Sistina Şapeli Hakkında Bilgiler & (Giriş Ücreti, Freskleri)

Vatikan Müzeleri'nin en dikkat çeken bölümü olan Sistina Şapeli, daha çok freskleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Bu freskler arasında en çok ilgiyi ise, Michelangelo'nun Papa III.Paul için 1534-1541 yılları arasında boyamış olduğu 'Son Yargı Freski' görüyor. Ayrıca Sistina Şapeli Tavanı, Adem'in Yaratılışı ile ilgili fresklere sahip. Tavan, Dünyanın Yaratılışı, Adem ve Havva'nın Sürgün Edilmesi ve Nuh'un Öyküsü'nü tasvir eden 9 merkezi panele bölünmüş. Şapelde kaçırılmaması gereken bölümlerden biri...

Vatikan Müzeleri’nin en önemli bölümlerinden biri olan Sistina Şapeli”, Vatikan’daki en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

Michelangelo’nun freskleriyle ünlü olan şapel, Papa’nın resmi konutu olan Apostolik Sarayı’nda yer alıyor ve Vatikan Müzeleri için satın alınan biletlerle ziyaret edilebiliyor. Yani sadece şapel için satın alabileceğiniz bir bilet bulunmuyor.

Sistina Şapeli, 1477-1480 yılları arasında Papa IV. Sixtus tarafından yaptırılmış ve onun adını almış. 1508-1512 yılları arasında Michelangelo tarafından boyanmış olan şapelin freskleri, Rönesans sanatının en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Şapel günümüzde kilise tarafından önemli işler için de kullanılıyor, burası yeni bir Papa seçme toplantısının yapıldığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Sistina Şapeli, müzenin en son ve en ilgi gören bölümü olduğundan dolayı, her zaman aşırı kalabalık oluyor. Bu yüzden de şapeli görmek için uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ancak rehberli turlar ile şapeli ziyaret edecek olursanız, hem bilet kuyruğuna hem de içeri girmek için bekleme kuyruğuna girmeden müzeyi ve müzenin bir bölümü olan şapeli görebilirsiniz.

Şapel için online bilet almış olsanız dahi, içeri girmek için uzun kuyruklarda beklemeniz gerekebiliyor. Ayrıca Sistina Şapeli’ni görmek istiyorsanız, şapele Vatikan Müzeleri’nden başka bir girişin olmadığını unutmayın. Eğer yüksek sezonda Roma’yı ziyaret ediyorsanız ve 1 saate kadar sürebilen uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız ‘Skip The Line’ (Beklemeden geç) adı verilen biletleri almayı da ciddi anlamda düşünün deriz.

Sistina Şapeli Hakkında Bilgiler

Sistina Şapeli Freskleri – Kaynak ; flickr / slices of light

Sistina Şapeli, 1477 ve 1480 yılları arasında restore edilmiş ve güzelleştirme, Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Pinturicchio ve Rosselli gibi sanatçılar tarafından duvar fresklerinin yaratılmasını içeriyormuş. Şapeli taçlandıran ihtişamı, boyalı tonozlu tavanı 1512’de ve son olarak 1541’de ‘The Last Judgment’ı (Son Yargı) yapan Michelangelo oldu. Sırf bu eseri görmek için bile ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan şapel, Roma’nın kalbine yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde olan Vatikan’da bulunuyor.

Şapel, iki ana (veya yan) duvarın her birinde altı kemerli pencere ve beşik tonozlu bir tavana sahip dikdörtgen bir tuğla yapı içerisinde yer alıyor. Şapelin dış cephesi, iç mekana nazaran oldukça sade bir mimariye sahip.

Sistina Şapeli Freskleri – Kaynak ; flickr / slices of light

Şapelin yan duvarlarındaki freskler 1481 – 1483 yılları arasında boyanmış. Şapelin kuzey duvarında Perugino, Pinturicchio, Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Rosselli’nin boyadığı İsa’nın yaşamından olayları tasvir eden altı fresk yer alır. Güney duvarında ise Perugino, Pinturicchio, Botticelli, Domenico ve Benedetto Ghirlandaio, Rosselli, Luca Signorelli ve Bartolomeo della Gatta’nın Musa’nın hayatından olayları tasvir eden diğer altı freski bulunur. Bu eserlerin üzerinde, pencereler arasındaki daha küçük freskler de çeşitli papaları tasvir ediyor.

Büyük tören vesileleri için, yan duvarların en alçak kısımları İncil ve Elçilerin İşleri’nden olayları tasvir eden bir dizi duvar halısı ile kaplanmış. Bunlar Raphael tarafından tasarlanmış ve 1515-1519 yılları arasında Brüksel’de dokunmuş.

Sistina Şapeli Freskleri

1.Sistina Şapeli Tavanı (Sistine Chapel Ceiling)

Sistina Şapeli Tavanı (Sistine Chapel Ceiling) – Kaynak ; flickr / slices of light

Şapelin en ilgi gören yeri şüphesiz tavandaki freskler oluyor. Tavan, Dünyanın Yaratılışı, Adem ve Havva’nın Sürgün Edilmesi ve Nuh’un Öyküsü’nü tasvir eden 9 merkezi panele bölünmüş.

