Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSüleymaniye Camii Hakkında Bilgi & Özellikleri Ve Tarihi

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi & Özellikleri Ve Tarihi

Sahip olduğu kültürel mirasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İstanbul, tarihi yarımadadaki birçok önemli yapı ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Bu tarihi yapılardan bir diğeri de, Mimar Sinan'ın kalfalık eserlerinden biri olarak nitelendirdiği Süleymaniye Camii'dir. Osmanlı Döneminde yapılmış en önemli eserlerden biri olduğu gibi, dini açıdan da önemli olan bu camii Fatih semtinde, Kapalıçarşı'ya yakın bir konumda bulunuyor. 

-

1550 yılında yapımına başlanmış olan Süleymaniye Camii” inşaatı 7 yıl sonra külliyesi ile birlikte 1557 yılında tamamlanıyor. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan camii, Koca Sinan’ın sözü üzerine halk arasında ”Kıyamete kadar yıkılmayacak camii” ünvanıyla da anılmış. Tarihi, akustik özelliği, sırları ve mimarisiyle İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken camilerimizden.

”Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye’yi desen,
İki kazma kürek, iki de ırgat gerek,
Hadi gel yapalım şunu geri desen,
Bir Sinan bir de Süleyman gerek” mısralarıyla da tanınan bu görkemli camii, İstanbul camileri arasında hem mimari ve sanatsal hem de tarihsel bakımdan en önemliler arasında yer alıyor.

Süleymaniye Camii Özellikleri

Girişte oldukça sade bir havaya hakim olan camiden içeriye adımınızı attığınız andan itibaren büyüleyici süslemeler ile karşılaşıyorsunuz. İçeride dört farklı sütun bulunuyor ve her bir sütun farklı coğrafyalardan getirilerek buraya yerleştirilmiş. 53 metre yüksekliğinde ve 27.5 metre çapa sahip olan camii kubbesi, içeride ilk dikkat çeken yerler arasında.

Camii 32 pencere ile aydınlatılıyor ve Süleymaniye Camii’nin akustik özelliği sayesinde sesler her bir köşeden rahatlıkla duyulabiliyor.

Camii içerisindeki akustiğin bu denli iyi olmasının sebebi ise, kubbelerin altına boş küplerin yapılmış olmasıdır.

Süleymaniye Camii İçi

Caminin akustiği hakkında bir hikayeye göre ; Camii inşaatının tamamlanmasına çok az bir zaman kala, Mimar Sinan’ın başarılarına katlanamayan kişiler Kanuni Sultan Süleyman’a Mimar Sinan’ı şikayet ederler. Bu sözlerin üzerine Sultan, kontrol amaçlı camiye gider ve Mimar Sinan’ın nargile içtiğini görür. Karşısındaki manzara ile Sultan, şikayetlerin doğru olabileceği düşüncesine kapılır. Ancak Mimar Sinan Kanuni’ye, nargilenin içerisinde tütün olmadığını ve fokurdama sesinin camide yayılmasını test ettiğini belirtir.

Camii’de bulunan 4 minare İstanbul’un fethinden sonra tahta geçmiş 4 padişahı temsil ediyor. Minareler üzerindeki 10 şerefe ise Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı’nın 10. Padişahı olmasını temsil eder.

Camii Avlusu

Mimar Sinan, camiyi aydınlatmak için 275 adet kandil ve mihrabın iki yanına dev mum koydurmuş. Daha sonra ise, bu mumlardan ve kandillerden çıkan isin camii içerisine, özellikle kubbeye zarar vermemesi için orta kapının üst tarafına küçük bir oda yapar. Caminin içerisinde kubbeye oldukça yakın olan bölümlere karşılıklı olarak iki menfez açarak kandillerden ve mumlardan çıkan isin hava akımına uğrayarak, aksi yönüne hareket etmesi, kapı üzerinde dışarı açılan dört pencereden içeriye çekilerek bu is odasına toplanması sağlanır.

