Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSultanahmet Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Ulaşım, Ziyaret

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Ulaşım, Ziyaret

İstanbul'un en önemli sembolik yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, büyüleyici görkemli yapısı ve tarihi ile yerli/yabancı turistlerin şehirdeki en çok ziyaret ettiği turistik cazibe merkezlerinden biri. Blue Mosque (Mavi Camii) olarak da bilinen camii, içerisindeki mavi çinili süslemelerden dolayı bu isimle de anılıyor.

-

Tarihi Yarımada’nın kalbinde şehir silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Sultanahmet Camii”, heybetli görünümü ve tarihinin dışında 6 minareli oluşu da onu diğer camilerimizden ayıran en önemli özelliklerinden. Ayasofya’nın hemen karşısında bulunan camii, kurulduğu tarihten günümüze İstanbul‘un en önemli tarihi cazibe merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Sultanahmet Camii Tarihi

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmış olan Sultanahmet Camii, eskiden ”At Meydanı” günümüzde Sultanahmet Meydanı olarak bilinen yerin güneydoğusunda yer alıyor.

Caminin de içerisinde bulunduğu külliye, darüşşifa, arasta, imaret, 3 sebil ve türbelerden oluşuyor. Külliyenin mimarı da Sedefkar Mehmet Ağa’dır.

Sultan I. Ahmet tarafından camii temeline vurulan ilk kazma, günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergileniyor. Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın 1935 yılında müzeye dönüştürülmesinden sonra İstanbul’un ana camisi konumuna ulaşmış ve günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin şehirdeki en çok ziyaret ettiği yerler arasında geliyor.

Camii ziyaretinizden sonra Sultanahmet gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak, cami çevresindeki 20 yeri de haritalı olarak bulabilirsiniz.

Sultanahmet Camii’nin Bilinmeyenleri

Sultanahmet Camii Bilinmeyenleri

1.Sultan Ahmet, Osmanlı Padişahlarının 14.cüsüydü, 14 yıl saltanat sürdü ve 14 yaşındaydı.

2.Sultan Ahmet, caminin temelleri kazılırken eteğinde toprak taşımış.

3.Camii, İstanbul’un en büyük külliyelerinden birinde bulunur ve bu külliye içerisindeki birçok yapı günümüze kadar ulaşamamış.

4.Camii, en kalabalık halinde bile cemaatin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmış. Bu akustik özelliğiyle şehirdeki birçok camiden ayrılır.

5.Türkiye’nin 6 minareli ilk camisidir. Ön avlusunda bulunan 2 minare ikişer şerefeliyken, diğer dördü caminin köşelerinde yer alır ve her birinin 3 şerefesi bulunur.

6.Avlunun batı giriş kısmına yapılan kordonun amacı, camiye atıyla giren padişahın kordona çarpmaması için başını eğmesi için yapılmış. Bu uygulama, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini gösteriyor.

7.Sultanahmet yabancı turistler arasında Blue Mosque (Mavi Camii) olarak biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise, camii içerisindeki mavi çinilerin ağırlıkta olması.

8.Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılmış olan camilere ”Selatin Camii” adı verilir. Sultanahmet Selatin Camiilerinin 6’ncısıdır. Ayrıca Türkiye’deki 6 minareli tek Selatin Camisi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

9.Camii, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

10.Sultan Ahmet Camii mimarı olan Sedefkar Mehmet Ağa, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden.

11.Sultan Ahmet Camii, UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan tarihi yapılardan bir tanesi. 1985 yılında UNESCO tarafından korunma altına alınmış ve Dünya mirasları listesine eklenmiş.

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgiler – Caminin Özellikleri

Sultanahmet Camii Bilinmeyenleri

Sultanahmet Camisi’nin mimari ve sanatsal açıdan en önemli yanı, 20 binden fazla İznik çini ile bezenmiş olması. Bu çinilerin süslemelerinde mavi ve sarı tonlarda geleneksel bitki motifleri kullanılmış. Bu da camiiyi bir ibadet yeri olmaktan çok daha ötesine taşımış.

Caminin merkezi kubbesi 43 metre yüksekliğinde ve çapı 23,5 metre. Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmış.

