Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSadberk Hanım Müzesi - Giriş Ücreti, Ulaşım, Ziyaret Saatleri

Sadberk Hanım Müzesi – Giriş Ücreti, Ulaşım, Ziyaret Saatleri

Birbirinden değerli tarihi takılar, kolyeler, Osmanlı döneminden kalma giysiler ve tarihi ilk çağlara kadar uzanan birçok eser ile Sadberk Hanım Müzesi, sanatseverler ve tarihi eserlere merakı olanlar için güzel bir deneyim sunuyor.

-

Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer‘de Boğaz’a nazır muhteşem bir konumda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ülkemizdeki önde gelen işadamlarından Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç, el sanatına olan tutkusu ile hayatı boyunca topladığı eserlerden muhteşem bir koleksiyon meydana getirmiş. Sadberk Hanım’ın en büyük arzusu ise oluşturduğu bu koleksiyonu sergileyebileceği bir müze açmasıymış. 

Sadberk Hanım‘ın 1973 yılında hayatını kaybetmesi üzerine, ailesi onun bu isteğini gerçekleştirmek adına çalışmalara başlıyor. Nihayetinde 14 Ekim 1980‘de İstanbul‘un en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Sarıyer Büyükdere’de, Azaryan Yalısı adı verilen binada, Sadberk Hanım’ın anısına onun topladığı koleksiyonu sergilemek amacıyla müze açılıyor.

Müze her ne kadar Sadberk Hanım’ın kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere açılmış olsa da, zamanla Türk – İslam eserleri ve Arkeolojik eserlerin müzeye eklenmesiyle, müze zengin ve özgün birbirinden değerli eserlere sahip oluyor. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak kabul edilebilen bu müze, sergilenen kalıcı eserlerin yanı sıra birçok geçici sergileri, bilimsel yayınları ve eğitim programlarıyla da toplumun her kesimiyle kucaklaşmayı amaçlıyor.

İstanbul’daki diğer özel müzelerden Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müzesi gibi, çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde toplumun sanatsal ve bilimsel gelişimine katkıda bulunup, ziyaretçilerin bilgilenirken keyif alabilmeleri hedefleniyor. 

Sadberk Hanım Müzesi Hakkında Bilgi

Kurulduğu günden günümüze şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren müze, Türkiye‘de ilk açılan özel müze olma özelliğinin yanı sıra, İstanbul Arkeoloji Müzeleri‘nden sonra şehirdeki en geniş arkeoloji koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden biri.

İlk kurulduğu zaman 3 bin esere sahip olan müzede, günümüzde 20 bine yakın eser ziyaretçiye sunuluyor.

Tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz eşsiz bir müze deneyimi sunan Sadberk Hanım Müzesi’nin bulunduğu Azaryan Yalısı, bahçesi ile beraber 4.280 metrekarelik bir alana yayılmış. Yalı ise bu büyük alanın sadece 400 metrekarelik bölümünü kaplıyor. Binanın dış cephesi ise ”X” şeklinde ahşap süslemeler ile kaplanmış böylece Boğaziçi’nin diğer yalılarından farklı cephe görünümüyle ayrılıyor. Yalının cephesinde yer alan ”Kabaralar”dan dolayı yapı halk arasında ”Vidalı Yalı” olarak da anılmış.

Müzenin bulunduğu binanın 19. yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin ediliyor. 3 tam, bir çatı katından oluşan bu yapı Avrupa mimari üslubuna sahip olup, kagir zemin üzerine ahşap bağdadi tarzda yapılmış. 

Sadberk Hanım Müzesi Eserleri ve Bölümleri

Müze, Azaryan Yalısı ve Sevgi Gönül Binası olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Birinci bölüm olan ana binada Osmanlı döneminden kalma eserler sergilenirken ikinci bölümde ise M.Ö 6000 yılından Osmanlı’ya kadar, Anadolu’da yaşamış uygarlıklara ait binlerce eserin bulunduğu Arkeoloji bölümü yer alıyor. 

Her iki bölümde birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yaptığından dolayı, müze gezinizi iki bölümü de görecekmiş gibi planlayın deriz.

Müze koleksiyondaki eserlerin büyük bir bölümü Sadberk Hanım’ın yaşamı boyunca topladığı etnografik eserler ve 1981’de Vehbi Koç tarafından satın alınan Hüseyin Kocabaş koleksiyonundaki arkeolojik eserlerden oluşuyor.

Azaryan Yalısı Koleksiyonu

Müzenin ana binası olan Azaryan Yalısı‘nın birinci katında Osmanlı dönemine ait olan birbirinden güzel eserler sergileniyor.