Göz At ; Sultanahmet Camii

Süleymaniye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Süleymaniye Cami İçi

Fatih ilçesinde Süleymaniye mahallesinde bulunan camiye ulaşım için en kolay yol, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanmaktır. Bu tramvaylar ile Laleli-Üniversite durağına gelebilir, bu duraktan yürüyerek birkaç dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında camiye otobüs ile ulaşım için de ”Süleymaniye Camii Durağı”ndan geçen 48T Hamidiye mahallesi – Taksim otobüsleri kullanılabilir.

Süleymaniye Camisi

Yakınlarda Neler Var ?

Camii, bulunduğu merkezi konum sayesinde hem Eminönü’nün kalbinin attığı yerlerden olan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’na hem de Rüstem Paşa Camii ve Yeni Camii gibi diğer önemli tarihi camilere de yakın bir konumda bulunuyor.

Bunun yanında caminin hemen birkaç metre uzağındaki tramvay durağını kullanarak Sultanahmet, Gülhane veya Karaköy tarafına da çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

NOT : Camiye ve türbelere girişler ücretsiz. Namaz saatleri dışında camiiyi gün içerisinde ziyaret edebiliyorsunuz

Süleymaniye Camii İçi

Süleymaniye Camii İçi

Camii içerisinde en göz alıcı yerlerden biri şüphesiz mihrap duvarındaki 16. yüzyılda yapılmış Türk motifleri ile süslü olan vitraylardır. Mevlithanlar balkonu ve minber yanında mermerden yapılmış mihrap nişinin etrafı birbirinden güzel desenlere sahip çiniler ile süslenmiş.

Süleymaniye Camii İçi

Sultan locası mihrabın solunda bulunuyor. Duvarlar ise Kuran-ı Kerim’den ayetler ile süslü. Bu süslemeler, Türk kaligrafi sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Giriş ve yan cephelerde kadınlar için ayrılmış olan bölümler bulunuyor.

Camii girişinin hemen sağ tarafında yer alan bronz kafesli bölme de 18. yüzyıl Türk maden işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Süleymaniye Külliyesi

Süleymaniye Külliyesi

Osmanlı dönemindeki en büyük ikinci külliye olarak da bilinen Süleymaniye Külliyesi, Haliç, Topkapı Sarayı, Boğaziçi ve Marmara’yı gören noktadaki en yüksek tepeye inşa edilmiş. Bugün Tiryakiler Çarşısı olarak adlandırılan yer aslında medreselerin bulunduğu yerdir. Bu medreselerden ”Tıp Medresesi” ise büyük önem arz eder. Bu döneme kadar Darüşşifalarda eğitim gören tıp öğrencileri, bu medresenin inşa edilmesinden sonra eğitim ve uygulama olarak iki farklı alanda eğitilmişler.

Külliye içerisinde Sıbyan Mektebi Süleymaniye Çeşmesi’nin hemen yanında yer alıyor. Önde ve arkada iki kubbesi olan Sıbyan Mektebi’nin bulunduğu yerde günümüzde İstanbul’un en meşhur kuru fasülyesini yiyebilirsiniz.

Süleymaniye Külliyesi

Süleymaniye Cami’ye Defnedilen Kişiler

Süleymaniye Külliyesi’nde kimlerin mezarı var ? ; Camii haziresinde iki türbe bulunuyor. Bu türbelerden birinde Kanuni’nin hanımı Hürrem Sultan, diğerinde ise Kanuni Sultan Süleyman, kızı Mihrimah Sultan, Sultan II. Süleyman ve Sultan II. Ahmet’in sandukaları bulunuyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi sekizgen bir plana sahip. Bu türbenin mimarı da caminin mimarı olan Koca Sinan’dır. Türbe içerisinde 7 sanduka bulunuyor ve bu sandukalardan en büyüğü Kanuni Sultan Süleyman’a ait.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Hürrem Sultan’ın Türbesi ise dış taraftan sekizgen içten ise altıgen planlı olarak inşa edilmiş. Bu türbe içerisinde Hürrem Sultan’ın dışında II. Selim’in oğlu Şehzade Mehmet ve Hanım Sultan yatmaktadır.