Sultanahmet Camii’nin bir diğer önemli özelliği ise, Osmanlı camii mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık bir sentezinin zirvesini oluşturuyor olması. Geleneksel İslami mimari ağır basıyor olsa da, komşusu Ayasofya’dan bazı Bizans esintileri de içeriyor.

Sultanahmet Camii İstanbul

Geniş ön avlunun cephesi köşe kubbelerin üstündeki küçük kulelerin eklenmesi dışında, Süleymaniye Camii‘nin cephesiyle aynı tarzda yapılmış. Her iki tarafında da abdesthanelerin bulunduğu avlu, neredeyse camii kadar geniş.

Mermer döşeli iç avlu 26 sütunun üzerine oturtulmuş 30 kubbeyle örtülü revakla çevrili. Avlunun tam ortasındaki şadırvan ise 6 sütunludur ve sütunlar lale ve karanfil motifleriyle süslenmiş. Caminin doğusunda ve batısında iç avlu duvarıyla dış avluya bakan iki katlı revak uzanır.

Sultanahmet Camii İstanbul

Caminin Ayasofya yönünde (Kuzeydoğu köşesinde), medrese, I. Ahmet, annesi ve oğullarının yattığı türbe bulunuyor. Klasik bir üsluba sahip olan medresenin orta avlusu kubbeli olan revakların arka tarafına yerleştirilen odalar ile çevrili. Sultan Ahmet Türbesi’nin dışı mermer kaplıyken, içi çinilerle bezeli. Bu yapı kare planlı, önü revaklı ve kubbelidir. Kapısı ise sedef kakmalı olarak yapılmış.

Sultanahmet Camii İstanbul

Caminin hemen arkasında bulunan çarşı, Arasta olarak bilinir ve külliye ile birlikte yapıldığı söylenir. Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen arasta, günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin camiden sonra en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii içi ise, 50’ye yakın farklı desenlerden yapılmış 20 binden fazla çini ile bezeli. Alt seviyedeki çiniler daha çok geleneksel yapıya sahipken, galerideki çiniler çok daha gösterişli ve çiçekler, meyveler ve servilerle süslenmiş.

Sultanahmet Camii İçiDoğal ışığı geçiren 200’den fazla leke desenli camlar bugün avize ile desteklenmiş ve caminin iç mekanına farklı bir hava katar. Örümcek ağlarının oluşumunu engellemek amacıyla da avizelerin üzerlerine deve kuşu yumurtası yerleştirilmiş. Kuran-ı Kerim’den sözler içeren hat dekorasyonlarının büyük bir bölümü dönemin ünlü hat sanatçısı olan ”Seyid Kasım Gubari” tarafından yapılmış.

Caminin büyük pencereleri geniş ve ferah bir ortam hissi veriyor. Zemin kattaki pencereler ”Opus Sectile” adı verilen döşeme tarzı ile dekore edilmiş.

Caminin içerisindeki en önemli eserlerden biri de, oyulmuş ve yontulmuş mermerden yapılmış olan mihraptır. Bitişiğindeki duvarlar ise çinilerle bezenmiş.

Mihrabın hemen sağ tarafında bulunan Minber ise oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş. Sultan Mahfili ise, güneydoğu köşesinde yer alır. Dinlenme odaları, sundurma ve platformdan oluşan Sultan Mahfili’nin, padişahın güneydoğu üst galerideki locasına geçişi bulunuyor.

Duvarlarda yer alan büyük tabletler üzerinde Kuran-ı Kerim’den sureler ve halifelerin isimleri yazılı. Bunlar, 17. yüzyılın ünlü hat sanatçısı Diyarbakırlı Kasım Gübari tarafından yapılmış.

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un en turistik semtlerinden biri olan Sultanahmet’te bulunan camiye ulaşım için birçok alternatif bulunuyor. Camiye ulaşım için en kolay yol bağcılar-kabataş tramvay hattını kullanmaktır. Bu tramvaylar ile Sultanahmet durağında inebilir, bu duraktan 3-5 dakika yürüdükten sonra caminin girişine ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, öncelikle deniz yolu ile Eminönü’ne veya Kabataş’a geçmeniz gerekiyor. Oradan yine bağcılar – kabataş tramvay hattını kullanabilirsiniz. Eminönü ile camii arası çok uzak değil. Dilerseniz Eminönü’nden yürüyerek camiye ulaşmak da mümkün.

