Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi (Özellikleri, Tarihi, Ulaşım)

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi (Özellikleri, Tarihi, Ulaşım)

Sahip olduğu kültürel mirasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İstanbul, tarihi yarımadadaki birçok önemli yapı ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Bu tarihi yapılardan bir diğeri de, Mimar Sinan'ın kalfalık eserlerinden biri olarak nitelendirdiği Süleymaniye Camii'dir. Osmanlı Döneminde yapılmış en önemli eserlerden biri olduğu gibi, dini açıdan da önemli olan bu camii Fatih semtinde, Kapalıçarşı'ya yakın bir konumda bulunuyor. 

-

1550 yılında yapımına başlanmış olan Süleymaniye Camii inşaatı 7 yıl sonra külliyesi ile birlikte 1557 yılında tamamlanıyor. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan‘a yaptırılmış olan camii, Koca Sinan’ın sözü üzerine halk arasında ”Kıyamete kadar yıkılmayacak camii” ünvanıyla da anılmış. Tarihi, akustik özelliği, sırları ve mimarisiyle İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken camilerden.

”Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye desen,
İki kazma kürek, iki de ırgat gerek,
Hadi gel yapalım şunu geri desen, 
Bir Sinan bir de Süleyman gerek” mısralarıyla da tanınan bu camii, İstanbul camileri arasında hem mimari ve sanatsal hem de tarihsel bakımdan en önemliler arasında yer alıyor.

Süleymaniye Camii Özellikleri

Girişte oldukça sade bir havaya hakim olan camiden içeriye adımınızı attığınız andan itibaren büyüleyici süslemeler ile karşılaşıyorsunuz. İçeride dört farklı sütun bulunuyor ve her bir sütun farklı coğrafyalardan getirilerek buraya yerleştirilmiş. 53 metre yüksekliğinde  ve 27.5 metre çapa sahip olan camii kubbesi, içeride ilk dikkat çeken yerler arasında. Camii 32 pencere ile aydınlatılıyor ve Süleymaniye Camii’nin akustik özelliği sayesinde sesler her bir köşeden rahatlıkla duyulabiliyor.

Camii içerisindeki akustiğin bu denli iyi olmasının sebebi ise, kubbelerin altına boş küplerin yapılmış olmasıdır.

Süleymaniye Camii İçi

Caminin akustiği hakkında bir hikayeye göre ; Camii inşaatının tamamlanmasına çok az bir zaman kala, Mimar Sinan’ın başarılarına katlanamayan kişiler Kanuni Sultan Süleyman‘a Mimar Sinan’ı şikayet ederler. Bu sözlerin üzerine Sultan, kontrol amaçlı camiye gider ve Mimar Sinan’ın nargile içtiğini görür. Karşısındaki manzara ile Sultan, şikayetlerin doğru olabileceği düşüncesine kapılır. Ancak Mimar Sinan Kanuni’ye, nargilenin içerisinde tütün olmadığını ve fokurdama sesinin camide yayılmasını test ettiğini belirtmiştir.

Camii’de bulunan 4 minare İstanbul’un fethinden sonra tahta geçmiş 4 padişahı temsil ediyor. Minareler üzerindeki 10 şerefe ise Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı’nın 10. Padişahı olmasını temsil etmektedir.

Camii Avlusu

Mimar Sinan, camiyi aydınlatmak için 275 adet kandil ve mihrabın iki yanına dev mum koydurmuştur. Daha sonra ise, bu mumlardan ve kandillerden çıkan isin camii içerisine, özellikle kubbeye zarar vermemesi için orta kapının üst tarafına küçük bir oda yapar. Caminin içerisinde kubbeye oldukça yakın olan bölümlere karşılıklı olarak iki menfez açarak kandillerden ve mumlardan çıkan isin hava akımına uğrayarak, aksi yönüne hareket etmesi, kapı üzerinde dışarı açılan dört pencereden içeriye çekilerek bu is odasına toplanması sağlanmıştır. 

»İLGİLİ YAZILAR

Süleymaniye Camii Fotoğrafları

Süleymaniye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Süleymaniye Cami İçi

Fatih ilçesinde Süleymaniye mahallesinde bulunan camiye ulaşım için en kolay yol, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanmaktır. Bu tramvaylar ile Laleli-Üniversite durağına gelebilir, bu duraktan yürüyerek birkaç dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında camiye otobüs ile ulaşım için de ”Süleymaniye Camii Durağı”ndan geçen 48T Hamidiye mahallesi – Taksim otobüsleri kullanılabilir.

Süleymaniye Camisi

Yakınlarda Neler Var ?

