Stockholm Sarayı Giriş Ücreti, Tarihi Ve Hakkında Bilgiler

Stockholm'ün en görkemli ve en gösterişli yapılarından biri olan Stockholm Kraliyet Sarayı, şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri. Saray, oldukça büyük olduğundan en azından 1-2 saatinizi saray gezisi için ayırın deriz. Sarayı turlarla ziyaret edebileceğiniz gibi, bireysel olarak da ziyaret edebiliyorsunuz.

Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan Stockholm Sarayı, 600’ün üzerinde odasıyla İsveç Kralı Majesteleri’nin resmi konutu olarak hizmet veriyor. Saray günümüzde ziyarete açık ve 3 farklı müzeye ev sahipliği yapıyor. Saray büyük ölçüde 18. yüzyıl barok tarzında, Kronor kalesinin 1697 yılında yandığı yerde inşa edilmiş.

Gustav III Eski Eserler Müzesi, Kronor Müzesi, Hazine bölümü, 18. ve 19. yüzyıllardan kalma görkemli iç mekanlara sahip Eyalet Salonu ve Şövalyeler Salonu sarayda en çok ilgiyi gören bölümler oluyor. Ayrıca askerlerin geçit töreni ve muhafızların nöbet değişimi de görülmeye değer.

Stockholm Sarayı Hakkında Bilgiler

Stockholm Sarayı Hakkında Bilgiler
Ağır silahlar bölümü – Kaynak ; flickr.com/peter-mulligan

Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan Stockholm Kraliyet Sarayı, 230 metre uzunluğunda ve 125 metre genişliğiyle dikkat çekiyor.

1760 yılında tamamlanmış olan bu görkemli yapı, bir Roma Sarayı üzerinde modellenmiş.

İsveç başkentinin en popüler bölgelerinden biri olan eski kentte bulunan saray, mimar Nicodemus Tessin the Younger tarafından tasarlanmış.

Kral Adolf Fredrik ve Kraliçe Louisa Ulrika’nın ikamet edeceği bir yer olmasının yanı sıra saray, merkezi İsveç devlet idaresini ve Kraliyet Kütüphanesini barındırmak için inşa edilmiş. Devasa büyüklüğünün sebebi de bu yüzdendir.

Stockholm Sarayı’nın hala resmi kraliyet ikametgahı olarak hizmet veren en eski kalelerden biri olduğu söyleniyor. 3 kata yayılmış 600’den fazla odasıyla bugün İsveç Kralı Carl XVI Gustaf için bol miktarda alan sağlıyor.

Stockholm Sarayı Bölümleri

The Royal Apartments (Kraliyet Daireleri)

Kaynak , flickr.com/paulius-malinovskis

Kraliyet Daireleri, kraliyet etkinliklerine ve resepsiyonlarına ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş, toplu olarak kullanılan odalar grubudur. Bunlar arasında Eyalet Daireleri, Bernadotte Daireleri, Misafir Dairesi, Devlet Binası ve Kraliyet Tarikatlarının odaları bulunuyor.

Kraliyet Dairelerinin iç mekanlarının büyük bir bölümü 18. ve 19. yüzyıla tarihleniyor. Burada yaşayan her hükümdar, sarayda yaşadıkları dönemi yansıtan benzersiz izler bırakmış. Gustav III’ün devlet yatak odası ve Oskar II’nin yazı odası öne çıkan bölümlerden. Ayrıca Kraliçe Christina’nın Eyalet Salonu’ndaki süslü gümüş tahtı da bu bölümde kaçırılmaması gereken eserler arasında.

Carl XVI Gustaf’ın Jübile Odası – Bu Oda, “İsveç yaz günü” temalı İsveç malzemeleri ve işçiliği için bir vitrindir. Kaynak ; fareasttravelogue

Kralların ve kraliçelerin asırlık portreleri de dahil olmak üzere resimlerin büyük bir bölümü Bernadotte Apartmanları içindeki galeride yer alıyor. Burada ayrıca Adolf Fredrik’in yemek odası ve 19. yüzyıldan kalma avizeye ev sahipliği yapan Victoria Salonu’nu da görebilirsiniz.

Karl XI Galerisi geç İsveç barok döneminin en görkemli odasıdır. Kaynak ; fareasttravelogue

The Treasury (Hazine)

Sarayın Kraliyet Hazinesi’nde İsveç kraliyet ailesinin kraliyet mücevherlerini ve kıyafetlerini görebiliyorsunuz. Mahzendeki karanlık tonozlarda yer alan bu paha biçilmez kıyafet, kilit altında tutuluyor.

