Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSepetçiler Kasrı Hakkında Bilgiler & Tarihi ve Ulaşım

Sepetçiler Kasrı Hakkında Bilgiler & Tarihi ve Ulaşım

-

İstanbul’un kalbinin attığı ilçelerden biri olan Fatih’te, Sarayburnu’nda yer alan Sepetçiler Kasrı, eskiden Osmanlı sultanlarının donanmanın sefere çıkışını veya dönüşünü seyrettikleri yermiş. Bizans İmparatoru II. Theodosios döneminde yapılan surların üzerine inşa edilmiş olan kasır, İstanbul’un en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Günümüzde Yeşilay tarafından kullanılan Sepetçiler Kasrı, Sultan III. Murat döneminde (1574-1595), Sadrazam Sinan Paşa tarafından yapımına başlanmış ve Ferhat Paşa’nın sadrazamlığının ilk yıllarında da tamamlanmış. Kasrın mimarı Davut Ağa olsa da, inşaat sürecinde Nakkaşbaşı Lütfi Ağa ve Dalgıç Ahmet Çavuş da yardımcı olmuş. Boğaza hakim muhteşem görüntüsü ve taşıdığı tarihi değer ile, kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olan kasır, daha uzun yıllar boyu bu önemini koruyacağa benziyor.

Tarihinde birçok farklı amaca hizmet etmiş olan kasır, Cumhuriyet döneminde askeri bir ecza deposu, 1980 yılında da Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün Uluslararası Basın Merkezi olarak kullanılmış. Günümüzde Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından kullanılan Sepetçiler Kasrı, bireysel ziyaretlere açık değil. Ancak düğün, nişan gibi organizasyonların yapılabildiği gibi, grup olarak kahvaltı seçenekleri de mevcut. Tabii bu kahvaltı organizasyonları için de minimum kişi sayısı var. 0212 963 3984 nolu telefon numarasını arayarak kahvaltı, düğün ve diğer organizasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sepetçiler Kasrı Tarihçesi

Sepetçiler Kasrı, ilk olarak Sultan III. Murat döneminde, 1591 yılında yapılmış olsa da, Sultan İbrahim döneminde 1643 yılında yeniden inşa edilmiş.

Sultan I. Mahmut döneminde, 1739 yılında restorasyonu yapılmış olan kasır, son olarak 19. yüzyılın ortalarında onarılarak günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş. Onarım ve restorasyon sürecinde yapının tarihi dokusu bozulmamış ve mimari üslubunda da bir değişiklik yapılmamış.

Sepetçiler İsmi Nereden Geliyor ?

Osmanlı döneminde inşa edilmiş en görkemli köşklerden biri olarak da kabul edilen Sepetçiler Kasrı hakkında birçok söylenti de bulunuyor. Bunlardan biri, Edirne Sarayı’nda yükseltilmiş olan fevkani yapılara sultani veya sepetçi adı verilirmiş. Bundan dolayı da kasra sepetçi adı verildiği düşünülüyor. Bir diğer söylentiye göre ise, Sultan İbrahim, bu tarihi yapının hemen arkasında yer alan hasırcı ve sepetçi esnafını korumuş, buradaki ilk yapılan köşkü yeniden yaptırmaya karar verdiğinde ise sepetçi esnafının yardımlarını almış. Kasır yapıldıktan sonra da, sepetçiler çevre bölgelerde varlığını sürdürmüş ve bu yüzden kasra ‘Sepetçiler Kasrı’ adı verilmiş.

Kasır, I. Dünya Savaşı’ndan sonra askeri ecza deposu olarak kullanılmış.

Uzun bir süre kaderine terk edilmiş olan yapı 1980 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş, daha sonra ise Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bu tarihi yapıyı 1990 yılında yeniden onarmış ve Basın Merkezi ve kafeterya olarak kullanmış. Bir diğer restorasyon ise Eminönü Hizmet Vakfı tarafından 1998 yılında yapılmış. Bir süre Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün Uluslararası Basın Merkezi olarak kullanılmış olan kasır, daha sonra restoran gibi farklı alanlarda kullanılmış, 2011 yılına kadar da Avrupa Kültür Başkenti Proje Ofisi olarak kullanılmış. Haziran 2011 tarihinde ise Yeşilay’a tahsis edilen Sepetçiler Kasrı, günümüzde Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından kullanılıyor.

