Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiŞile Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Şile Gezilecek Yerler & Haritalı Popüler Gezi Rotası

Şile gezilecek yerler daha çok doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ön plana çıkıyor. Sakinliği ve huzurlu atmosferiyle hatıralara kazınacak bir hafta sonu tatil deneyimi sunan Şile'de gezip görülecek yerlerin dışında yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz. Mağaraları, köyleri ve plajlarıyla eşsiz bir deneyim sunan bu şirin tatil beldesi için de en azından 1 gününüzü ayırın...

-

Şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin popüler kaçış noktalarından biri olan Şile, İstanbul‘un Karadeniz’e açılan kapısı. Doğal güzelliğinin yanı sıra köklü bir tarihe sahip olan bu şirin tatil beldesi, İstanbul ve çevre illerden birçok tatilcinin hafta sonu için tercih ettiği gezi güzergahlarından. Çiftlere sunduğu romantik bir hafta sonu deneyimiyle de sevilen tatil beldesi, Pendik, Kandıra, Derince, Gebze ve Beykoz ile çevrelenmiş güzel bir konumda yer alıyor. Şile gezilecek yerler ise daha çok tarihi yapılardan ve doğal güzelliklerden oluşuyor. Plajlar, mağaralar, birbirinden şirin köyler ve çok daha fazlasını İstanbul’un bu güzide tatil beldesinde görebiliyorsunuz.

Yemyeşil doğası, tertemiz havası ve denizi kadar, Bizans, Roma ve Hititler’e kadar uzanan zengin tarihiyle de öne çıkan Şile, tarih severlerle doğa severlerin buluşma noktası olarak da biliniyor. İstanbul’a yakın oluşu ve çok sayıda konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olması da Şile’yi dört mevsim en güzel ve en özel çekim merkezlerinden biri haline getiriyor.

Şirinliği ile büyüleci atmosfere sahip bu tatil beldesi en yoğun dönemini temmuz ve ağustos aylarında yaşıyor. Bu 2 ayın dışında, kafa dinlemek için güzel bir yer denebilir.

Cilalı Taş Devri‘nden bu yana yerleşimin olduğu tahmin edilen Şile, günümüzde olduğu kadar Bizans ve Osmanlı döneminde de oldukça önemli bir bölgeymiş. Sahilköy’de ve civarında bulunan mağaralar ve tarihi kalıntılar Şile’de iskanın ne kadar eski zamana dayandığını anlamak bakımından önemli.

Şile’deki gezip görülecek yerler listenize, tarihte yaşayan ilk Hristiyan topluluklar için doğal bir sığınak görevi gören mağaraları ziyaret ederek başlayabilirsiniz.

Şile Gezilecek Yerler Haritası ve Şile Köyleri Haritası
Şile Gezilecek yerler haritası ve Şile Köyleri Haritası – haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Şile’de Ne Yapılır ? Şile’de Yapılacak Şeyler

Şile gezilecek yerler listemize geçmeden önce, İstanbul’a 70 km uzaklıkta bulunan bu şirin tatil beldesinde yapılacaklara da kısaca değinelim ;

→Güne Şile’nin serpme köy kahvaltısıyla başlayın ; İstanbul’un Kadıköy ve Beşiktaş gibi ilçelerinden yaklaşık 1.5 saatte ulaşabileceğiniz Şile’ye kahvaltı yapmadan gidin derim. Köy atmosferinde serpme kahvaltı deneyimi sunan kahvaltıcıların fiyatları da gayet uygun.

→Saklı Göl’de faytona veya midilli atına binerek göl çevresini keşfedin ; Doğal güzelliğiyle fotoğraf tutkunlarının favori adreslerinden biri olan Saklı Göl, Şile’de yapılacak çok sayıda turistik aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Faytona ve midilli atına binmek ise, Saklı Göl’ün en popüler turistik aktiviteleri arasında. Şile için yeteri kadar zamanınız varsa midilli atlarıyla gölün çevresindeki muhteşem manzaraya sahip doğayı mutlaka keşfedin.

→Şile’de denize girin ; Kumbaba Plajı, Halk Plajı, Uzunkum Plajı gibi çok sayıda ünlü plajlara ev sahipliği yapan Şile’de denize girmeden de ayrılmayın, özellikle yaz aylarında bu tatil beldesini ziyaret ediyorsanız.

