Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSancaklar Camii Hakkında Bilgiler

Sancaklar Camii Hakkında Bilgiler

İstanbul'un en yeni ve en özel camilerinden biri olan, sade tasarımı ve alışılmışın dışındaki mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen Sancaklar Camii, şehir merkezine oldukça uzak bir konumda bulunuyor olsa da, yine de görülmeye değer yapılardan..

-

İstanbul Büyükçekmece‘de Türkiye’nin en modern camilerinden biri olan, birçok ödüle layık görülmüş Sancaklar Camii, bir diğer adıyla Sancaklar Yeraltı Camii, alışık olduğumuz camii mimarisinin dışındaki tasarımı ve sadeliği ile dikkat çekiyor. Caminin iç mekanında şehirdeki hemen hemen tüm camilerimizde olduğu gibi çini süslemeleri ve el işi süslemeler bulunmuyor. Fatih Koleji’ne yakın bir yerde, İstanbul’un dışında toplu taşıma araçlarının gitmediği bir arazide yapılmış olan Sancaklar Camii’nin mimarı ise Emre Aralot.

Bu mimarlık harikasına dışarıdan bakıldığında bir camii olduğu pek anlaşılmıyor. Zaten minare yerine de bir taş kule yapılmış. Camii de yerin altında olduğundan dolayı, uzaktan ne olduğunu tam olarak anlayamayabiliyorsunuz, ancak taş duvarlara geldikten sonra camiye geldiğinizi anlayabiliyorsunuz.

Giriş kısmında yer alan duvara ”Sancaklar Camii” yazısı yontulmuş. Çok net bir şekilde görülmüyor olsa da, dikkatli baktığınızda görebiliyorsunuz. Minare görevi gören taş kulesinin tepesinde de ”Allah’u Ekber” sözcüğünü içeren oldukça güzel bir hat çekilmiş. Taş merdivenler yardımıyla yerin 6 metre altına iniyorsunuz. Taban kısmı çakıl taşları ile döşeli bir havuzun içindeki taşlara basarak ilerliyorsunuz. Daha sonra da dar bir geçitten caminin içine giriliyor. Bu bölüm bir mağara şeklinde tasarlanmış. İnsanı dış dünyadan koparıp, inzivaya götüren, ibadet edeceğin, inandığın ile baş başa kalabileceğin bir yer.

Sancaklar Camii Hakkında Bilgi

Sancaklar Camii Hakkında Bilgiler
Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

Caminin mimarı Emre Aralot, iç mekan bölümünü Hz. Muhammed’in Hira vadisinde kendisine ilk vahi geldiği mağaradan esinlenerek tasarlamış. İçeride kayda değer aydınlatma sistemi yok. Sadece mihrabın üzerinden içeriye giren güneş ışığı hocanın secde ettiği sırayı ve bir arka taraftaki sırayı aydınlatıyor. Geri kalan arka bölüm ise, loş bir karanlık içinde kalmış.

Caminin iç kısmında ne bir saat, ne bir şamdan ne de işaretler yer alıyor. Sadece boydan boya siyah cam üzerine beyaz yazıyla bir hat şaheseri bulunuyor. Bu hat, ”Vav” harfi ile başlayan zikir ayeti.

Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

Caminin banisi Sancaklar ailesi. Caminin dışında bir de kütüphane bölümü yer alıyor. Bu kütüphane bölümü de tıpkı caminin iç mekanı gibi oldukça sade bir mimariye sahip.

Camii, hem İstanbul’un birçok semtine uzak olması hem de toplu taşıma araçlarıyla kolay ulaşılabilecek bir konumda olmamasına rağmen yine de ziyaretçisi fazla. Hem mimarisi hem de sadeliği ve farklı iç mekanıyla İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yapı.

Sancaklar Yeraltı Camii Mimari Özellikleri

Sancaklar Camii Emre Arolat
Foto Kaynak ; suleugurlu.blogspot.com

Mimari bakımdan camii, bölgenin topografyası ile bağdaşmakta ve alan zeminine uygun olacak şekilde yapılmış. Selçuklu ve Osmanlı tarzı geleneksel camii tasarımlarından farklı bir mimariye sahip olan caminin göze çarpan en önemli özelliği, yapının kubbesiz oluşu ve yeraltı camii hissi veriyor olmasıdır.

Eğimli bir yamaçta yapının üst örtüsünün caminin ana giriş yeri olarak kullanılması, merdivenler yardımıyla alt avluya iniş ve yapının eğime gömülmüş olması alışık olduğumuz camii mimarisinde olmayan bir kurgudur.

Yapıdaki alt avlu ana camii mekanına, kütüphaneye, ofislere ve diğer kullanımlara açılır.

İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından uzak bu camide ağaçların ve çayırın hışırtısından başka ses de yok. Bu özelliğiyle camii, insanı bu dünyadan soyutlayarak, başka bir boyuta sürüklemektedir.

