Sagrada Familia Kilisesi

Barselona denince akla ilk gelen isim ”Antoni Gaudi”. Ve kısmen onun eseri olan Sagrada Familia Kilisesi oluyor. Kısmen diyoruz çünkü kilisenin yapımı henüz bitmedi ve 2026 yılında, yani Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde bitirileceği tahmin ediliyor. Kilisenin inşaatı 1882 yılında başlamış ve 1883 yılında ise projeyi Gaudi devralmış. 1926 yılına kadar ünlü mimar tarafından yapılan kilise, Gaudi’nin trajik ölümü nedeniyle tamamlanamamış.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sagrada Familia, ”Bitmeyen Kilise” olarak da biliniyor. Hem dünya çapında hem de İspanyollar tarafından birçok eleştiriye maruz kalmış olmasına rağmen, her bir sütununda, kolonunda, köşesinde kısaca her yerinde ”Düz duvar”ın bulunmadığı böylesine devasa bir kiliseyi yapmanın pek de kolay olmadığı söyleniyor. Bazı söylentilere göre de, inşaatın bilerek geciktirildiği, kilisenin Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümüne hazırlandığıdır. Bu yüzden de inşaat yavaş bir şekilde ilerlemektedir.

Kilise, günümüzde ziyarete açık. İçeriye girebildiğiniz gibi, kulelerine çıkıp Barselona’nın panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Bilgi

Kaynak ; flickr.com/marc-luczak

Kilisenin bodrum katında mezar odası bulunuyor. Burada Antoni Gaudi‘nin mezarını görebiliyorsunuz. 

Her yıl dünyanın dört bir yanından 5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Sagrada Familia, sadece İspanya’nın değil, dünyanın da en iyi bilinen turistik yapıları arasında yer alıyor. 

Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış Sagrada Familia Kilisesi’nin asıl mimarı ”Francisco Paula del Villar”dı. Ancak projeden bir yıl sonra istifa etmiş, yerine de Gaudi getirilmiş.

Barselona Hükümetinin kiliseye fon vermemesi nedeniyle de kilisenin tamamlanmasının bu denli uzun sürdüğü söyleniyor. Yıllık kilise inşası için harcanan ücret 25 milyon euro olduğundan dolayı da, inşaatın yavaş bir şekilde ilerlediği söyleniyor. 1882 yılında yapımına başlanan kilisenin, Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümü olan 2026 yılında tamamlanacağı söyleniyor.

Bu kilise bir ”Katedral” değildir. Katedral bürokratik bir terim. Ayrıca Barselona Katedrali, şehirde ana katedraldir. Sagrada Familia’nın tam adı Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família’dır (Kutsal Aile Bazilikası ve Keşif Kilisesi).

Kaynak ; flickr.com/bert-kaufman

Sagrada Familia Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Barselona’nın Carrer de Mallorca bölgesinde bulunan Sagrada Familia, La Rambla Caddesi ve Gotik mahalleye 40 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Kiliseye L2 ve L5 hat nolu metrolarla veya 19, 33, 34, 43 ve 44 nolu otobüslerle gidebilirsiniz. València – Lepant durağında indikten sonra kiliseye 3 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Hop on – hop off otobüsleriyle de kiliseye gidebilirsiniz.

Kiliseden, Barselona gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken cazibe merkezlerinden Casa Mila’ya 20 dakika, Casa Batllo’a ve Park Güell’e yürüyerek 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. 

Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

Sagrada Familia Ziyaret Saatleri

Kiliseyi kış aylarında 09:00-18:00 saatleri, yaz aylarında ise 09:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet gişesi kiliseden 1 saat önce kapanmaktadır.

Giriş biletinizi kiliseden alabiliyorsunuz, fakat uzun kuyruklara girebileceğinizden dolayı online olarak bilet almayı mutlaka düşünün. Fiyat aynı, hatta online olarak alınan kombineli biletlerin bazıları biraz daha uygun fiyatta. Ayrıca kiliseyi ziyaret etmek istediğiniz günü ve saati de seçebiliyorsunuz. 

Kaynak ; flickr.com/vincent-moschetti

Sagrada Familia Kilisesi Giriş Ücreti 2020

Sagrada Familia giriş ücreti 20£’dur. 11 yaşın altındaki çocuklar ise kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir. 

Eğer kilisenin kulelerine çıkmayı planlıyorsanız, bu ”Basic” adı verilen bilet yerine, ”Top View” adı verilen 32£’ya kadar çıkan biletlerden almanız gerekiyor. Kilisede 4 kuleyi ziyaret edilebiliyor ve bu bileti alacak olursanız, bu 4 kuleden birine ücretsiz olarak çıkabiliyorsunuz. Ayrıca ingilizce ses rehberi de bu bilete dahil olan hizmetlerden.

Kiliseyi ”Barcelona City Pass” adı verilen turist kartlarıyla ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Bu kartın fiyatı ise 80£’dan başlıyor. Bu kart ile Park Güell ve Sagrada Familia’ya ücretsiz olarak girebildiğiniz gibi, sırada beklemeden direkt olarak turistik yerlere girebiliyorsunuz. Ayrıca Hop on, Hop off otobüslerini de bu kart ile ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. 