→ATV Turlarını düşünün ; Şile, ATV turlarıyla da çok kolay bir şekilde keşfedilebilecek tatil beldelerinden. Tur fiyatları biraz pahalı olsa da, Şile’de yapılacak en güzel aktivitelerden.

→Şile Bezi Kültür Sanat Festivali’ne katılın ; İstanbulluysanız ve festivallerle aranız iyiyse her yıl temmuz ayında düzenlenen bu festivale bir kez de olsa katılın.

→Paintball deneyimi yaşayın ; Açıkçası arkadaş grubunuz olmadı mı pek eğlenceli olmuyor. Ancak 7-8 kişi veya daha fazla bir arkadaş grubuyla Şile’yi ziyaret ediyorsanız, Paintball da düşünülebilecek aktivitelerden.

Şile Gezilecek Yerler

Şile’de ne yapılır ? sorusuna az çok cevap bulduysanız, gelelim Şile gezilecek yerler listemize. Şile’de görülecek yerlerin büyük bir bölümü doğal yapılardan, plajlardan ve birkaç tarihi yapıdan oluşuyor. Daha çok köyleri, mağaraları ve plajları ile rağbet gören Şile gezisi için de en azından 1 gününüzü ayırın.

1.Şile Kalesi

Foto Kaynak ; Flickr.com/cybermacs

Ocaklı Ada’nın üzerinde bulunan görkemiyle büyüleyen tarihi yapılardan biri olan Şile Kalesi, bu tatil beldesinde akla ilk gelen turistik yerlerden. Cenevizliler döneminde inşa edilmiş olan kale ”Ocaklı Ada Kalesi” adıyla da anılıyor. 12 metre yüksekliğe sahip kale, Şile turunuza başlayabileceğiniz güzel bir yer olabilir.

Şile’de dört kale bulunuyor olsa da, Şile Kalesi kendisini diğer kalelerden ayıran silüeti sayesinde simge yapıların başında geliyor.

Denizden gelebilecek saldıralara karşı koyabilmek için inşa edilmiş olan bu tarihi kalenin, tam olarak kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor olsa da, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kalenin tarihinin 2000 yıl öncesine dayandığı, Cenevizliler tarafından inşa edildiği ve Şile’ye hakim olan diğer uygarlıklar tarafından da kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Bilinenin aksine kale saldırı amaçlı değil, bir gözetleme yeri olarak inşa edilmiş. Bizans ve Osmanlı döneminde 1’er kez onarılmış olan kale, hazine söylentilerinden dolayı defineciler tarafından tahrip edilmiş olsa da günümüze kadar yıkılmadan gelebilmeyi başarmış. Şile Belediyesi ve Kocaeli Üniversite Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin işbirliği ile yapılan röleve çalışmalarından sonra günümüzdeki haline getirilmiş.

Şile’deki diğer kaleler ise ; Şile’nin merkezine 22 km uzaklıkta bulunan Sarıkavak Kalesi, eski Üsküdar karayolunun 15.km’sindeki Kalealtı mahallesi yakınlarında bulunan Heciz Kalesi ve Şile merkezine yaklaşık 38 km uzaklıkta bulunan Kalem köyünde yer alan Kalem Kalesi’dir.

2.Şile Feneri

Foto Kaynak ; flickr.com/cc330

Şile’nin simge yapılarından biri olan Şile Feneri, İstanbul’un en görkemli ışığı olarak biliniyor. Dünyanın etkin olarak faaliyet gösteren en büyük ikinci feneri olması bakımından önemli bir yere sahip olan Şile Feneri, Sultan Abdülaziz tarafından 1858-1859 yılları arasında Fransızlara inşa ettirilmiş.

Kırım Savaşı sırasında İstanbul Boğazı’na girecek gemilere yol göstermek amacıyla inşa edilmiş olan fener, 56 km uzaktan görülebilen ışığa sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan fenerin duvar kalınlığı 110 cm ve yüksekliği ise 19 metre. Fenerin taş kısmı Türk mimarlar tarafından tasarlanmış. Metal aksamı ve mercek kristal sistemi ise Paris’ten getirilmiş.

