Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler & Giriş Ücreti, Ulaşım

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler & Giriş Ücreti, Ulaşım

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul'daki en iyi bilinen ve en geniş koleksiyona sahip olan müzelerden biri. Müzenin MSA'nın restoranında Boğaz'a nazır güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi, hatıralara kazınacak bir akşam yemeği de yiyebiliyorsunuz. Atlı Köşk olarak da bilinen müze 2002 yılından günümüze İstanbul'un en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

-

Bugüne kadar aralarında Anish Kapoor’dan Claude Monet’e ve Joan Miro’ya kadar sanat tarihine yön vermeleriyle tanınan birbirinden değerli sanatçıyı ağırlayan Sakıp Sabancı Müzesi, geniş ve zengin koleksiyonu, ses getiren geçici sergileri, hem çocuklar hem de yetişkinler için düzenlenen eğitim ve etkinlikleri ile İstanbul’un en önemli sanat merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İstanbul’un en renkli ve en popüler ilçelerinden biri olan Sarıyer‘de, Emirgan’da Boğaz’a nazır güzel bir konumda bulunan müze, kurulduğu günden günümüze Türkiye’nin en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Müzenin bulunduğu bina 1925 yılında İtalyan bir mimar olan ”Edouard De Nari” tarafından yapılmış ve 1951 yılına kadar yazlık bir ev olarak kullanılmış. Daha sonra Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmış, 1966 yılından sonra da Sakıp Sabancı’nın ikamet ettiği yer olmuş.

Sakıp Sabancı’nın birbirinden değerli hat ve resim koleksiyonunu barındıran köşk 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülmek koşuluyla Sabancı Üniversitesi‘ne bağışlanmış. 2002 yılında kapılarını aralayan müze, binlerce değerli eserlere sahip olan koleksiyonu ile müze olarak kullanılmasının yanı sıra, konferanslara, seminerlere, eğitim programlarına ve birçok kültür – sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi

SSM

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu ve At Heykelleri ile eşsiz bir müze deneyimi sunan Sakıp Sabancı Müzesi, çocuk ve yetişkinlere yönelik eğitim programlarıyla da adından söz ettiriyor.

Türk Sanat tarihinin en bilindik ve en önemli isimlerinden biri olan Osman Hamdi Bey‘in Resim Koleksiyonu’nda bulunan 6 tablosu, müzenin öne çıkan eserleri arasında yer alıyor. Bu 6 tablo üzerinde Osman Hamdi Bey’in resim tekniğinden eserlerin geçirdiği restorasyon çalışmalarına kadar, tablolara ait olan bütün detaylar bilimsel yöntemler yardımıyla ortaya konmuş.

Adı geçen bu 6 tablo ise ; Kokona Despina, Vazoda Çiçekler, Kuran Okuyan Hoca, Naile Hanım Portresi, Arzuhalci ve Cami adlı tablolardır.

Müzede her gün 08:00-23:00 saatleri arasında hizmet veren ”MSA” tarafından işletilen eşsiz bir boğaz manzarasına sahip restoran da bulunuyor. Aslında burası MSA’nın Restoranı adı altında 2004 yılında hizmete açılmış ”Mutfak Sanatları Akademisi”nin eğitim restoranı. Yani dünyanın dört bir yanından eğitim şefleri ve öğrencilerin yorumlarıyla hizmet veriliyor. İstanbul’daki en iyi restoranlardan biri diyebiliriz.

SSM

Burada dilerseniz eşsiz bir hafta sonu kahvaltısının, öğle veya akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Fiyatlar İstanbul’da Boğaz’a karşı kahvaltı yapabileceğiniz birçok mekan ile hemen hemen aynı düzeyde.

2021 yılı itibariyle MSA’nın özel kahvaltı tabağını 80 TL gibi bir ücrete alabiliyorsunuz. 2 kişilik öğle veya akşam yemeği için de ortalama 300-400 TL gibi bir ücreti de gözden çıkarmanız gerekiyor. Müze ziyaretinizden sonra mola verebileceğiniz bu mekanın birbirinden çeşitli kahveleri de oldukça meşhur.

Ayrıca müze içerisinde bir de hediyelik eşya satın alabileceğiniz küçük mağazalar bulunuyor. Köşk ve galeri binalarında bulunan bu hediyelik eşya mağazalarında, sergi katalogları, müze ve üniversite yayınları, güncel sergi ve sürekli koleksiyonlardan esinlenerek oluşturulmuş çok çeşitli ürünleri bulabilirsiniz. Kişisel ve kurumsal beklentileri karşılayacak zenginliğe sahip, müzenin koleksiyonuna ve sergilere uyumlu birbirinden farklı hediye seçenekleri de bulunabilir. Beykoz kahve fincanı, Beykoz çay bardağı, tamamen camdan yapılmış havan şamdan, kravat, kolye, fular, Avanos çömlek, kaftan vazo ve gömlekler bu mağazalarda bulabileceğiniz bazı ürünlerden.

