Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSent Antuan Kilisesi Tarihi & Giriş Ücreti, Mimarisi, Ulaşım

Sent Antuan Kilisesi Tarihi & Giriş Ücreti, Mimarisi, Ulaşım

İstanbul'da cemaati en geniş kilise olma özelliğine sahip olan Sent Antuan Kilisesi, Beyoğlu İstiklal'de binlerce insanın her gün önünden geçtiği güzel bir konumda bulunuyor. Etkileyici ve gösterişli mimari yapısı, iç mekan süslemeleri ve tarihi ile Beyoğlu'nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

-

Saint veya St. Antoine olarak da anılan Sent Antuan Kilisesi, kırmızı tuğla yapısı ve gösterişli mimarisi ile yerli/yabancı turistlerin Beyoğlu’nda en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında geliyor.

Aslında daha çok bulunduğu konum ile öne çıkan bu tarihi yapı, İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray Lisesi’nden tünele giden yolda merkezi bir konumda yer alıyor. Yüksek demir parmaklıkların ardında bulunan kilise, sanat, tarih ve mimariye meraklı olanları bir araya getiriyor.

Haç şeklinde sade bir dış mimariye sahip olan kilisenin içi çok daha görkemli ve süslü olarak tasarlanmış. Duvarlarda yer alan birbirinden güzel resimler, vitray pencereler ve süslemesi ile öne çıkan kilise, haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Sent Antuan Kilisesi Hakkında Bilgiler

St. Antoine Kilisesi

 • Kilisenin ön cephesi 14. yüzyıl yapılarında sıkça kullanılan Toskana bölgesi stilini yansıtıyor. İç mekan ise, ”Latin Haçı” şeklinde oldukça geniş olarak tasarlanmış.
 • Kilisenin bulunduğu yerde daha önceleri ”Concordia” adı verilen bir eğlence mekanının olduğu bu mekanın daha sonraki yıllarda tiyatroya dönüştürüldüğü ve 1886 yılında ise, ”Cafe Concert” ismini aldığı söylenir.
 • Kilisenin hemen hemen aynı boyutta bir kripti de bulunuyor.
 • Kilisenin avlusuna giriş için 3 kapı bulunuyor. Ancak günümüzde sadece ortadaki tek kapıdan avluya geçiliyor.
 • Kilisedeki Eserlerİçi 23 metre yüksekliğinde olan kilisenin yan neflerinin her biri 4.70 metre, transept 29.20 metre ve haç 26 metre yüksekliktedir.
 • Merkezdeki nef, apseden ön kapıya kadar 50 metre uzunlukta ve 9.80 metre genişliğe sahip.
 • Kilise, İstanbul‘da neo gotik mimari tarzın detaylarının en iyi gözlemlendiği bir yapı olması bakımından da önemli.
 • Kilise, 20. yüzyılın başında dönemin en ünlü iki mimarı, Guilio Mongeri ve Edoardo de Navi tarafından tasarlanmış.
 • Kilisenin giriş kapısı üzerinde, sağında ve solunda günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak ulaşabilmiş mozaikler de bulunuyor.
 • Saint Antoine Kilisesi’nin cadde tarafında İtalyan şehirlerini simgeleyen 4 arma bulunuyor (Genes, Venise, Amalfi ve Pise)
 • 1967 yılında İstanbul’a gelen Papa VI Paul, Türk topraklarında okunan ilk ayini bu kilisede gerçekleştirmiş.

Sent Antuan Kilisesi Tarihi

St. Antoine Kilisesi

Günümüzdeki kilise ilk kez 1725 yılında Osmanlı Devleti himayesinde bulunan katolik vatandaşların ibadet edebileceği bir yer olarak inşa edilmiş.

1904 yılına kadar dönemin katolik halkı tarafından kullanılmış olan kilise, bu tarihten sonra tramvay yolu çalışmalarından dolayı yıkılmaya karar verilmiş ve daha sonra kilise rahipleri ibadet edebilecekleri bir kilise için yer aramaya başlamış. Günümüzdeki arazi bulunduktan sonra, 1906 yılında dönemin ünlü mimarları Guilio Mongeri ve Edoardo de Navi tarafından kilise bir haç planıyla yapılmaya başlanmış.

Neo gotik bir tarzda inşa edilmiş olan kilise 6 yıl sonra 1912 yılında ibadete açılmış. 1930 yılında Papa XI.Pius bu kiliseyi Bazilika statüsüne kazandırmış. O dönemden günümüze oldukça iyi korunmuş olan kilise, ihtişamı ve süslemeleri ile Avrupa’daki kiliseleri aratmıyor. Günümüzde Katolik mensubuna ait halkın ibadetlerini gerçekleştirdiği kilise, yerli yabancı turistlerin Beyoğlu’nda en çok ziyaret ettiği yapılar arasında geliyor.

Sent Antuan Kilisesi İçi

NOT : Aslında bu kilisenin tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Assisili Aziz Fransua anısına dönemin rahipleri tarafından 1230 yılında Galata yakınlarına başka bir kilise inşa edilmiş.

