Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSoğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi Hikayesi

Soğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi Hikayesi

Adını 1800 tarihli bir Türk çeşmesinden alan, İstanbul'un gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan Soğukçeşme Sokağı, şehrin tarihinde önemli bir yere sahip olan sokaklardan biri. Halı ve Kilim Müzesi'nin hemen yanında yer alan bu sokak, renkli evleri, İstanbul'u anlatan kütüphanesi, ünlü Sarnıç Restaurant'ı ve cumbalı evleriyle eski İstanbul'u az da olsa yaşamak isteyenlerin ziyaret edebileceği bir yer.

-

Tarihi İstanbul evlerinin yer aldığı Soğukçeşme Sokağı, Sultanahmet Meydanı’ndan Topkapı Sarayı’na doğru geldikten sonra III. Ahmet Çeşmesi‘nin solundan ilerlediğinizde karşınıza çıkıyor. Sol taraf Halı ve Kilim Müzesi, sağ tarafta tarihi renkli evler…

Trafiğe kapalı olan bu sokakta Sur-i Sultaniye yaslanmış olan yapıların yanı sıra, Bizans döneminden kalma bir su sarnıcı, yakın tarihte ortaya çıkarılmış 2 sarnıç, Naziki tekkesi Şeyhinin konağı, cumbalı evler, eskiden Ayasofya’nın camii olarak kullanıldığı zamandan kalma bir Osmanlı yapısı ve sokağa adını veren III. Selim zamanında yaptırılmış olan bir çeşme bulunuyor.

Soğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgiler

Soğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgiler

20. yüzyılın başlarına kadar sadece bu sokakta değil, Ayasofya’nın hemen önünde yer alan meydanda da birçok ev bulunuyormuş. Günümüze kadar ulaşan evler ise, sadece Soğukçeşme Sokağı’ndakiler.

Bunun en önemli nedeni ise, bu sokağın trafiğe kapalı olması. Bu sokağın ilk sakinleri ise, Ayasofya ve Topkapı Sarayı ile ilişkisi olan kişilermiş. Hatta bazı kaynaklarda babası Şûrã-yı Devlet üyelerinden olan eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün bu sokakta yer alan konaklardan birinde doğduğundan da bahsediliyor.

80’li yıllarda geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının ardından günümüzdeki halini almış olan sokak, zarif ve sakin havasıyla da 19. ve 20. yüzyılda bazı Avrupalı sanatçıların resimlerine ilham vermiş.

Sokaktaki cumbalı ahşap evler, 19. yüzyıl mimari özelliklerine uygun olarak oldukça sade bir şekilde inşa edilmiş. Bazıları iki bazıları ise üç katlı olan bu evler, Türk evi karakteristiğini yansıtan, sardunya sarısı, açık mavi, yeşil ve saman sarısı renginde olup, pencerelerinde hala kadife perdeler görülebilmektedir. Bu evler ahşaptan olmalarından dolayı tarihinde birçok kez yanmış ve yenilenmiş. Ancak günümüzde bu evlerin büyük bir bölümü orijinal yapısını koruyor.

Soğukçeşme Sokağı Tarihçesi

Soğukçeşme Sokağı Tarihi

Soğukçeşme Sokağı‘nın ilk kez 18. yüzyılda düzenlendiği tahmin ediliyor. Bunu doğrulayacak en önemli kanıtlardan biri, günümüzde İstanbul Kitaplığı olarak faaliyet gösteren evin tapusu için yapılan araştırmada 1784 yılına dair bir alım satım belgesi bulunmuş olması. Bunun yanında sokağa adını veren III. Selim zamanından kalma çeşmede yer alan kitabenin 1800 tarihli olması da, sokağın ilk kez 18. yüzyılda düzenlenmiş olabileceğini kanıtlar nitelikte.

19. yüzyılda İstanbul‘u ziyaret eden birçok yabancı ressamın eserlerinde işlemiş olduğu sokak, dönemin ünlü ressamlarından İngiliz asıllı Lewis’in 1830’lu yılllarda ortaya koymuş olduğu litografyasında da yer alıyor.

1950‘li yıllara kadar sokağın eski ahalisi burada otururmuş. Ancak 1950 yılından sonra kentteki genel değişim bu sokağı da etkilemiş. 20. yüzyılda tarihi sokak ciddi anlamda bozulmuş. Buradaki bazı tarihi ahşap evler yıkılarak yerine betonarme binalar inşa edilmiş. 1985-86 yılları arasında Turing ve Otomobil Kurumu şehrin değişik noktalarında gerçekleştirmekte olduğu eski tarihi tabloları canlandıran programı içerisine bu sokağı da alarak, İstanbul’un bu cennet köşesine de hayat vermiş.

