Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Bilgi & Hikayesi, Mimarisi

Barselona denince akla ilk gelen isim ”Antoni Gaudi”, ve kısmen onun eseri olan Sagrada Familia Kilisesi oluyor. Kısmen diyoruz çünkü kilisenin yapımı henüz bitmedi ve 2026 yılında, yani Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümünde bitirileceği tahmin ediliyor.

Kilisenin inşaatı 1882 yılında başlamış ve 1883 yılında ise projeyi Gaudi devralmış. 1926 yılına kadar ünlü mimar tarafından yapılan kilise, Gaudi’nin trajik ölümü nedeniyle tamamlanamamış.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sagrada Familia, ”Bitmeyen Kilise” olarak da biliniyor. Hem dünya çapında hem de İspanyollar tarafından birçok eleştiriye maruz kalmış olmasına rağmen, her bir sütununda, kolonunda, köşesinde kısaca her yerinde ”Düz duvar”ın bulunmadığı böylesine devasa bir kiliseyi yapmanın pek de kolay olmadığı söyleniyor. Bazı söylentilere göre de, inşaatın bilerek geciktirildiği, kilisenin Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümüne hazırlandığıdır. Bu yüzden de inşaat yavaş bir şekilde ilerlemektedir.

Kilise, günümüzde ziyarete açık. İçeriye girebildiğiniz gibi, kulelerine çıkıp Barselona’nın panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Bilgiler

Sagrada Familia Kilisesi Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/marc-luczak

Kilisenin bodrum katında mezar odası bulunuyor. Burada, Antoni Gaudi‘nin mezarını görebiliyorsunuz.

Her yıl dünyanın dört bir yanından 5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Sagrada Familia Kilisesi, sadece İspanya’nın değil, dünyanın da en iyi bilinen turistik yapıları arasında yer alıyor.

Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış Sagrada Familia Kilisesi’nin asıl mimarı ”Francisco Paula del Villar”dı. Ancak projeden bir yıl sonra istifa etmiş, yerine de Gaudi getirilmiş.

Barselona Hükümetinin kiliseye fon vermemesi nedeniyle de kilisenin tamamlanmasının bu denli uzun sürdüğü söyleniyor. Yıllık kilise inşası için harcanan ücret 25 milyon euro olduğundan dolayı da, inşaatın yavaş bir şekilde ilerlediği söyleniyor. 1882 yılında yapımına başlanan kilisenin, Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümü olan 2026 yılında tamamlanacağı söyleniyor.

Bu kilise bir ”Katedral” değildir. Katedral bürokratik bir terim. Ayrıca Barselona Katedrali, şehirdeki ana katedraldir. Sagrada Familia’nın tam adı Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família‘dır (Kutsal Aile Bazilikası ve Keşif Kilisesi).

Kaynak ; flickr.com/bert-kaufman

La Sagrada Familia Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Barselona’nın Carrer de Mallorca bölgesinde bulunan Sagrada Familia Kilisesi, La Rambla Caddesi ve Gotik mahalleye 40 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

Kiliseye L2 ve L5 nolu metrolarla veya 19, 33, 34, 43 ve 44 nolu otobüslerle gidebilirsiniz. València – Lepant durağında indikten sonra kiliseye 3 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Hop on – hop off otobüsleriyle de kiliseye ulaşım mümkün.

Kiliseden, Barselona gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken cazibe merkezlerinden Casa Mila’ya 20 dakika, Casa Batllo’a ve Park Güell’e yürüyerek 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

Sagrada Familia Kilisesi Ziyaret Saatleri

Kiliseyi kış aylarında 09:00-18:00 saatleri, yaz aylarında ise 09:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet gişesi kiliseden 1 saat önce kapanmaktadır.

Giriş biletinizi kiliseden alabiliyorsunuz, fakat uzun kuyruklara girebileceğinizden dolayı online olarak bilet almayı mutlaka düşünün. Fiyat aynı, hatta online olarak alınan kombineli biletlerin bazıları biraz daha uygun fiyatta. Ayrıca kiliseyi ziyaret etmek istediğiniz günü ve saati de seçebiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/vincent-moschetti

Sagrada Familia Kilisesi Giriş Ücreti

Sagrada Familia Kilisesi giriş ücreti 2021 yılı itibariyle 20€’dur. 11 yaşın altındaki çocuklar ise kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Eğer kilisenin kulelerine çıkmayı planlıyorsanız, bu ”Basic” adı verilen bilet yerine, ”Top View” adı verilen 32€’ya kadar çıkan biletlerden satın almanız gerekiyor. Kilisede 4 kule de ziyaret edilebiliyor ve bu bileti alacak olursanız, bu 4 kuleden birine ücretsiz olarak çıkabiliyorsunuz. Ayrıca İngilizce ses rehberi de bu bilete dahil olan hizmetlerden.

