Ormanı ve Belgrad Ormanı adlı yazımıza göz atmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!