Daimi Sergiler

SSM MÜZESİ

14. yüzyıldan 20. yüzyıla dönemin ünlü sanatkarları tarafından yazılmış Kuran-ı Kerim’ler, resmi belgeler, panolar ve hattatların kullandıkları aletlere ev sahipliği yapan Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, hem yerli hem de yabancı sanatçılara ait olan 19. ve 20. yüzyıl eserlerin ağırlıkta olduğu Resim Koleksiyonu, müzenin giriş katında 18. ve 19. yüzyıl tarzıyla döşenmiş 3 odada Napolyon armalı sevres vazoları, Bohemya avizeler, ünlü sanatçıların tabloları ve hereke halıları gibi birbirinden değerli eserleri görebileceğiniz Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu müzenin daimi sergilerinden oluşuyor.

Son olarak müzenin bahçesinde bulunan ve müzeye adını veren (Atlı Köşk) at heykelleri de müzede görebileceğiniz daimi eserler arasında yer alır.

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Ücreti 2021

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı müzesi giriş ücreti 2021 yılı itibariyle Tam 50 TL, indirimli bilet 35 TL, Öğrenciler ise 25 TL. Öğretmenler, 60 yaş üstü vatandaşlar ve müzekart plus sahipleri müzeye indirimli olarak girebiliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Güncel giriş ücreti, ziyaret saatleri ve geçici sergiler hakkında daha fazla bilgi için müzenin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz (www.sakipsabancimuzesi.org)

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede ?

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Avrupa Yakası’nda, Sarıyer ilçesine bağlı Emirgan’da denize nazır kolay ulaşabilir bir konumda bulunuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Nasıl Gidilir ?

SSM Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi’ne ulaşım İstanbul‘un birçok semtinden kolaylıkla sağlanabiliyor. Deniz yolu ile ulaşım için müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Emirgan iskelesine gelmeniz gerekiyor. Bu iskeleye, Arnavutköy, Çengelköy, Kanlıca, İstinye ve Bebek’ten vapur seferleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca müzeye 20 dakika yürüme mesafesinde olan İstinye deniz otobüsü iskelesine gelerek de müzeye ulaşım mümkün. Beşiktaş ve Kadıköy’den bu iskeleye de ulaşabiliyorsunuz.

Müzeye otobüsle ulaşım için, Kabataş, Taksim ve Emirgan’dan hareket eden İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. 22, 22RE, 25E, 40, 40T, 42T nolu otobüsler müzeye en yakın otobüs durağı olan ”Emirgan-Çınaraltı”nda geçer.

Müzeye şahsi araçlarınız ile gidiyorsanız, müzenin ücretsiz 30 araç kapasiteli bir otoparkının olduğunu unutmayın. Ancak hafta sonu biraz yoğun olduğundan dolayı, içeride yer bulamama bir gibi durumda olmaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi Eğitim

SSM Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM Müzesi) toplumun her kesimini sanatla buluşturarak kültürel bilincin oluşmasını ve gelişmesini amaçlıyor. Bu yönüyle müze, çok sayıda eğitim programları, ziyaretçilerin müzede gördüğü eserler hakkında konuşma, müzedeki sanat eserleri üzerinde düşünme ve yorumlamayı öğrenmelerini sağlamakta ve gördükleri eserler sayesinde sanat yoluyla kendilerini ifade etme olanağı sunuyor.

Müzede gerçekleştirilen tüm eğitimler sanat tarihi konusunda eğitimli ve pedogojik formasyonu olan dinamik ve güçlü bir ekip aracılığıyla yürütülüyor. Sanatsal çalışmalar ve uygulamalardan oluşan bu eğitimler hem çocuklar ve gençler hem de yetişkinler için.

Sakıp Sabancı Müzesi Tarihi

Sakıp Sabancı Müzesi Tarihçe

Müzenin bulunduğu köşkün tarihi 1925 yılına kadar uzanıyor. İtalyan mimar ”Edouard De Nari” tarafından yaptırılmış olan köşk Hıdiv ailesi tarafından 1951 yılına kadar kullanılmış. Sakıp Sabancı’nın babası Hacı Ömer Sabancı tarafından 1951 yılında satın alınan köşk, 1966 yılından sonra Sakıp Sabancı’nın ikamet ettiği yer olmuş. 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından Sabancı Üniversitesi’ne bir müze olması şartıyla bağışlanmış olan köşk, gerekli çalışmaların ve restorasyonun ardından 2002 yılında bir müze olarak ziyarete açılmış.

Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi

Sabancı Müzesi’nin içerisindeki birbirinden değerli eserler ve mimari dekorasyon kadar, muhteşem bir Boğaz manzarasına hakim olan müze bahçesi de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi sayesinde, müze bahçesinde yer alan tüm ağaç ve bitki türleri kayıt altına alınarak ziyaretçinin görüşüne sunuluyor. Bahçede Amerika’dan Avustralya’ya Uzakdoğu’dan Kuzey Afrika ve Kafkasya’ya kadar dünyanın dört bir yanından getirilmiş 100’den fazla bitki çeşidi yer alıyor.

Diğer İstanbul Müzeleri

Sakıp Sabancı Müzesi’ne Neden Atlı Köşk Deniyor ?

SSM Müzesi’nin Atlı Köşk olarak bilinmesinin nedeni ise, köşkün bahçesinde bulunan at heykellerinden dolayıdır. Bu at heykellerinden biri 1864 tarihli Louis Doumas eseridir. Müze bahçesindeki diğer at heykelinin tarihi ise 1204 yılına kadar uzanıyor. IV. Haçlı Seferi sırasında 1204 yılında Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik’teki San Marco Bazilikası’na yerleştirilen atlardan biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!