Sultanahmet Camii

Şahsi araçlar ile camiye ulaşmak pek de kolay olmuyor. Sultanahmet’te hem araç trafiği hem de park sorunu nedeniyle, araçlarınızı Eminönü’ne bırakabilir buradan yürüyerek ve tramvaya binerek de camiye ulaşabilirsiniz.

Camii Çevresinde Neler Var ?

Sultanahmet Camii Çevresi

Caminin bulunduğu yer, İstanbul’un en önemli tarihi ve turistik yerlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Sultanahmet Meydanı’dır. Meydanda özellikle görülmeye değer yapılar arasında yılanlı sütun, örme sütun, dikilitaş ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Camii de camiye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu iki önemli tarihi yapı burada görebileceğiniz en önemli tarihi yerler arasında. Ayrıca Kapalıçarşı da camiye 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Sultanahmet Camii İçi

Bunun yanı sıra İstanbul’un en önemli ve en çok ziyaret edilen sarayları arasında olan Topkapı Sarayı da camiye oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Sultanahmet Camii Ziyaret Saatleri

Sultanahmet Camii’ne girişler ücretsizdir ve camiyi kış aylarında 09:00-17:00, yaz aylarında ise 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cuma günleri camii ziyareti 14:30’dan sonra başlamaktadır.

Sultanahmet Camii Bölümleri

Bir camii kompleksi olarak inşa edilmiş olan Sultanahmet Camii, birçok farklı bölümden oluşuyor. Bunlar ;

Sultan I. Ahmet Türbesi

Türbe – foto kaynak ; flickr / zug55

Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Sultan I. Ahmet Türbesi‘nin tarihi 1619 yılına uzanıyor. I. Ahmet öldükten kısa bir süre sonra, Sultan I. Mustafa döneminde, 1617 yılında türbenin inşaatına başlanmış ve 2 yıl sonra Sultan II. Osman dönemi olan 1619 yılında tamamlanmış.

Alışılmış 16. yüzyıl türbelerinden daha farklı bir mimariye sahip olan Sultan I. Ahmet Türbesi’nin üzeri, çokgen bir kasnak üzerine oturtulmuş ve kubbe ile örtülmüş. 3 bölümlü bir revak görünümünde olan türbenin girişi, ön tarafta 4 arka tarafta ise 2 sütun üzerine oturuyor. Duvar ile çevrili türbenin arka kısmında bir darülkurra, revakların hemen önündeki köşede ise, önceden sebil olan ve 19. yüzyılda muvakkithaneye dönüştürülen, günümüzde Türbeler Müzesi Müdürlüğü olarak kullanılan bir de yapı bulunuyor.

Türbe girişi basık kemerli bir kapı olup, bunun üzerinde üç satırlık on iki kartuşlu bir kitabeye yer verilmiş.

Sultan I. Ahmet Türbesi çini, kalem işi ve ahşap işçiliğinin güzel örneklerini bir araya getirmiş. Alt sıra pencerelerin üstüne kadar zeminden çiniler ile kaplı. Kubbenin ortasındaki madalyon içerisine Fatır suresinin 41. ayeti, pandantiflerdeki madalyonların içerisine de Esma-ül Hüsna yazılmış.

Türbede Sultan I. Ahmet, oğulları Sultan II. Osman, Sultan IV. Murat, Mahpeyker Kösem Valide Sultan, Sultan I. Ahmet’in, Sultan II. Osman’ın, Sultan IV. Murat’ın ve Sultan İbrahim’in kızları ile oğulları gömülüdür. Sultan I. Ahmet Türbesi, günümüzde İstanbul Türbeler Müdürlüğü’ne bağlı olup, bir müze olarak düzenlenmiş ve ziyarete açıktır.

Sultanahmet Arasta Çarşısı

Arasta Bazaar

Torun Caddesi’nin kuzey kısmında bulunan Arasta Çarşısı (Arasta Bazaar), özellikle yabancı turistlerin alışveriş için tercih ettiği, Sultanahmet Camii’nin bölümlerinden biri. Caminin arka tarafında yer alan çarşı, daha çok el sanatları ürünleriyle ilgi görüyor. İstanbul anısına hediyelik bir şeyler satın almayı planlıyorsanız, bu çarşıya göz atılabilir, fakat fiyatlar daha çok yabancı turistlere göre düzenlenmiş olduğundan biraz pahalı olabiliyor.

