Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Şakirin Camii ve Karacaahmet Mezarlığı (Bilgiler, Ulaşım)

Şakirin Camii ve Karacaahmet Mezarlığı (Bilgiler, Ulaşım)

İstanbul'un en modern, en genç ve en yeni camisi olarak nitelendirilen Şakirin Camii, son derece sade mimarisiyle dikkat çekmektedir. Klasik camilerden farklı oluşu, estetik yapısı ve modernliği ile Üsküdar'da görülmeye değer camilerimiz arasında yer almaktadır.

-

Anadolu Yakası’nda Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı girişinde bulunan, birçok tartışmaya konu olmuş Şakirin Camii, geleneksel ve modern bir mimari yapıya sahip olmasıyla tanınıyor. 2009 yılında ibadete açılmış olan camii, Gazi, Gassan ve Ghada Şakir kardeşler tarafından Karacaahmet Mezarlığı’nda yatan, anne Semiha Şakir ve baba İbrahim Şakir anısına yaptırılmış. 

Mimar Hüsrev Tayla tarafından tasarlanmış olan caminin iç mekan mimarisi ise, ”Zeynep Fadıllıoğlu” tarafından yapılmış. Bu camii ile, ilk kadın camii tasarımcısı ünvanına sahip olan Zeynep Fadıllıoğlu, iç mekanda daha çok modern mimari çalışmalarına yer vermiş olsa da, geleneksel mimariden izleri görmek de mümkün.

Caminin avlusunda bulunan Küre Havuz ise, ünlü havuz tasarımcısı William Pye tarafından yapılmış. Üsküdar’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu camii, Anadolu Yakası’ndaki en çok ziyaret edilen camiler arasında yer alıyor.

Şakirin Camii Hakkında Bilgiler

Şakirin Camii Hakkında Bilgiler
Caminin Girişi

İçi dışarıdan görülen caminin dış cephe ve zemin kaplamaları Kayseri taşından yapılmış. Cami tek kubbeli ve bu kubbenin iç süslemelerinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri kullanılmış. Caminin üç tarafı camlarla çevrili ve her cam Kuran-ı Kerim’den sayfalara benzetilmiş.

35 metre yüksekliğinde iki minaresi olan Şakirin Camii, 10 bin metrekarelik oldukça geniş bir alan içerisinde 500 kişi kapasitelidir. 

Arapça ”Müteşekkir” anlamına gelen caminin iç mekanındaki her detay oldukça farklıdır. Klasik cami görüntüsünü aşan iç mekanda, geleneksel olarak Selçuklu ve Osmanlı motiflerine yer verilmiş olsa da, ağırlıklı olarak modern çizgiler ve zevkli bezemeler dikkat çekmektedir. Alışılmışın dışında yuvarlak mihrabı, oldukça farklı bir tasarıma sahip olan minberi ve süslü avizesi ile iç mekan, dış cepheye nazaran çok daha süslü bir dekorasyona sahip.

Şakirin Camii Hakkında Bilgiler
Mihrap, caminin iç mekanında en dikkat çeken yerlerden. Alışılmışın dışında yuvarlak olacak şekilde tasarlanmış

İri su damlası kristaller ile bezeli avize, iç içe geçmiş 3 büyük helezonik halkadan oluşmaktadır. Minberin 12 basamağında serpiştirilmiş yaprak desenleri var. Bu desenlerin evreni temsil ettiği söylenmektedir.

ŞAKİRİN CAMİ FOTOĞRAFLARI

Özellikleri

Özellikleri Şakirin

  • Caminin iç avlu ve giriş kapıları Bronz-Ahşap olarak tasarlanmış.
  • Camideki dış cephe kaplamalar ve zemin döşeme Kayseri taşından yapılmış.
  • Kubbenin kaplanmasında kullanılmış olan malzeme ise, balık pulu formundaki alüminyum kompozit levhalardır.
  • Caminin avizesinde Nur Suresi ve Allah’ın 99 ismi yer almaktadır. 
  • Ana Kubbenin ortasında Fatr suresi ve etrafında ise Mülk suresi yer alıyor.
  • Caminin duvarlarını birbirinden farklı madalyonlar süslüyor. Bu madalyonlar üzerinde Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Hasan ve Hüseyin isimleri yazılıdır. 

Ayrıca camii avlusu içerisinde küçük bir müzede bulunuyor. Bu müzede, Sothebys’den alınmış olan ”Kabe Örtüsü”, İznik çini koleksiyonları ve bazı Türk İslam eserleri sergileniyor. 

Göz At ; İstanbul gezilecek yerler – Tarihi ve turistik en güzel 50 Yer

Şakirin Camii Nasıl Gidilir ?

Şakirin Cami

Camiye ulaşım Üsküdar’a giden birçok İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ile Karacaahmet, Kapı ağası veya Zeynep Kamil duraklarına kadar gitmek mümkün. Bu duraklar camiye 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunur.

Camiye metro ile ulaşım için ise, Kadıköy-Kartal metrosunu kullanabilirsiniz. Metro ile Ayrılık Çeşmesi istasyonuna gitmeniz, buradan da 1 nolu çıkışı kullanarak Kadıköy-Üsküdar otobüslerine binmeniz gerekiyor. Otobüs durağı, Ayrılık Çeşmesi metro istasyonunun 1 nolu çıkışında bulunmaktadır. 

(Üsküdar’a kadar gelmişken, iskelenin hemen karşısında bulunan Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan Mihrimah Sultan Camii‘ne göz atmayı da unutmayın)

-Caminin ücretsiz otoparkı da bulunmaktadır.

Yakınlarda neler var ? 

Şakirin Camii yakınlarında çok popüler tarihi veya turistik yerler bulunmuyor olsa da, camiye 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan Selimiye Parkı ve Eski Valide Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca caminin hemen yanında Karacaahmet Mezarlığı bulunuyor. 

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!