Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi | (Tarihi, Ulaşım, Ziyaret)

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi | (Tarihi, Ulaşım, Ziyaret)

İstanbul'un en önemli sembolik yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, büyüleyici görkemli yapısı ve tarihi ile yerli/yabancı turistlerin şehirdeki en çok ziyaret ettiği turistik cazibe merkezlerinden biri. Blue Mosque (Mavi Camii) olarak da bilinen camii, içerisindeki mavi çinili süslemelerden dolayı bu isimle de anılıyor.

-

Tarihi Yarımada’nın kalbinde şehir silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Sultanahmet Camii, heybetli görünümü ve tarihinin dışında 6 minareli oluşu da onu diğer camilerimizden ayıran en önemli özelliklerdendir. Ayasofya’nın hemen karşısında bulunan camii, kurulduğu tarihten günümüze İstanbul‘un en önemli tarihi yerlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Camii ziyaretinizden sonra Sultanahmet gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak, cami çevresindeki 20 yeri haritalı olarak bulabilirsiniz.

Kısaca Tarihi

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmış olan Sultanahmet Camii, eskiden ”At Meydanı” günümüzde Sultanahmet Meydanı olarak bilinen yerin güneydoğusunda yer alıyor. 

Caminin de içerisinde bulunduğu külliye, darüşşifa, arasta, imaret, 3 sebil ve türbelerden oluşuyor. Külliyenin mimarı da Sedefkar Mehmet Ağa’dır.

Sultan I. Ahmet tarafından camii temeline vurulan ilk kazma, günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergileniyor. Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın 1935 yılında müzeye dönüştürülmesinden sonra İstanbul’un ana camisi konumuna ulaşmış ve günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin şehirdeki en çok ziyaret ettiği yerler arasında gelmektedir.

Sultanahmet Camii’nin Bilinmeyenleri

Sultanahmet Camii Bilinmeyenleri

1.Sultan Ahmet, Osmanlı Padişahlarının 14.cüsüydü, 14 yıl saltanat sürdü ve 14 yaşındaydı.

2.Sultan Ahmet, caminin temelleri kazılırken eteğinde toprak taşımış.

3.Camii, İstanbul’un en büyük külliyelerinden birinde bulunur ve bu külliye içerisindeki birçok yapı günümüze kadar ulaşmamıştır.

4.Camii, en kalabalık halinde bile cemaatin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmış. Bu akustik özelliğiyle şehirdeki birçok camiden ayrılır.

5.Türkiye’nin 6 minareli ilk camisidir. Ön avlusunda bulunan 2 minare ikişer şerefeliyken, diğer dördü caminin köşelerinde yer alır ve her birinin 3 şerefesi bulunmaktadır.

6.Avlunun batı giriş kısmına yapılan kordonun amacı, camiye atıyla giren padişahın kordona çarpmaması için başını eğmesi için yapılmış. Bu uygulama, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermektir.

7.Sultanahmet yabancı turistler arasında Blue Mosque (Mavi Camii) olarak biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise, camii içerisinde mavi rengin ağırlıkta olmasıdır.

8.Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılmış olan camilere ”Selatin Camii” adı verilir. Sultanahmet Selatin Camiilerinin 6’ncısıdır. Ayrıca Türkiye’deki 6 minareli tek Selatin Camisi olması bakımından da önemlidir.

9.Camii, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. 

10.Camii mimarı olan Sedefkar Mehmet Ağa, Mimar Sinan’ın öğrencilerindendir.

GÖZ AT : İSTANBUL GEZİLECEK YERLER (En Popüler 50 Yer – Haritalı)

SULTANAHMET CAMİİ FOTOĞRAFLARI

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgiler – Caminin Özellikleri

Sultanahmet Camii Bilinmeyenleri

Caminin mimari ve sanatsal açıdan en önemli yanı, 20 binden fazla İznik çini ile bezenmesidir. Bu çinilerin süslemelerinde mavi ve sarı tonlarda geleneksel bitki motifleri kullanılmış. Bu da camiiyi bir ibadet yeri olmaktan çok daha ötesine taşımıştır. 

Caminin merkezi kubbesi 43 metre yüksekliğinde ve çapı 23,5 metredir. Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmış. 

Sultanahmet Camii’nin bir diğer önemli özelliği ise, Osmanlı camii mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık bir sentezinin zirvesini oluşturuyor olmasıdır. Geleneksel İslami mimari de ağır basıyor olsa da, komşusu Ayasofya’dan bazı Bizans esintileri de içermektedir. 

Sultanahmet Camii İstanbul

Geniş ön avlunun cephesi köşe kubbelerin üstündeki küçük kulelerin eklenmesi dışında, Süleymaniye Camii’nin cephesiyle aynı tarzda yapılmış. Her iki tarafında da abdesthanelerin bulunduğu avlu, neredeyse camii kadar geniştir. 