Foto Kaynak ; suleugurlu.blogspot.com

Caminin bulunduğu toplam alan 1300 metrekare, kapalı alan ise 700 metrekare. Aynı anda camide 650 kişi ibadetini gerçekleştirebiliyor. Yapının açık alanları olan cenaze töreni alanı, avlu ve bahçe doğal bitki örtüsünün arasında bir kır konseptinde tasarlanmış. Caminin toplamda 16 bölümü bulunuyor olsa da, esasında kuzey tarafında yer alan idari binayla kütüphane yapısı ve güney taraftaki camii yapısı olmak üzere 2 önemli kısımdan oluşuyor. Bu iki önemli yapının tam arasında ise avlu yer alır. Avluya üst kottan iniş, basamak yardımıyla caminin beden duvarı yanındandır.

Ana mekanın arka tarafında da camide görevli olan imamın evi ve abdesthaneler yer almaktadır.

Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

Caminin iç mekanına girildiğinde göze ilk çarpan şeylerden biri de, kıble duvarına olan basamaklı eğimdir. Klasik camilerimizde olan düz zemin ve az da olsa kıble duvarına doğru olan eğim burada tam ters yöndedir. Bu tasarımla camide ibadet etmek isteyenlerin kıble duvarına yaklaşmak yerine, camiye girer girmez istediği yere oturması sağlanmak istemiş ve bu da başarıyla gerçekleştirilmiş.

Ayrıca caminin iç mekanına girdiğinizde sol tarafta oldukça büyük bir hat yazısı örneği olan ”Vav” harfi yer alıyor. Mehmet Özçay imzasını taşıyan bu yazı, caminin sadeliği ile muhteşem bir uyum içindedir.

Sancaklar Camii’nin Almış Olduğu Ödüller

Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

İstanbul‘da ödüle doymayan camilerimizden biri olan Sancaklar Camii, dünya çapında birçok ödüle de layık görülmüş. Camii henüz yapım aşamasındayken birçok ödüle bile aday gösterilmeye başlanmış.

2014 yılında ibadete ve ziyarete açılan camii 2011 yılında İspanya’nın Barselona şehrinde yapılmış olan Dünya Mimarlık Festivali’nde ”Geleceğin Projesi” ödülünü almış.

2013 yılında Singapur’da yapılan Dünya Mimarlık Festivali kapsamında Dini Yapılar kategorisi içinde ”Dünya Birincilik Ödülünü” almıştır. Ödüle doymayan camii 2014 yılında Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde ”Yapı Ödülü”nü de almıştır. 2016 yılında WAC (Dünya Mimarlık Birliği) tarafından ”Yılın En İyi Dini Yapısı” ödülüne de layık görülmüş.

Foto Kaynak ; suleugurlu.blogspot.com

Ayrıca 2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından düzenlenen ”Yılın Tasarımı Seçkisi”nde finalist olmuş ve aynı yıl içinde Mien Van Der Rohe Avrupa Ödülleri’nde en iyi 40 yapı arasında yerini almış.

Sancaklar Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; suleugurlu.blogspot.com

Camii, İstanbul Büyükçekmece’de Toskana vadisinde yer almaktadır.

Camiye ulaşım araçsız pek de kolay değil. Caminin bulunduğu yer, İstanbul’da ”aracınız yoksa eliniz kolunuz bağlı evde oturmaktan başka bir şey yapamayacağınız” Büyükçekmece’de. Birkaç İETT otobüsüyle camiye ulaşım mümkün olsa da, sefer sayısı az olduğundan otobüs hareket saatlerini de bilmek gerekiyor.

Camiye 418, HT18 nolu İETT otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Sancaklar Camii Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

Kısaca caminin neden buraya yapıldığına da değinecek olursak ; Caminin bu bölgedeki araziye yapılmasının nedeni, biraz özel, biraz da mecburi. Camii banisi olan Sancak ailesinin yaşadığı siteye oldukça yakın olan bu arazi, ailenin tatil günlerinde ibadetlerini gerçekleştirecek yer bulamaması üzerine belediyeye ”Camii yaptırmak istiyoruz” diye danışmaları üzerine Belediyenin aileye gösterdiği yermiş. Belediyeye göre burası dini tesis için ayrılan arazilerdenmiş.

İstanbul’da tarihi camilerimizden olan Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii ve Fatih Camii gibi abidelerle ilgili yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

Foto Kaynak ; emreninkadraji.blogspot.com

Türkiye’de bir Türk mimarın imzası olan, birçok ödül alıp, çok sayıda ödüle aday olmuş olan bir camii görmek isterseniz, İstanbul’un dışında banliyö semti olan Büyükçekmece’de yer alan Sancak Camii’ne gidin deriz. Siyah beyaz fotoğraf kareleri, ferahlığı, sadeliği, sessizliği ve huzurlu atmosferiyle muhteşem bir deneyim sunan bu mimarlık harikasını listenize mutlaka ekleyin deriz.

BENZER İÇERİKER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!