Hürrem Sultan'ın Türbesi
Hürrem Sultan’ın Türbesi

Süleymaniye Camii’nin mimarı Mimar Sinan’ın türbesi ise Fetva Yokuşu ile Mimar Sinan Caddesi’nin kesiştiği bir köşede yer alıyor. Süleymaniye Külliyesi tamamlandıktan 20 yıl sonra inşa edilmiş olan bu türbenin hemen önünde som mermerden yapılmış bir sebil yer alır. Yarı açık bir mimariye sahip olan türbe, sivri kemerlerden oluşan taşıyıcaların üzerine bir kubbe ile örtülü olarak tasarlanmış. Diğer türbeler ile kıyaslandığında oldukça sadedir. Zaten bu mütevazi özelliği ile öne çıkar.

Son olarak külliyenin Seyir Terası, İstanbul’da belki de en iyi şehir manzarasını sunan yerlerden biri. Cami ve külliye gezisinden sonra bu manzaraya karşı birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Süleymaniye Camii Sırları

İstanbul silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Süleyman Camii’nin bilinmeyenleri ;

Bir rivayete göre Mimar Sinan caminin akustiğini test etmek amacıyla, nargile içmiştir. Koca Sinan’ın camide nargile içmesi Kanuni Sultan Süleyman’ın kulağına gider ve bir hışımla camiye gelen Sultan Koca Sinan’a neden camide nargile içtiğini sorar. Bunun üzerine Mimar Sinan ‘Sultanım bu nargilenin içinde tömbeki değil su var. Suyu çektiğim zaman fokurdayan suyun sesinin kubbeye nasıl ulaştığı ve caminin her noktasına eşit şekilde nasıl dağıldığını test etmek için böyle bir şey yaptım’ diyerek yanıtlar.

Yine bir rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman rüyasında Resul-i Ekrem Efendimizi görür. Sultan, rüyasında Resul-i Ekrem Efendimiz ile Haliç’i ve Boğaz’ı gören bir tepededir. Peygamber Efendimiz Kanuni’ye oraya bir cami yaptırmasından bahsediyor, mihrap ve minberin yerini tarif ediyordu. Hemen ertesi gün Sultan Mimar Sinan’ı çağırtır ve onu rüyasındaki tepeye götürür. Sultan tam rüyasını anlatırken Koca Sinan ‘Sultanım, mihrap burada, minberi de burada olsun’ deyince Sultan şaşırır. Mimar Sinan ise sakince ‘Dün gece ki kutlu ziyaretinizde ben de iki adım arkanızdaydım’ der.

Koca Sinan, caminin temeli kazıldıktan kısa bir süre sonra, temele kazık çakmış ve birkaç sene beklemiş. Bu durum, dönemin diğer mimarları tarafından Sinan’ın işi ağırdan aldığı dedikodularına neden olmuş olsa da, aslında büyük usta zeminin sıkılaşmasını ve oturmasını bekliyordu. Bu yüzden de Süleymaniye Camii, asırlara meydan okuyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Camii, az bilinen mimari inceliklere sahip olmasıyla da diğer camilerimizden ayrılıyor.

Camide örümcek ağına karşı deve kuşu yumurtaları kullanılmış. Koca Sinan, avizelerde bulunan kandil çanaklarının arasına devekuşu yumurtaları koydurtmuş. Caminin kurulduğu dönemden günümüze 400 yıldan fazla bir süre geçmiş olduğundan, o yumurtaların çoğu ya kırılmış ya da çalınmış. Yumurta sayısı 300’den 30’a düşmüş.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı’nın en ünlü sultanlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı iki büyük camiden biri.