Kiliseyi ”Barcelona City Pass” adı verilen turist kartlarıyla ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Bu kartın fiyatı ise 80€’dan başlıyor. Bu kart ile Park Güell ve Sagrada Familia’ya ücretsiz olarak girebildiğiniz gibi, sırada beklemeden direkt olarak turistik yerlere girebiliyorsunuz. Ayrıca Hop on, Hop off otobüslerini de bu kart ile ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Sagrada Familia Kilisesi Tarihi

Sagrada Familia Kilisesi Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

Kilisenin tarihi 1882 yılına uzanıyor. İlk kez Francisco Paula del Villar tarafından 1882 yılında başlanmış olan proje, 1883 yılında Antoni Gaudi tarafından devralınmış. 1926 yılına kadar, yani Gaudi’nin ölümüne kadar kilisenin inşası hızla ilerlemiş ve bu görkemli yapının bazı bölümleri tamamlanmış.

Bir söylentiye göre 1926 yılında Gaudi yapmış olan eserinin uzaktan nasıl göründüğünü merak eder ve geri geri giderken bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybeder. Günümüzde Gaudi’nin mezarını kilisenin alt katında görebiliyorsunuz.

Kilise tamamlandığında 170 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en büyük dini yapısı olacak.

Kaynak ; flickr.com/vpogarcia

La Sagrada Familia Kilisesi Hikayesi

Sagrada Familia Kilisesi’nin hikayesi 1882 yılına uzanıyor. Kilisenin ilk mimarı olan Francisco de Paula del Villar ile kilisenin destekçileri arasında süren anlaşmazlıklar sonucunda Gaudi, projeye 1883 yılında dahil oluyor. Tüm diğer projelerini bırakıp hayatını ve tüm çalışmalarını bu kiliseye adayan Antoni Gaudi, 43 yıllık çalışmasının ardından sorulan sorulara ise ‘İşverenim aceleci değil’ cevabını veriyor.

İnşa edilmeye başlandığında, Barselona’nın en sakin yerine, küçük ve büyükbaş hayvanların otladığı bir alanda bulunuyormuş, fakat bugün, kilise tam olarak şehrin ortasında yer alıyor.

Kilisenin inşa süresi o kadar uzun sürüyor ki, inşaatı tamamlanmadan restore bile ediliyor. 1926 yılında Gaudi’nin ölümünden sonra kiliseye fon bulunamadığı gerekçesiyle inşaat sekteye uğruyor, tabii o dönemde bir de iç savaşın çıkması da kilisenin inşaatının yavaşlamasında etkili olan bir diğer faktör. Daha sonrasında II. Dünya Savaşı patlak veriyor ve kilise ikinci darbesini de almış oluyor.

1979’dan bu yana projede baş mimar olarak çalışan Mark Burry ise, kilisenin 2026 yılında tamamlanacağını söylüyor.

Sagrada Familia Yakınlarındaki Popüler Oteller

Şüphesiz Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri, kilisenin bulunduğu bölge oluyor. Bunun en önemli nedeni ise, bölgenin hem Casa Mila, Casa Batllo ve Park Güell gibi şehrin en önemli cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde olması, hem de şehirdeki en uygun fiyatlı otellerin, dairelerin ve hostellerin bazılarının bu bölgede bulunuyor olması.

İşte kiliseye kısa bir yürüyüş mesafesindeki en popüler 3 otel ;

Ibis Barcelona Centro (Sagrada Familia) – 2 yıldız

Sagrada Familia Kilisesi
İbis

Kiliseye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konuma sahip olan bu otel, Barselona’nın en çok rezervasyon alan otelleri arasında. Hem fiyatı hem de modern ve şık odalarıyla dikkat çekiyor.

