San Marco Bazilikası, Venedik & Tarihi, Giriş Ücreti, Bilgiler

Venedik'in en ikonik yapılarından olan San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco), şehrin tam merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Girişlerin ücretsiz olduğu bazilikanın hazine ve müze bölümü ise giriş ücretine tabii.

Aynı adı taşıyan meydanda, merkezi bir konumda bulunan San Marco Bazilikası, Venedik’in en önemli ve en popüler turistik cazibe merkezlerinden. Aziz Markos’un onuruna inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olan bir yer olduğundan, iç mekanı görmek için uzun kuyruklara girmeniz gerekebiliyor. Ancak bazilikanın açılış saatine yakın (09.30) bir saatte yapıyı ziyaret edecek olursanız, çok daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

Basilica di San Marco olarak da bilinen bu yapı, bir ibadethane olmasının yanı sıra, bir ‘yağma anıtı’ olarak da bilinir. Çünkü bazilika, Mısır’dan çalınan Aziz Markos’un kemiklerini barındırmak için yapılmış. Bunun yanında, Haçlı Seferleri sırasında Konstantinopolis’ten ve diğer uzak yerlerden getirilen heykeller, dini nesneler ve diğer ganimetlerle doludur.

Günümüzde bazilikayı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak müzeyi, hazineyi ve altın sunağı görmek istiyorsanız, cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

San Marco Bazilikası Bölümleri

Bazilikanın hem iç bölümünde hem dış cephesinde görülmeye değer birbirinden önemli eserler bulunuyor. Bazilika mozaikleri ise, yapı içerisinde en çok ilgiyi gören eserler arasında. İncil’den tasvirlerin de yer aldığı bu mozaiklerin ilk yapıldığı gün kadar yeni olması da turistlerin ilgisini çekiyor. İşte bazilika cephesinde ve içinde kaçırılmaması gereken bölümler ve eserler ;

DIŞ CEPHE

Bazilika daha çok iç mekanı ile ilgi görüyor olsa da, dış mekan da oldukça süslü ve gösterişli bir mimariye sahip. Sıra sıra dizilmiş birçok renkte ve desendeki mermer sütunlar tarihi yapının cephesinde ilk dikkatinizi çekecek olan eserlerden.

Bazilikanın merkez kapısı, kilisenin mimari üsluplarının hikayesini anlatan üç kemerden oluşuyor. İç kemer Bizans dönemi olup flora ve fauna kabartmalarını tasvir ediyor. Gotik ve Romanesk tarzdaki orta kemer, ayların alegorilerini ve erdemleri gösterir. Ve en dıştaki kemer, Venedik loncalarının her birinin tasvirleriyle oyulmuş. Portal’ın üzerinde yer alan ‘Son Yargı’ mozaiği 1836 yılında eklenmiş.

San Marco Bazilikası Kubbeleri – Kaynak ; flickr.com/bvi4092

Bazilikanın güney cephesi ise, Venedik’e tekneyle geldiğinizde ilk göreceğiniz cephedir. Burada dikkat çekici bir nokta, Konstantinopolis’ten IV. Haçlı Seferi sırasında yağmalanan bir kiliseden olduğu iddia edilen iki kare sütun ve Roma İmparatorluğu’nun dört ortak hükümdarını tasvir eden 4. yüzyıldan kalma kırmızı porfir heykel yer alır.

Bazilikanın dış cephesinde 13. yüzyıldan kalan tek mozaik olan ‘Porta di Sant’Alipio Mozaiği’, Aziz Markos’un kalıntılarının San Marco Bazilikası’na transferinin hikayesini anlatıyor.

İÇ MEKAN

Kaynak ; flickr.com/slices-of-light

Bazilikanın iç mekanı oldukça geniş ve süslü bir dekorasyona sahip olmasıyla ilgi görüyor. Birbirinden güzel heykeller, hazine bölümü, Aziz Markos’un mezarı ve çok daha fazlası iç mekanda görülebiliyor.

San Marco Bazilikası’nın beş kubbesi, 11. ile 13. yüzyıllardan kalma muhteşem Bizans mozaikleriyle süslenmiş. Kubbe mozaiklerinde “Yaratılış” (nartekste), “Yükseliş” (merkezi kubbede), “Pentekost” (batı kubbede), “Aziz John’un Hayatı” (kuzey kubbede) ve Aziz Nicholas, Blaise ve Clement’i de (güney kubbesinde) içeren “Saint Leonard” tasvir ediliyor.