Şapelin tavanındaki freskler, Michelangelo tarafından 1508-1512 yılları arasında Papa II. Julius’un komisyonu altında boyanmış. 21m yükseklikte, yaklaşık 40 m uzunluğunda ve 13 m genişliğinde 5.000 metrekarelik bir alana sahip olan tavanda 40 farklı sahne yer alıyor.

2.The Last Judgment (Son Yargı)

The Last Judgment (Son Yargı) – Kaynak ; flickr/dennis jarvis

Michelangelo’nun Son Yargı adlı çalışması ise Sistina Şapeli’nin en iyi bilinen eseri. 1535-1541 yılları arasında boyanmış olan bu eser sunağın arkasındaki tüm duvarı kaplıyor.

Son Yargı, Yargı Günü’nde Mesih’in ikinci gelişini tasvir eder ve Yuhanna Vahiyinin 20. bölümüne dayanır. Resim, sembolizmi ve boyutu açısından türünün tek örneği olarak kabul edilir.

Kompozisyon, şair Dante’nin İlahi Komedya kitabında anlattığı gibi cehennemi tasvir ediyor. Resmin merkezinde yargılayıcı, intikamcı bir Mesih var ve çevresi havariler ve azizler de dahil olmak üzere çıplak figürlerle çevrili. Fresk, solda kutsanmış ruhlara ve sağda lanetlenmiş ruhlara bölünmüş. Michelangelo’nun kendi yüzünü boyadığı Saint Bartholomew’in yüzülmüş vücudunun görüntüsünü gördüğünüzden de emin olun.

3.Güney Duvarı

Güney Duvarı – Kaynak ; flickr / Slices of light

Güney (veya sol) duvar Musa’nın hayatından sahneler içeriyor. Güney duvarında temsil edilen panolar ve sanatçılar (sunaktan başlayarak sağdan sola);

 • Musa’nın Mısır Yolculuğu – Perugino
 • Musa’nın Mısır Yolculuğundan Önceki Hayatından Sahneler – Botticelli
 • Kızıldeniz’i geçmek – Rosselli ve d’Antonio
 • On Emir – Rosselli
 • Korah, Dathan ve Abiram’ın Cezası – Botticelli
 • Musa’nın Son İşleri ve Ölümü – Luca Signorelli

4.Kuzey Duvarı

Kuzey Duvarı – Slices of light / flickr

Sistina Şapeli’nin kuzey duvarı ise, İsa’nın Hikayeleri ile süslenmiş. 1481-1482 yılları arasında boyanmış freskler ise (sunaktan başlayarak soldan sağa) ;

 • İsa’nın Vaftizi – Perugino
 • Mesih’in Cazibesi – Botticelli
 • İlk Öğrencilerin Çağrısı – Ghirlandaio
 • Dağdaki Vaaz – Rosselli
 • Aziz Petrus’a Anahtarların Teslim Edilmesi – Perugino
 • Son Akşam Yemeği – Rosselli

 Sistina Şapeli Tarihi

Sistina Şapeli Tarihçesi
Kaynak ; flickr / Rodney Campbell

1475-1481 yılları arasında Papa IV. Sixtus tarafından yaptırılmış olan Sistina Şapeli, 40.23 metre uzunluğunda ve 13.40 metre genişliğinde oldukça görkemli bir süslemelere sahip. Tarihinde birçok kez restore edilmiş olan şapelin zemini ise çok renkli bir mermerle kaplanmış.

Michelangelo’nun tavandaki ve sunaktaki freskleri, Sistina Şapeli’ndeki en ünlü tablolar arasında sayılıyor. Papa II. Julius, duvarların Sandro Botticelli, Ghirlandaio, Perugino, Pinturrichio ve diğer sanatçılar tarafından boyanmasından yaklaşık 25 yıl sonra, 1508 yılında şapelin bu kısımlarını boyaması için usta sanatçıyı görevlendirmiş ve şapel günümüzdeki görkemli halini almış.

Batı duvarındaki Son Yargı freski ise, Michelangelo tarafından Papa III.Paul için 1534-1541 yılları arasında boyanmış. Şapel, yaklaşık 10 yıllık restorasyon sürecinin ardından 1989 yılında yeniden ziyarete açılmış. Şapelde yapılan son restorasyon çalışması ise 1994 yılında Son Yargı freskinin temizlenmesi için yapılmış.

Sistina Şapeli Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Roma’nın tam merkezine yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde olan Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri’nin içinde bulunuyor. Bu müze kompleksi içerisindeki Papa’nın resmi konutu olan Apostolik Sarayı’nda bulunan şapele metro veya otobüslerle Roma’nın merkezinden rahatlıkla gidebilirsiniz.

Sistina Şapeli Freskleri Michelangelo

Sistina Şapeli Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Sistina Şapeli için ayrıca bir giriş ücreti yok, yani şapeli ziyaret etmek için Vatikan Müzeleri giriş bileti almanız gerekiyor. Bu bilet ücreti de 21€’dur.

Şapel, müze kompleksinin en sonunda bulunuyor olsa da, en önemli bölümü. Şapeli bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi rehberli turlar eşliğinde de ziyaret edebiliyorsunuz.

Şapel içerisinde fotoğraf çekimine izin verilmiyor, fakat bu konuda çok katı olmadıklarından dolayı birkaç fotoğraf çekmeyi deneyebilirsiniz.

Sistina Şapeli ziyaret saatleri ; Pazar günleri kapalı olan şapel (Müze Kompleksi), 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!