Fener, ilk inşa edildiği yıllardan 1968 yılına kadar fitilli gaz yağı lambası kullanarak ışıklandırma sağlarken, bu tarihten sonra ışıklandırma 1000W’lık elektrik lambası ile sağlanmaya başlamış. Günümüzde bir müze olarak ziyaretçiye açık olan fenerin içini gezebiliyorsunuz.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Müzede eskiden kullanılan tarihi fenerler sergileniyor. Ayrıca gemicilik tarihine ışık tutabilecek çok sayıda antika eşyalar da ziyaretçinin görüşüne sunulmuş. Şile’ye kadar gelip de bu tarihi feneri görmeden, etrafındaki muhteşem deniz manzarasını seyretmeden ayrılmayın deriz.

3.Kumbaba Tepesi

Foto Kaynak ; silehaberlerigazetesi

Şile’nin merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alan Kumbaba Tepesi, Talassoterapi için uygun koşullar sağlamasıyla ünlü. Talassoterapi ; sağlığı korumak veya belirli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kürler halinde deniz, güneş ve kum gibi doğal olan etkenlere başvurmaya verilen isim. Bu yönüyle Kumbaba sağlık turizmi için de önemli spotlardan biri olarak biliniyor.

Kırmızı-turuncu rengindeki, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktif özellikler taşıyan kumları ile şifa veren bir yer olarak ün salmış olan Kumbaba Tepesi’nin tarihinin de Bizans dönemine kadar uzandığı söyleniyor. O günden günümüze insanların tıbbi amaçlarla kum banyoları yaptığı bir bölge olarak bilinen Kumbaba Tepesi, Şile’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

4.Saklı Göl

Foto Kaynak ; zomato.com

Şehir kalabalığından uzaklaşmak isteyen İstanbullunun favori gezi duraklarından biri olan “Saklı Göl” de Şile gezilecek yerler arasında.

Şile ile Ağva’nın arasına gizlenmiş, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Saklı Göl, köy kahvaltısıyla da adından söz ettiriyor.

Karamandere Köyü’nde yer alan Saklı Göl, etrafındaki ahşaptan restoranı ile hem kahvaltı hem de doğa içinde güzel bir öğle yemeği deneyimi sunuyor. Göl manzaralı restoranın yanı sıra piknik yerleriyle de sevilen Saklı Göl’de mangal da yakabiliyorsunuz. Doğayla baş başa kalabileceğiniz muhteşem atmosferi ve manzarasıyla Saklı Gölü de rotanıza ekleyin deriz.

5.Değirmençayırı Şelalesi

Eşsiz manzarası ve sakinliği ile yerli/yabancı turistlerin ilgisini çeken Değirmençayırı Şelalesi”, Şile’nin merkezine yaklaşık 32 km uzaklıkta bulunuyor. Şelaleye Kargalı Köyü üzerinden yaklaşık 1 saatlik yürüyüş sonrası da rahatlıkla ulaşılabiliyor.

8 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğinde olan şelaleye Şile merkezinden 30-35 dakikalık bir yolculuk ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Vadide yapacağınız gezi boyunca birbirinden güzel şelaleleri de görebiliyorsunuz. Şile’nin en popüler ”Trekking” yeri de bu şelalenin bulunduğu yer. Değirmençayırı Şelalesi’nden sonra yeteri kadar zamanınız kalırsa yakınlardaki diğer şelalelere de göz atabilirsiniz.

6.Ağva

Şile Gezilecek Yerler
Ağva

Romantik atmosferi ile sevilen şirin bir sahil kasabası olan Ağva, her mevsim başka güzelliklerle kapılarını aralıyor. Miletlilerin Karadeniz kıyısı boyunca kurduğu önemli merkezlerden biri olarak bilinen bu sahil kasabasının tarihi ise M.Ö 7. yüzyıla kadar uzanıyor.

Muhteşem doğası ve samimi atmosferi ile İstanbullunun gözbebeği Ağva, birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak çok sayıda turistik aktivitesiyle sıkılmadan bir gününüzü geçirebileceğiniz bir yer.

İstanbul’a yakın hafta sonu romantik kaçamak yerlerinden biri olarak da bilinen Ağva’da dilerseniz konaklayabilirsiniz. Beldede çok sayıda otel, pansiyon ve diğer konaklama birimleri bulunabiliyor. Her zevke ve her bütçeye uygun bir konaklama birimini bulabileceğiniz bu tatil beldesinde konaklama fiyatları ise Şile’ye nazaran biraz daha uygun denebilir.

