Sforzesco Şatosu

Milano'nun en görkemli tarihi yapılarından biri olan Sforzesco Şatosu/Kalesi, şehirdeki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Burası birçok çekim merkezine ev sahipliği yapan bir tür kompleks. Bu yüzden şato, hem tarih hem de mimariye meraklı olanları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Milano'da mutlaka görülmesi gereken yapı, şehir merkezinden ve diğer turistik noktalardan kolaylıkla ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda bulunuyor.

İtalya‘nın tarih ve sanat dolu şehirlerinden biri olan Milano, birbirinden değerli gezip görülecek yerlere ev sahipliği yapmasının yanında, yapılacak çok sayıda turistik aktivitesiyle ve alışveriş olanaklarıyla da turistleri büyülüyor. Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan, günümüzde müze kompleksi olarak faaliyet veren Sforzesco Şatosu ise, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Antik Sanat Müzesi, Müzik Enstrümanları Müzesi ve Resim Galerisi gibi farklı bölümlere ev sahipliği yapan şato, Francesco Sforza tarafından 15. yüzyılda inşa edilmiş.

Michelangelo’nun bitmemiş son eseri olan ”Rondanini Pietà” da günümüzde bu şato içerisindeki müzede görülebiliyor. Kompleks içerisinde yer alan resim galerisi Andrea Mantegna, Giovanni Bellini, Filippo Lippi, Correggio ve Jacopo da Pontormo gibi Rönesans ve 17. yüzyıl İtalyan ustalarının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Sforzesco Şatosu Hakkında Bilgi

Sforzesco Şatosu Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/naval-s

Sforzesco Kalesi olarak da bilinen bu tarihi yapı, daha önceden bir ”Visconti” kalesiymiş. Daha sonra şatoya çevrilmiş ve dönemin en ünlü sanatçılarından Donato Bramante ve Leonardo da Vinci’nin süslemeleriyle yeni bir kimlik kazanmış.

Dört asır boyunca bir askeri komplekse dönüşen ve daha sonra İtalyan ordusunun bir kışlası olarak kullanılan kale, 19. yüzyılın sonlarına doğru mimar Luca Beltrami tarafından restore edilerek Milano’nun birbirinden değerli müzelerinin evi haline getirilmiş.

Günümüzde bu tarihi yapı, aynı ismi taşıyan bir meydanda, 70 metre uzunluğu ile dikkat çeken “Torre del Filarete” adı verilen kulesi ve diğer birçok yapısıyla ziyaretçilere eşsiz bir tarih ve sanat deneyimi sunuyor.

Kompleksin içinde, muhteşem antik ve modern sanat koleksiyonlarına ve zengin bir şekilde dekore edilmiş mobilyalara ek olarak, Michelangelo’nun Pietà Rondanini‘sini ve Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan fresklerle süslenmiş muhteşem bir tonoz içeren ”Sala delle Asse”yi görebilirsiniz.

Sforzesco Şatosu Müzeleri

Kaynak ; flickr.com/phil-whitehouse

Şato, günümüzde birçok farklı müzeye ev sahipliği yapmasından dolayı, müzeler kompleksi olarak da biliniyor. Birbirinden değerli İtalyan sanatçılarının binlerce eserine ev sahipliği yapan bu kompleksteki müzeler ise ;

-Antik Sanat Müzesi ; Bu müze, Sforza ailesinin Antik Çağ, Orta Çağ ve Rönesans döneminden kalma çok değerli fresk ve heykellerine ev sahipliği yapıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Michelangelo’nun en son ve tamamlanmamış eseri olan ”Pietà” bu müzede sergileniyor (Dük avlusunun zemin katında yer alır).

-Sforza Kalesi Pinacoteca ; Bu sanat koleksiyonu, 13. ve 18. yüzyıl arasındaki 1.500’den fazla esere ev sahipliği yapıyor.

-Müzik Enstrümanları Müzesi ; Kompleks içerisindeki en dikkat çeken müzelerden biri. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş çok çeşitli müzik enstrümanlarına ev sahipliği yapıyor.

-Mısır Müzesi ; Heykeller, mumyalar, lahitler ve ölüm maskeleri dahil olmak üzere Mısır’a ait çok sayıda eser ve objelere sahip.

-Milano Arkeoloji Müzesi ; Bu müze, Neolitik dönemden Romalılaşma dönemine kadar Lombardiya’da yaşayan ana kültürlerden nesneler ve eşyalar içerir. Koleksiyon, çok çeşitli dönemleri, bölgeleri ve nesne türlerini kapsıyor. Etrüsk heykellerinden antik Milano sikkelerine ve Yunan vazolarından Orta Çağ’dan kalan altın yüzüklere kadar çok sayıda değerli objeyi bu müzede görebiliyorsunuz.

-Uygulamalı Sanatlar Koleksiyonu ; Çömlekçilerin, heykeltıraşların, döşemecilerin ve dokumacıların çalışmalarını sergileyen bu müze de, kompleks içinde en dikkat çeken bölümler arasında yer alıyor.

Kaynak ; flickr.com/daniel

-Antika Mobilyalar ve Ahşap Heykel Müzesi ; Sforzesco Şatosu’nun dük avlusunun birinci katında yer alıyor. İtalyan ve lombardik mobilya tarihine dikkat edilerek, eserler 14. yüzyıldan modern zamanlara kadar kronolojik olarak sıralanmış.