Arasta Çarşısı, Sipahiler Çarşısı olarak da biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise, Osmanlı döneminde burada sipahilerin malzemesi satılmış olması. Ayrıca çarşı içerisinde ilginizi çekebilecek Büyük Saray Mozaikleri Müzesi de yer alıyor.

Sıbyan Mektebi

Beşik tonozlu zemin kat üzerinde yükselen Sıbyan Mektebi, dış avlu duvarına birleşik olarak inşa edilmiş. Zemin katta bir çeşme ve dükkanlar yer alırken, üst katta kare bir plana sahip dershane bulunuyor. Günümüzde dini ve kültürel bir eğitim merkezi olarak kullanılan Sıbyan Mektebi, Sultan I. Ahmet tarafından Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1609-1619 yılları arasında yaptırılmış.

Muvakkithane

Muvakkithane – foto kaynak ; sultanahmetcamii.org

Sultanahmet Camii’nin bir diğer önemli bölümü ise, Osmanlı zamanında insanların namaz vakitlerini öğrenebilmeleri için yapılmış 38 muvakkithaneden (Günümüze kadar sadece 29’u gelebilmiş) biri olan Sultanahmet Muvakkithanesi. Bugün bu yapı, Sultanahmet Camii Müze Ofisi olarak hizmet veriyor.

Yapıdaki pencerelerin büyük yapılmış olmasının sebebi ise, iç kısımdaki saatlerin, dışarıdan bakıldığında herkes tarafından görülebilmesinin sağlanmak istenmesi.

Sultanahmet Hamamı

Sultanahmet Hamamı’nın bugünkü ayakta kalan kısmı orijinal olmasa da, yine de büyük ölçüde orijinaline benzer şekilde inşa edilmiş. Ilıklık, halvet, külhan ve hazne bölümleri günümüze kalan hamam kısımları. Göbek taşı ve kurna bulunmuyor olsa da, yine farklı mimarisiyle dikkat çekmeye devam ediyor.

-Darüşşifa

26 odası olan Sultan Ahmet Darüşşifası’nın tarihi ise 17. yüzyıla uzanıyor. Bir hamamı da olan Darüşşifa’da özenle seçilmiş, insan tabiatından anlayan kişilerle çalışılırmış. Bugünkü adıyla hastane diyebileceğimiz Darüşşifa da, günümüze ulaşmış en dikkat çeken mimariye sahip yapılardan biri.

-Hünkar Kasrı

Burada Padişah tarafından namaz öncesi ve sonrası ziyaretçiler karşılanırmış, onlarla sohbet eder ve sıkıntılarını dinlermiş. Caminin hemen yanına yapılan bu konut, tarihinde birçok kez onarılmış olsa da, günümüze kadar bozulmadan gelebilmeyi başarmış ender yapılardan biri. Sultanahmet Camii Hünkar Kasrı iki odadan oluşuyor ve birbirinden değerli süslemelere ev sahipliği yapar.

Sultanahmet Camii Ziyaret Kuralları

Her dinden ve milletten insanın ziyaret ettiği, İstanbul silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Sultanahmet Camii, namaz vakitleri sırasında turistik ziyaretlere kapatılıyor.

Camiyi namaz vakitlerinin dışında ziyaret edebiliyorsunuz, ancak hem camii bahçesinde hem de camii içerisinde dolaşanların uygun kıyafet giymeleri gerekiyor. Camiiye girmek için uygun bir elbiseniz yoksa, camiye girişte emanet elbise dolabından camiye girebilmek için uygun olan elbiseleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Camii içerisinde yüksek sesle konuşmak yasak, ayrıca flaşlı fotoğraf çekimine de izin verilmiyor.

Camiyi sadece görmek için ziyaret ediyorsanız, ibadet edenlerin bölümüne geçmekten kaçınmanızda yarar var. Özellikle fotoğraf çekimi için ibadet edilen yere geçilmesine izin verilmiyor, ancak ibadetlerinizi gerçekleştirebilir ve ibadet edenleri rahatsız etmeden etrafa göz atabiliyorsunuz.