Göksu ve Yeşilçay’ın buluştuğu noktada güzel bir konumda yer alan bu tatil beldesinin en sevilen özelliği sessiz ve sakin oluşu. Şehir karmaşasından uzak huzurlu bir tatil keyfi yapmak isteyen İstanbullu ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Ağva’da Karadeniz iklimi hakim olduğundan dolayı da bölge yıl boyunca yağış alır. Ancak ilkbahar ve sonbahar bu tatil beldesini ziyaret etmek için en ideal zamandır. Ayrıca beldede güneşin, kumun ve denizin keyfini çıkarmayı planlıyorsanız haziran sonu temmuz ortası beldeyi ziyaret için en ideal zaman.

7.Ağlayan Kaya

Şile Feneri’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Ağlayan Kaya, Şile gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Burası taşlar arasından çıkan bir su kaynağı. Bu yönüyle de çok sayıda efsaneye konu olmuş, hakkında birçok hikaye anlatılagelmiş. Adını, suyun akış biçiminin ağlayan bir insanın gözyaşlarına benzetilmesinden almış olan Ağlayan Kaya, plajıyla da ilgi görüyor. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında aşırı kalabalık bir plaj deneyimi sunan Ağlayan Kaya Plajı, Şile’de denize girebileceğiniz en popüler yer.

Dar bir koydan oluşan plaj mavi bayraklı olması sebebiyle de ilgi görüyor. Biraz dalgalı olduğundan dolayı da, iyi yüzme bilenlere önerilir.

Yöredeki en zengin ailelerden biri olan Dimitri’nin kızı Eftelya ile Öksüz Mehmet arasında geçen hikaye Ağlayan Kaya’nın en iyi bilinen efsanelerinden. Hikayeye göre Eftelya ile Öksüz Mehmet’in arasındaki aşk imkansız bir aşk imiş. Bunu aileleri de kendileri de bilirmiş. Öksüz Mehmet çok kez Eftelya’yı istemeye annesiyle birlikte gitmiş olmasına rağmen, her defasında kapı kapanmış yüzlerine. Sonunda aşk acısıyla yanıp tutuşan Öksüz Mehmet, uzun yollar aşıp görmüş sevdiceğini. Buluşup oturmuşlar bir kayanın üzerine..

Uzun uzun düşünmüşler birlikte olabilmenin çaresini. Ancak tüm çarelerin çaresiz olduğunu anladıklarında, sessizce oracıkta kararlarını vermişler. Birer damla yaş düşmüş gözlerinden oturdukları kayaya. Bu fani dünyada birlikte olamayacaksak belki beraber olabileceğimiz bir cennet vardır diye düşünmüşler. Usulca oturdukları yerden kalkıp, ellerini hiç ayrılmayacak şekilde kilitleyerek dalgalara bırakmışlar kendilerini. O kayada bu büyük aşka tanık olmanın verdiği yükle nesiller boyu ağlamış. O ağladıkça da halk Mehmet ile Eftelya’nın hikayesini anlatmış, dilden dile yayılmış onların bu büyük aşk hikayeleri. Böylece o kaya, günümüze kadar ”Ağlayan Kaya” olarak anılmış ve bu isimle anılmaya devam ediliyor.

8.İncekum Macera Parkı

Foto Kaynak ; tripadvisor.com

49 oyunu ile Türkiye‘nin en uzun macera parkı olarak bilinen İncekum Macera Parkı, Şile’de yapılacak çok sayıda turistik aktiviteye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Burada ATV’ler ile Motor Safari, Paintball, okçuluk, at binme gibi birçok etkinlikleri bulabileceğiniz gibi restaurant ve piknik alanı gibi imkanları da bulabiliyorsunuz.

Her yaştan ziyaretçiye uygun aktivitelerin bulunduğu İncekum Macera Parkı, aslında daha çok aileler tarafından tercih ediliyor. Her aile bireyine göre bir şeylerin olduğu bu parkta, dolu dolu bir gününüzü sıkılmadan geçirebilirsiniz. Ayrıca park içerisinde iki adet de plaj var. Yani haziran, temmuz aylarında parkı ziyaret ediyorsanız deniz keyfi yapmadan parktan ayrılmayın.

