Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSait Faik Abasıyanık Müzesi Hakkında Bilgi & Giriş Ücreti

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Hakkında Bilgi & Giriş Ücreti

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgazada'nın en güzel yerinde dört tarafı açık muhteşem bir konumda bulunuyor. Yazarın hayatını çok daha iyi öğrenebileceğiniz bu müze, İstanbul'un en sevilen ve en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yerini koruyor.

-

Türk öyküsünün ve Burgazada’nın sembol isimlerinden Sait Faik Abasıyanık… Semaver, Şimdi Sevişme Zamanı, Sarnıç, Lüzumsuz Adam ve daha nice ünlü eseriyle gönüllerde taht kurmuş yazarın evi, günümüzde bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Yazarın kişisel eşyalarından hikayelerini yazdığı masaya ve nüfus cüzdanına kadar birçok değerli objenin sergilendiği Sait Faik Abasıyanık Müzesi, açıldığı 1959 yılından beri İstanbul‘un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

”Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey”

Modern Türk hikayeciliğinin öncü isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık’ın uzun yıllar yaşadığı bembeyaz bu köşk, yazarın yaşam hayatına tanıklık etmiş eşyaları ve belgeleri ziyaretçiyle buluşturuyor. Bahçe kapısından girer girmez sizi içtenliği ve kibarlığıyla da tanınan Sait Faik Abasıyanık’ın heykeli karşılıyor. Çağdaş bir müzecilik anlayışı ile düzenlenmiş olan giriş kat, birinci kat ve çatıdaki ikinci kat, yazarın yüzlerce kişisel eşyaları, duvar resimleri, belgeler ve çok daha fazlasıyla hatıralara kazınacak bir deneyim sunuyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde Neler Var?

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezi Rehberi

Burgazada gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan bu müzenin okuma ve eğitim-gösterim salonunun bulunduğu giriş katındaki yemek odası ve misafir odasında Abasıyanık ailesinin kullandığı eşyaların yanı sıra, köşkün ilk sahibi olan ”Dr Spanudis”in aileye hediye ettiği tablo ve Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun hediyesi olan testi de sergileniyor.

Duvarlardaki panolarda çok sayıda fotoğraflar ve belgeler sergileniyor. Bu panolarda, Nazım Hikmet’ten Vedat Günyol’a ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’na kadar birçok ünlü sanatçının Sait Faik ile ilgili anıları ve sözleri yer alıyor.

Birinci katta, yatak odası ve kitap odasının yanı sıra iki tane daha oda bulunuyor. Buradaki iki oda yazarın doğumundan (1906) ölümüne kadar (1954) olan dönemi özetliyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezisi
Böylesine muhteşem bir manzarada yazar olunmaz da ne olunur ? dedirten, Sait Faik’in birçok eserini kaleme aldığı odası

Kısaca Sait Faik Abasıyanık’ın hayatından bahsedecek olursak ; 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuş olan yazar, 1924 yılında ailece İstanbul’a göç ettikten sonra, ilk olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde daha sonra ise Bursa Erkek Lisesi’nde eğitim görmüş. Yazarın ilk öyküsü olan ”İpekli Mendil” Bursa’da eğitim gördüğü sırada bir ödev olarak kaleme aldığı eserlerden. İlk yazısı olan ”Uçurtmalar” 1929 yılında Milliyet gazetesinde yayımlandıktan sonra yavaş yavaş Edebiyat dünyasında adından bahsedilir olmuş.

1930 yılında amcası ile birlikte Venedik’e, daha sonra Lozan’a gitmiş olan yazar, Grenoble’de bir süre kaldıktan sonra babasının isteği üzerine 1934 yılında İstanbul’a dönmüş. Şehre yerleştiği günden itibaren yazdığı öyküleri Varlık dergisinde yayımlanmış. 1945 yılında hastalandıktan sonra, sadece yazın geldiği Burgazada’daki bu köşke, sağlına kavuşabilmek umuduyla yerleşmiş.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezisi

1954 yılında Darüşşafaka Lisesi gezisinden oldukça etkilenen yazar, eve döndükten sonra annesine mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlamayı önermiş. Aynı yıl içerisinde Sait Faik’in hayatını kaybetmesiyle annesi Makbule Abasıyanık, mal varlığının büyük bir bölümü ve oğlunun eserlerinin telif hakkını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamış. Darüşşafaka Cemiyeti de Burgazada’daki bu köşkü müzeye dönüştürmüş ve 1959 yılında halkın hizmetine açmış.

Göz At ; İstanbul’da gezilecek en güzel yerler

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezi Rehberi

Burgazada’da yer alan müzeye ulaşım için Bostancı’dan, Kadıköy’den, Eminönü’nden şehir hatları vapurlarını kullanabilirsiniz. Burgazada’da indikten sonra iskeleye kısa bir yürüme mesafesinde olan müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Burgazada, Çayır Sokak No:15, 34975 Adalar/İstanbul

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Mimari Özellikleri – Müzenin İçi

Müzedeki Eserler

Dikdörtgen planlı olan yapının cephesi, kapı ve pencereleri ahşap kaplamadır.

Sahile yakın merkezi konumu ve dört tarafının açık olmasından dolayı müze, adaya hakim bir konumda bulunur.