Şamdanlardan madeni ve tuğralı gümüş eserlere, mücevherli aksesuarlardan altın baş süslemeleri ve değerli taşlarla süslü kemer tokalarına kadar birçok eser sergileniyor. Bu katta Osmanlı dönemine ait olan eserlerin yanı sıra, Timur ve Anadolu Selçuklu dönemine ait olan eserler de yer alıyor. 

Burada kına, nişan, sünnet kıyafetleri ve lohusa odası gibi daha çok Osmanlı’dan kalma eserler mankenler üzerinde canlandırılıyor. 

Türk-İslam koleksiyonunda ayrıca, İznik, Kütahya ve Çanakkale’den çini ve seramikleri içeren çok sayıda eserlerde bulunuyor. Bunun yanında Çin, Avrupa ve Türk porselenlerinden birçok örnek de burada sergileniyor. Azaryan Yalısı’nın ikinci katındaki ”Hercai Menekşe Oyaları” ise daha çok bayanların ilgisini çekiyor. 

Azaryan Yalısı’ndaki çatı katında çalışma odaları, kitaplık ve eserlerin saklanarak korunduğu depolar yer alıyor. Bu binanın giriş katında ise küçük bir cafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Burada geleneksel motiflerle süslenmiş defterlerden, çantalara, şemsiyelere ve takılara kadar birbirinden renkli ürünleri görebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Sevgi Gönül Binası Koleksiyonu

1950 yılında Koç ailesi tarafından satın alınmış olan bu bina, 1978 yılına kadar yazlık olarak kullanılmış. 1988 yılında yılında ana binanın devamı olarak farklı bir yapı içerisinde açılmış olan bu bölümde İslam öncesi arkeolojik eserler sergilenmeye başlamış ve aynı yıl içerisinde müze ”Eeuropa Nostra” ödülüne layık görülmüş. 

3 katlı olan bu binanın ana ve ara katlarında Anadolu uygarlıklarına ait kültürel kalıntılar kronolojik olarak sergileniyor. Bu sergilenen eserlerden bazıları Kalkolitik, Neolitik, Bronz ve Demir çağların yanı sıra, Frig, Urartu, Lidya, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak, taş, cam ve madenden yapılmış birbirinden dikkat çekici eserlerden oluşuyor. Bunun yanında, İskender sikkeleri, Urfa mozaiği, altın, çivi yazılı tabletler, tanrıça heykelcikleri ve gümüş takılar gibi öne çıkan bazı eserler de burada sergileniyor. 

Bu müze, zaman zaman koleksiyonundaki bazı eserleri öne çıkarmak amacıyla, süreli sergiler de düzenliyor. Bu süreli sergiler de en az kalıcı sergiler kadar dikkat çeken eserlerden oluşuyor. Müzenin yaklaşan etkinliklerini ve güncel sergilerini takip edebilmek için resmi web sitesine göz atmayı da unutmayın (www.sadberkhanimmuzesi.org.tr)

Sadberk Hanım Müzesi Giriş Ücreti

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi 2021 giriş ücreti tam 15 TL, indirimli10 TL ve öğrenciler ise 3 TL’dir. İndirimli bilet alabilmek için müzekart veya müzekart plus kartınızın olması gerekiyor. Ayrıca öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Ziyaret Saatleri ; Çarşamba günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi Nerede ?

Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul Avrupa Yakası’nda, Sarıyer Büyükdere kıyısında Boğaza nazır kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Sadberk Hanım Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Sadberk Hanım Müzesi

Müze, İstanbul’un en kolay ulaşılabilen ilçelerinden biri olan Sarıyer’de bulunuyor. Boğaza nazır güzel ve merkezi bir konumda bulunan müzeye ulaşım için 25A, 25E, 25G, 25H, 25T, 25Y, 40, 40B, 41, 41C, 41SF, 42K, 42KT, 59RS Nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Müzeye şahsi araçlarınız ile ulaşmayı planlıyorsanız, müzenin otopark alanın bulunmadığını da unutmayın.

Müze Yakınlarında Neler Var ?

Müzenin bulunduğu Sarıyer ilçesinde, kısa sürüş mesafesinde olan daha birçok turistik yapıyı görmek mümkün. Araçlarınız ile müzeyi ziyaret ediyorsanız, ilçedeki gözde turistik cazibe merkezlerinden olan Emirgan Korusu, Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu gibi yerleri de listenize ekleyebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi

Bunun yanı sıra, biraz daha uzak konumlarda bulunan Rumeli Feneri Köyü ve Garipçe Köyü gibi İstanbul gezilecek yerler listesinin en doğal köylerini de görebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi, gerek sergilediği 20 bine yakın birbirinden değerli tarihi eserleriyle, gerek Boğaz’a nazır muhteşem konumuyla İstanbul müzeleri arasında ziyaret edilmeye değer en popüler ve en sevilen müzelerden biri.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!