9.Hanımsuyu Çeşmesi

Şile Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; mustafacambaz.com

Şile’nin tarihi yerlerinden biri olan Hanımsuyu Çeşmesi, çarşı içinde Hacı Kasım Mahallesi’nde yer alıyor.

Mısırlı Hatice Hanım tarafından yaptırılmış olan çeşmenin tarihi ise 1870 yılına uzanıyor. 3 kurnası olan çeşmenin batı ve kuzey tarafındaki kurnaların üzerinde iki tane kitabe bulunuyor. Çeşmeye ilk su verildiğinde deposuna şeker atıldığı için suyunun hala tatlı olduğu söyleniyor.

10.Tarihi Şile Evleri

Şile Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; silehaberlerigazetesi

Şile, doğal güzelliğinin yanı sıra mimarisiyle dikkat çeken Tarihi Evleri’yle de ünlü. Birbirinden güzel ve eski 2 katlı ahşaptan yapılmış bu evler, Akçakese ve Göksu mahallelerinde daha çok görülebiliyor.

Fotoğraf tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bu evlerin birçoğunun tarihi ise 19. yüzyıla uzanıyor. Özellikle ilkbahar aylarında masalsı sokaklar arasında güzel fotoğraf kareleri sunan tarihi evleri Şile’nin merkezinde de görebiliyorsunuz.

11.Şile Mağaraları

Şile Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; etstur.com

Geçmişte Roma baskısından kaçan Hristiyanlar için sığınak olmuş çok sayıda mağaraya ev sahipliği yapan Şile’de, Cilalı Taş Devri‘nde bile mağaralarda yerleşimin olduğu tahmin ediliyor. Hem Şile merkezinde hem de köylerinde çok sayıda mağarayı görebiliyorsunuz. Şile’de görülmesi gereken en iyi bilinen mağaralar ise ;

Sofular Mağarası ; Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. 100 metre uzunluğunda 17 metre yüksekliğinde yatay ve kuru bir mağaradır.

Ekşioğlu ; Çayırbaşı Köyü’nde bulunuyor. 75 metre uzunluğunda 18 metre derinliğinde dikey ve yatay şekildedir. Şile’deki en iyi bilinen mağaralardan.

Meşrutiyet; Meşrutiyet Köyü’nde 40 metre uzunluğunda ve 3 metre derinliğinde yatay ve kuru bir mağaradır.

Sığır Çopulu ; Sortullu Köyü mevkiinde 30 metre uzunluğunda 6 metre derinliğindedir.

Yukarı Kışla ; 40 metre uzunluğunda 3 metre derinliğindedir. İnkese Mağarası’nın 100 metre ilerisinde yer alır.

Eski Köy Yeri ; Sortullu hacıllı arasında bulunuyor. 50 metre uzunluğunda 12 metre derinliğinde kısmen dikey ve çoğunlukla yatay olan kuru bir mağaradır.

İnkese ; Sortullu köyü’nün 1.5 km güneyinde, Hacıllı köyünün 3 km kuzeybatısında 355 metre uzunluğunda 80 metre derinliğinde kısmen sulu olan bir mağaradır.

Gürlek Mağarası ; Hacıllı köyünün güneydoğusunda 241 metre uzunluğunda 40 metre derinliğinde yatay ve yarı aktif bir mağaradır.

12.Yeşilçay Deresi

Limanda, mendireğin doğusundan denize dökülen Yeşilçay Deresi‘nin kıyıları özellikle yaz aylarında oldukça hareketli oluyor. Derenin kenarında birçok restoran, cafe ve çay bahçelerini de bulabiliyorsunuz.

Ağvanın bu doğal güzelliği, hem İstanbullunun hem de turistlerin Şile gezilecek yerler listesinde yer alan popüler gezi duraklarından biri. Güzel bir Türk kahvesi veya kahvaltı için dere kenarındaki mekanlara mutlaka göz atın.

13.Onbir Göller Vadisi

Birbiri ardına eğim kırıkları nedeniyle şelaleler ve kırıkların altında dev kazanlar oluşmuş. Bu kazanların içerisinin suyla dolmasından dolayı da, irili ufaklı 11 göl meydana gelmiş.