Bahçeye demir kapıdan girildiğinde ilk göreceğiniz şey, Sait Faik Abasıyanık’ın heykeli oluyor. Bodrum katı taştan, diğer katları ahşaptan olmak üzere 4 katlı olan müze, çift pahlı çatı ile örtülü.

Yüksek tavanlı ve ferah olan giriş katının duvarları ve döşemeleri ahşaptan yapılmış. Zemin katta, ön cephede bol güneş alan iki oda günlük yaşama yöneliktir. Müzenin sergi yönü ise sol taraftan Misafir Odası adı verilen oda ile başlar. Dikdörtgen bir şekilde olan bu dar odanın, iki kanatlı ahşap penceresi vardır. İkinci katta merdiven sahanlığından U şeklinde antreye açılan, sergileme alanı olarak kullanılan 4 oda bulunur. Merdivenin karşısındaki oda Sait Faik Abasıyanık’ın Yatak Odası‘dır. Dikdörtgen bir planda olan oda, yüksek tavanlı ve çift kanatlı iki penceresi bulunuyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezisi

Sait Faik’in yatak odasının hemen yanındaki oda, yazarın yaşam öyküsünün anlatıldığı ”Sait Faik’in Yaşam Öyküsü I” adını taşıyan odadır. Mavi renkteki duvarlarıyla diğer odalardan biraz daha farklı olan bu oda, geniş dikdörtgen şekildedir. Burada yazarın yaşam öyküsü kronolojik bir sırada yer alırken, cam vitrinlerde ve rahle şeklinde olan vitrinlerde yazarın hayatına tanıklık eden objeler yer alıyor. Bu odadan ”Sait Faik’in Yaşam Öyküsü II” adlı odaya açılan bir kapı var. Burada yazarın yaşam öyküsüne devam edilir ve duvarlarda fotoğrafların ve çerçevelerin yanı sıra, Sait Faik’in yazı derlemeleri ve müsveddeleri bulunmaktadır. Bu katta yer alan son oda ise, ”Kitap Odası”dır. Bu odada Sait Faik adına imzalanmış olan farklı yazarlara ait olan kitaplar ve ahşap camlı bir kütüphane bulunur. Bu kütüphanedeki kitapların büyük bir bölümü ise Fransızca’dır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezi Rehberi

Çatı katı, birinci ve ikinci kata nazaran alçak tavanlı ve kullanım alanı da oldukça dardır. Buradaki holde üçgen formunda bir pencere bulunur. Antrenin sol kısmında yer alan vitrinde ise Sait Faik ödülleri sergileniyor. Merdivenin tam karşısında güney tarafta yer alan oda ise, ”Sait Faik’in Burgazadası” ismiyle sergileme alanı içerisinde yer alır. Ayrıca Mektup Odası da bu katta bulunmaktadır. Müzenin bodrum katı ise, kütüphane ve etkinlik alanına ev sahipliği yapmaktadır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Tarihi

Ünlü yazarın uzun bir süre yaşadığı bu ev, 22 Ağustos 1959’da müzeye dönüştürülmüş. Bir süre müze olarak hizmet vermiş olan ev, çeşitli nedenlerden dolayı uzun bir süre kapalı kalmış.

2009 yılında restore edilmeye başlanan müze, 2013 yılında yeniden açılmış. Burgazada ile özdeşleşmiş yazara ait belgeler bulundukça müzeye eklenmiş ve hala da eklenmeye devam ediyor. Müze, günümüzde ziyarete açık.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kitapları

İstanbul’un en anlamlı müzelerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi‘ne giriş ücretsizdir. Pazartesi ve salı günleri ziyarete kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yakınlarda Neler Var ?

Müzenin bulunduğu yer Burgazada. Bu yüzden adadaki birçok tarihi ve turistik noktayı müze ziyaretinden sonra görebilirsiniz. Burgazada Camii, Kalpazankaya ve Hristos Manastırı müzeden sonra görebileceğiniz tarihi ve turistik yerlerden birkaçı. Burgazada gezilecek yerler listesi adlı yazımıza göz atarak, bu müzeden sonra göz atabileceğiniz turistik yerleri bulabilirsiniz.

Fotoğraflar

Sait Faik Abasıyanık Müzesi iki temel amaca hizmet ediyor. Bunlardan birincisi, yazarın yaşamına tanıklık eden her türlü nesnenin ve belgelerin korunması. Özenle saklanan bu eşyaların yazarın hayatına olduğu kadar, Türk Edebi tarihine de dair yüzlerce iz, bu güvenli müze sistematiği sayesinde gelecek nesillere de aktarılabilecektir. Müze kurumsallaşmasının bir diğer amacı ise, müzelerin geçmiş ile gelecek arasında bir köprü görevi gördüğünün bilinci ile, yakın geçmişe ve günümüze ait olan malzemelerin de aynı sistematik çerçeve içerisinde toplanabilmesinin sağlanmasıdır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Gezi Rehberi

İkinci olarak müze, Sait Faik Abasıyanık ile ilgili yazılı kaynakların ve ona ait yayınlar, kitaplar, dergiler ve gazetelerin topluma kültürel katkı sağlamayı amaç edinmiş.

Müze, hizmet ettiği toplumun kültürel gelişimi için gerçekleştireceği etkinlikler ile bölgeye kayda değer katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler gezi duraklarından biri olan Burgazada’nın kalbinde yer alan bu müze, her sanatseverin mutlaka görmesi gereken bir cazibe merkezi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!