Sultanahmet Camii’nin en belirgin özelliği nedir ?

Caminin öne çıkan en belirgin özellikleri ; sanılanın aksine camii mimarı Mimar Sinan değil, onun öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa’dır. Camii, Osmanlı’nın ilk 6 minareli camisi ve 16 şerefeye sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bir diğer özellik ise, Sultanahmet Camisi’nin Osmanlı camii mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık bir sentezinin zirvesini oluşturuyor olmasıdır.

Sultanahmet Camii Hikayesi

Sultanahmet Camii’nin hikayesi 14 yaşında tahta oturan I. Ahmet ile başlıyor.

Camii, I. Ahmet’in emriyle Koca Sinan’ın en iyi öğrencilerinden biri olan Mimar Mehmed Ağa’ya yaptırılmış.

Sultan Ahmet’in 1603 yılında çok dindar biri olduğu, birçok kaynakta geçer, hatta Sultan Ahmet’in Allah’a bir teşekkür belgesi olması için daha önce benzeri görülmemiş bir güzellikte mabed yükseltmek gibi bir isteğinin olduğu da bilinir.

Sultan I. Ahmet’in emriyle caminin inşa edilebilmesi için yer bakılmaya başlanır. Onlarca yer arasından Sultan, hipodromun kıble yönünde yer alan Ayşe Sultan Sarayı’nı uygun görür. Sarayın alanı çok genişti, ayrıca denize bakıyordu ve Topkapı Sarayı’na da yakındı. Bu yüzden de yapılacak görkemli camii için en ideal yerdi.

Tarihçesi

Sultan Ahmet, sarayın sahibi olan Ayşe Sultan’a 30 yük dinar halis altın ödeyerek sarayı satın alır ve yıllara meydan okuyacak görkemli camii için neredeyse tüm hazırlıklar tamamlanır.

O dönemde sarayın baş mimarı olan Mimar Sedef Ağa, hem mimarlığı hem de Sedefkarlığı ile ün yapmış bir isimdi. Bundan dolayı da, camiyi yapma işi Sedef Ağa’ya verilmişti. Sultan Ahmet, Sedef Ağa’dan Ayasofya ve Süleymaniye arasına yakışacak görkemli bir camii yapmasını istiyordu. Uzun bir çalışmanın ardından Sedef Ağa, Sultana çalışmasını göstermiş ve Sultan da çalışmayı beğenmiş, planı onaylamıştı.

1609 yılında, bir Perşembe günü bizzat Sultan Ahmet tarafından caminin temeline vuruldu. (Bugün, Sultan Ahmet’in temel için vurduğu kazmayı Topkapı Sarayı Müzesi’nde görebilirsiniz)

Tarihçe

Temel kazılmaya başlandığında Sultan Ahmet’in eteğinde taş topladığı dahi söylenir.

Caminin inşası tam olarak 7 yıl 5 ay 6 günde tamamlanır ve 2 haziran 1616 tarihinde, bir Cuma günü Sultan ve devlet erkanlarının katılımıyla görkemli bir şekilde açılır.

O günden günümüze birçok badire atlatmış olan Sultanahmet Camii, yine de orijinalliğini kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiş ve İstanbul silüetinin en önemli parçalarından biri olmaya da devam ediyor.

Sultan Ahmet Camii Niçin Yapıldı ?

Sultanahmet Camii Tarihçesi

Sultan Ahmet Camii’nin esas bir yapılış amacı olmamasına rağmen, 14 yaşında tahta oturan Sultan Ahmet’in Allah’a bir teşekkür belgesi olması için daha önce benzeri görülmemiş bir güzellikte mabed yükseltmek gibi bir isteğinin olmasından dolayı yapıldığı söyleniyor. Caminin inşasının başladığı sırada, Osmanlı ekonomisinin de çok iyi olmadığı, bu camii inşaatının da halkın tepkisini çektiği de söylenir.

Hatta bir rivayete göre Sultan Ahmet’in 6 minareyi de altından yaptırmayı planladığı dahi söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!