Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiŞemsi Ahmet Paşa Camii (Kuşkonmaz Camii) Hakkında Bilgiler

Şemsi Ahmet Paşa Camii (Kuşkonmaz Camii) Hakkında Bilgiler

İstanbul'un en iyi bilinen camilerinden biri olan, Üsküdar sahilinde yer alan Şemsi Ahmet Paşa Camii, Kuşkonmaz Camii olarak da biliniyor. Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen yapı, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış. Manzarası, tarihi ve hikayesiyle İstanbul'da görülmeye değer en önemli tarihi mabetlerimiz arasında.

-

Denize sıfır İstanbul camilerinden biri olan Şemsi Ahmet Paşa Camii, nam-ı diğer Kuşkonmaz Camii, Üsküdar’daki en ünlü camilerimizden biri. Kuşların konamadığı bu camii, zarif mimarisinin yanı sıra ilginç hikayeleriyle de tanınıyor.

Mimar Sinan‘ın ileri dehası ve İstanbul‘un coğrafi şartları bir araya gelince, ortaya eşsiz bir yapı çıkmış. Sultan III. Murat’ın sadrazamlarından olan ”Şemsi Paşa”, Mimar Sinan’dan kendi adına bir camii yaptırmasını ve ”Kuşlar Camii ve etrafına konarak camiyi pisletmemiler” diye bir istekte bulunmuş. Bunun üzerine Mimar Sinan, 1580 yılında Üsküdar sahilyolu üzerindeki alana camiyi inşa eder.

Zekasıyla yüzyıllar boyunca ayakta kalabilen birbirinden değerli tarihi eserler bırakan Mimar Sinan, bu camide de zekasını ve ustalığını kullanmış. Caminin bulunduğu yer, Karadeniz ve Marmara Denizi‘nden gelen sert rüzgarların Boğaziçi’nde kesiştiği noktalardan biri. Koca Sinan bu özellikten yararlanarak camii minaresini kuşları rahatsız edecek bir şekilde konumlandırır. İşte bu yüzden kuşlar, hem uğultudan hem de rüzgarın etkisinden dolayı camiye konamazlar, konsalar da uzun süre kalamazlar.

⇒Göz At ; İstanbul Gezilecek Yerler

Şemsi Ahmet Paşa Camii Hakkında Bilgiler

Şemsi Ahmet Paşa Camii Hakkında Bilgiler
Camii Avlusu

III. Murat döneminde Sadrazamlık yapmış bir devlet adamı olan Şemsi Ahmet Paşa tarafından 1580 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmış olan camii, türbe ile birlikte küçük bir külliyenin içerisinde yer alıyor. Caminin avlusunda bulunan medrese ise, günümüzde halk kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Kesme taştan yapılmış olan camii tek kubbeden oluşuyor. ”L” şeklinde avlusu ve avlu duvarlarında ise demir parmaklıklı pencereler bulunmakta. Merkezi tek kubbesi kurşun ile kaplı olan caminin son cemaat yeri ve güney cephesi on mermer sütunun taşıdığı bir revak ile çevrili.

Şemsi Ahmet Paşa (Kuşkonmaz) Camii Hikayesi

(Kuşkonmaz) Camii Hikayesi

Caminin ilginç bir de hikayesi bulunuyor. Rivayete göre Sokullu Mehmet Paşa bir camii yaptırır. Fakat birçok camide olduğu gibi kuşlar bu camiye konar ve pislerlermiş. Şemsi Ahmet Paşa’da bu olayı gördükten sonra Sokullu Mehmet Paşa’ya, ”Sokullu, yaptırdığın camiye kuşlar pislemiş” diye takılmıştır. Sokullu da Şemsi Paşa’ya ”Gökyüzüne açık olan her yer kuşların pislemesine müsaittir” yanıtını vermiş.

Sokullu ve Şemsi Paşa sürekli sert münakaşalara girmiş, hatta Şemsi Paşa Sokullu tarafından vezirlikten bile uzaklaştırılmış. 1580 yılına gelindiğinde Şemsi Paşa, III. Murat’ın sadrazamı olmuştur. Sokullu’ya ettiği lafın altında kalmak istemeyen Şemsi Ahmet Paşa, Mimar Sinan’ın kapısını çalar ve ”Benim adıma öyle bir camii yap ki üzerine kuşlar pislemesin” der. Mimar Sinan araştırmaya koyulur ve camiyi Marmara ve Karadeniz’den esen rüzgarların kesiştiği yere konumlandırır.

Rüzgarların ters etkisi sayesinde camii minaresinin içine girip çıkan uğultu, kuşları ürkütür ve kuşların camiye konması önler. Bunun yanı sıra, caminin bulunduğu konum deniz kenarı olduğundan ve dalgaların kıyıya vurmasıyla oluşan sesten de kuşların rahatsız olduğu biliniyor.

Kuşkonmaz Camisi

Şemsi Ahmet Paşa Camii Nerede ?

1000 yıllık kültür birikiminin demir başı, Koca Sinan lakaplı Mimar Sinan’ın en küçük eserlerinden biri olan, İstanbul’un Kasr-ı Müzeyyeni Şemsi Ahmet Paşa Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Üsküdar ilçesinde, sahil yolunda yer alıyor.

Camiye İstanbul’un birçok yerinden çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şemsi Ahmet Paşa Camii Nasıl Gidilir ?