Camii, bulunduğu merkezi konum sayesinde hem Eminönü’nün kalbinin attığı yerlerden olan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’na hem de Rüstem Paşa ve Yeni Camii gibi diğer önemli tarihi camilere de yakın bir konumda bulunuyor. 

Bunun yanında caminin hemen birkaç metre uzağındaki tramvay durağını kullanarak Sultanahmet, Gülhane veya Karaköy tarafına da çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. 

NOT : Camiye ve türbelere girişler ücretsiz. Namaz saatleri dışında camiiyi gün içerisinde ziyaret edebiliyorsunuz

»GÖZ AT ; İstanbul Gezilecek Yerler (En Güzel 50 Yer ve Haritalı Gezi Rotası)

Süleymaniye Camii İçi

Süleymaniye Camii İçi

Camii içerisinde en göz alıcı yerlerden biri şüphesiz mihrap duvarındaki 16. yüzyılda yapılmış Türk motifleri ile süslü olan vitraylardır. Mevlithanlar balkonu ve minber yanında mermerden yapılmış mihrap nişinin etrafı birbirinden güzel desenlere sahip çiniler ile süslenmiş. 

Süleymaniye Camii İçi

Sultan locası mihrabın solunda bulunuyor. Duvarlar ise Kuran-ı Kerim’den ayetler ile süslü. Bu süslemeler, Türk kaligrafi sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Giriş ve yan cephelerde kadınlar için ayrılmış olan bölümler bulunuyor. Camii girişinin hemen sağ tarafında yer alan bronz kafesli bölme de 18. yüzyıl Türk maden işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Süleymaniye Külliyesi

Süleymaniye Külliyesi

Osmanlı dönemindeki en büyük ikinci külliye olarak da bilinen Süleymaniye Külliyesi, Haliç, Topkapı Sarayı, Boğaziçi ve Marmara’yı gören noktadaki en yüksek tepeye inşa edilmiş. Bugün Tiryakiler Çarşısı olarak adlandırılan yer aslında medreselerin bulunduğu yerdir. Bu medreselerden ”Tıp Medresesi” ise büyük önem arz etmektedir. Bu döneme kadar Darüşşifalarda eğitim gören tıp öğrencileri, bu medresenin inşa edilmesinden sonra eğitim ve uygulama olarak iki farklı alanda eğitilmişler. 

Külliye içerisinde Sıbyan Mektebi Süleymaniye Çeşmesi’nin hemen yanında yer alıyor. Önde ve arkada iki kubbesi olan Sıbyan Mektebi’nin bulunduğu yerde günümüzde İstanbul’un en meşhur kuru fasülyesini yiyebilirsiniz. 

Süleymaniye Külliyesi

Süleymaniye Külliyesi’nde kimlerin mezarı var ? ; Camii haziresinde iki türbe bulunuyor. Bu türbelerden birinde Kanuni’nin hanımı Hürrem Sultan, diğerinde ise Kanuni Sultan Süleyman, kızı Mihrimah Sultan, Sultan II. Süleyman ve Sultan II. Ahmet’in sandukaları bulunuyor. 

Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi sekizgen bir plana sahip. Bu türbenin mimarı da caminin mimarı olan Koca Sinan’dır. Türbe içerisinde 7 sanduka bulunuyor ve bu sandukalardan en büyüğü Kanuni Sultan Süleyman‘a ait. 

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Hürrem Sultan’ın Türbesi ise dış taraftan sekizgen içten ise altıgen planlı olarak inşa edilmiş. Bu türbe içerisinde Hürrem Sultan’ın dışında II. Selim’in oğlu Şehzade Mehmet ve Hanım Sultan yatmaktadır. 

Hürrem Sultan'ın Türbesi
Hürrem Sultan’ın Türbesi

Süleymaniye Camii’nin mimarı Mimar Sinan’ın türbesi ise Fetva Yokuşu ile Mimar Sinan Caddesi’nin kesiştiği bir köşede yer alıyor. Süleymaniye Külliyesi tamamlandıktan 20 yıl sonra inşa edilmiş olan bu türbenin hemen önünde som mermerden yapılmış bir sebil yer almaktadır. Yarı açık bir mimariye sahip olan türbe, sivri kemerlerden oluşan taşıyıcaların üzerine bir kubbe ile örtülü olarak tasarlanmış. Diğer türbeler ile kıyaslandığında oldukça sadedir. Zaten bu mütevazi özelliği ile öne çıkmaktadır. 

Son olarak külliyenin Seyir Terası, İstanbul’da belki de en iyi şehir manzarasını sunan yerlerden biri. Cami ve külliye gezisinden sonra bu manzaraya karşı birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!