Ayrıca Gustav Vasa‘nın devlet kılıcı, Erik XIV’in tacı, asası ve küresi, Lovisa Ulrika’nın tacı ve hala Kraliyet ailesi tarafından kullanılan 1696’dan kalma gümüş vaftiz yazı tipi hazine bölümünde görebileceğiniz en dikkat çeken eserler.

Büyük Yatak Odası ; Prens Fredrik Adolf’un ilk kez burada yaşadığı zamanki gibi sergileniyor. Kaynak ; fareasttravelogue

Tre Kronor Müzesi (Üç Taç Müzesi)

Tre Kronor Müzesi, 11. yüzyıl savunma kalesi olarak, başlangıcından günümüzün Rönesans sarayına kadar, Tre Kronor Sarayı’nın gelişiminin hikayesine odaklanıyor. Müzeye erişmek için beş metre kalınlığındaki Ortaçağ savunma duvarından geçeceksiniz. İçeri girdikten sonra, yangından kurtarılan nesneler ve replika modelleri görebilirsiniz.

Bu müzede, 1697’de bir yangında tahrip olan Stockholm’deki Tre Kronor Sarayı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/steve-haslam

Gustav III’ün Eski Eserler Müzesi

Kapılarını 1794 yılında açan Gustav III’ün Eski Eserler Müzesi, Avrupa’nın en eski müzelerinden biri. Kral Gustav III, tutkulu bir sanat ve antika koleksiyoncusuydu. Kralın 1792’de ölümünden bu yana, 200 heykelden oluşan koleksiyon, sanatsever Kral III. Gustav onuruna kalıcı olarak burada sergileniyor.

Sergi salonu içinde iki galeri bulunuyor ; heykeller ve büstler. Her bir eser görülmeye değer olsa da, ”Endymion” öne çıkan en önemli parçalardan biri olarak kabul ediliyor.

Bernadotte Galerisi – Kaynak ;fareasttravelogue.wordpress.com

Kraliyet Şapeli

Nasıl saray başlı başına bir sanat eseriyse, Kraliyet Şapeli de başlı başına bir sanat eseri olarak kabul ediliyor. Burada, şapelin yanı sıra Kraliyet Sarayı’nın arkasındaki mimar olan Genç Nikodemus Tessin‘in iç dekor özelliklerini ve sanat eserlerini de görebilirsiniz.

Ünlü kabine yapımcısı Georg Haupt’un çalışmaları, Kral Karl XI’in saray şapelinden sıralı kapılar da dahil olmak üzere birbirinden değerli eserleri bu bölümde görmek mümkün.

Stockholm Sarayı Tarihi

Stockholm Sarayı Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/micheala-loheit

Günümüzdeki bu görkemli sarayın bulunduğu yerde, 1697 yılında yangından dolayı yıkılmış olan Tre Kronor Kalesi bulunuyormuş. Ancak bu yapının tarihinin çok daha öncesine dayandığı tahmin ediliyor.

1970’lerin sonlarında Kraliyet Sarayı çevresindeki alanda yapılan kapsamlı kazılar, 10. yüzyıla kadar uzanan ahşap yapıların izlerini ortaya çıkarmış olsa da, çoğu kişi 13. yüzyılda Mälaren Gölü’nü korumak için Birger Jarl tarafından inşa edilen Ortaçağ kalesinin ayakta kalan ilk saray olduğuna inanıyor. Daha sonradan bu kale, Tre Kronor (Üç Taç) adlı bir kaleye dönüşmüş.

Gustav Vasa, 1397’de Kalmar Birliği’nden ayrılma sorumluluğunu üstlendikten ve ardından taç giydikten sonra, Üç Taç Kalesi’nde ikamet etmiş ve kale o zamandan beri monarşinin resmi kraliyet ikametgahı olmuş.

Vasa Hanedanlığı döneminde biraz önemsiz kalan bu Ortaçağ kalesi, 1600’lerin ortalarında Büyük Güç döneminde planlanan kapsamlı değişikliklerle görkemli bir Rönesans Sarayı’na dönüştürülmüş. Yenileme çalışmaları 1692’de başlamış, ancak 7 Mayıs 1697’de bir yangından dolayı Kuzey Kanadı hariç tüm saray yanmış. Daha sonra yeni saray için planlar yapılmış ve 5 yılda tamamlanması planlanıyormuş. Ancak saray 1754 yılına kadar, yaklaşık 60 yıl boyunca tamamlanamamış.