Bu yeniden canlandırma çalışması sırasında Ayasofya ile saray arasında kalan tüm binalar yıkılarak yeni tasarımlar ve evler arasındaki boşluklar orijinal görünümlü yapılarla doldurularak yeniden yapılmış.

Bu sokaktaki her evin kendine özgü isimleri var. Bunlardan en iyi bilinenler ise ; Mor Salkımlı Ev, Hanımeli Evi ve Yaseminli Ev’dir.

Tarihçe

Sokakta bulunan 1500 yıllık tarihi su sarnıcı ise, 1985 yılına kadar bir oto tamirhanesi olarak kullanılıyormuş. Bu tarihten sonra yapılan çalışmalar sonucunda asıl zemine inilerek duvar ve örtü sistemi sağlamlaştırılmış. Yapılan bu çalışmalar sırasında sarnıcın orijinal yapısı bozulmamış, sadece kuzey tarafında yer alan duvarına bir şömine eklenmiş.

Günümüzde sokaktaki evlerde yerleşim yok. Ve 1500 yıllık sarnıç günümüzde ”Sarnıç Restaurant” olarak faaliyet gösteriyor. Tripadvisor ve forumlardaki yorumlara bakarak, servisin ve yemeklerin de gayet iyi olduğu söylenebilir. Ayrıca bu sokaktan sonra mola vermek isterseniz de, sokağı aşağı doğru adımlarken birkaç küçük ve renkli kafeleri tercih edebilirsiniz.

Soğukçeşme Sokağı Nerede ?

Soğukçeşme Sokağı, İstanbul Avrupa Yakası’nda, Tarihi Yarımada sınırları içerisinde Sultanahmet Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Soğukçeşme Sokağı Nasıl Gidilir ?

Soğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgiler
Sokağın hemen girişinde bulunan Halı Müzesi, günümüzde ziyarete açıktır

İstanbul’un kalbinin attığı yerde, tarihi yarımadada bulunan sokağa ulaşım için Kabataş-Bağcılar tramvayını kullanabilirsiniz. Tramvay ile Sultanahmet durağına gelebilir, bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası sokağa ulaşılabilir. Anadolu Yakası’ndan sokağa ulaşım için ilk olarak Eminönü’ne gelmeniz gerekiyor. Buradan tramvaylar ile veya yürüyerek sokağa ulaşabilirsiniz.

Yakınlarda Neler Var ?

Burası Fatih’in kalbinin attığı yer. Ayasofya ve Sultanahmet Camii‘nin yanı sıra, Yerebatan Sarnıcı, Alman Çeşmesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Gülhane Parkı gibi cazibe merkezlerine de bu sokaktan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Sultanahmet gezilecek yerler listesi adlı yazımızdaki turistik noktaların hemen hepsine bu sokaktan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Soğukçeşme İstanbul Kitaplığı

İstanbul aşığı olan ünlü Çelik Gülersoy tarafından kurulmuş İstanbul Kitaplığı da, Soğukçeşme Sokağı’nda görülmeye değer tarihi yerlerden. Bir kütüphane olan İstanbul Kitaplığı, 1986 yılından bu yana hizmet vermekte ve dünyanın birçok farklı ülkelerindeki yazarların İstanbul hakkındaki kitaplarına ev sahipliği yapıyor. Dev arşiviyle İstanbul’un tarihini, kültürel mirasını ve dillere destan güzelliğini bu sokakta yaşatan kütüphane, yerli turistlerin yanı sıra, yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

10 bini aşkın İstanbul hakkında kitabın yer aldığı bu kütüphane, 1990 yılında kapılarını aralamış ve o zamandan beri, eski İstanbul’u kitaplarda yaşamak isteyenlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Buradaki kitaplar sanırım emanet olarak verilmiyor, sadece içeride yer alan bölümlerde kitapları okuyabiliyorsunuz.

Soğukçeşme Sokağı, tarihi dokusunu tam anlamıyla koruyamamış olsa da eski İstanbul’u özleyenler için nadir yerlerin başında geliyor. Birbirinden renkli o evlerin arasından, arnavut kaldırımlı sokaktan geçin. Aşağı kısımda yer alan kafelere ve İstanbul Kitaplığı’na göz atmayı, yerli yabancı turistlerin akın ettiği bu bölgede en sessiz olan yerin bu sokak olduğunu da unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!