Sagrada Familia Kilisesi Tarihi

Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

Kilisenin tarihi 1882 yılına uzanıyor. İlk kez Francisco Paula del Villar tarafından 1882 yılında başlanmış olan proje, 1883 yılında Antoni Gaudi tarafından devralınmış. 1926 yılına kadar, yani Gaudi’nin ölümüne kadar kilisenin inşası hızla ilerlemiş ve bu görkemli yapının bazı bölümleri tamamlanmıştı. 

Bir söylentiye göre 1926 yılında Gaudi yapmış olan eserinin uzaktan nasıl göründüğünü merak eder ve geri geri giderken bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybeder. Günümüzde Gaudi’nin mezarını kilisenin alt katında görebiliyorsunuz. 

Kilise tamamlandığından 170 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en büyük dini yapısı olacak. 

Kaynak ; flickr.com/vpogarcia

Sagrada Familia Yakınlarındaki Popüler Oteller

Şüphesiz Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri, kilisenin bulunduğu bölge oluyor. Bunun en önemli nedeni ise, bölgenin hem Casa Mila, Casa Batllo ve Park Güell gibi şehrin en önemli cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde olması, hem de şehirdeki en uygun fiyatlı otellerin, dairelerin ve hostellerin bazılarının bu bölgede bulunuyor olması. İşte kiliseye kısa bir yürüyüş mesafesinde, en popüler 3 otel ; 

Ibis Barcelona Centro (Sagrada Familia) – 2 yıldız 

Sagrada Familia Kilisesi
İbis

Kiliseye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konuma sahip olan bu otel, Barselona’nın en çok rezervasyon alan otelleri arasında. Hem fiyatı hem de modern ve şık odalarıyla dikkat çekiyor. 

Boutique Hostemplo Sagrada Familia – 3 yıldız 

Boutique Hostemplo Sagrada Familia

Sagrada Familia’ya 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Barselona’daki ünlü turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı da var. 

Ayre Hotel Rosellón – 4 yıldız

Ayre Hotel Rosellón – Terası

Kilisenin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir terasa ev sahipliği yapan bu tesis, Barselona’nın en sevilen lüks otelleri arasında yer alıyor. 

Sagrada Familia Ziyareti İçin İpuçları

Kaynak ; flickr.com/haschelsax

1.Ne zaman ziyaret etmeli ? 

Kiliseyi ziyaret etmek için en iyi zamanın sabah saatleri olduğu söylenir. Fakat hemen her turistin bildiği bu görüş oldukça popüler olduğundan dolayı kilise sabah saatlerinde de bir hayli kalabalık olabilmekte. Eğer sabah saatlerini tercih etmeyecek olursanız, kiliseyi kapanış saatine yakın bir zamanda ziyaret edebilirsiniz (15:30-18:00). 

2.Giriş biletini online alın

Barselona’nın 1 numaralı turistik cazibe merkezi olan Sagrada Familia Kilisesi, özellikle yaz aylarında 2 saate kadar süren uzun kuyruklarıyla ünlüdür. Bu kuyruklarda saatlerce beklemek istemiyorsanız, biletinizi online olarak alabilirsiniz. Biletinizi online alacak olursanız hem bu uzun kuyruklara girmezseniz, hem de kilise ziyaretiniz KESİN’dir. Sırada  saatlerce bekleyip kiliseye giremeyen binlerce turistin olduğunu da unutmayın.

Kilisenin resmi web sayfası olan sagradafamilia.org’den biletinizi online olarak alabilirsiniz. 

Kaynak ; flickr.com/mariano-mantel

3.Kilisenin iç mekanı için en az yarım saatinizi ayırın

Avrupa’nın birçok kilisesi gibi burayı 10-15 dakikada tam anlamıyla gezemeyebiliyorsunuz. Özellikle yüksek sezonda kiliseyi ziyaret ediyorsanız, bazı bölümler oldukça yoğun olabiliyor. Ayrıca iç mekan, birçok turiste ve bize göre kilisenin dış mekanından çok daha gösterişli. Dakikalarca bakakalacağınız muhteşem manzaraları kilisede görebiliyorsunuz.

Son olarak, kuleye çıkmayı planlıyorsanız sıradan giriş biletleri yerine, kombineli biletlerden aldığınızdan da emin olun. Kuleye çıkmaya kesinlikle değecektir. Çünkü bu kulelerin sunduğu manzarayı, Barselona’nın hiçbir yerinde bulamayabiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

4.Kiliseyi akşam saatlerinde de görün

Gün içinde kilisenin içini gördükten sonra, mutlaka akşam saatlerinde de kilisenin bulunduğu bölgeye uğrayın. Özellikle kilisenin muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz barlara veya cafelere uğramayı da unutmayın. 7-13£ arasında güzel bir mekanda kahve içerek veya 14-35£ arasında alkollü bir içecekle ile, kiliseyi seyredebileceğiniz mekanlar var. Bunlardan biri Ayre Hotel‘in terasında bulunan mekandır. 

Bu otelin terasına çıkmak için içecek almanız gerekiyor. Bardan içecek aldıktan sonra, kilisenin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz terasa çıkabiliyorsunuz. Terasa çıkmak için otel müşteri olmanız gerekmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!