Boutique Hostemplo Sagrada Familia – 3 yıldız

Boutique Hostemplo Sagrada Familia

Sagrada Familia’ya 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Barselona’daki ünlü turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı da var.

Ayre Hotel Rosellón – 4 yıldız

Ayre Hotel Rosellón – Terası

Kilisenin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir terasa ev sahipliği yapan bu tesis, Barselona’nın en sevilen lüks otelleri arasında yer alıyor. Ayrıca Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi 4 yıldızlı otellerden biri.

Sagrada Familia Ziyareti İçin İpuçları

Kaynak ; flickr.com/haschelsax

1.Ne zaman ziyaret etmeli ?

Kiliseyi ziyaret etmek için en iyi zamanın sabah saatleri olduğu söylenir. Fakat hemen her turistin bildiği bu görüş oldukça popüler olduğundan dolayı kilise sabah saatlerinde de bir hayli kalabalık olabilmekte. Eğer sabah saatlerini tercih etmeyecek olursanız, kiliseyi kapanış saatine yakın bir zamanda ziyaret edebilirsiniz (15:30-18:00).

2.Giriş biletinizi online olarak alın

Barselona’nın 1 numaralı turistik cazibe merkezi olan Sagrada Familia Kilisesi, özellikle yaz aylarında 1 saate kadar süren uzun kuyruklarıyla ünlüdür. Bu kuyruklarda saatlerce beklemek istemiyorsanız, biletinizi online olarak alabilirsiniz. Biletinizi online alacak olursanız hem bu uzun kuyruklara girmezseniz, hem de kilise ziyaretiniz KESİN’dir. Sırada saatlerce bekleyip kiliseye giremeyen binlerce turistin olduğunu da unutmayın.

Kilisenin resmi web sayfası olan sagradafamilia.org‘den biletinizi online olarak alabilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/mariano-mantel

3.Kilisenin iç mekanı için en az yarım saatinizi ayırın

Avrupa’nın birçok kilisesi gibi burayı 10-15 dakikada tam anlamıyla gezemeyebiliyorsunuz. Özellikle yüksek sezonda kiliseyi ziyaret ediyorsanız, bazı bölümler oldukça yoğun olabiliyor. Ayrıca iç mekan, birçok turiste ve bize göre kilisenin dış mekanından çok daha gösterişli. Dakikalarca bakakalacağınız muhteşem manzaraları kilisede görebiliyorsunuz.

Son olarak, kuleye çıkmayı planlıyorsanız sıradan giriş biletleri yerine, kombineli biletlerden aldığınızdan da emin olun. Kuleye çıkmaya kesinlikle değecektir. Çünkü bu kulelerin sunduğu manzarayı, Barselona’nın hiçbir yerinde bulamayabiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/iwao-kobayashi

4.Kiliseyi akşam saatlerinde de görün

Gün içinde kilisenin içini gördükten sonra, mutlaka akşam saatlerinde de kilisenin bulunduğu bölgeye uğrayın. Özellikle kilisenin muhteşem fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz barlara veya cafelere uğramayı da unutmayın. 7-13€ arasında güzel bir mekanda kahve içerek veya 14-35€ arasında alkollü bir içecekle ile, kiliseyi seyredebileceğiniz mekanlar var. Bunlardan biri Ayre Hotel‘in terasında bulunan mekandır.

Bu otelin terasına çıkmak için içecek almanız gerekiyor. Bardan içecek aldıktan sonra, kilisenin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz terasa çıkabiliyorsunuz. Terasa çıkmak için otel müşteri olmanız gerekmiyor.

Sagrada Familia Kilisesi Bölümleri

Nativity (Doğuş) cephesi, Glory (Zafer) cephesi ve Passion (Tutku) cephesi dahil olmak üzere üç cephe tamamen Gaudi tarafından tasarlanmış.

Doğuş Cephesi

Sagrada Familia Kilisesi Giriş Ücreti
Doğuş Cephesi – kaynak ; flickr / güldem üstün

Doğuş cephesi, adından da anlaşılacağı gibi, İsa’nın doğumunu sembolize ediyor. 1894 ve 1930 yılları arasında inşa edilen yapıda Gaudi hayattayken neredeyse tamamlanmak üzere inşa edilen tek cephedir. Gaudi cepheyi doğuşun bir temsili, yaşamın ve yaratılışın bir sembolü olarak görmüş. Bu nedenle, hayvanlar ve Hayat Ağacı gibi sembollerle karıştırılmış aletler de dahil olmak üzere cepheye birçok süsleme eklemiş.