11 Göller Vadisi’ni dilerseniz turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

Henüz tam keşfedilmemiş doğal güzelliklerden biri olan 11 Göller Vadisi de, Şile de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli çekim merkezlerinden biri.

14.Darlık Barajı

İstanbul’a yakın gidilecek popüler piknik yerlerinden biri olan Darlık Barajı, özellikle yaz aylarında, hafta sonları aşırı yoğun oluyor. Eğer burada kamp atmayı planlıyorsanız, sonbahar veya ilkbahar aylarını tercih edin deriz, zira yaz aylarında aşırı kalabalık olabiliyor.

İstanbul – Şile yolu üzerindeki birkaç baraj gölünden biri olan Darlık Barajı Gölü çevresinde ise, cafe, restoran, ücretli kamp alanı veya market yok. Ayrıca dilediğiniz herhangi bir yere kamp atabiliyorsunuz.

Temiz havanın ve sessizliğin keyfini çıkarabileceğiniz en güzel adreslerden biri olan Darlık Barajı etrafını çevreleyen dağ yollarını dolaşarak muhteşem bir manzaraya da tanık olabilirsiniz.

Bir şey satın almak isterseniz de yakınlardaki Koruyucu Köy’ün küçük bakkalına gidebilirsiniz.

Darlık Barajı, İstanbul’un en az bilinen kamp alanı olmasına rağmen, her geçen gün meraklısı da artıyor.

15.Serintepe Piknik Alanı

Şile’de direkt olarak deniz gören popüler piknik alanlarından biri ve Şile gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinden olan Serintepe Piknik Alanı, kendi mangal yakma yerleri, otoparkı ve wc gibi olanaklarıyla güzel bir hafta sonu kaçış rotalarından biri olabilir.

Alandaki masalar için ücret ödemeniz gerekiyor (70 TL civarı). Ayrıca kendi mangalınızı yakmanıza izin verilmiyor, yani mangal için de ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor.

Burada bir işletme de bulunuyor. Yani kahvaltılarınızı veya güzel bir öğle yemeğinizi piknik alanındaki tesisten karşılayabiliyorsunuz. Fiyatlar pahalı, lezzet için de çok iyi şeyler söyleyemeyiz. Fakat zorda kalacak olursanız deneyebilirsiniz.

Serintepe Piknik Alanı’nın bulunduğu yerden denize maalesef erişim yok. Ayrıca sıcak yaz aylarında gidiyorsanız dahi, yanınıza hırka vs almayı unutmayın. Adından da anlaşılacağı üzere burası oldukça serin olabiliyor.

16.Avcıkoru Tabiat Parkı

Kır lokantası, Kır kahvesi, Büfe, Çocuk oyun alanı, Survivor parkurları, Şişme oyun parkı, Canlı Langırt, Rodeo ve yaklaşık 2 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru olan Avcıkoru Tabiat Parkı da, Şilede görülmesi gereken yerler arasında.

Atölye etkinliklerinin de yapıldığı bu alan, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Açıldığı günden günümüze Şile’nin en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden parkta, güzel bir hafta sonu kahvaltısı da yapabilirsiniz.

  • Çalışma saatleri ; Haftanın her günü 08:00-20:00 arası.
  • Giriş ücreti ; Şahıs 15 TL, Otomobil 35 TL ve Motorsiklet 25 TL.

17.Hacıllı Köyü ve Şelalesi

Hacılı Köyü Şelalesi – foto kaynak ; Sema B /f oursquare

Şile’nin en güzel köylerinden biri olan Hacıllı Köyü, çevresinde yer alan doğal güzellikleri sayesinde İstanbul’a yakın en popüler gezi duraklarından biri.

Hacıllı Köyü için bir doğa parkı desek yanlış olmaz.

Yürüyüş yolları ve tertemiz havasıyla Hacıllı Köyü’nde yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

Şelale ise, köyün merkezinden tabelalar yardımıyla rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor. İster yürüyerek isterseniz de araçlarınızla şelaleye gidebilirsiniz.

Hacıllı Köyü’nde kamp yapmayı planlıyorsanız, şelale yakınlarındaki alanları tercih edebilirsiniz. Tabii köyün hemen her yerine kamp atabileceğinizden dolayı, özellikle bir yer aramanıza da gerek kalmıyor.