Yüzyıllar boyunca katoliklerin ibadet yeri olmuş olan bu kilise, Aziz Fransua Kilisesi olarak biliniyordu. 1639 ve 1660 yıllarında çıkan bir yangından dolayı harap hale gelmiş olan yapı, yeniden restore edilmiş. Yine 1696 yılındaki bölgede çıkan büyük yangından dolayı ise yıkılmaya yüz tutmuş olan yapı, II. Mustafa tarafından annesinin ısrarı üzerine camiye çevrilmiş.

Camiye çevrilmiş olan Aziz Fransua Kilisesi’nden sonra 1725 yılında Pera’da kurulan ve kutsanan Saint Antuan Kilisesi 189 yıl boyunca Pera’da hizmet vermiş. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi kilise 1904 yılında yıkılıp, aynı cadde üzerinden başka bir yerde 1906 tarihinde yeniden inşa edilmiş. Kilise günümüzde ibadete ve turist ziyaretine açık.

Kilise Fotoğrafları

Sent Antuan Kilisesi Ayin Saatleri

Kilisenin ayin saatleri, pazar günleri 10:00 ile 19:00 saatleri arasında yapılıyor. Pazartesi ve cumartesi günleri 08:00-19:00 saatleri ve her salı 11.30’da yapılmaktadır.

Kiliseye giriş ücreti adı altında hiçbir ücret talep edilmiyor. Ancak kilise içerisinde yer alan mumlardan alarak hemen mumların yanı başında bulunan kutulara dilediğiniz bir miktar para atarak bağış yapabilirsiniz.

Ayin saatleri sırasında kiliseyi ziyaret etmek isterseniz, kilisenin resmi web sayfasından güncel ayin saatleri hakkında bilgileri alabilirsiniz (sentantuan.com).

Sent Antuan Kilisesi Nerede ?

Sent Antuan Kilisesi, Avrupa Yakası’nda Beyoğlu semtinde, İstiklal Caddesi üzerinde yer alıyor.

Şehrin birçok yerinden kiliseye çok rahat ulaşabilirsiniz.

Sent Antuan Kilisesi’ne Nasıl Gidilir ?

Sent Antuan Kilisesi

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olan Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerinde yer alan kiliseye ulaşım için Galatasaray meydanından tünele doğru giden yolu takip edebilirsiniz. Kilise bu yol üzerinde sol tarafta yer alıyor.

Yakınlarda Neler Var ?

Kilisenin bulunduğu konum hem taksimdeki turistik noktalara hem de Beyoğlu’ndaki gezip görülecek önemli cazibe merkezlerine oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Cadde üzerindeki Çiçek Pasajı gibi tarihi pasajlara göz atabilir, şehirdeki en popüler kafelerden ve restoranlardan bazılarını cadde üzerinde bulabilirsiniz.

Taksim meydanı da kiliseye kısa bir yürüyüş mesafesinde. Buradan Madame Tussauds ve Masumiyet Müzesi gibi turistik yerlere çok kolay bir şekilde ulaşılabilir. Bölgede Pera Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi de bulunuyor. Bu müzelere de kiliseden yürüyerek 15-20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca Galata Kulesi ve Mevlevihanesi de kiliseye yakın.

Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi Giriş Ücreti

Kiliseye girişler ücretsiz, ancak dilerseniz mumların hemen yanında yer alan kutulara para atarak bağış yapabilirsiniz.

Saint Antuan Apartmanları neden inşa edildi ?

Kiliseye girişte avlunun her iki tarafında altışar katlı birbirlerine bir geçit ile bağlanmış olan iki apartman yer alır. Bu apartmanlar, kiliseye gelir sağlaması amacıyla inşa edilmiş.

St. Antuan Apartmanları olarak da bilinen bu iki yapı cadde üzerindeki ilk betonarme yapı olmaları bakımından önemli bir yere sahip.

Kısaca Sent Antuan Kimdir ?

Varlıklı bir ailenin oğlu olarak Lizbon’da 1195 yılında doğmuş. Vaftiz olduktan sonra Fernando adını almış olan Antuan, ailesinden ayrılarak 15 yaşında manastıra girdi.

Bir rivayete göre Lizbon Katedrali’nde şeytanın varlığını hissetmiş ve yere haç işareti çizerek şeytanı kovmuştur. Manastırda yapmış olduğu farklı çalışmalarıyla dönemin en ünlü bilim adamlarından biri haline geldi. 25 yaşında papaz ünvanını almış olan Sent Antuan, 1231 yılında 36 yaşındayken Padova’da hayatını kaybetmiş.

Sent Antuan Kilisesi Tarihçesi

Sent Antuan Kilisesi, Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nin kalbinin attığı yerde, gürültünün ve kalabalığın tam ortasında yer alıyor. İçeriye girdiğinizde caddedeki gürültüden eser kalmıyor. Bu yönüyle sadece katoliklerin değil, tüm dini inanca mensup insanların kısa bir süreliğine de olsa huzuru bulabileceği bir yer. Hem mimari üslubu hem de ihtişamlı iç mekanıyla İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!