San Marco Bazilikası Mozaikleri – Kaynak ; flickr.com/dimitris-kamaras

Bunun yanı sıra mozaikler, apsis, koro ve çok sayıda şapeli de süslüyor. Yani iç mekanda en çok göreceğiniz şey mozaikler oluyor.

Aziz Markos’un kalıntıları ve cesedinin parçaları, yüksek sunağın arkasındaki mezarında yer alır. Bu mezar da, yapı içerisindeki en ilgi gören bölümlerden.

Koridorun sağ tarafından oldukça zengin ve süslü olarak tasarlanmış olan Vaftizhane, 14. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Vaftizhane mozaiklerinde tasvir edilen sahneler, Mesih’in çocukluğunu ve Vaftizci Yahya’nın yaşamını içeriyor.

San Marco Bazilikası Müzesi

Bazilikadaki hazineler – Kaynak ; flickr.com/dimitris-kamaras

San Marco Bazilikası Müzesi’nde, İran halıları, ayin objeleri, mozaiklerden parçalar, duvar halıları ve diğer kilise hazineleri görülebiliyor. Buradaki en önemli eserlerden biri IV. Haçlı Seferi sırasında Konstantinopolis’ten çalınan San Marco’nun bronz atlarıdır.

Pala d’Oro

Pala d’Oro – Kaynak ; flickr.com/slices-of-light

3,45 metre uzunluğunda ve 1,4 metre yüksekliğiyle, tüm Avrupa’daki en güzel sunaklardan biri olarak biliniyor. En eski bölümleri, ağız kenarındaki yuvarlak altın ve emaye plakalardır. Mesih’in ve Aziz Markos’un yaşamını ve diğer İncil temalarını tasvir eden emaye madalyonlar ve altın işleriyle eşsiz bir görünüme sahip olan eser, bazilikanın en dikkat çeken eserleri arasında yer alır.

San Marco Bazilikası Tarihi

San Marco Bazilikası

Orijinal haliyle, Aziz Markos kalıntılarını barındırmak ve onurlandırmak için dini bir yapı olarak 829 yılında inşasına başlanmış olan kilise, 832 yılında kutsanmış. Dükler Sarayı’nın yanında inşa edilen San Marco Bazilikası, aynı zamanda sarayın şapeli olarak da hizmet vermiş.

Günümüzdeki mevcut bazilika ise 1094 yılında tamamlanmış. Yüzyıllar boyunca, heykel, mozaik ve törensel nesnelerin eklenmesi, yapının zenginliğini artırmış. Örneğin batı cephesi galerisindeki ünlü dört bronz at, Dördüncü Haçlı Seferi sırasında (1204) Konstantinopolis’ten Venedik’e getirilmiş.

Tarihi yapı, 1807 yılına kadar Dükler Sarayı’nın bir şapeli olarak hizmet vermiş. Bu tarihten sonra ise katedrale dönüştürülerek, saraydan ayrılmış. Günümüze kadar birçok kez restore edilmiş olan bazilika, bugün hem ziyarete hem de ibadete açık.

San Marco Bazilikası Osmanlı

Bazilikada bulunan 4 heykelden 2’si – Kaynak ; flickr.com/mindy-mcadams

Peki San Marco Bazilikası’nın Osmanlı ile nasıl bir bağı vardı ?

Her şey aslında 4 büyük incilden biri sayılan ‘Markos’u yazan Aziz St Mark (Aziz Markos) veya San Marco ile başlıyor.

Venedikli tüccarlar İskenderiye’ye geldiklerinde Aziz Markos’un cesedini Venedik’e kaçırmayı planlıyor. Sebebi ise Aziz’in cesedinin yakılabileceği söylentisinin olması. Bunun yanı sıra, Venedik’ten ayrılan her gemi geri döndüğü zaman Venedik’e bir hediye götürmek ile yükümlüymüş.