Ayrıca köyde ; trekking rotaları, tırmanış için kayalar, dere kenarında kamp kurabileceğiniz yerler, basit ihtiyaçları için alışveriş yapabileceğiniz bir bakkal ve çevrede odun bulma imkanınız da var. Fakat cafe, restoran ve tuvalet bulunmuyor.

Şile’de Ne Yenir ?

Foto ; zomato.com

Doğal güzelliği, plajları ve mağaralarının yanı sıra yeme içme konusunda da eşsiz bir deneyim sunan Şile’de birbirinden ünlü restoranları ve cafeleri bulabiliyorsunuz. Mekanların büyük bir bölümü merkezde toplanmış olsa da, merkeze biraz daha uzak olan yerlerde de İstanbullunun müdavimi olduğu birçok mekan var.

Şile’de Ne Yenir ? adlı yazımızda beldedeki en iyi ve en popüler restoranlardan, kahvaltıcılardan ve cafelerden bahsettik, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Bir balıkçı beldesi olarak da bilinen Şile’de çok sayıda balık restoranı bulunabiliyor. Şile’ye hangi mevsimde giderseniz gidin, balığın en tazesini yiyebiliyorsunuz. Çünkü Şile, Karadeniz kıyısında bulunması sebebiyle Boğaz’dan ve Karadeniz’den göçen pek çok balık türüne sahip. Bu nedenle çok çeşitli balıklar Şile balıkçılarının ağlarına takılıyor.

Massha Şile Balıkçısı ; Şile’de balık yiyebileceğiniz en güzel ve en popüler mekanlardan. Diğer balık restoranlarına nazaran 1 tık daha pahalı olsa da, lezzetli balıklarıyla ünü tüm İstanbul’a yayılmış. Kahvaltısıyla da ünlü olan bu mekanda 2 kişilik alkollü bir yemek için de ortalama 400-600 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bunun dışında Rokethane Restoran Cafe ve Marin Balık adı verilen mekanlar da, Şile’de yemek yiyebileceğiniz en ideal mekanlar arasında yer alır.

Şile Plajları

Foto ; Flickr.com – agvaparadisemotel.com

Birçok halk ve aile plajlarına sahip olan Şile, İstanbul’a yakın denize girilecek en popüler noktalardan. Deniz biraz dalgalı olsa da Şile’de dilediğiniz gibi deniz ve güneşin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Şile’deki en popüler plajlar ise, Ağlayan Kaya Plajı, Ayazma ve Uzunkum Plajı‘dır. Beldedeki diğer plajlara ve giriş ücretlerine göz atmak için de Şile plajları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şile gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bu 17 yerin dışında, birkaç tarihi ve turistik noktadan daha bahsetmek mümkün. Ancak Şile’yi yarım günlüğüne ziyaret ediyor ve beldede çok fazla zamanınız yoksa, popüler gezi güzergahlarından olan bu 17 yer arasından sürenize göre güzel bir rota oluşturun deriz. Dolu dolu bir gününüzü Şile’de geçirmeyi planlıyorsanız da, köylere, mağaralara ve plajlara daha fazla vakit ayırın.

Şile’de Nerede Kalınır ?

Güzel bir hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz yerlerden olan Şile, özellikle çiftlerin 1 veya 2 geceliğine konakladığı tatil beldelerinden.

Çok sayıda otele, pansiyona ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan Şile’de konaklama fiyatları ise gecelik 320 TL’den başlıyor. Her bütçeye ve zevke göre uygun konseptte tesisi Şile’de rahatlıkla bulmak mümkün.

Doğayla iç içe olmak ve romantik bir hafta sonu deneyimi yaşamak için Şile’de konaklamak isterseniz, beldenin en popüler ve en kaliteli otellerinden olan The Sign Şile Hotel‘e, Uçar Royal Hotel‘e, Palm Beach Şile Villa Hotel‘e veya Mata Butik Hotel‘e göz atabilirsiniz. Her biri farklı bütçede ve konseptte olan bu tesisler, beldenin en çok satan tesislerinden. Ayrıca Şile gezilecek yerler listesindeki en önemli noktalara da kolay bir ulaşım ağı sunuyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!