Şemsi Ahmet Paşa Camii Nasıl Gidilir
Caminin hemen yanında deniz manzaralı mekanlar da bulunmaktadır

Anadolu Yakası’nda Üsküdar sahilinde yer alan camii, Kız Kulesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Üsküdar iskelesinden veya meydanından camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan camiye ulaşım için, önce vapurla Üsküdar’a geçebilir, iskeleden kısa bir yürüyüş sonrasında da camiye ulaşabilirsiniz. Veya Marmaray ile Üsküdar’a geçebilir, Üsküdar Marmaray istasyonundan da yürüyerek 5 dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz.

Çevresinde Neler Var ?

Şemsi Ahmet Paşa Camii Nasıl Gidilir

Camii, bulunduğu konum itibari ile Üsküdar gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler turistik noktalara oldukça yakın bir konumda bulunuyor. 1708 yılında inşa edilmiş Yeni Valide Camii, Sultan III. Murad tarafından yaptırılmış, Üsküdar iskele meydanının hemen yanında bulunuyor. Görülmeye değer tarihi yapılardan biri.

Bunun yanı sıra iskelenin hemen karşısında yer alan, yine Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Mihrimah Sultan Camii de, Şemsi Ahmet Paşa Camisine yakın görülmeye değer önemli tarihi yapılardan biri. Caminin hemen yanında yer alan III. Ahmet Çeşmesi’ne göz atmayı da unutmayın.

Kısaca Şemsi Ahmet Paşa Kimdir ?

Mimari Özellikleri

Bolu’da doğmuş olan Şemsi Ahmet Paşa, Anadolu Beylikleri’nden İsfendiyaroğulları’na mensup Kızıl Ahmet Bey’in torunu, aynı zamanda Mirza Mehmed Paşa’nın oğludur. II. Bayezid’in oğlu Şehzade Abdullah’ın büyük kızı olan Şahnisa Sultan, Şemsi Paşa’nın annesidir.

1492-1580 yılları arasında yaşamış olan Şemsi Paşa, 1579-1580 yılları arasında III. Murat saltanatında Sokullu Mehmet Paşa’nın yerini alarak sadrazamlık yapmış Osmanlı Devlet adamıdır. Mezarı Edirnekapı mezarlığında yer alır.

Şemsi Ahmet Paşa Camii Mimari Özellikleri

Mimari Özellikleri

Şemsi Ahmet Paşa Külliyesi, Mimar Sinan’ın farklı bir tasarım anlayışına göre şekillenmiş, Üsküdar’ın silüetinde önemli bir yer edinmesini sağlamış. Külliye, Koca Sinan’ın inşa etmiş olduğu en küçük yapı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Camii 8×8 metre ve kare planlı olarak inşa edilmiş. Külliye içerisinde caminin dışında bir medrese ve camiye bitişik bir konumda bulunan türbe yer alıyor.

Külliyenin ana giriş kapısı doğu tarafta yer almakta ve ön avluda caminin kıble aksı istikametinde bir hazire bulunuyor. Caminin güney ucu ile medresenin birleştiği aralıktan ana avluya geçilmektedir. Denize doğru açılan bu avlu, asimetrik ve serbest biçimli olarak inşa edilmiş.

Giriş kapısı beyaz mermerle hereke taşından örtülmüştür. Caminin son cemaat yerinde ise, avluya bakan iki yönde saran başlıkları olan sekiz sütunun taşıdığı, Mimar Sinan’ın diğer camilerinde rastlanmayan kubbesiz eğik çatılı bir revak kullanılmış. Türbe, caminin bir parçası görünümünde ve kuzey cephesinde denize çıkıntı yaparak yüzünü denize dönmüş şekilde konumlandırılmış.

Şemsi Ahmet Paşa Camii ve Türbesi, düzgün küfeki taşı ile, örtü elemanları ise kurşunla kaplanmış. Camii girişinde yapılan çalışmalara göre beden duvarının 110 cm olduğu söylenir. Medrese yapımında ise almaşık yapım tekniğinin kullanıldığı belirtilmiştir.

Birçok restorasyon ve onarım çalışmasının yapıldığı bu tarihi camii, hem tarih hem de mimariye meraklı olanları bir araya getiriyor. Hiç bir kuşun camiye konmuyor olması ve caminin eşsiz deniz manzarası bu camiyi ziyaret etmek için yeterli nedenlerden.

Foto kaynak ; Ethem Serdaroğlu

Şemsi Ahmet Paşa Camii Tarihi

Caminin tarihi III. Murat dönemine kadar uzanıyor. Bu dönemde Sadrazamlık yapmış Şemsi Ahmet Paşa tarafından, 1580 yılında yaptırılmış olan caminin mimarı ise, İstanbul’un her bir karışında izleri olan Mimar Sinan’dır.

Tarihinde birçok kez restore edilmiş olan camii, son zamanlarda hemen yanında yapılan yol genişletme çalışmaları nedeniyle de, Türkiye’nin gündeminde. Bugün, daha çok hemen deniz kenarındaki muhteşem konumu ve manzarasıyla dikkat çeken caminin içerisine de mutlaka göz atın. Camii, sade bir dış cepheye sahip olsa da, iç mekan daha gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip. Her şekilde Şemsi Ahmet Paşa Camii, Üsküdar gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli mabedlerimizden biri.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!