O dönem Osmanlı’ya ait olan İskenderiye’nin giriş çıkışları ise Osmanlı askerleri tarafından denetleniyormuş. Venedikliler de Osmanlı’yı çok iyi tanıdıklarından dolayı, nelerden hoşlanıp, nelere dikkat ettiklerini de çok iyi biliyormuş. Bu yüzden Venedikliler Aziz Markos’un cesedini bir kazanın içine koyarlar ve üzerini de domuz etleriyle kapatırlar. Osmanlı’nın domuz eti yemediğini ve bu ete dokunmadığını bildikleri için böyle bir yöntem uygulayan Venedikliler gümrükten başarılı bir şekilde cesedi çıkarıp Venedik’e kadar götürmüşler.

Kaynak ; flickr.com/tom-christensen

Aziz Markos’un cesedi şehre getirildikten sonra Venedikliler Aziz Markos’u Venedik’in koruyucusu ilan ederler. Venedikliler bu kaçırma olayını bazilikanın sütunlarından birine resmetmişlerdir. Günümüzde bu kaçırma olayını da görebilirsiniz. Her turistin ‘Aa Venedikliler eskiden sarık da takıyormuş’ diyebildikleri tasvir, aslında Osmanlı’yı ve bu kaçırılma olayını tasvir ediyor.

San Marco Bazilikası’nın Osmanlı ile bağlantısı bununla da kalmıyor. Bazilikanın bütün mermerleri İstanbul’dan getirilmiş. Ayrıca bazilikaya girilen kapının üzerinde bulunan 4 büyük bronz at heykel de İstanbul’dan, Sultanahmet Meydanı’ndan çalınmış. Ayrıca iç mekanın bazı bölümlerinde yine Osmanlı dönemine ait birkaç figür de görülebiliyor.

San Marco Bazilikası Mozaikleri – Kaynak ; slices-of-light

San Marco Bazilikası Giriş Ücreti

Bazilikaya girişler ücretsiz.

Ancak bazilikadaki müzeye giriş ücreti 5€, Pala d’oro 2€ ve Hazine bölümü 3€’dur.

San Marco Bazilikası ziyaret saatleri

Pazar günleri dışında, bazilikayı haftanın her günü 09:45-17:00 saatleri arasında, pazar günü ise 14:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

San Marco Bazilikası Mozaikleri – Kaynak ; flickr.com/slices-of-light

San Marco Bazilikası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Venedik’in kalbinin attığı yer olarak bilinen San Marco Meydanı‘ndan bulunan bazilikaya, şehrin birçok yerinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Bazilika, konum olarak Venedik gezilecek yerler arasında popüler olan Ahlar Köprüsü, Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü gibi cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca bazilika çevresi, Venedik’in en önemli turistik yapılarından olan Dükler Sarayı ve Çan Kulesi ile çevrili.

Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

San Marco Bazilikası Yakınlarında Nerede Kalınır ?

Eğer Venedik’te henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin tam kalbinin attığı yer olan bu bazilika çevresindeki bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Burada konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok cazibe merkezine yürüyerek gidebileceğiniz gibi, gondol turları, deniz otobüsleri ve taksilerini de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bazilikaya 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan en popüler ve en ideal konaklama birimlerinden bazıları ise ;

Hotel Antigo Trovatore – 3 yıldız

Hotel Antigo Trovatore

Bazilikaya 3 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konuma sahip olan bu otel, Venedik’te orta bütçeli bir konaklama deneyimi sunuyor. Ekonomik fiyatlı ve modern odalarıyla öne çıkan tesis şehirdeki en popüler tesislerden biri.

Riva del Vin BOUTIQUE HOTEL – 3 yıldız

Riva del Vin BOUTIQUE HOTEL teras manzarası

Rialto Köprüsü’nün hemen yanında, yani bazilikaya 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesis, Büyük Kanal manzarası ve romantik ambiyansı ile öne çıkan tesislerden. Aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan Büyük Kanal’ı bu otelden çıkmadan da seyredebiliyorsunuz.

Albergo Cavalletto & Doge Orseolo – 4 yıldız

Albergo Cavalletto & Doge Orseolo Manzarası

Tarihi 1308 yılına uzanan bu otel, San Marco Bazilikası’nın girişine sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkan bu tesis de, Venedik’te konaklama için düşünülebilecek seçenekler arasında.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!