Kompleks içerisinde bu müzelerin dışında, Rondanini Müzesi, Numistica Koleksiyonu, Leonardo da Vinci’nin “Sala delle Asse”si, çizim koleksiyonu ve gravür koleksiyonuna ev sahipliği yapan bölümler de bulunuyor.

Sforzesco Şatosu Tarihi

Sforzesco Şatosu Tarihi
Kaynak ; flickr.com/filip-maljkovic

Bu bölgedeki ilk yapı 1368 yılında inşa edilmiş. Yıllar sonra genişletilerek görkemli bir dük sarayına dönüştürülmüş. Altın Ambros Cumhuriyeti döneminde neredeyse tamamen yıkılmış olan tarihi yapı, Sforza ailesi tarafından yeniden inşa edilmiş.

Sforza ailesinin yıkılmak üzere olan yapıyı yeniden inşa etmesiyle burası İtalya’nın en görkemli konutlarından biri haline gelmiş. Yıllar sonra kale İspanyol ve Avusturya egemenliği altında bir sur olarak kullanılmış.

Napolyon, 1800 yılında kalenin yıkılmasını emretmiş ve 1 yıl sonra İspanyol burçları ve kuleleri yıkılmış.

19. yüzyılın sonlarına doğru mimar Luca Beltrami kaleyi Sforza ailesinin ikamet ettiği dönemdeki haline getirmek için seçilmiş. Tarihi yapının restorasyonu ise 1905 yılında tamamlanmış.

20. yüzyılın ortalarında Kale Meydanı, ortasında bir çeşme ile inşa edilmiş. 1960’lı yıllarda ise bu meydan ve çeşme yıkılmış.

II. Dünya Savaşı sırasında ciddi anlamda hasar almış olan yapı, günümüzdeki görkemli görünümünün büyük bir bölümüne Cortile della Ghirlanda‘nın 2005 yılında yaptığı restorasyonun ardından ulaşmış.

Kaynak ; flickr.com/gary-campbell

Sforzesco Şatosu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Şato, Milano’nun en iyi bilinen meydanlarından biri olan, yapı ile aynı adı taşıyan ”Piazza Castello” meydanında bulunuyor.

Şatoya metro ile ulaşım için ; Cadorna M1, Cairoli M1 ve Lanza M2 metro hatlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca 18, 50, 37, 58, 61 ve 94 nolu otobüsleri kullanarak da şatoya gidebilirsiniz.

Sforzesco Şatosu Giriş Ücreti

Sforzesco Şatosu’na girişler ücretsiz. Ancak kompleks içerisindeki müzelerin giriş ücreti 10€’dur. Ayrıca her ayın ilk pazar günü bu ücret 5€ oluyor.

Sforzesco Şatosu Ziyaret Saatleri

Şatoyu haftanın her günü 07:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kompleks içerisindeki müzeler ise pazartesi günü kapalı ve 09:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kaynak , flickr.com/corerd

Şato Yakınlarındaki Popüler Oteller

Sforzesco Şatosu çevresindeki bölge, Milano’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olarak biliniyor. Kompleks çevresindeki otellerin büyük bir bölümü, merkezdeki otellere nazaran daha ekonomik bir konaklama sunduğundan dolayı da, turistlerin en çok tercih ettiği bölge oluyor. Şatoya yakın bir yerde konaklayacak olursanız, Milano’da gezilecek yerler listesindeki diğer turistik cazibe merkezlerine de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

İşte şatoya 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan en popüler 4 otel ;

London Hotel – 2 yıldız ; Milano’nun en ucuz otellerinden biri. Sforzesco’ya sadece 5 dakika ve Milano Katedrali‘ne ise 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Hem konum hem de fiyat konusunda şehirdeki en iyiler arasında.

Sforzesco Şatosu Hakkında Bilgiler
London Hotel

Hotel Milano Castello – 3 yıldız ; Şatoya 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Milano Katedrali ve Brera Sanat Galerisi gibi şehrin önde gelen cazibe merkezleri de bu otele oldukça yakın. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, orta bütçeli bir konaklama sunuyor.

Sforzesco Şatosu Hakkında Bilgiler
Hotel Milano Castello

Hotel Palazzo Delle Stelline – 3 yıldız ; Milano’nun en çok tercih edilen otellerinden. Leonardo’nun ünlü freskine ev sahipliği yapan Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin yanındaki merkezi konumu sayesinde Şatoya yürüyerek kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Palazzo Segreti – 4 yıldız ; Milano Katedrali ve Sforzesco Kalesi’nin arasında merkezi bir konuma sahip. Otel yakınlarında çok sayıda restoran, cafe ve barı da bulabiliyorsunuz. Daha çok çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel.

Şato, Sforzesco Kalesi olarak da biliniyor ve Milano’daki en çok ziyaret edilen turistik yerler arasında. Ev sahipliği yaptığı çok sayıdaki müzesiyle eşsiz bir sanat deneyimi sunmasının yanı sıra, tarih meraklıları için de güzel bir deneyim sunan yapı, Milano’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Görkemli mimari yapısı ve bulunduğu konumuyla da ziyaretçilerin ilgisini çeken yapının aslen bir Visconti Kalesi olduğunu da unutmayın.

BENZER YAZILARBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!