Sepetçiler Kasrı Hakkında Bilgiler

Kesme taştan kare planlı olarak inşa edilmiş olan Sepetçiler Kasrı, üzeri kubbeli, dört köşesi eyvanlı mimari bir özellik gösteriyor. Kubbesi ahşap olup, çatı içerisine gizlenmiş. Üzeri kubbeli olan kare mekandan çıkmalarla dışa taşan eyvanlı bölümler yarım kare plan gösteriyor. Bu mekanın önünde 3 bölümlü ortası kubbeli, iki yanı da tonozlu bir giriş kısmı bulunuyor.

Kasrın yapımında kullanılmış olan kırmızı mermerler Darıca ve Rusçuk’tan, çinileri ise İznik’ten getirilmiş. Kasrın yapımında kullanılan demir aksam ve çiviler de Samakoy ve Selanik’ten getirilmiş.

Sepetçiler Kasrı’nın İstanbul için bir diğer önemi ise saraya ait Osmanlı kayıklarının bulunduğu yerde olmasıdır. Demiryolu, Topkapı Sarayı ile bağlantısını kesmeden önce sultanların kayıkları burada korunurmuş.

Sepetçiler Kasrı Kahvaltı

Kasırda kahvaltı yapmak mümkün. Ancak 2011 yılından önce olduğu gibi, bireysel olarak kahvaltı hizmeti veren bir mekan bulunmuyor. Kasır, Yeşilay tarafından kullanılmaya başlandığında, burası sadece düğün, nişan ve grup kahvaltılarının yapılabildiği yer haline gelmiş. Sepetçiler Kasrı’nda kahvaltı yapmak istiyorsanız 0212 963 3984 nolu telefon numarasını arayarak kahvaltı fiyatları ve minimum kişi sayısı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sepetçiler Kasrı Düğün

Hafızalara kazınacak düğünlerin en sevilen adreslerinden biri olan Sepetçiler Kasrı, bu özelliğini günümüzde de koruyor. Hala kasırda düğün ve nişan organizasyonları yapılabiliyor. Boğaz manzarası eşliğinde yapılacak düğünler için tesisin 1000 kişilik kapasitesi bulunuyor. Sepetçiler Kasrı’nda düğün fiyatları ise seçilen organizasyona ve menüye göre değişiklik gösteriyor.

Sepetçiler Kasrı

Sepetçiler Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’a bağlı Fatih ilçesinde, Sarayburnu semtinde bulunan Sepetçiler Kasrı’na şehrin hemen her noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kasra 2 dakika yürüme mesafesinde olan Marmaray Sirkeci İstasyonu’na gelerek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Anadolu Yakası’ndan kasra ulaşım için öncelikle vapurlarla Eminönü’ne geçebilir, Eminönü iskelesinden de kasra kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca TB1, TB2 ve 1453 nolu İETT otobüsleriyle Sultanahmet otobüs durağına gelerek de kasra ulaşım mümkün. Bu otobüs durağı ile kasır arası 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Sirkeci veya Gülhane tramvay durağına gelerek de kasra gidebilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Sepetçiler Kasrı, İstanbul’un en hareketli ilçelerinden biri olan Fatih’te Eminönü’ne ve Sultanahmet’e çok yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden kasır çevresinde görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Bunlar arasında Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı başta gelir. Ayrıca Eminönü’nde gezilecek yerler adlı yazımızdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de bu kasırdan yürüyerek gidebilirsiniz.

Sepetçiler Kasrı ziyarete açık mı ? ; Günümüzde Yeşilay’a ev sahipliği yapan kasrı bireysel olarak ziyaret edemiyorsunuz. Ancak dışarıdan görebilir veya grup olarak kahvaltı veya organizasyon düzenleyebilirsiniz. Bunun dışında kasrın, şehrin diğer kasırlarında olduğu gibi ziyaret edilmesine izin verilmiyor.

Sepetçiler Kasrı’ndan sonra İstanbul gezilecek yerler listesinin popüler kasırlarından olan ; Ihlamur Kasrı, Maslak Kasırları ve Hidiv Kasrı‘na da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!