Doğuya bakan cephenin (tam olarak kuzey-doğu) teolojik erdemleri temsil eden üç girişi bulunuyor ; Solda Umut, Sağda İnanç ve merkezde İsa’nın Kapısı ve Hayat Ağacı ile birlikte Hayırseverlik kapısı yer alır. Cephe, St. Matthew, St. Jude, St. Simon ve St. Barnabas’a adanmış dört çan kulesi ile zirveye ulaşır.

Tutku Cephesi

Sagrada Familia Kilisesi Hikayesi
Tutku cephesi – kaynak ; flickr / Gary Campbell-Hall

Tutku Cephesi’ndeki çalışmalar 1954 yılında başlamış ve 1976 yılında tamamlanmış. Bu cephenin yapımı da tamamen Gaudi’nin çalışmalarına sadık kalınarak tamamlanmış.

Adından da anlaşılacağı gibi bu cephe, sadeliğini, süssüz ve çıplak taşla açıklayan İsa’nın Tutkusuna adanmış.

Altı büyük sütunla desteklenen bu cephe, iskelet kemiklerini andıran düz çizgilerle oyulmuş. Bu altı sütunun üzerinde, dikenli bir taç ile büyük bir haçla sonuçlanan 18 kemik şekilli piramidal yapı yer alıyor.

Zafer Cephesi

Sagrada Familia Kilisesi Hikayesi
Zafer Cephesi – kaynak ; flickr / ctj71081

Üç cephenin en büyüğü ve en önemlisi olacak, çünkü bazilikanın orta nefine erişim sağlayacak olan cephe Zafer cephesidir. Bu cephede çalışmalar 2002’de başlamış ve henüz tam olarak tamamlanmadı. Bu cephe, İsa’nın göksel ihtişamına adanmıştır ve cennete yükselişini temsil eder. Yaşamı boyunca bu cephenin başlangıcını göremeyeceğini bilen Gaudi, genel fikirlerini ve planlarını gösteren yalnızca birkaç eskiz çizdi. Bu cephedeki çalışmalar da Gaudi’nin eskizlerine göre inşa edilmiş.

Sagrada Familia Kilisesi İçi

Sagrada Familia Kilisesi Hikayesi
Sagrada Familia Kilisesi İçi – kaynak ; flickr / darijan_mihajlovic

Kilisenin dış cepheleri kadar iç mekanı da oldukça etkileyici bir mimariye ve süslemelere sahip.

Sagrada Familia’nın iç mekanı da Gaudi’nin kişisel tarzıyla güçlü bir şekilde işaretlenmiş ve doğadan ilham almıştır. Gotik payandaların kullanımından kaçınmak için, ağaç gövdeleri şeklinde sütunlar yaratarak kilisenin içinde değil, sanki ormanın içinde olma hissi uyandırmıştır.

Sagrada Familia Kilisesi’nin zemin planı, üç nefli bir transept üzerine açılan beş gemiden oluşan bir neften (iki yan tarafla çevrili) klasik bir Latin haçından ve büyük bir ambulatuvar ile bir apsisten oluşur.

Beş merkezi nef, 90 metre uzunluğunda ve 60 metre transeptlidir. Merkez nef 15 metre genişliğe ve 7,5 metre teminata sahiptir ve toplam 45 metre genişliğindedir.

Kemerlerle ilgili olarak, doğal ısının içeri girmesine izin vermek için delikli kilit taşlarından oluşan benzersiz bir şekle sahiptirler. Kilisenin orta nefini örten kilit taşları 1993 yılında tamamlanmış. Orta nefte kemerin yüksekliği 45 metreye 30 metredir. Apsis tonozunun yüksekliği ise 75 metreye ulaşır.

Barselona gezilecek yerler listesinin en önemli simge yapısı olan La Sagrada Familia Kilisesi ziyaretinden sonra, yürüyerek gidebileceğiniz Casa Mila ve Casa Batllo’da göz atmayı unutmayın. Ayrıca kiliseden Park Güell’e de yürüyerek 30-35 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!