Mermer döşeli iç avlu 26 sütunun üzerine oturtulmuş 30 kubbeyle örtülü revakla çevrilidir. Avlunun tam ortasındaki şadırvan ise 6 sütunludur ve sütunlar lale ve karanfil motifleriyle süslenmiştir. Caminin doğusunda ve batısında iç avlu duvarıyla dış avluya bakan iki katlı revak uzanır. 

Sultanahmet Camii İstanbul

Caminin Ayasofya yönünde (Kuzeydoğu köşesinde), medrese, I. Ahmet, annesi ve oğullarının yattığı türbe bulunuyor. Klasik bir üsluba sahip olan medresenin orta avlusu kubbeli olan revakların arka tarafına yerleştirilen odalar ile çevrilidir. Sultan Ahmet Türbesi‘nin dışı mermer kaplıyken, içi çinilerle bezelidir. Bu yapı kare planlı, önü revaklı ve kubbelidir. Kapısı ise sedef kakmalı olarak yapılmıştır. 

Sultanahmet Camii İstanbul

Caminin hemen arkasında bulunan çarşı, Arasta olarak bilinir ve külliye ile birlikte yapıldığı söylenir. Sipahiler Çarşısı olarak da bilinen arasta, günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin camiden sonra en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir. 

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii içi ise, 50’ye yakın farklı desenlerden yapılmış 20 binden fazla çini ile bezeli. Alt seviyedeki çiniler daha çok geleneksel yapıya sahipken, galerideki çiniler çok daha gösterişli ve çiçekler, meyveler ve servilerle süslenmiştir. 

Sultanahmet Camii İçiDoğal ışığı geçiren 200’den fazla leke desenli camlar bugün avize ile desteklenmiş ve caminin iç mekanına farklı bir hava katmaktadır. Örümcek ağlarının oluşumunu engellemek amacıyla da avizelerin üzerlerine deve kuşu yumurtası yerleştirilmiş. Kuran-ı Kerim’den sözler içeren hat dekorasyonlarının  büyük bir bölümü dönemin ünlü hat sanatçısı olan ”Seyid Kasım Gubari” tarafından yapılmış. 

Caminin büyük pencereleri geniş ve ferah bir ortam hissi veriyor. Zemin kattaki pencereler ”Opus Sectile” adı verilen döşeme tarzı ile dekore edilmiştir. 

Caminin içerisindeki en önemli eserlerden biri de, oyulmuş ve yontulmuş mermerden yapılmış olan mihraptır. Bitişiğindeki duvarlar ise çinilerle bezenmiş. Mihrabın hemen sağ tarafında bulunan Minber ise oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş. Sultan Mahfili ise, güneydoğu köşesinde yer alır. Dinlenme odaları, sundurma ve platformdan  oluşan Sultan Mahfili’nin, padişahın güneydoğu üst galerideki locasına geçişi bulunmaktadır.

Duvarlarda yer alan büyük tabletler üzerinde Kuran-ı Kerim’den sureler ve halifelerin isimleri yazılıdır. Bunlar, 17. yüzyılın ünlü hat sanatçısı Diyarbakırlı Kasım Gübari tarafından yapılmış.

Sultanahmet Camii İçi

Sultanahmet Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

İstanbul’un en turistik semtlerinden biri olan Sultanahmet’te bulunan camiye ulaşım için birçok alternatif bulunuyor. Camiye ulaşım için en kolay yol bağcılar-kabataş tramvay hattını kullanmaktır. Bu tramvaylar ile Sultanahmet durağında inebilir, bu duraktan 3-5 dakika yürüdükten sonra caminin girişine ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, öncelikle deniz yolu ile Eminönü’ne veya Kabataş’a geçmeniz gerekiyor. Oradan yine bağcılar – kabataş tramvay hattını kullanabilirsiniz. Eminönü ile camii arası çok uzak değil. Dilerseniz Eminönü’nden yürüyerek camiye ulaşmak da mümkün.

Sultanahmet Camii

Şahsi araçlar ile camiye ulaşmak pek de kolay olmuyor. Sultanahmet’te hem araç trafiği hem de park sorunu nedeniyle, araçlarınız Eminönü’ne bırakabilir buradan yürüyerek ve tramvaya binerek de camiye ulaşabilirsiniz.

Camii Çevresi

Sultanahmet Camii Çevresi

Caminin bulunduğu yer, İstanbul’un en önemli tarihi ve turistik yerlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Sultanahmet Meydanı’dır. Meydanda özellikle görülmeye değer yapılar arasında yılanlı sütun, örme sütun, dikilitaş ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi yer alıyor. 

Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi de camiye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu iki önemli tarihi yapı burada görebileceğiniz en önemli tarihi yerler arasındadır. Ayrıca Kapalıçarşı da camiye 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. 

Sultanahmet Camii İçi

Bunun yanı sıra İstanbul’un en önemli ve en çok ziyaret edilen sarayları arasında olan Topkapı Sarayı da camiye oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii’ne girişler ücretsizdir ve camiyi kış aylarında 09:00-17:00, yaz aylarında ise 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cuma günleri camii ziyareti 14:30’dan sonra başlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!