Bernadotte Dairesi – Kaynak ;fareasttravelogue.wordpress.com

O zamanlar saray sadece kraliyet ikametgahı değildi, aynı zamanda kabine ofisleri, bakanlıklar, parlamentonun tartışma odası ve Kraliyet Kütüphanesi de dahil olmak üzere hükümetin merkeziydi. Bugün, parlamento yan tarafta ve Milli Kütüphane Humlegården’dadır, ancak saray hala Kraliyet Daireleri, Kraliyet Şapeli ve Kraliyet Basın ofisinin yanı sıra üç müzeye ev sahipliği yapıyor.

Günümüzde sarayda 660 pencereli 1430 oda bulunduğu söyleniyor. Tabii bu odaların çok az bir bölümü ziyaretçiye açık tutuluyor.

Saray, 16. yüzyıldan beri görevde olan İsveç Silahlı Kuvvetleri mensuplarından oluşan kraliyet muhafızı ‘Högvakten’ tarafından korunuyor.

Batı Merdivenleri – Kaynak ;fareasttravelogue.wordpress.com

Stockholm Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Saray, Stockholm’ün merkezi olarak bilinen Gamla Stan bölgesinde bulunuyor. Saraya en kolay metrolarla gidebilirsiniz.

Gamla Stan’dan geçen metrolar ile saraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gamla Stan metro istasyonundan (Eski Şehir) beş dakikalık bir yürüyüş sonrası sarayın girişine ulaşım mümkün.

Ayrıca 2, 43, 55 ve 76 nolu otobüslerle veya Hop On Hop Off otobüsleriyle de saraya gidebilirsiniz.

  • Adres: Slottsbacken 1, 111 30 Stockholm, İsveç
Meleagar Salonu – Devlet ziyaretleri sırasında bu odada resmi hediyeler ve şövalyelik emirleri değiş tokuş edilirmiş. Prens Meleager’ın trajik klasik masalını tasvir eden dokuma duvar halıları Brüksel’de dokunmuş ve 1680’de Ulrika Eleonora’nın çeyizinin bir bölümünü oluşturmuş.
Don Kişot Odası – Oda, adını Cervantes’in don Kişot’un hikayesinden sahnelerin yer aldığı dokuma duvar halılarından alıyor. – Kaynak ;fareasttravelogue.wordpress.com

Stockholm Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Saraya giriş ücreti yetişkinler için 180 SEK (Yaklaşık 20$), 7-17 yaş arası çocuklar için ise 80 SEK’tir.

  • Stockholm Pass kartınız varsa sarayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Saray, Ekim-Nisan ayları arasında 10:00-16:00 saatleri arasında, Mayıs-Eylül ayları arasında ise 10:00-17:00 saatleri arasında ve salı-pazar günleri arasında ziyarete açıktır. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan saray, bazı özel günlerde de kapalı olabiliyor.

Lovisa Ulrika’nın Yemek Salonu – Kaynak ;fareasttravelogue.wordpress.com

Stockholm Sarayı Yakınındaki Popüler Oteller

Sarayın bulunduğu yer, şehrin kalbinin attığı Gamla Stan bölgesidir. Bu bölge, Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olduğu gibi, şehirdeki en pahalı otellere ev sahipliği yapıyor. Fakat hemen her bütçeye ve zevke uygun oteli bulabileceğiniz bu bölge, kısa bir sürede Stockholm’de gezilecek yerleri ziyaret etmek için en ideal konaklama bölgesidir.

Bölgedeki en popüler oteller önerileri ;

Lady Hamilton Apartments – 3 yıldız

Lady Hamilton Apartments

Apart otel konseptinde hizmet veren bu otel, Stockholm Kraliyet Sarayı’na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer önemli turistik cazibe merkezlerine de kısa bir uzaklıkta bulunan otel, stüdyo daire tarzı odalarıyla özellikle ailelerin tercih ettiği bir tesis.

Castle House Inn – 3 yıldız

Castle House Inn

Stockholm’un Eski Kent bölgesinin tam merkezinde, Kraliyet Sarayı’na 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu otel, bölgedeki en ekonomik fiyatlı otellerden. Ayrıca otel, Stortorget Meydanı ve Nobel Müzesi’ne 250 metre uzaklıkta bulunuyor.

First Hotel Reisen – 4 yıldız

First Hotel Reisen

Biraz daha lüks bir konaklama deneyimi sunan First Hotel Reisen, Stockholm Sarayı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde. Merkezi konumu, modern odaları ve yüksek konuk değerlendirme puanı ile ilgi gören bu tesis, şehir merkezinde en çok rezervasyon alan 4 yıldızlı otellerden.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!