Mimar Sinan, Anadolu’da kullanılan turşu küplerinden 65 tanesini, ağızları aşağı bakacak vaziyette, içi boş olarak ana kubbenin etrafında yer alan duvarlara yerleştirdi. Koca Sinan bununla, camide verilen vaazın iç mekanın her yerine eşit şekilde ulaşmasını sağlamak istemiş.

Süleymaniye Camisi’nin mimarisindeki bir diğer önemli özellik ise, her taşında elmas barındıran Cevahir Minaresi. Yüzyıllar önce Evliya Çelebi’ye dayanan bir rivayete göre, İran Şahı Tahmasb, camii inşaatının uzun sürmesi karşısında mali sıkıntı içinde olduğunu düşündüğü Kanuni Sultan Süleyman’a elmas ve değerli taşlar gönderir. Sultan ise kendisini öfkelendiren bu hediyeye cevap olarak, caminin her taşının bu taşlardan daha değerli olduğunu söyleyerek taşları mimar Sinan’a verir. Koca Sinan da bu taşları, minarenin taşlarının içine yerleştirir. Bu minare de değerli taşları içinde barındırdığı için Cevahir Minaresi olarak anılır.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler

Kanuni Sultan Süleyman’ın gücü ve Mimar Sinan’ın dehasının vücut bulduğu Süleymaniye Camii, İstanbul’un 7 Tepesi‘nden biri olan Beyazıt Tepesi’ne inşa edilmiş.

Süleymaniye Camii neden 4 minareli ? ; Yaklaşık 30’ar tonluk ve dört halifeye adanan 4 fil ayağı, caminin 26,50 metre çapında ve 53 metre yükseklikteki kubbesini taşıyor. Dört minare, Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4. on şerefe ise Osmanlı’nın 10. padişahı olduğunu simgeliyor.

Kanuni Türbesi’nin giriş yapısında bulunan Hacer-ül Esved taşının bir eşi Kabe’de bulunuyor. Bu taşa dokunmak ise yasak. Yapı altın oran açısından da büyük önem taşıyor. Altın oranda en yüksekliğe bölündüğünde, 1.618 değeri ortaya çıkar. Süleymaniye Camii’nde de bu oran vardır.

Osmanlı zamanında bulunan camilerde alem simgesi yer almaktadır. Minare veya kubbede yer alan bu hilal ve yıldız, Türkler’in evren kültürünü ifade eder.

Süleymaniye Camii Ziyaret Saatleri

Süleymaniye Camii 24 saat açık olup, her gün ziyaret edilebilir. Camiye girişler de ücretsizdir. Fakat camiyi namaz vakitleri dışında ziyaret etmenizde yarar var. Çünkü namaz vakitlerinde camii hem çok kalabalık oluyor, hem de dilediğiniz gibi her yere göz atamıyorsunuz.

Süleymaniye Camii Tarihi

Camii inşaatı 1550 yılında başlamış ve tam 7 yıl sonra 1557 yılında tamamlanmış. 7 yıl süren inşaatta 713’ü Müslüman olmak üzere 3.523 işçi çalışmış. Hassa Mimarlar Ocağı’nın elemanları, Acemioğlanlar, diğer kapıkulu ocakları mensupları ile imparatorluğun dört bir yanından ücretli ustalar, işçiler ve forsalar camii inşaatında görev almış.

Süleymaniye Camii’nin 4 sütunu nereden geldi ?

Camii inşasında kullanılan dört sütunun hepsi farklı diyarlardan gelmiş. Bu sütunlardan biri Baalbek Harabelerinden, biri İskenderiye’den getirtilir. Diğer bir sütun ise Topkapı Sarayı’ndan sökülüp getirilmiş. Sonuncu sütun ise, Bizans döneminde dikilmiş olan Kıztaşı’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!